Editöre Mektuplar periyodik bir özelliktir. Tüm yorumları memnuniyetle karşılıyoruz ve bir seçim yayınlayacağız. Uzunluk ve netlik için düzenleme yapıyoruz ve tam adlar gerekiyor.

Ambulans Etiket Şokunun Tedavisi

Bu, ambulans sürpriz faturalarıyla ilgili son hikayeniz hakkında bir yorumdur (“Ambulans Bir Hastayı Koleksiyonlara Kovaladı”, 27 Temmuz). Hikayede, üç kardeş üç ayrı ambulansta bir kazadan alındı, sonrasında oldukça değişik ücretler alındı.

Oklahoma City’de, bir kamu ambulans hizmeti olan EMSA’yı (Acil Sıhhat Hizmetleri Kurumu) finanse etmek için ayda 3,65 dolar su faturası ödüyoruz. Birine binmeye ihtiyacınız var ise, bu prim, evinizdeki hepimiz için bunu karşılar. Ödeme dönem dışı bırakıldığından, bir çok şahıs öder. Su kullanmayan müşteriler de (kiraları kamu hizmetlerini kapsayan apartmanlarda olanlar şeklinde) satın alabilir. Sadece gene de kent dışından gelen ziyaretçiler için pahalı olabilir.

EMSA primi çalışır. Bunu rapor etmelisin.

– Phil Crow, Oklahoma City, Oklahoma

Bu deli, deli, deli, deli bir sıhhat ‘sistemi’. “Rahat yanıt, bu faturaların hepsinin uydurulduğudur,” https://t.co/4m8X1eMoEO

— Richard Vaughn MD 🚲 (@rvaughnmd) 27 Temmuz 2022

— Dr. Richard Vaughn, St.Louis

Yırtıcı Kredi Verenler Üstüne Zor Ders

Bu yazı (“Hasta Amerikalıların Kaçınamayacağı Borç Krizi”, 2 Ağustos), talebe kredisi borcunu tıbbi borçla karşılaştırıyor, sadece talebe kredisi endüstrisinin ne kadar yağmacı bulunduğunu kavrayamıyor. Mesela, 70.000$’a yakın (ödünç aldığımdan fazla) geri ödeme yaptım ve hala 282.000$ borcum var.

Aynı durumda olan binlercesi daha var. Bundan dolayı, benzersiz bir halde yırtıcı ve sömürücü talebe kredisi borcundan kurtulmak için bastırıyoruz.

— Brian Galloway, Salem, Oregon

“Olmaz” daha da azına haiz olacak! Hasta Amerikalıların Önleyemediği Borç Krizi https://t.co/uFympUpMMO vasıtasıyla @khnews @JudgeWren @ubswce @RISEhlth @NACHC @equity_center @FCHonline @CAPartnership @AmerCollPhyAdv @ahahospitals @nasw @RACmonitor @Aligning4Health @CH Sıralaması

— Ellen Fink-Samnick (@epflcswccm) 2 Ağustos 2022

— Ellen Fink-Samnick, Burke, Virginia

FQHC’lere Odaklanmak

Bu yazı, federal nitelikli sıhhat merkezlerinin (FQHC’ler) ve 30 milyon Amerikalıya yaşamı sürdüren bakım elde eden çalışmalarının son aşama yanlış bir resmini çiziyor (“Cemiyet Sağlığı Merkezlerinin Büyük Kârları, Federal Nezaret Ile alakalı Soruları Artırıyor, 15 Ağustos).

Yazının neticeleri, sıhhat merkezlerinin %1’inden daha azını temsil eden verilere dayanmaktadır. Ülke çapında ortalama 1.400 merkezden özenle seçilmiş bir avuç merkez üstüne bir argüman oluşturmak, gerçekleri çarpıtıyor.

Sıhhat merkezleri pandeminin ön saflarında savaştı. Yakınlarda bir sıhhat merkezi varken daha azca insan covid-19 ile enfekte oldu yada öldü. Bu tür çabaların bir bedeli vardı: Bir çok merkez, sıhhat krizleriyle savaşım ederken bile mensubu elinde tutmak için savaşım ederek ince marjlarla çalışıyor.

Merkezler için finansal dayanıklılık esastır şundan dolayı federal destek hiçbir vakit düşük gelirli toplulukların bakımıyla ilgili zorluklar kadar kati olmamıştır.

Merkezlerin mali rezervleri saklanmaz, tertipli olarak rapor edilir, incelemeye açıktır ve senelik denetimlere doğal olarak tutulur. Bazı durumlarda, dolarlar site genişletmelerine, personel alımına yada genişletilmiş hizmetlere gider. Pandemiden öğrenilen bir ders, merkezlerin halk sağlığının “kömür madenindeki kanaryalar” olduğu ve bakımı çevik bir halde uyarlamak için finansmana gereksinim duyduğudur. Hususi bağışlar da sıhhat merkezlerinin ayakta kalmasına destek oldu, bu da KHN’nin raporlarında nadiren bahsedilen bir gerçek.

Averaj sıhhat merkezi CEO maaşı, aykırı merkezlerle ilgili bu raporların önerdiğinden oldukça daha azca. Sıhhat hizmetlerinde, yetersiz hizmet alan kişilere bakmak için her dolar için savaşmayı içermeyen oldukça daha karlı işler var. Sıhhat merkezi mensubu için bu dolarlarla değil, özveriyle ilgilidir.

KHN’nin raporları 340B reçete programı ile alakalı yanlış anlamaları güçlendiriyor – ki bu, aksi takdirde reçeteleri karşılamakta zorluk çeken sigortasız ve sigortasız Amerikalılara oldukça mühim bir yaşam çizgisi sağlamış oldu. Yasaya nazaran, bu programdan meydana gelen tüm tasarruflar hasta bakımına tekrardan yatırılmalıdır. Netice olarak, sıhhat merkezleri hastaları içinde büyük seviyede iyileştirilmiş sıhhat neticeleri bildirmektedir.

Hesap verebilirlik de sıhhat merkezi modeline dahil edilmiştir. Düzenleyiciler tarafınca meydana getirilen saha ziyaretleri, hasta bakımı ve klinik verilerin ulusal standartlarla tutarlı olmasını sağlar. Ek olarak sıhhat ocakları, hastaların çoğunlukla yönetici olarak vazife yapmış olduğu mahalli kurullar tarafınca yönetilmektedir.

Sıhhat merkezi modeli, 50 yılı aşkın bir süredir her halk sağlığı krizini sessiz bir şekilde ele almaktadır.

Bir çok hususi muayenehane hekimi Medicaid hastalarını sınırladığında yada kabul etmediğinde, sıhhat merkezi hastalarının kabaca yarısı Medicaid kapsamındadır ve sıhhat merkezlerine erişimleri olmadan muhtemelen daha pahalı acil servis hizmetleri arayacaktır. Halk sağlığı tehditleriyle savaşım etmeye devam ederken, sıhhat merkezlerinin ulaşılması zor popülasyonları kontrol etme, aşılama ve tedavi etme çabaları, desteği ve yatırımı hak ediyor.

Ulusal Cemiyet Sağlığı Merkezleri Derneği, kıymetli sıhhat kahramanlarımız için ayağa kalkmaya devam edecektir. Başka hiçbir sıhhat sistemi, sıhhat hizmetlerinin hasta odaklı, etkili ve federal doların güvenilir koruyucuları olabileceğine dair yaşayan bir miras olarak durmuyor. Bu modelin arkasındayız.

– Rachel Gonzales-Hanson, geçici başkan ve CEO Ulusal Cemiyet Sağlığı Merkezleri Birliği, Bethesda, Maryland

Bazı FQHC’ler %20+ net kar marjı sağlıyor. “Kimse parasının nereye gittiğini takip etmiyor” https://t.co/KhScFj44BA

— Bijan Salehizadeh (@bijans) 17 Ağustos 2022

— Bijan Salehizadeh, Washington, DC

Hapsedilenlerin Ruh Sağlığı: Eller Bağlı Olduğunda

Ben bir psikoloğum ve Indiana’da orta büyüklükte (ortalama 800 mahkum) bir hapishanede ruh sağlığı hizmetleri müdürüyüm. Son beş senedir bu sinir bozucu sorunla uğraşıyorum (“Akıl Hastalıkları Ücretlerin Düşmesine Niçin Olduğunda, Hastalar Çoğu zaman Dengeleyici Bakımdan Geçiyor,” 4 Ağustos). Polis/savcılar kabahat duyurusunda bulunmadığında bu sorunla sık sık karşılaşıyoruz ve psikotik ve evsiz, ailesi olmayan bir mahkûmla uğraşmak zorunda kalıyoruz. Mahalli hastaneler, şahıs sözlü olarak intihara eğilimli bulunduğunu söylemediği sürece, birini acil gözaltı emrine yada EDO’ya almaz. Devlet psikiyatrik yatağı için bekleme ile ilgili olarak, adli yataklar için averaj dört ila beş ay ve sivil taahhüt yatakları için 11 aydır. Mahkûmların izinsiz girme suçundan dokuz ay yada daha çok (hastanedeki süreler dahil) hizmet ettiklerini gördüm.

Psikotik birini özgür bırakmak zorunda kaldığımız ve hastanenin onları almayacağı bir durumda sık sık sıkışıp kalıyoruz. Çoğu zaman yardım edecek bir aileleri yoktur. Bu, bilhassa sıfırın altına düşebileceği kış aylarında son aşama tehlikelidir (covid başladığından beri bölgemdeki tüm ısınma barınakları kapanmıştır). Ne yazık ki, en iyi netice, hastanın hapishane lobisini terk etmeyi reddetmesi ve izinsiz girişten tutuklanıp binaya geri getirilmesidir.

Her her neyse, bu yazıyı yazdığınız için teşekkür etmek istedim.

William Mescall, Crown Point, Indiana

Olarak #mahkemeler görevden alınmasıyla yetkisini yitirmek #adli suçlamalarla sanıklar üstündeki kontrolünü kaybederler. #zihinsel hastalık ve artık sağlayamaz yada yetki veremez #akıl sağlığı bakım. Bu, hızla dönen bir kapı oluşturur. #tutuklanmak ve #suç Mahkemesi. https://t.co/rrOFjSqme7

– Paul R Gormley LP.D. (@prgormley) 9 Ağustos 2022

— Paul R. Gormley, Boca Raton, Florida

Psikiyatrik Hastaneye Yatışlar ve İntihar Riski Üstüne

“Toplumsal Medya Paylaşımları Polisi Aramak İçin 988 İntihar Hattını Eleştiriyor” öyküsünün yazarının beni hayal kırıklığına uğrattığını gördüm. İşte Bilmeniz Gerekenler.” (11 Ağustos) aşağıdaki paragrafta psikiyatrik hastaneye yatmanın intihar sebebiyle ölüme niçin bulunduğunu ima etti: “Araştırmalar, insanların psikiyatri hastanelerinden taburcu olduktan sonraki aylarda intihar oranlarının mühim seviyede arttığını gösteriyor. Gönülsüz olarak gönderilenlerin intihara girişim etme olasılığı, gitmeyi seçenlere nazaran daha fazladır ve gönülsüz taahhütler, gençlerin gelecekte intihara eğilimli duygularını ifşa etme olasılığını azaltabilir.”

Psikiyatri hastanesine yatıştan sonraki devrin intihar sebebiyle ölüm için kilit bir risk periyodu olduğu doğru olsa da, hastaneye yatmanın intihar sebebiyle ölüme niçin bulunduğunu gösteren hiçbir nedensel kanıt yoktur. Aslen bu bulguyu açıklayabilecek mühim bir üçüncü değişken daha var: Yalnızca ağır hastalığı olan ve çoğunlukla intihar riski yüksek olan kişiler psikiyatrik olarak hastaneye yatırılıyor. Hakikaten de, lisanslı bir psikolog olarak benim için, intihar sebebiyle yakın ölüm riski taşıyan insanoğlu için istem dışı psikiyatrik hastaneye yatış son çaredir.

Araştırmacıların randomize denetim denemelerinden yada RCTS’den verileri sentezlediği yakın tarihindeki bir meta-analizi okumak isteyebilirsiniz. RCT’ler, nedenselliği değerlendirmek için altın standarttır, şundan dolayı sertlik şeklinde üçüncü değişken açıklamaları ekarte edebilirler. Yazıları şöyleki diyor: “Aslen azca sayıda RKÇ, vasıta engelleme/güvenlik programlarını ve akut psikiyatrik hastaneye yatışları incelemiştir. Bilhassa, bu müdahaleler, daha yaygın olarak incelenen müdahalelere benzer etkisinde bırakır üretti.” Genel olarak meta-analizlerinde, intihara yönelik müdahalelerin iyatrojenik olduğuna yada intihar eğiliminin artmasına niçin olduğuna dair kanıt bulamadılar.

— K. Jean Forney, klinik psikolog ve Ohio Üniversitesi, Atina, Ohio’da destek doçent

Bu yazının hapisle ilgili olmayan kaynakları ihtiva ettiği için oldukça minnettarız. İstemsiz “bakım”dan kurtulduğunuzda, sisteme asla aynı gözle bakmayacaksınız. https://t.co/pg3aOcbqjx

— Kathy Flaherty (@ConnConnection) 11 Ağustos 2022

— Kathy Flaherty, Middletown, Connecticut

“Kürtaj deyin” fena bir çarpıcı söz şeklinde görünüyor, fakat wdik. https://t.co/RPC0i5BPvB pic.twitter.com/tli16AcCJL

– Frank Bednarz 🇺🇸 🇺🇦 (@FrankBednarz) 6 Temmuz 2022

– Frank Bednarz, Şikago

Anti-Aşı Görevi, Anti-Aşı ile Aynı Değildir

“’Benim Bedenim, Benim Seçimim’: Aşı Düşmanları Kürtaj Rallying Cry’ı Iyi mi İşbirliği Yapmış oldu” başlıklı makalenizle ilgili mühim bir yorum (6 Temmuz). Bu kasıtlı olarak aldatıcıdır. “Aşı karşıtı” aktivistler diyorsunuz – ki bu yanlış. Los Angeles’ta (ve ülkenin başka yerlerinde) toplanan insanoğlu, makalenizin yine yine ısrar etmiş olduğu şeklinde, mecburi olarak “aşı karşıtı” değil, mecburi aşı karşıtıdır. Deneysel bir ilaca boyun eğmeye zorlanmaya karşı olmak, bir aşıya yada onu almayı seçenlere karşı olmakla aynı şey değildir. Normal olarak şunu bildiğiniz gibi: Hiçbir ilaç hepimiz için doğru değildir. Niçin dikkatli, tesadüfi olmayan kelime seçiminizle insanları aldatmayı kasten seçiyorsunuz?

— Kathleen German, Nashville

Sadece “COVID önlemleri” bitti. Daha oldukça yeni üyeler kazanmaya çalışan beyaz milliyetçilere benziyor. https://t.co/UViycE926A

— Derrick E Jones (@deuceohsixx) 12 Temmuz 2022

— Derrick Edward Jones, Seattle