Öldüğünüzde gömülmeyi mi yoksa yakılmayı mı tercih edersiniz?

Benim şeklinde düşünüyorsan, yanıt ikisi de değil. Vücudumun 1000 aşama Fahrenheit’in üstünde yanması yada zehirli kimyasallarla doldurulması ve sonsuzluğun geri kalanını yerin 6 fit altında, sıkışık bir kutuda geçirmesi düşüncesiyle titriyorum.

İşte başka bir sual: Vücudunuzu kompost (bir tür kompost) haline getirmeye ve onu ağaç dikmek, çiçek yetiştirmek yada tükenmiş orman toprağını canlandırmak için kullanmaya ne dersiniz?

İnsan gübrelemesi, patates kabukları, ezilmiş yumurta kabukları ve kahve telvesi içeren bir çöp kutusuna atılacağınız anlamına gelmez. Bunun yerine, talaş, yonca ve saman şeklinde organik maddelerle kaplanmış metal yada ahşap bir kaba yerleştirilir ve peşinden yavaş yavaş gıda dolu toprağa indirgenirsiniz. İşlem, kullanılan yöntemlere bağlı olarak altı hafta ile altı ay içinde sürebilir.

Sizi bilmiyorum fakat ben bunun sesini beğendim (en azından öteki iki seçeneğe kıyasla).

Devlet Temsilcisi Cristina Garcia (D-Bell Gardens) “Şimdiye kadar benim için çalışan bir seçenek bulunduğunu asla hissetmedim” dedi. Garcia, Kaliforniya’da insan gübresini yasallaştırmak için geçen ay Vali Gavin Newsom tarafınca imzalanan bir yasa tasarısının yazarı.

Kaliforniya, daha bilimsel olarak “organik organik indirgeme” adıyla malum bu karkas imha yöntemine müsaade eden beşinci eyalet oldu. Colorado, Oregon, Vermont ve Washington bu uygulamayı aslına bakarsanız yasallaştırdı ve öteki eyaletlerde mevzuat beklemede.

Bir fotoğraf, malçla dolu ve yeşil saksı bitkileriyle çevrili bir Recompose kompostlama kabının yakından görüntüsünü gösteriyor.
Kaliforniya, Vali Gavin Newsom’un Eylül ayında bir yasa tasarısını imzalamasından bu yana insan gübresini yasallaştıran beşinci eyalet oldu.(Tekrardan oluştur)

Kaliforniya yasası 2027’de yürürlüğe girecek ve düzenleyicilere eyalette insan gübresini yönetecek kuralları belirlemeleri için vakit tanıyacak.

Fakat ölümü planlamaya adım atmak için asla erken değildir.

Seattle, Washington’da danışman ve eski bir bakımevi hemşiresi olan 68 yaşındaki Heather Andersen, öldüğünde gübrelemeyi aslına bakarsanız seçtiğini bundan dolayı bunun çevre için gömme yada yakmadan fazlaca daha iyi bulunduğunu söylemiş oldu.

“Gerçekte, Dünya’ya zarar vermek yerine onu iyileştiriyoruz” dedi. Ve kararının içsel bir boyutu bulunduğunu da ekledi, bundan dolayı “bir kez daha yaşam döngüsünün bir parçası olacak”.

Sağlığı iyi olan Andersen, kurucusu Katrina Spade’in insanoğlu için organik organik indirgeme sürecinde öncü olarak kabul edilmiş olduğu Seattle merkezli bir eko-cenaze evi olan Recompose’da ön ödemeli bir kompostlama planı satın aldı.

Naturel olarak indirgenmiş bir insan vücudu, kullanılan yönteme ve vücutla karıştırılan organik maddelerin türüne ve hacmine bağlı olarak 250 ila 1.000 pound içinde toprak üretebilir. Bu, birkaç el otomobilini yada bir kamyonetin bagajını doldurmaya yeter. Süreç tamamlandıktan sonrasında, birçok aile bir miktar toprak içeren minik bir semaver alır ve geri kalanını koruma projelerine yada çiçek çiftliklerine bağışlar.

Doğal ki, ölümden sonrasında kompost yapmak hepimiz için değil. Mesela, California Katolik Konferansı yeni yasaya karşı çıkıyor. Bir açıklamada, bu yöntemin “insan vücudunu tek kullanımlık bir metaya indirgediğini ve bunun yerine hem organik dünyamıza hem de ölen kişinin onuruna saygıyı destekleyen seçenekler aramamız icap ettiğini” söylediler.

Vücutlarını gübrelemeyi seçenler çoğu zaman ekolojik kaygılarla motive olurlar.

Noel Baba’dan Holly Blue Hawkins, “Naturel organik indirgemeyle, “gerçekte yaptığımız şey, insan vücudundan ayrıldıktan sonrasında hala canlı olan her şeyi almak ve onu gezegeni hakikaten besleyebilecek bir şeye dönüştürmek” dedi. Son Saygılar Danışmanlığı ölüm planlama hizmetleri sunan Cruz County.

Ölümden sonrasında insan vücudu, karbon, kalsiyum, magnezyum, azot ve fosfor şeklinde bitkiler için besleyici olan birçok bileşen ve minerali korur.

Geleneksel mezarlar birçok problem yaratır. Mumyalama sıvısındaki formaldehit, cenaze evindeki işçileri düzensiz kalp atışları, akciğerlerde tehlikeli bir sıvı birikmesi ve sonucunda kanser şeklinde problemler için risk altına sokar. Ek olarak, mumyalama sıvısından gelen zehirli maddeler toprağa sızabilir.

Mezarlıklarda her insanın gelecekte sınırsız olarak kendi arsasına haiz olmasına kafi gelecek kadar arazi olmadığından bahsetmiyorum bile.

Kremasyon, her yıl milyonlarca ton karbondioksitin yanı sıra insanlara zararı dokunan fazlaca sayıda kirletici yayar. Ve ölü yakmayı seçen insanların yüzdesi hızla artıyor, bundan dolayı gömmekten daha ucuz.

GettyImages 1239380753 resized
Washington, Auburn’daki bir çevre cenaze evi olan Return Home’un CEO’su Micah Truman, insan kompostlama süreci için bir konteyner gösteriyor.(Jason Redmond / Getty Images vesilesiyle AFP)

Ulusal Cenaze Yöneticileri Birliği’ne gore, yakma işleminin bu yıl cesetlerin %59’unu, 2040’ta ise %79’unu oluşturacağı tahmin ediliyor. Her yıl ortalama 3 milyon Amerikalı ölüyor ve birçok ceset yakılıyor.

İnsan gübrelemesi son zamanlarda gömme ve yakmaya bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır.

Recompose Aralık 2020’de kapılarını açtığından beri, şirket 200’den azca ceset kompost yapmış oldu. Spade, “Açıkçası, bu Washington eyaletinde ölen insanların minik bir kısmı” dedi.

Sadece 1.200 satın alan, artan çekiciliğini gösterdiğini söylediği organik organik indirgeme için ön ödeme yapmış oldu.

Birçok cenaze girişimcisi, insan gübrelemesini 20 milyar dolarlık bir endüstride mühim bir iş fırsatı olarak görüyor.

Colorado, Lafayette’teki The Natural Funeral’ın ileri planlama danışmanı David Heckel, “Sahiplerimiz, daha çok eyalet bunu yasallaştırdıkça ülke çapında genişleme mevzusunda tartışmalar yaptılar” dedi.

Washington, Auburn’daki çevre dostu bir cenaze evi olan Return Home, internet sayfasını ziyaret edenleri “#idratherbecompost hareketine katılmaya” ve eyaletinizdeki yasa yapıcıları insancıl kompostlamayı yasallaştırmaya çağıran bir biçim doldurmaya teşvik ediyor.

Ölmek ucuz değildir ve kompostlama da bir kural dışı değildir. Naturel organik indirgemenin maliyeti, seçilen şirkete bağlı olarak 3.000$ ile 8.000$ içinde değişmektedir. Firmalar çoğu zaman ek bir ücret karşılığında yerinde törenler sunar. Bu, bir kremasyon için 7.000 doların birazcık altındaki averaj cenaze maliyeti ve geleneksel bir tabut ve kript cenaze töreni için 9.400 doların birazcık üstünde olan cenaze maliyetiyle karşılaştırır.

Auburn, Wash., Recompose, Return Home, The Natural Cenaze ve Dünya Cenazesi, yeni yasa yürürlüğe girdiğinde Kaliforniya’da mağaza açmayı planladıklarını söylemiş oldu. Sadece kompost olarak Dünya’ya dönmek isteyen Kaliforniyalılar 2027’ye kadar beklemek zorunda değiller.

Bu şirketlerin tümü ön ödemeli planlar sunar ve siz yada sevdiğiniz şahıs Kaliforniya’da etkinlik göstermeden ilkin ölürseniz yada organik organik azalmanın olmadığı bir eyalette yaşıyorsanız, ek bir ücret karşılığında eyalet dışındaki tesislerine ulaşım ayarlayacaktır. yasal.. Normalde, size yada ailenize elde edilmiş kompostla beraber minik bir kutu gönderirler.

Başka bir seçenek, Washington’un kırsalında 3.000 $ ücret alan kar amacı gütmeyen bir mezarlık olan Herland Ormanı. Kaliforniya’ya genişleme planı yok, sadece ulaşım için ek bir ücret karşılığında öteki eyaletlerden organları kabul ediyor.

Tutarları ve şekilleri arayın ve karşılaştırın. Ne düşündüğünüzü görelim.

İnsan gübreleme fikri, dini, kişisel yada aileyle ilgili nedenlerle sizi korkutuyorsa endişelenmeyin. Kimse seni bir ağacı beslemeye zorlamaz. Garcia, “Kimseden bir şey almayacağım” dedi. “Yalnız haiz olduğumuz seçenekleri genişletiyorum.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu