Buffalo Bills güvenliği Damar Hamlin, 2 Ocak’ta Cincinnati’de “Pazartesi Gecesi Futbolu” maçının ortasında kalp krizi geçirip sahada yere yığıldığında, yarım kıta uzaktaki Carrie Hastings ne yapması icap ettiğini derhal anlamış oldu – ve derhal .

Los Angeles Rams’ın spor psikoloğu ve akıl sağlığı klinisyeni Hastings, “Denetim etmem icap ettiğini derhal bildiğim birkaç adam vardı” dedi. “Birkaç eş ve öteki mühim kişiler de.”

Hastings’in Rams’ın personeline olan aşinalığı ve hangi oyuncuların Hamlin’in şok edici tıbbi acil durumunu izledikten sonrasında duygusal olarak travma geçirebileceği, kulüpte altı sürem geçirmesinin – sporcuları tanımasının, çaylaklarla ilk geldiklerinde tanışmasının, ve kendini Rams’ın tesisinde tertipli olarak bulundurmak.

NFL genelinde bu şekilde bir bakım sürekliliği yoktur. Lig, oyuncuları, antrenörleri ve çalışanı için bir takım danışmanlığın standart ve kolayca erişilebilir olduğu bir tür ruh sağlığı desteğine doğru aşama kaydediyor.

Üç yıldan birazcık daha uzun bir süre ilkin, 2019’da NFL, çalışanlarının ruh sağlığı gereksinimlerini yönetmek için resmi bir program uygulamıştı. Bu, NFL Oyuncuları Derneği’nin oluşturulması için oldukca çabalamasının arkasından yeni bir toplu iş sözleşmesinin parçası olarak geldi. Antak kalma, öteki şeylerin yanı sıra, her ekibin çalışanında lisanslı bir davranışsal sıhhat klinisyeni olmasını koşul koşuyor.

Sadece bireysel franchise’lar, bu direktifi uygulamada hala büyük bir serbestliğe haizdir. Bazılarının tam zamanlı spor psikologları vardır; Hastings, diğerlerinin klinisyenleri yarı zamanlı olarak çalıştırdığını, birkaçının ise dış sağlayıcılarla sözleşme yapmış olup bu tarz şeyleri oyunculara sunduğunu söylemiş oldu. Ve bazı spor psikologlarının tehlikeli sonuç bir kusur olarak görmüş olduğu klinisyenlerin herhangi bir spor geçmişine haiz olmaları gerekmiyor.

Cleveland Browns’a danışmanlık meydana getiren ve daha ilkin takımın tam zamanlı klinisyeni olarak çalışan psikolog Sam Maniar, “Bu oldukca hususi bir alan” dedi. “Atletizm ortamı, bilhassa de en üst düzeyde, uzmanlık gerektiren bir şeydir ve NFL’ye getirilen her klinisyen buna haiz değildir.”

Hastings, Notre Dame’deki lisans yıllarında kısa mesafe koşucusu ve engelli koşu yarışçısıydı, atletlerle derin ustalaşmış deneyime haiz ve ABD Olimpiyat ve Paralimpik Komitesi’nin spor psikolojisi ve zihinsel eğitim sicilinde kayıtlı. Hususi muayenehanesini Los Angeles’ın kuzeybatısındaki Agoura Hills’deki Rams’ın eğitim tesisine kısa bir sürüş mesafesinde tutuyor ve teknik olarak yarı zamanlı bir çalışan olmasına karşın Hastings, tesiste haftada üç yada dört kez “ve temelde nöbetçi” bulunduğunu söylemiş oldu. Sürem süresince 7/24.”

Bu kapasitede Hastings, çoğu zaman bir spor psikoloğunu yalnızca onları rekabete hazırlamak için düşünen seçkin sporcularla bir itimat temeli meydana getirmeye çalıştı.

“Çoğu zaman bir oyuncunun performansla ilgili bir şey için gelmesi ve bu, ruh sağlığının öteki alanlarındaki konuşmalara kapı açması durumudur” dedi. “İlişki derinleşiyor.”

Klinisyenler, bilhassa bazı sporcuların karşılaştıkları zihinsel ve duygusal zorluklar hakkında daha açık konuşmaya başladıkları ve dolaylı olarak akranlarını yardım almaya daha açık olmaya teşvik ettikleri için, takımlarla bu tür bir kökleşmiş varlığın oldukca mühim bulunduğunu söylüyor.

Tenis yıldızı Naomi Osaka, Olimpiyat altın madalyalı Simone Biles ve Michael Phelps, NBA yıldızları Kevin Love ve DeMar DeRozan, son on yılda zihinsel sıhhat sorunlarını kamuoyu önünde tartıştılar ve birçoğu farkındalığı çoğaltmak için kampanyalar yürüttü. Ohio’da bir atletik performans merkezi işleten ve kolej ve lise futbol takımlarıyla ilişkisinin ötesinde çalışan Maniar, “Mücadelelerini ve kendilerine sunulan bazı bakımlara erişerek elde ettikleri büyük yararları tartıştıkları için onlara teşekkür ediyorum” dedi. kahverengiler

NFL, bu tür konuşmalar için zor bir arenadır. Ligdeki oyuncular, ergonomik olarak bir iş koşulu olarak her türden acı ve yaralanmayla çalışmaya alışkındır ve ligin varlığının büyük bir bölümünde, sporcuları esasen hiçbir savunmasızlık göstermeyecek şekilde eğitilmiştir.

Lig çapında bir programın uygulanması, mühim bir kilometre taşı olmasına karşın, değişimin hızını kökten hızlandırmadı. Green Bay Packers oyun kurucusu Aaron Rodgers, iki sürem ilkin The New York Times’a “Bence NFL bu açıdan hala bir dinozor” dedi. “Duygular, mücadeleler ve stresle başa çıkmak hakkında konuşmakla ilgili bir kir var. Bunu zayıflık olarak etiketleyen pek oldukca mahalli söz var.”

Oyuncular birliği, mevzuyu ele almada daha agresif hale geldi. Sendika başkanı JC, “NFL oyuncuları çoğu zaman erkekliğin zirvesi olarak görülüyor ve kendi zihinsel sağlığımızı önemsemek ve destek aramak tarihsel olarak erkeklikle ilişkilendirilmediğinden, çoğumuz sağlığımızın bu yönüne öncelik vermiyoruz” dedi. Sekiz senelik bir NFL emektarı olan Tretter, 2021’de oyunculara yazdığı bir blog gönderisinde onları mevcut kaynakları kullanmaya çağırdı.

Hastings, Hamlin’in Bills ve Bengals’in oynadığı Cincinnati stadyumundan bir hastaneye nakledilmeden ilkin sahada CPR’ye gerekseme duyduğu son aşama alışılmadık acil durumu, “bazı oyuncularda hakikaten kaygı yarattı ve diğerlerini tetikledi” dedi. Birkaç oyuncuyla bireysel olarak yazışma kurmanın yanı sıra, Rams organizasyonu genelinde sporculara, antrenörlere ve personele konuşmaya hazır bulunduğunu hatırlatan bir bildiri gönderdi.

Hastings, “Birçoğu anlayışlıydı” dedi. “Odadaki fil ölümlüdür. Oyuncular yaralanabileceklerini biliyorlar ve hepsi sakatlıklarla uğraştı fakat bu, üstünde kontrollerinin olmadığı bir unsuru da içeriyordu.”

Bills ve Cincinnati Bengals oyuncuları, Hamlin sahada yatarken şaşkınlıklar içinde bir sessizlik içinde durdular. Günler sonrasında, Buffalo oyuncuları hala duygularını ifade etmekte zorlanıyordu. Oyun kurucu Josh Allen bir basın toplantısında “Sahne kafanızda onlarca kere yine ediyor” dedi ve gözyaşlarını tutmaya çalıştı. “O anda iyi mi hissettiğimi ve ekip arkadaşlarımın iyi mi hissettiğini tanımlamak zor. Bu asla unutmayacağımız bir şey.”

Ohio State Üniversitesi spor psikiyatristi Dr. Joshua Norman, Hamlin’in hastaneden taburcu edilerek evde iyileşmesi de dahil olmak suretiyle sonraki ilerlemesinin “oyuncuların maruz kalmış olduğu travmanın bir kısmını hafifletmeye destek olacağını” söylemiş oldu. . Sadece her ne kadar vakaları bölümlere ayırmaya çalışsalar da bu oyuncular ciddi bir sakatlık yaşadı. Bazıları kuvvetli bir tepki gösterecek.”

Wisconsin Üniversitesi psikiyatristi Dr. Claudia Reardon, bu durumda “dolaylı travma” teriminin geçerli bulunduğunu söylemiş oldu. Reardon, “Orijinal travmatik vaka kişisel olarak başınıza gelmedi, sadece ona şahit olmak yada onu öğrenmek travmatik olarak yaşanıyor” dedi. Tepkilerin korku ve çaresizlikten kabuslara ve geri dönüşlere kadar değiştiğini ve bazı sporcuların “kendilerine şahit oldukları travmayı hatırlatan insanlardan, yerlerden yada şeylerden” kaçınmaya çalışacaklarını söylemiş oldu.

Maniar, “Birkaç oyuncunun erken emekli bulunduğunu görmek beni şaşırtmaz” dedi. “Ve büyük bir kaygı, bir oyuncunun sahaya çıkıp tereddütle yada korku içinde oynamasıdır. Bu, futbol şeklinde bir sporda yaralanmanın kati bir yoludur ve bu, sözleşmelerin güvence edilmediği bir ligdir. ‘NFL uzun sürmez anlama gelir’ sözünü duymuşsunuzdur. Oyuncular da bu baskıyı hissediyor.”

Klinisyenler, NFL’nin akıl sağlığı kapsamında büyük ilerlemeler kaydetme şansının, devamlı olarak yeni kabiliyetler tasarlayıp geliştirmesi gerçeğinden kaynaklanabileceğini söylüyor. Norman, “Genç nesil akıl sağlığı mevzusunda daha bilgili, nokta,” dedi. “Bir üniversite kampüsüne, çoğu zaman danışmanlık yada başka yollarla akıl sağlığı gereksinimleri ile bir miktar bağlantı kurmuş olarak gelirler. Akıl sağlıklarıyla ilgilenme fikrine daha açık.”

Franchise komplekslerinde emekler devam ediyor. Hem Hastings hem de Maniar, ligin bir klinisyeni mecburi hale getirmesinden seneler ilkin NFL takımları tarafınca işe alındı ​​​​ve her ikisi de onları işte görmekten rahatsız olan oyuncular için antrenman tesisinden uzakta bir ofis tuttuklarından güvenilir oldular. Sadece son zamanlarda Hastings, bunun da değiştiğini söylemiş oldu.

“Oyuncular bu tür sorunları birbirleriyle daha sık konuşuyor ve bunu her insanın önünde yapıyorlar” dedi. “2017’de göreve başladığımdan beri birçok yönden akıl sağlığı protokolümüzü oluşturuyoruz.” NFL’de yavaş bir dönüş yaşanıyor.

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu