Çocuk felci üstünde çalışan asla kimse, sakatlayıcı hastalığa karşı aşısı 1959’dan beri dünya genelinde kullanılan Polonyalı-Amerikalı bilim adamı Albert Sabin’den daha fazlasını bilmiyordu. Sabin’in ağızdan alınan aşısı, yaşam boyu bağışıklık sağlıyor. 1993 senesinde ölen Sabin’in şiddetle tartıştığı bir dezavantajı var: Ender durumlarda, aşıdaki zayıflamış canlı poliovirüs mutasyona uğrayabilir, virülansı tekrardan kazanabilir ve çocuk felcine niçin olabilir.

Yetkililerin 21 Temmuz’da bildirdiğine gore, New York, Rockland County’de aşıya dirençli Hasidik Yahudi topluluğuna mensup genç bir adamı nüzul etmiş şeklinde görünen bu ender mutasyonlar, çocuk felcini ortadan kaldırmak için küresel kampanyanın merkezinde yer aldı. tarihteki en büyük internasyonal halk sağlığı çabası.

Dünya Sıhhat Örgütü liderliğindeki kampanya 1988’de başladığında, amacı 2000 yılına kadar dünyayı çocuk felcinden kurtarmaktı.

2015 yılına kadar, çocuk felci Pakistan ve Afganistan haricinde neredeyse her yerde ortadan kaldırıldı. Sadece 2020 yılına kadar, çoğunlukla Sahra altı Afrika ve Asya’da olmak suretiyle 34 ülkede vakalar bildirildi. Rakamlar son 18 ayda düşmesine karşın, Ukrayna ve İsrail’de birkaç olay ortaya çıktı, geçen ay Londra’da kanalizasyonda çocuk felci virüsü tespit edildi ve şimdi 1993’ten bu yana ilk ABD vakası olan New York şehrinin kuzeyinde olay var.

Sadece çocuk felci tehdidinin doğası değişti. “Naturel” yada “yırtıcı” çocuk felci, silahlı adamların oldukca sayıda çocuk felci aşılayıcısını öldürmüş olduğu Pakistan ve Afganistan’ın yalnızca savaşın parçaladığı birkaç bölgesinde dolaşıyor.

Neredeyse dünyadaki öteki tüm vakalar, paradoksal olarak, aşıyı oluşturan zayıflamış virüsteki mutasyonlardan meydana gelmektedir. Sabin, aşı virüsünü, insanları hasta etmeden bağırsaklarını enfekte etmek için tasarladı, sadece ender durumlarda aşı virüsü, aşılı kişinin bağırsağından geçerken tehlikeli bir forma dönüşüyor.

Bu durumlarda, bir kuzu şeklinde girer, sadece bir aslan şeklinde çıkar, kusurlu bir hijyen sebebiyle virüsü yutan korunmasız insanları, enfekte bir kişinin dışkı izlerini içeren çocuk bezi yada banyo havlusu şeklinde şeylerle temas ettikten sonrasında nüzul edebilir. .

Poliovirüsün üç tipi vardır. Neredeyse tüm aşıyla ilişkili çocuk felci vakalarına yol açan tip 2, enfekte etmiş olduğu 1000 kişiden 1’i kadar azını nüzul ediyor. Ötekiler asla hastalanmayabilir yada burun akıntısı yada ishal şeklinde tipik viral semptomlara haiz olmayabilir.

Rockland County yetkilileri, çocuk felci vakalarının ABD Birleşik Devletleri’nde enfekte olmuş olabileceğini, sadece virüsün, oral çocuk felci aşısının hala verildiği bir ülkeden – çoğu zaman Asya yada Afrika’da – kaynaklanmış olması icap ettiğini söylüyor. ABD Birleşik Devletleri’nde, 2000’den beri doktorlar, 1955’te Dr. Jonas Salk tarafınca buluş edilen, öldürülmüş yada etkisiz hale getirilmiş çocuk felci virüsleri içeren bir aşı olan değişik bir aşı uyguladılar.

Bir çocuk felci enfeksiyonunun ne kadar nadiren felçle sonuçlandığı göz önüne alındığında, Rockland County vakası, toplumdaki öteki insanların virüsü taşıyor olabileceğini düşündürmektedir. İlçe sıhhat departmanı sözcüsü Beth Cefalu, kaç kişinin soruşturma altında bulunduğunu söylemiş oldu. Cefalu, 26 Temmuz tarihindeki bir basın açıklamasında, bilim adamlarının ilçe atık sularında çocuk felci virüsü tespit ettiğini sadece kaç kişinin enfekte olduğu hakkında hiçbir fikri olmadığını söylemiş oldu.

1988’den 2004’e kadar ABD aşı programına başkanlık eden Emory Üniversitesi profesörü Dr. Walter Orenstein, eğer hasta virüsü ABD Birleşik Devletleri’nde kapmışsa, “en azından o bölgede mühim bir bulaşma olabileceğini düşündürür” dedi. Herhangi bir enfeksiyon zincirini durdurmanın en iyi yolunu bulması için Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri üstündeki baskı, dedi.

22 Temmuz itibariyle, ilçe sıhhat görevlileri, inaktive edilmiş çocuk felci aşı klinikleri kurmuş ve ilçedeki rutin aşıları – çocuk felci de dahil olmak suretiyle – güncel olmayan evlatların ebeveynlerine 3.000 mektup göndermiştir.

Bununla beraber, Salk aşısı felci önler ve bir toplumu enfeksiyondan korumada oldukca etkili olsa da, çocuk felcinin yaygın olarak dolaşımda olduğu durumlarda, Salk aşılı bir şahıs gene de çocuk felci mikroplarını bağırsaklarında taşıyabilir ve başkalarına bulaştırabilir.

Orenstein, toplulukta enfekte olan insan sayısına bağlı olarak, CDC’nin yeni oral çocuk felci aşısı Tip 2 yada nOPV2 olarak malum ve virülan bir forma dönüşme olasılığı daha düşük olan daha yeni bir canlı aşı ürünü getirmeyi düşünebileceğini söylemiş oldu.

Bununla beraber, Orenstein, yeni oral aşının ABD Birleşik Devletleri’nde lisanslı olmadığını ve acil bir yetkilendirme kapsamında onaylanması için mühim bürokratik hareket gerektireceğini söylemiş oldu.

Mevzuyu daha da karmaşık hale getirmek için, küresel sıhhat liderlerinin Tip 2 çocuk felci virüsünün yırtıcı doğada yok edildiğini açıklamasından ve bu virüs türünü aşıdan çıkardıktan sonrasında, çoğunlukla Sahra altı Afrika’da olmak suretiyle aşı virüsü kaynaklı çocuk felci salgınları arttı. Orenstein, ne yazık ki, aşıdan meydana gelen Tip 2 mutant formlarının dolaşmaya devam ettiğini ve salgınların mantar şeklinde bulunduğunu söylemiş oldu. Bill & Melinda Gates Vakfı’nda çocuk felci programı lideri olan Dr. Ananda Bandyopadhyay’e gore, ortalama 500 milyon doz yeni aşı uygulanmış olsa da, mutant virüslerin dolaşımda olduğu bazı bölgeler hemen hemen yeni aşıyı kullanmaya başlamadı.

Rockland County davasına bağlı büyük bir salgın ihtimali zayıf. London School of Hygiene and Tropical Medicine’de epidemiyoloji profesörü ve dünyanın çocuk felcini yok etme çabalarının eski direktörü Dr. David Heymann, virüsün yalnızca düşük aşı kapsamı ve çocuk felci vakalarının nezaretinin zayıf olduğu yerlerde yayılabileceğini söylemiş oldu.

Rockland County, aşıyla önlenebilir salgınlarla savaşım mevzusunda kafi deneyime haizdir. 2018 ve 2019’da ilçe, aşı karşıtı Hasidik hahamların takip edenleri içinde 312 vakalık bir kızamık salgınıyla savaşım etti.

İlçe Yöneticisi Ed Daly 21 Temmuz’da düzenlemiş olduğu basın toplantısında, “Halkımız kızamık hastalığını yendi ve son sıhhat sorunlarını da ortadan kaldıracağımızdan inanırım” dedi.

Bandyopadhyay, bilim adamlarının çocuk felcinin 2026 yılına kadar dünyadan tamamen yok edilebileceğini düşündüklerini, sadece bunun 4.8 milyar dolarlık bir karşılık bulunduğunu ve bu meblağın büyük kısmının bağışçı ülkelerden ve hayır kurumlarından sağlanacağını söylemiş oldu.

ABD’deki çocuk felci vakası, belirsiz bir hatırlatma sunuyor, “Virüs dünyanın bir köşesinde hala var olduğu sürece, çocuk felcinin potansiyel olarak bir tayyare yolculuğu bulunduğunu” söylemiş oldu.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu