Gene başardınız okuyucular! KHN’nin dördüncü senelik Halloween haiku yarışmasında üç düzineden fazla Halloween haiku başvurusu aldık. Uzman jüri üyelerimiz, en iyi kafa kafaya ya da uzak mesafeyi seçmenin korkulu bir zorluğunu üstlendi. İşte geçen haftaki “What the Health?” programında Julie Rovner tarafınca okunan kazanan. podcast, artı Oona Tempest tarafınca gösterilen finalistlerden bir örnek. Jürilerin favorileri, gerçek dünyadaki viral salgınlardan ve akıllara durgunluk veren tıbbi faturaların yükünden esin aldı. Favorilerimiz için KHN’nin toplumsal medya hesaplarına (Twitter, Instagram ve Feysbuk) göz atın. Zevk almak!

1. Sıra

Yerde yatan ve dehşet içinde cep telefonuna bakan bir cadıyı betimleyen bir kalem ve mürekkep karikatürü.  Kara bir kedi karnının üzerinde duruyor ve üstlerindeki pencereye pençe atıyor.  Dışarıda, şu virüslerin hayaletimsi tasvirlerini görebilirsiniz: covid-19, ebola, maymun çiçeği ve grip.
(Oona Fırtına/KHN)

Covid, Ebola,
Maymun çiçeği, mevsimsel grip —
Cadılar Bayramı’na kimin ihtiyacı var?

Paul Hughes-Cromwick

İlham: 7/24 hayaletler, goblinler ve patojenler2. sıra

Bir takım elbise giyen ve sürpriz tıbbi faturalar saçan efsanevi başsız süvariyi tasvir eden bir kalem ve mürekkep karikatürü.
(Oona Fırtına/KHN)

Sürpriz satmaca bordürleri,
Meşhur başsız süvari benzer biçimde,
Noksan kal.

Michael L. Millenson

İlham: “Sürpriz Faturalardan Iyi mi Kaçının – Ve Yeni Kanundaki Tuzaklar”


3. sıra

Kalem ve mürekkeple çizilmiş bir karikatür.  Biri kostümlü bir insan olan iki iskelet, yüz yüze gelir ve başlarını kaşır, kendilerinin aynaya yakın görüntüsüne şaşırmış görünürler.  Aralarında yüz maskesi tutan küçük bir örümcek asılıdır.
Okuyucular Boo Tıbbi Borç ve Cadılar Bayramı Haikusunu Kazanmada Viral Tehditler 16

Korkulu, grotesk, hasta!
Latife mı latife mı yapıyorsun,
Fakat covid için değil mi?

Micki Jackson

İlham: Devam eden maskeli ya da maskeli balo


Cadılar Bayramı bitiyor olsa da, KHN raporlaması yıl süresince devam ediyor. Bizlere haikusunuzu gönderin Sabah Brifingimize dahil olmak için herhangi bir zamanda: https://khn.org/contact-haiku/

v3 Halloween Haiku 2022 looong
(Oona Fırtına/KHN)

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu