© 2023. Tüm hakları saklıdır.

Sağlıkta Gelecek

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ganel
  4. »
  5. New York vakası çocuk felcinin sonu için ne anlama geliyor?

New York vakası çocuk felcinin sonu için ne anlama geliyor?

root root - - 9 dk okuma süresi
24 0
GettyImages 1042127898 resized

Hiçbir çocuk felci uzmanı, 1959’dan beri dünya genelinde sakatlayıcı hastalığa karşı kullanılan aşısı olan Polonya-Amerikan Cincinnati Üniversitesi bilim adamı Albert Sabin’den daha fazlasını bilmiyordu.

Sabin’in oral aşısı yaşam boyu bağışıklık sağlar. 1993’te ölen Sabin’in şiddetle kabul etmeyi reddettiği bir dezavantajı var: Ender durumlarda, aşıdaki zayıflamış canlı poliovirüs mutasyona uğrayabilir, virülansı tekrardan kazanabilir ve çocuk felcine niçin olabilir.

Resmi rapora gore aşıya direnen Hasidik Yahudi cemaatinin bir üyesi olan Rockland County, New York’tan bir genci nüzul etmiş şeklinde görünen bu ender mutasyonlar, çocuk felcini ortadan kaldırmak için küresel kampanyanın merkezinde yer aldı. , tarihteki en büyük internasyonal halk sağlığı çabası.

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) liderliğindeki kampanya 1988’de başladığında, amacı 2000 yılına kadar dünya çocuk felcinden kurtulmaktı.

2015 yılına kadar, çocuk felci Pakistan ve Afganistan haricinde her yerde neredeyse tamamen ortadan kaldırılmıştı. Sadece 2020 yılına kadar, başta Sahra altı Afrika ve Asya olmak suretiyle 34 ülkede vakalar bildirildi.

Rakamlar son 18 ayda azalsa da Ukrayna ve İsrail’de bazı vakalar ortaya çıktı; Haziran ayında, çocuk felci virüsü Londra kanalizasyonunda tespit edildi ve şimdi New York şehrinin kuzeyindeki olay, 1993’ten bu yana ABD Birleşik Devletleri’nde ilk.

Sadece çocuk felci tehdidinin doğası değişti. “Naturel” ya da “yırtıcı” çocuk felci şu anda yalnızca Pakistan ve Afganistan’da, silahlı adamların mahalli halkı çocuk felcine karşı aşılayan düzinelerce subayı öldürmüş olduğu savaşın parçaladığı birkaç bölgede dolaşıyor.

Dünyadaki neredeyse tüm öteki vakalar, paradoksal olarak, aşının bir parçası olan zayıflamış virüsteki mutasyonlardan meydana gelmektedir. Sabin, aşı virüsünü insanların bağırsaklarını hasta etmeden enfekte edecek şekilde tasarladı, sadece ender durumlarda bu virüs bağırsakta mutasyona uğradı.

Bu durumlarda, bir kuzu şeklinde girer, sadece bir aslan şeklinde çıkar, fena hijyen sebebiyle virüsü yutan korunmasız insanları, enfekte bir kişiden dışkı izleri içeren çocuk bezi yada banyo havlusu şeklinde şeylerle temas ettikten sonrasında nüzul edebilir. şahıs.

Çocuk felci virüsünün üç türü vardır. Neredeyse tüm aşıyla ilişkili çocuk felci vakalarına yol açan tip 2, enfekte etmiş olduğu 1000 kişiden bir tek 1’ini nüzul ediyor. Ötekiler asla hastalanmayabilir yada burun akıntısı yada ishal şeklinde tipik viral semptomlara haiz olmayabilir.

Rockland County yetkilileri, onun çocuk felci vakasının ABD Birleşik Devletleri’nde enfekte olmuş olabileceğini, sadece virüsün, ağızdan aşının hala verildiği, çoğu zaman Asya yada Afrika’daki bir ülkeden kaynaklanmış olması icap ettiğini söylüyor. ABD Birleşik Devletleri’nde 2000’den beri doktorlar, 1955’te Dr. Jonas Salk tarafınca geliştirilen, öldürülmüş yada inaktive edilmiş çocuk felci virüsü içeren değişik bir aşı verdiler.

Bir çocuk felci enfeksiyonu nadiren felçle sonuçlandığından, Rockland County vakası, toplumdaki öteki insanların virüsü taşıyor olabileceğini düşündürmektedir. İlçe sıhhat departmanı sözcüsü Beth Cefalu, tam olarak kaç tanesinin araştırıldığını söylemiş oldu.

1988’den 2004’e kadar ulusal aşı programını yöneten Emory Üniversitesi profesörü Dr. Walter Orenstein, eğer hasta virüsü ABD Birleşik Devletleri’nde kapmışsa, “en azından o bölgede mühim bir bulaşma olabileceğini düşündürür” dedi. Bu enfeksiyon zincirlerini durdurmanın en iyi yolunu bulmak için Hastalık Denetim ve Önleme Merkezlerine (CDC) baskı yaptığını da sözlerine ekledi.

29 Temmuz Cuma günü, ilçe sıhhat yetkilileri, etkisiz hale getirilmiş çocuk felci aşı klinikleri kurmuş ve ilçede çocuk felci de dahil olmak suretiyle rutin aşıları güncel olmayan evlatların ebeveynlerine 3.000 mektup göndermişti.

Bununla beraber, Salk aşısı felci önlemesine ve bir toplumu enfeksiyondan korumada oldukça etkili olmasına karşın, çocuk felcinin yaygın olarak dolaşımda olduğu durumlarda, bu aşı ile aşılanmış bir şahıs gene de çocuk felci mikroplarını bağırsaklarında taşıyabilir ve bu tarz şeyleri öteki insanlara bulaştırabilir.

Orenstein, topluluktaki enfekte insan sayısına bağlı olarak, CDC’nin yeni oral çocuk felci aşısı 2 yada nOPV2 olarak malum ve öldürücü bir forma dönüşme olasılığı daha düşük olan daha yeni bir canlı aşı ürünü kullanmayı düşünebileceğini deklare etti.

Bununla beraber, Orenstein, yeni oral aşının ABD Birleşik Devletleri’nde lisanslı olmadığını ve acil durum yetkisi altında onaylanması için mühim oranda siyaset gerektireceğini söylemiş oldu.

Sorunları daha da karmaşık hale getirmek için, dünya sıhhat liderlerinin tip 2 polio virüsünün yırtıcı doğadan yok edildiğini ve bu tip virüs aşı virüsünü ortadan kaldırdığını açıklamasının arkasından, başta Sahra altı Afrika’da olmak suretiyle aşı virüsü çocuk felci salgınları arttı.

Orenstein, ne yazık ki, aşıdan meydana gelen tip 2 mutant formların dolaşmaya devam ettiğini ve salgınların çoğaldığını söylemiş oldu. Bill & Melinda Gates Vakfı’nda çocuk felci programı lideri Dr. Ananda Bandyopadhyay’e gore, ortalama 500 milyon doz yeni aşı uygulanmış olsa da, mutant virüslerin dolaşımda olduğu bazı bölgeler hemen hemen yeni aşıyı kullanmaya başlamadı.

Rockland County davasıyla bağlantılı büyük bir salgın ihtimali zayıf görünüyor. London School of Hygiene and Tropical Medicine’de epidemiyoloji profesörü ve çocuk felcini yok etme küresel çabalarının eski direktörü Dr. David Heymann, virüsün yalnızca düşük bağışıklama kapsamının ve çocuk felci vakalarının nezaretinin yetersiz olduğu yerlerde yayılabileceğini söylemiş oldu. .

Rockland County, aşıyla önlenebilir salgınlarla savaşım mevzusunda geniş deneyime haizdir. 2018 ve 2019’da, aşı karşıtı Hasidik hahamlar topluluğu içinde 312 vakayla sonuçlanan bir kızamık salgınıyla savaşım etti.

İlçe Komiseri Ed Daly Perşembe günü düzenlemiş olduğu basın toplantısında, “Halkımız kızamığı yendi ve yeni sıhhat sorununu da ortadan kaldıracağımızdan inanırım” dedi.

Bandyopadhyay, bilim adamlarının 2026 yılına kadar çocuk felcinin tüm dünyadan ortadan kaldırılabileceğine inandıklarını ve bunun 4,8 milyar dolara mal olacağını söylemiş oldu. Bu meblağın bir çok hemen hemen bağış meydana getiren ülkelerden ve hayır kurumlarından toplanmadı.

Ve ABD Birleşik Devletleri’ndeki çocuk felci vakasının, “virüs dünyanın bir köşesinde hala varken, çocuk felcinin potansiyel olarak bir tayyare yolculuğu bulunduğunu” hatırlattığını da sözlerine ekledi.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu

İlgili Yazılar