2019’da Bonnaroo Müzik ve Sanat Festivali esnasında 26 yaşlarında bir çocuk kamp alanında ölü bulunmuş oldu. Toksikoloji raporu, ölümünü o zamandan beri daha da kötüleşen korkulu bir eğilime bağladı. Sisteminde hem ecstasy hem de fentanil vardı – tehlikeli bir kombinasyon, bilhassa insanoğlu parti ilacının oldukça kuvvetli bileşik opioid içerdiğini bilmiyorsa.

Tennessee, Coffee County’de izole bir çiftlikte düzenlenen Bonnaroo benzer biçimde oldukça günlü konser festivallerinin katılımcıları, güvenlikten geçen hapları ve tozları gizlice sokma mevzusunda fazla problem yaşamıyor benzer biçimde görünüyor. Ve bu ilaçlar fentanil ile bağlanabilir, bu yüzden bu vakalarda çalışan sıhhat görevlileri bugünlerde aşırı dozda geri dönüş ilacı naloksonunu taşıyorlar. Sadece ilk müdahale ekipleri her yerde olması imkansız ve süratli etkili ilacın süratli bir halde uygulanması gerekir.

Ohio merkezli kar amacı gütmeyen This Must Be the Place’in sahibi Ingela Travers-Hayward, “Bununla büyük miktarlarda karşılaşıyoruz” dedi, yaşam kurtaran ilacın burun spreyi versiyonu olan Kloxxado ile festivalleri dolduruyor. “Kamp alanında dolaşmak ve proaktif olarak bunu dağıtmak istiyoruz.”

Travers-Hayward ve onu on yıl hapse gönderdikten sonrasında rehabilitasyon danışmanı olan kocası William Perry, bu yaz üretici Hikma Pharmaceuticals tarafınca bağışlanan Kloxxado dozlarını dağıtarak ülkeyi dolaşıyor. Yaz turları, İşçi Bayramı hafta sonu Nevada’nın Black Rock Çölü’ndeki Burning Man’de bitiyor.

Müzik festivalleri bir zamanlar naloksona kaşlarını çattı ve bazıları onu yasakladı. Sadece, ziyanı azaltma olarak malum şey – yasa dışı uyuşturucu kullanımının negatif etkilerini tamamen durdurmaya emek harcamadan en aza indirme terimi – kabul görmüş olsa da, benimsenmekten oldukça uzaktır. Konser organizatörleri içinde naloksondan daha azca kabul gören, insanların ilaçlarını fentanil için kontrol etmelerine destek oluyor. Firmalar uyuşturucu kullanımına göz yuman biri olarak görülmek istemiyor. Ek olarak yasal bir gri alanda geziniyorlar ve halkın algılarıyla savaşım ediyorlar.

Festival, fentanil aramak için eğlence amaçlı uyuşturucuların kontrol edilmesine izin vermediği için 2019’da Bonnaroo’nun haricinde zarar azaltma savunucuları greve gitti. Bonnaroo’nun çoğunluk sahibi ve dünyanın en büyük konser organizatörleri içinde yer edinen Live Nation, bir e-postada Bonnaroo’nun daima “kendine iyi bakmanın yollarını aradığını” söyleyerek, artık fentanil testine izin verip vermediği hakkında sorulara direkt cevap vermedi. ve patronlarımızı eğitmek. ”

ABD’de aşırı doz ölümleri tırmanmaya devam ediyor Uyuşturucu ölümleri 2021’de ülke çapında 100.000’i aştı ve üçte ikisi bileşik opioidlerden kaynaklanıyor. Bu, federal ve eyalet hükümetlerini krizle savaşım etmenin yeni yollarını düşünmeye sevk etti ve Biden yönetimi çoğu zaman gölgede çalışan programları desteklemek için 30 milyon dolar verdi. Son birkaç yılda, Madde Bağımlılığı ve Ruh Sağlığı Hizmetleri İdaresi de fentanil kontrol kitlerini tamamen benimsemiştir.

Gene de, müzik festivali alanlarının oldukça ötesindeki birçok topluluk, bilhassa fentanil kontrol araçları olmak suretiyle, zarar azaltma stratejilerine karşı dirençlidir. SAMHSA’nın Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi direktörü Dr. Yngvild Olsen, zarar azaltmanın düşüncede bir evrim gerektirdiğini söylemiş oldu ve kuruluşları, bilhassa toplu aşırı dozlar mümkün olduğunda, ziyanı azaltmayı yaşam kurtaran bir vasıta olarak düşünmeye teşvik ediyor.

Olsen, “Fentanilin öldürücülüğü oyunu oldukça değiştirdi, şundan dolayı birinin nefesinin kesilmesi birazcık vakit alıyor” dedi. “İnsanların hayatlarını kurtarabileceğini bildiğimiz bu oldukça etkili araçlara sahipsek, bence bunun çevresinde toplanabiliriz.”

Naloxone 02 rotated
Tennessee, Manchester’daki Bonnaroo Müzik ve Sanat Festivali’nin katılımcıları, ülke çapındaki müzik festivallerinde aşırı dozu tersine çeviren ilacı dağıtan kar amacı gütmeyen bir kurum olan This Must Be the Place tarafınca kurulan bir stanttan nalokson burun spreyi alıyorlar. (William Perry)

Kamu sağlığı kurumları, yasalar değişik eyaletlerde farklılık gösterse de, uyuşturucu kullanmayan kişilerin bile reçeteyle yada reçetesiz satılan nalokson taşımasını giderek daha çok tavsiye etmektedir. Sadece hükümet, ziyanı azaltma çabalarını yürütmede çoğu zaman geri planda kalıyor ve bunun yerine kâr amacı gütmeyen kuruluşlara ve gönüllülere güveniyor.

Ulusal İlçe ve Kent Birliği CEO’su Lori Tremmel Freeman, “Yürümek için ince bir çizgi ve sıhhat departmanları etken yazışma kurarken yasaların sınırları içinde kalmaya çalışıyor, orada iyi bir halk sağlığı eğitimi almaya çalışıyor” dedi. Sıhhat görevlileri.

Sadece Perry, konser salonlarına oldukça azca insanoğlunun yanlarında geri dönüşüm ilacı getirdiğini ve parasız dozları takip etmenin zor olabileceğini söylemiş oldu. “Bu, birinin yapılacaklar listesine koyduğu bir şey değil.”

Satın almak isteyenler için jenerik formlar bile pahalı olabilir. Ve isim-marka geri dönüş kitlerinin her biri sigortasız olarak 100 dolardan fazlaya mal oluyor.

Travers-Hayward, “Öğrendiğimiz şey, tüm bu insanların nalokson’un ne işe yaradığını bildiğidir – hatta nalokson yüzünden hayata dönen insanları bile tanıyorlar” dedi. “Fakat onlara gerçek ilk kitlerini veren insanoğlu olabiliriz.”

O ve bir gönüllü ekibi, bu yılki Bonnaroo’da 2.500 doz dağıttı. Haziran ayındaki dört günlük etkinlikte bir ölüm meydana geldi, sadece aşırı dozun suçlanıp suçlanmadığını gösterecek toksikoloji raporu açıklanmadı.

Bu tür uyuşturucu güvenliği araçlarının dağıtımına ilişkin yasalar ve politikalar eyaletten eyalete değişmiş olur. Mesela, Nalokson teknik olarak reçeteli bir ilaç olarak kalır, bundan dolayı onu dağıtmak, kuruluşları ve insanları yasal sorumluluktan korumuş olan iyi Samaritan yasalarına güvenmek anlamına gelir.

Tennessee de dahil olmak suretiyle daha çok eyalet fentanil kontrol şeritlerini kabahat olmaktan çıkarsa da, bazı eyaletler tarafınca yasadışı uyuşturucu gereçleri olarak sınıflandırılıyorlar. Ve kontrol şeritlerinin yasal olduğu eyaletlerde bile, büyük festivaller, mesuliyet yada görüntü mevzusundaki endişeler sebebiyle hala onları halka açık bir halde karşılamıyor.

Festivallerde gizlice kontrol kitleri satan bir şirket olan Bunk Police’in kurucusu, “Geçmişte bizlere uzun bir sigorta gereksinimleri sıralaması verdiler” dedi. “Bu durumda bizi sigortalayacak sigortacılar için gezegeni didik didik aradık, kusura bakmayın.”

Adam Auctor olarak malum kurucu, gerçek adını paylaşmıyor – güvenliğinden korkuyor şundan dolayı belirli satıcılara bağlı uyuşturucuların izini sürüyor ve onları tedariklerini yok etmeye ikna etmeye çalışıyor. Uyuşturucularının birini öldürebileceğini anladıktan sonrasında bayileri gözyaşları içinde gösteren referans videoları var. Fakat ötekiler o denli müteşekkir değil, dedi.

Auctor, Bonnaroo’dan iki kez atıldığını ve artık gitmediğini söylemiş oldu. Sadece birkaç gün erkenden öteki festivallere gizlice girer ve kalabalıklara karışana kadar güvenlikten kaçmak için binlerce kontrol kitiyle dolu kamyonunu ormana park eder. “Artık gelmek için neredeyse izin bile istemiyoruz” dedi. Bizlere ‘hayır’ diyeceklerini biliyoruz.

Fakat gerekseme oldukça büyük dedi.

Gece kulüplerinde ve parti mekanlarında uyuşturucu kontrolü ve öteki halk sağlığı eğitimi sunan bir sivil cemiyet kuruluşu olan DanceSafe’in yönetici direktörü Mitchell Gomez, “Uyuşturucu kontrolü artık bir seçenek değil” dedi. “Madde kullanan her insanın yapması ihtiyaç duyulan bir şey.”

İnsanlar, William Perry ve Ingela Travers-Hayward tarafınca yürütülen kar amacı gütmeyen, ziyanı azaltma amaçlı This Must Be the Place’den parasız nalokson almak için Bonnaroo Müzik ve Sanat Festivali’nde sıraya giriyor. (William Perry)

DanceSafe, organizatörler tarafınca belirlenen kurallara uyar, sadece Gomez hangi festivallerin işbirlikçi bulunduğunu açıklamaz. İzin verildiğinde, kâr amacı gütmeyen kurum, fentanil için ilaçları tarayan bir masa üstü makineli bir çadır kurar.

Aşırı doz – çoğu zaman fentanil ile bağlanmış maddelerden – şimdi 18 ila 45 yaş arasındaki Amerikalılar için en büyük ölüm sebebi. Gomez, acımasız eğilim çizgisinin bazı destekçileri yumuşattığını, sadece hepsini değil dedi.

Gomez, kurumsal hukuk ekiplerinin davranışlarında ölçülü olmasına karşın, her iki yönde de çalışan potansiyel mesuliyet gördüğünü söylemiş oldu. “Etkinliğinizde DanceSafe’in önleyebileceği bir şey yüzünden biri ölürse ve biz size sahada olma mevzusunda ulaştık ve siz bizi geri çevirdiniz, aslen bunun muhtemelen bir miktar mesuliyet yarattığını düşünüyorum” dedi.

Kimi zaman bir festivalde karşılanır fakat uyuşturucu denetim etmesi yasaklanır. Bu yüzden Gomez, fentanilin tehlikeleri hakkında informasyon dağıtıyor ve insanların festivallerde güvende kalmasına destek olmak için daha azca tartışmalı bir yol olan kulak tıkaçlarını dağıtıyor.

Bu yazı, Nashville Public Radio ve KHN’yi içeren bir ortaklıktan alınmıştır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu