Pazartesi gününden itibaren tüketiciler, 2017 federal yasasının nihayet yürürlüğe girmesiyle işitme cihazlarını direkt mağaza raflarından ve oldukca daha düşük fiyatlarla satın alabilecekler.

Yalnız bir işitme uzmanından yada başka bir işitme uzmanından alınan reçeteyle satın alınabilen bir aleti satın almanın onlarca senedir binlerce dolara mal olduğu bir yerde, şimdi yeni bir tezgah üstü aygıt kategorisi yüzlerce dolara satılıyor. Walmart, 199 $ benzer biçimde düşük bir fiyata bir işitme aleti satacağını söylemiş oldu.

Tezgah üstü cihazlar, hafifçe ila orta derecede işitme kaybı olan yetişkinlere yöneliktir – bir çok, cihazlar oldukca pahalı olduğundan şimdiye kadar yardım almaktan kaçınan on milyonlarca insanoğlunun bulunmuş olduğu bir pazar.

Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi’nde Cochlear İşitme ve Halk Sağlığı Merkezi direktörü Dr. Frank Lin, “Kavramsal açıdan bakıldığında, bunun nihayet gerçekleşmesi oldukca büyük” dedi. Üreticiler ve perakendeciler yardım satmaya alıştıkça ve tüketiciler seçeneklere alıştıkça yeni pazarın sallanmasının birkaç yıl alabileceğini tahmin ediyor.

İşitme uzmanları, daha düşük tutarları görmekten memnun olduklarını söylüyorlar. Lin, önümüzdeki iki yıl içinde pazara daha çok rakip girdikçe fiyatların daha da düşeceğine inandığını söylemiş oldu.

Fiyatlar ve özellikler, yeni OTC işitme cihazları için – reçeteli cihazlar için olmasıyla birlikte – değişecektir. Bir çift reçeteli aygıt tipik olarak 2.000 ila 8.000 ABD Doları içinde satılmaktadır. Daha pahalı reçeteli yardımcılarda bulunan hızla gelişen teknolojinin bir kısmı daha ucuz OTC yardımcılarında bulunacaktır.

OTC yardımcılarının maliyeti kısmen daha düşüktür, şu sebeple bunlar işitme değerlendirmesi, cihazın takılması ve ince ayarı için bir odyologun hizmetlerini bir araya getirmezler. Bunun yerine, üreticiler uygulamalar ve telefon vesilesiyle teknik yardım sunacak olsa da, yeni cihazların tüketicilerin kendileri tarafınca kurulması amaçlanıyor.

Sony de dahil olmak suretiyle bazı yeni firmalar pazara girdi. Best Buy ve öteki perakendecilerde en düşük maliyetli, kendi kendine takılan OTC işitme cihazını 999 $’a satacak.

Walmart, Lexie cihazları da icra eden Cenup Afrika merkezli HearX şirketinden bazıları çift başına 199 ila 299 dolar içinde değişen bir takım OTC işitme aleti sunacağını söylemiş oldu. Cihazlar başlangıçta Colorado, Michigan, Missouri, Ohio, Pennsylvania, Tennessee ve Texas’taki Walmart mağazalarında satışa sunulacak. Sadece şirket, bu tarz şeyleri yakında ülke çapında kullanıma sunmayı umuyor.

Walgreens, Lexie Lumen OTC işitme cihazını çifti 799 dolara sunacak. Walgreens, CVS, Best Buy ve Walmart’taki teklifler içinde Bose ile ortaklaşa geliştirilen bir Lexie işitme aleti da yer alacak.

Bir işitme uzmanı vesilesiyle dağıtılan en büyük işitme aleti satıcılarından önde gelen Costco, herhangi bir tezgah üstü ürün sunup sunamayacağını açıklamadı.

HearX’in kurucu ortağı De Wet Swanepoel, Lexie Lumen OTC işitme aletinin tüketicilerin onu gereksinimlerine gore programlamasına izin vereceğini söylemiş oldu. Öteki OTC cihazları öncesinden programlanmış ayarlar sunacaktır.

“Piyasada oldukca fazla ürün var ve cihazlar arasındaki farkın ne olduğu mevzusunda tüketiciler için oldukca fazla eğitime gerekseme olacak” dedi.

Lin, bazı tüketicilerin bir OTC aleti satın almadan ilkin işitme testini yaptırmak için şahsen yada çevrimiçi olarak bir odyolog görmek isteyebileceğini söylemiş oldu. Bir odyolog ek olarak, işitme kaybı için hangi işitme aletinin en iyi bulunduğunu önerebilir. Geleneksel hizmet tutarı Medicare ve bir çok sıhhat sigortası, rutin işitme testlerini kapsar. Sadece Medicare ve bir çok hususi sigorta şirketi, birçok hususi Medicare Advantage planı olmasına karşın, işitme cihazlarının maliyetini karşılamaz.

Lin, tüketicilerin çevrimiçi olarak yada telefonlarındaki yada bilgisayarlarındaki bir uygulama vesilesiyle işitme testlerine de girebileceğini söylemiş oldu.

Yeni cihazlara olan talebi artırabilecek bir öteki unsur, insanların müzik dinlemek için çoğu zaman kulak cihazlarını kullanımı sebebiyle işitme aleti takmanın getirmiş olduğu damganın azalmasıdır.

Federal sıhhat yetkililerinin tahminlerine gore 37 milyondan fazla Amerikalı erişkin işitme problemi yaşıyor ve işitme aletinden yararlanabilecek her 4 yetişkinden yalnız 1’i bu cihazdan birini kullandığını tahmin ediyor.

İşitme aleti endüstrisi, üreticiler arasındaki konsolidasyon, odyologlar yada öteki işitme uzmanları vesilesiyle satış yapılmasını mecburi kılan yaygın eyalet lisanslama yasaları ve işitme profesyonellerinin uygulamalarının aygıt üreticileri tarafınca satın alınması sebebiyle fiyat rekabetinden büyük seviyede yalıtılmış kalmıştır.

İşitme cihazlarının yüksek maliyetiyle ilgili onlarca senedir devam eden şikayetlerle teşvik edilen Kurultay, 2017 senesinde Besin ve İlaç İdaresi’ne, rekabeti artıracağı ve tutarları düşüreceği umuduyla tezgah üstü satışları mümkün kılacak kurallar koymasını emretti. Sadece covid pandemisi FDA çabalarını yavaşlattı ve geçen yıl Başkan Joe Biden FDA’ya bu kuralları oluşturmasını emretti. Nihai düzenlemeler iki ay ilkin açıklandı. Federal kurallara gore, yeni işitme aleti kategorisi eyalet dağıtım yasalarını atlıyor.

İş kaybedebilecek olan odyologlar, yeni kategorinin ileri derecede işitme kaybı olan kişilere destek olmayacağı mevzusunda uyarıyorlar. Amerikan Odyoloji Akademisi’nin eski başkanı Sarah Sydlowski, aşırı yükseltilen sesin işitmeye zarar verebileceğini söylemiş oldu.

Sadece Johns Hopkins’teki Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’nda odyolog ve destek doçent olan Nicholas Reed, cihazların kulaklıkları devasa yükseklikte açıkken müzik dinlemekten daha azca tehlikeli bulunduğunu söylemiş oldu. Yönetmelikler, tüketicilerin işitme duyusunun korunmasına destek olmak için yeni cihazların güvenli maksimum ses seviyelerine haiz olmasını gerektirmektedir.

New Jersey’de bir işitme aleti endüstrisi danışmanı olan Tom Powers, yeni cihazların açıkça FDA onaylı olarak etiketleneceğini ve tüketicilerin buna dikkat etmesi icap ettiğini söylemiş oldu. Bunlar, sesi yükselten, sadece distorsiyon benzer biçimde işitme kaybının öteki bileşenlerini ele almayan ucuz kişisel cihazlardan farklıdır.

Reed, bir ayı aşan eli bol iade politikalarına haiz OTC işitme cihazlarını aramanızı önerir. Tüketiciler, iyi mi çalıştığını görmek için bir aleti birkaç hafta tecrübe etmek isteyebilir. Bir marka işe yaramazsa, başka bir marka denemeliler.

Tüketicilerin bir odyolog olmadan bir yardım seçerken mağazada yardım alıp almayacağı belirsiz olduğundan, geçiş lüzumlu olabilir. Bazı mağazalar yardım sağlamayı planlıyor. Walmart, insanların kendileri için doğru cihazları bulmalarına destek olmak için internet sayfasına data ekleyeceğini söylemiş oldu.

Reed ek olarak tüketicilerin “kendi kendine takılan” olarak etiketlenmiş cihazlar araması icap ettiğini söylemiş oldu şu sebeple bu, şirketlerin FDA’ya insanların bu cihazları ustalaşmış yardım almışlar benzer biçimde kendi başlarına kurabileceklerini kanıtladıklarını gösteriyor.

Reed, “Teknoloji mevzusunda bilgiliyseniz, derhal müdahale edin derim,” dedi, sadece “eğitimli bir odyologla konuşmanın yanlış bir tarafı yok” dedi.

İşitme sağlığı yönetimi danışmanlık şirketi olan Auditory Insight’ın başkanı Nancy M. Williams, 499 ila 1,299 dolar içinde değişen sekiz büyük OTC işitme aleti ürününü incelediğini söylemiş oldu. Bazıları kulakiçi kulaklık benzer biçimde görünür yada neredeyse görünmezdir, bazıları ise kulağı saran geleneksel işitme cihazlarına benzer. İncelediği OTC yardımcıları, büyük seviyede sınırı olan yada asla Bluetooth bağlantısına haiz değil, kullananların cihazları özelleştirmesine olanak tanıyan bir özellik ve yalnızca yarısında şarj edilebilir piller var. Sadece sekizinin tümü, kullanıcının işitme testinin sonuçlarına gore cihazları kişiselleştirmesine izin verir.

İnsanların kendileri için en iyi olanı görmek için minimum üç OTC yardımını denemelerini tavsiye ediyor.

Odyologlar için ustalaşmış bir kurum olan Amerikan Odyoloji Akademisi, tüketiciler için OTC işitme cihazları hakkında çevrimiçi data yayınladı ve bir tüketici savunuculuğu grubu olan ABD İşitme Kaybı Derneği’nin de çevrimiçi tavsiyeleri var.

ABD İşitme Kaybı Derneği’nin yönetici direktörü Barbara Kelley, tüketicilerin yeni seçeneklere bakmak için vakit ayırmaları icap ettiğini söylemiş oldu. “Tüm bunlar birazcık kafa karıştırıcı olacak,” dedi. Sadece yeni seçenekler, daha çok insanoğlunun işitme mevzusunda yardım almasına yol açacağını da sözlerine ekledi. “Faydalar risklerden daha ağır basıyor” dedi.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu