Hızla gelişen omicron alt değişkenlerinin değişen bir karışımının niçin olduğu son olarak covid-19 artışı, vakalar ve hastaneye yatışların düşmeye başlamasıyla azalıyor şeklinde görünüyor.

Geçmişteki covid dalgaları şeklinde, bu da uzun soluklu covid şeklinde kalıcı bir iz bırakacak, zayıflatıcı bitkinlik, nefes almada güçlük, göğüs ağrısı ve beyin sisi şeklinde bir takım semptom için tam olarak tanımlanmayan bir terim.

Omicron enfeksiyonları genel olarak geçen yaz delta varyantının niçin olduğu enfeksiyonlardan daha hafifçe olsa da, omicron’un uzun vadeli semptomları ve organ hasarını tetikleyebildiği de kanıtlanmıştır. Sadece omikron’un önceki varyantlar kadar sık ​​ve şiddetli uzun soluklu covid semptomlarına niçin olup olmadığı hararetli bir emek harcama mevzusudur.

Minnesota Üniversitesi Bulaşıcı Hastalık Araştırma ve Siyaset Merkezi direktörü Michael Osterholm, önceki varyantlara kıyasla oldukça daha çok sayıda omikron enfeksiyonunun uzun soluklu covid’li kişilerde mühim bir artışa hazırlanma ihtiyacına işaret ettiğini söyleyen araştırmacılar içinde yer ediniyor. Omicron ülkeyi kapladığı için ABD bu yıl şimdiye kadar ortalama 38 milyon covid enfeksiyonu kaydetti. Johns Hopkins Üniversitesi Coronavirüs Araştırma Merkezi’ne nazaran bu, pandeminin başlangıcından bu yana bildirilen tüm enfeksiyonların ortalama %40’ı.

Yale Üniversitesi’nde immünobiyoloji profesörü olan Akiko Iwasaki, uzun soluklu covid “bir çok insanoğlunun düşünmediği paralel bir pandemi” dedi. “Omicron enfeksiyonundan sonrasında uzun süre covid bulaşan milyonlarca insan olacağından şüpheleniyorum.”

Bilim adamları, değişken neticelerle varyantları kafa kafaya karşılaştırmaya başladılar. The Lancet’teki yakın tarihindeki bir emek harcama, omicron’un uzun soluklu covid’e niçin olma olasılığının daha düşük bulunduğunu öne sürerken, bir başkası, omicron ve delta enfeksiyonlarından sonrasında aynı oranda nörolojik problemler buldu.

Uzun soluklu covid’den etkilenen hastaların oranıyla ilgili tahminler de, incelenen popülasyonlardaki farklılıklara bağlı olarak, üçlü aşılanmış yetişkinlerde %4 ila %5’e, aşılanmamışlar içinde %50’ye kadar değişmektedir. Bu geniş aralığın bir sebebi, uzun soluklu covid’in, enfeksiyondan sonraki birkaç ay süresince kendi kendine bildirilen sislilikten, senelerce sürebilecek nabız ve kan basıncını düzenleyememe şeklinde tehlikeli bir halde bozulmuş bir yetersizliğe kadar değişik çalışmalarda oldukça çeşitli şekillerde tanımlanmış olmasıdır.

Bu tahminlerin en düşük ucunda bile, bu yılki oldukça sayıda omikron enfeksiyonu, uzun soluklu covid vakalarını artıracaktır. Londra’daki King’s College’da yaşlanma ve sıhhat profesörü olan ve hastaların uzun soluklu covid geliştirme olasılığının %24 ila %50 daha azca bulunduğunu tespit eden Lancet çalışmasının yazarı Claire Steves, “Birleşik Krallık’ta tam olarak bunu bulduk” dedi. omikron dalgası esnasında delta dalgası esnasında olduğundan daha çok. Steves, “Uzun covid riski daha düşük olsa da, birçok insan omikron’a yakalandığı için uzun covid’li mutlak sayılar arttı” dedi.

Gaziler Sıhhat İdaresi’nden bir hasta veritabanını çözümleme eden yakın tarihindeki bir araştırma, tekrardan enfeksiyonların hafifçe semptomları olan kişilerde bile ciddi sıhhat sorunları riskini mühim seviyede artırdığını buldu. 560.000’den fazla hanım da dahil olmak suretiyle 5.4 milyondan fazla VA hastası üstünde meydana getirilen emek harcama, tekrardan enfekte olmuş kişilerin ölme yada kalp krizi geçirme olasılığının, yalnızca bir kez enfekte olan kişilere nazaran iki kat daha çok bulunduğunu buldu. Ve altı ay sonrasında akciğerleri, böbrekleri ve sindirim sistemi ile ilgili problemler da dahil olmak suretiyle her türlü sıhhat sorununu yaşama olasılıkları oldukça daha yüksekti.

“İkinci bir enfeksiyonun daha fena hissettireceğini söylemiyoruz; Bunun riskinizi artırdığını söylüyoruz” dedi.

Araştırmacılar, çevrimiçi gösterilen sadece hemen hemen hakemli olmayan çalışmanın dikkatle yorumlanması icap ettiğini söylüyor. Bazıları, VA hastalarının benzersiz özelliklere haiz bulunduğunu ve uzun soluklu covid riskini artıran yüksek oranda kronik hastalıkları olan yaşlı erkekler olma eğiliminde bulunduğunu belirtti. Çalışmanın bulgularının genel olarak daha genç ve daha sıhhatli olan genel nüfusa tahmin edilemeyeceği mevzusunda uyardılar.

Yale New Haven Hastanesi Netice Araştırma ve Değerlendirme Merkezi direktörü Dr. Harlan Krumholz, “Bu bulguları öteki çalışmalarla doğrulamamız gerekiyor” dedi. Gene de, VA çalışmasının bazı “rahatsız edici tesirleri” bulunduğunu ekledi.

Şimal Carolina Üniversitesi Gillings Küresel Halk Sağlığı Okulu’nda epidemiyoloji profesörü Justin Lessler, Amerikalıların tahmini %82’sinin Temmuz ayı ortasından itibaren minimum bir kez koronavirüs ile enfekte olmasıyla beraber, yeni vakaların çoğunun şimdi tekrardan enfeksiyon bulunduğunu söylemiş oldu.

Normal olarak, insanların tekrardan enfeksiyona yakalanma riski yalnızca bağışıklık sistemlerine değil, bununla birlikte maskeleme, destekleyici aşılar yaptırma ve kalabalıklardan kaçınma şeklinde aldıkları önlemlere de bağlıdır.

43 yaşındaki New Jersey’deki salon sahibi Tee Hundley, aşıların yaygın olarak bulunmasından ilkin iki kez ve bu yaz tamamen aşılandıktan sonrasında olmak suretiyle üç kez covid oldu. Hala sonuçlarına katlanıyor.

Tee Hundley renkli ojeyle dolu bir duvara yaslanıyor ve bir eli cebinde, doğrudan kameraya bakıyor.
New Jersey, Jersey City’de salon sahibi olan Tee Hundley, ikinci covid-19 enfeksiyonundan sonrasında ciğerlerinin hasar gördüğünü söylüyor: “Bir kamıştan nefes alıyormuş şeklinde hissettim.” Bir yıldan fazla bir süre sonrasında, göğsündeki gerginlik devam ediyor. Hundley, “Bunun daima geride duracak bir şey bulunduğunu hissediyorum” diyor. “Kendini fena hissetmeyebilirsin fakat vücudunun içinde devam eden bir harp var.”(KHN için Jackie Molloy)

İkinci enfeksiyondan sonrasında, Jersey City’deki kuaföründe güzellik uzmanı olarak çalışmaya geri döndü, sadece sonraki sekiz ay süresince hastalık ve nefes darlığı ile savaşım etti, bir çok vakit “bir kamıştan nefes alıyormuş şeklinde” hissetti.

Yorgundu ve kimi zaman sözlerini bulmakta yavaştı. Hundley, bir müşterinin kaşlarını ağdalarken, “Hangi kaşı ağdaladığımı tam anlamıyla unuturdum” dedi. “Beynim oldukça yavaştı.”

Temmuz ayında yeni bir enfeksiyon kaptığında semptomları kısa süreli ve daha hafifti: öksürük, burun akıntısı ve bitkinlik. Fakat göğsündeki gerginlik devam ediyor.

Covid’li dostlarını aşırı efor sarf etmemeleri mevzusunda uyaran Hundley, “Bu daima artacak bir şeymiş şeklinde hissediyorum” dedi. “Kendini fena hissetmeyebilirsin fakat vücudunun içinde devam eden bir harp var.”

Her omicron alt varyantı değişik mutasyonlara haiz olsa da, BA.2 şeklinde biriyle enfekte olmuş kişilerin BA.5 şeklinde daha yeni omicron sürümlerine karşı nispeten iyi korumaya haiz olmaları için yeterince benzerdirler. Daha önceki varyantlardan bıkan insanoğlu BA.5’e karşı oldukça daha savunmasızdır.

Birkaç emek harcama, aşılamanın uzun soluklu covid riskini azalttığını bulmuştur. Sadece bu korumanın ölçüsü, riskte %15 kadar minik bir azalmadan %50’den fazla bir azalmaya kadar çalışmaya göre değişiklik gösterir. Temmuz ayında gösterilen bir araştırma, insanların almış olduğu her dozla uzun soluklu covid riskinin düştüğünü buldu.

Şimdilik, uzun soluklu covid’i önlemenin tek kati yolu hastalanmamaktır. Virüs mutasyona uğradığından ve Amerikalılar halka açık yerlerde maskelemeyi büyük seviyede bıraktığından bu kolay bir iş değil. Mevcut aşılar, ciddi hastalıkları önlemede harikadır, sadece virüsün bir kişiden diğerine atlamasını engellemez. Bilim adamları, virüsün herhangi bir versiyonunda işe yarayacak “varyant geçirmez” aşılar ve yayılmayı hakkaten önleyebilecek burun spreyleri olan yeni nesil aşılar üstünde çalışıyorlar. Başarı göstermiş olurlarsa, bu yeni uzun soluklu covid vakalarını mühim seviyede azaltabilir.

Al-Aly, “Bulaşmayı azaltan aşılara ihtiyacımız var” dedi. “Onlara dün ihtiyacımız var.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu