Montana seçmenleri, bir embriyo yada fetüsün kürtaj yada doğumdan sonrasında hayatta kalması durumunda tıbbi bakım hakkına haiz bir tüzel şahıs bulunduğunu beyan eden bir oylama girişimini onaylayıp onaylamamaya 8 Kasım’da karar verecek. Önlem, bu bakımı sağlamayan sıhhat çalışanlarına ağır cezalar getirecektir.

Yasama Referandumu 131, ABD Yüksek Mahkemesi’nin Haziran ayında kürtaj için federal korumaları kaldırmasından bir yıldan fazla bir süre ilkin, 2021’de eyalet milletvekilleri tarafınca gelecek ay yapılacak seçim için onaylandı.

Montana’da kürtaj, 1999 eyalet Yüksek Mahkemesi’nin eyalet anayasasının mahremiyet hakkı hükmü uyarınca korumuş olan sonucu sebebiyle yasal olmaya devam ediyor. Cumhuriyet liderliğindeki yasama meclisi tarafınca 2021’de kürtajı kısıtlamak için kabul edilen üç yasa, anayasa hükmünü ihlal ettikleri iddiasıyla yasal bir itiraz sürerken engellendi.

Sadece milletvekilleri, yasalaşması gerekip gerekmediğine karar vermek için LR-131’i direkt seçmenlere gönderdi.

İşte oy pusulası tedbiri hakkında bilmenizde fayda olacak beş mühim şey:

1. Girişim ne yapacaktı?

LR-131, “canlı doğan bir bebeği” kurtarmaya çalışmayan herhangi bir sıhhat çalışanına 20 yıla kadar hapis ve 50.000 dolara kadar para cezası verecek. Bu terim, kürtaj yada doğumdan sonrasında nefes alan, kalp atışı olan yada istemli kas hareketi olan tüzel şahıs olarak tanımlanır.

Önlem, sıhhat hizmeti sağlayıcılarının fetüsü yada bebeği hayatta tutmak için “tıbben uygun ve makul eylemlerde bulunmasını” gerektirecek, sadece bu tür eylemleri tanımlamamakta yada örnek vermemektedir. Girişim kapsamında görevli sıhhat çalışanları, doktorlar ve hemşireler değil, bununla beraber “bir sıhhat hizmetine yada prosedürüne herhangi bir halde iştirak etmesi istenebilecek herhangi bir şahıs” olacaktır.

Girişim, mecburi bir bildirim gerekliliği içeriyor; bu, bir tıbbi tesisteki bir ihlalden haberdar olan herhangi bir çalışanın yada gönüllünün bunu yetkililere bildirmesi gerektiği anlamına geliyor.

2. Girişim nereden geldi?

Referanduma müsaade eden 2021 yasası olan House Bill 167, eyalet Halk Sağlığı ve İnsan Hizmetleri Departmanı’nın bütçesini denetleyen panelin başkanı olan eyalet Rep. Matt Regier (R-Kalispell) tarafınca desteklendi.

Regier, Ocak 2021’de tasarıyı sunarken, “Burada Montana’da tüm yaşamın korunmasının mevcut bulunduğunu açıkça belirtmemiz gerekiyor” dedi.

Tasarı, 2018’de Americans United for Life tarafınca ülke çapındaki eyalet milletvekilleri için bir şablon olarak oluşturulan model mevzuata fazlaca benziyor. Gruba bakılırsa, şimdiye kadar 18 eyalette bu doğrultuda hükümler var ve daha fazlası bu tarz şeyleri düşünüyor. Başkanı ve CEO’su Catherine Glenn Foster, 2021 yasama oturumu esnasında Montana’nın tasarısını desteklemek için ifade verdi.

Montana önlemi, model mevzuatta, bebeğin yaşamını kurtarmak için tedavi lüzumlu değilse, bebeğin ölümünü yalnızca geçici olarak uzatacaksa yada daha ağır basan riskler taşıyorsa, bir bebeğin ebeveynlerine tıbbi müdahaleyi reddetme hakkı veren bir yargı içermemektedir. bebeğe potansiyel faydalar.

Montana tedbiri, model mevzuatta anne babaları ve velileri cezai ve hukuki sorumluluktan muaf tutan bir maddeyi de hariç tutmaktadır. Montana girişimi ebeveyn sorumluluğuna değinmiyor.

Americans United for Life’ın siyaset danışmanı Bradley Kehr, oylama girişimini “Montana’nın gereksinimlerine iyi uyarlanmış” olarak nitelendirdi.

3. Girişimin kürtajla ne ilgisi var?

Regier’in tasarısı, referandumun amacının, kürtajdan kurtulan bebekleri tıbbi bakımdan yoksun bırakılmaktan ve ölüme terk edilmekten korumak bulunduğunu söylüyor.

Yaşam için federal işler ve insan onuru için federal işler direktörü Connor Semelsberger’e bakılırsa, tedbirin geçişi, Aile Araştırma Konseyi’nin Montana’nın “canlı doğan” korumaları sınıflandırmasını ulusun geri kalanıyla karşılaştırıldığında “zayıf”tan “kuvvetli”ye taşıyacaktır. kürtaj karşıtı önlemleri korumak için çaba sarfeden kar amacı gütmeyen müessese.

Montana, sıhhat çalışanlarının kürtaj esnasında bir bebek canlı doğduğunda rapor vermesini gerektiren dokuz eyalet içinde yer almıyor. Aile Araştırma Konseyi, Arkansas, Arizona, Florida, Indiana, Michigan, Minnesota, Ohio, Oklahoma ve Texas şeklinde eyaletleri listeler.

Kürtajdan kurtulan fetüs örnekleri fazlaca nadirdir. Aile Araştırma Konseyi’nin ABD’de en kuvvetli korumaya haiz olduğuna işaret etmiş olduğu Minnesota’da, bir eyalet sıhhat departmanı raporuna bakılırsa, 2021’de meydana getirilen 10.136 kürtajdan beşi canlı doğumla sonuçlandı. Beş kişiden hiçbiri hayatta kalmadı.

Bir fetüsün hayatta kalabileceği kürtajların sayısı da azdır: Bir fetüsün rahim haricinde hayatta kalabileceği nokta çoğu zaman 22 haftalık hamilelikten sonrasında kabul edilir ve ABD’deki tüm kürtajların ortalama %1’i yada 21 hafta sonrasında.

Kürtaj elde eden iki Montana kliniğinin liderleri, girişimin geçişinin operasyonlarını etkilemeyeceğini, şu sebeple Montana yasasının fetüs yaşayabilir olduktan sonrasında kürtaj yapılmasını kısıtlayacağını söylemiş oldu. Yasa uygulanabilirliği tanımlamaz.

Missoula’daki Blue Mountain Clinic’in yönetici direktörü Nicole Smith, kliniğinin canlı doğumla sonuçlanmayacak genişleme ve tahliye kürtajları sağladığını söylemiş oldu. “Hanım doğum yada doğum ve doğum bakımı sağlamıyoruz” dedi ve bu tür bir bakıma gereksinim duyan bir hastayı yüksek riskli gebeliklerde uzmanlaşmış birine yönlendireceğini de sözlerine ekledi.

Whitefish’teki All Families Healthcare direktörü Helen Weems, kliniğinin 12 haftadan sonrasında kürtaj yapmadığını söylemiş oldu. LR-131 “kürtaj karşıtı bir tedbir şeklinde görünecek şekilde tasarlandı, sadece kliniğiyle hiçbir ilgisi yok” dedi. Weems, “Uygulamamda asla canlı doğan bir bebeğin olacağı bir durum olmayacak” dedi.

4. Kürtaj elde eden klinikler etkilenmeyecekse, kim olacak?

Girişim ek olarak herhangi bir naturel doğum, mecburi doğum yada sezaryen doğumu da kapsar.

American College of Obstetricians and Gynecologist tarafınca hazırlanan bir görüş belgesine bakılırsa, bu durum, obstetrisyenleri ve jinekologları, hastalarına mevcut en iyi tıbbi bakımı sağlama yükümlülükleri ile yasal cezalarla karşı karşıya kalma potansiyeli içinde seçim yapmak zorunda kalma mevzusunda etik bir ikilemle karşı karşıya bırakabilir. Montana ölçüsü.

Teşkilat, LR-131’in son aşama karmaşık ve çoğu zaman ağlatısal tıbbi durumlarda agresif bir tedavi süreci gerektirebileceğini söylemiş oldu. Hasta-hekim ilişkisine, ailelere ek travmalar getirecek hükümet müdahalesi olarak tedbire karşı çıkıyor.

Smith, girişimin, ebeveynlerin çocuğunun yaşayamayacağını bilmiş olduğu sadece bebeği kucağına alıp veda etme şansı için doğumu tamamlamak istediği durumlarda düşüklere ve hastane doğumlarına uygulanacağını söylemiş oldu.

Oy pusulası girişiminin muhalifleri, erken doğum ve 20 haftada teslimat örneğini kullanıyor. Ailenin bebeği ölmeden ilkin kucağına almasına, veda etmesine yada vaftiz etmesine izin vermek yerine, önlemin sıhhat çalışanlarının yaşamını kurtarmak için bebeği kaldırmasını gerektireceğini söylüyorlar.

27. gebelik haftasından ilkin doğan ortalama 5.000 bebek üstünde meydana getirilen bir araştırma, 22 haftadan ilkin doğan ve çalışmaya dahil edilen 129 bebeğin tamamının öldüğünü buldu. İki tanesi etken tıbbi tedavi görmüş oldu. 22. haftada doğanların %5’i hayatta kaldı. Çalışmadaki 24 hastanenin bir çok, 25 yada 26 haftada doğan tüm bebeklere tedavi sağlamış oldu. 26. haftada doğanların genel sağkalım oranı ortalama %81’di ve %59’u orta yada şiddetli bozulma olmadan hayatta kaldı.

5. Mevcut federal ve eyalet yasaları ne diyor?

Montana yasalarına bakılırsa, yaşayabilir, prematüre bir bebeğin ölümüne kasten, bilerek yada ihmalle niçin olmak aslına bakarsanız bir suçtur. 2002’de kabul edilen bir federal yasa, bir kişinin “gelişmenin herhangi bir aşamasında canlı olarak doğan homo sapiens türünün her bebek üyesini” içerdiğini söylüyor. “Canlı doğmayı” kalp atışı, nefes alma yada istemli kas hareketlerinin kanıtı olarak tanımlar, sadece herhangi bir ek yargı içermez.

Montana önleminin muhalifleri, bu yasaları, LR-131’in gereksiz olduğuna ve bunun yerine tutucu seçmen katılımını artırmaya yönelik olduğuna dair kanıt olarak gösteriyor. Weems, “Bu zulüm, aşırı sağ politikacıların soğuk, hesaplı siyasal kazanımları için aslına bakarsanız yas tutan ailelere dayatılıyor” dedi.

Tasarısı referanduma müsaade eden yasa koyucu Regier, mevcut Montana yasasının bebekleri korumak için yeterince ileri gitmediğini söylemiş oldu.

Aile Araştırma Konseyi’nden Semelsberger, federal yasa hakkında aynı şeyi söylemiş oldu ve yaptırımdan yoksun bulunduğunu söylemiş oldu. Teşkilat, ABD Senatörü Ben Sasse (R-Neb.) tarafınca sunulan ve bir bebeğin yaşamını kurtarmak için gereksinimler ekleyecek, sadece Montana’nın ölçüsündeki 20 yıl yerine beş yıla kadar maksimum hapis cezası gerektiren bir federal yasa tasarısını destekliyor. .

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu