Son on senedir Precious McCowan’ın yaşamı organ nakli çevresinde dönüyordu. Dallas’ta iki böbrek naklinden kurtulan insan davranışlarını inceleyen bir doktora talibi. Ve son dönem böbrek hastalığının ortasında 2 yaşındaki oğlu öldü. Bir yaşam kurtaracaklarını umarak organlarını bağışlamayı seçti.

Şimdi böbrek fonksiyonu yine başarısız oluyor ve üçüncü bir nakile gereksinim duyma olasılığıyla karşı karşıya. Sadece yaşam kurtaran organı bulma süreci sorunlarla dolu. Her yıl ortalama 5.000 hasta bekleme sıralamasında ölüyor – hatta muhteşem bağışlanmış organlar çöpe atılsa bile. Bağışları ve nakilleri denetleyen kurum, kaç organın boşa gideceği mevzusunda araştırma altında. Birleşik Organ Paylaşım Ağı ajansı, yakın tarihindeki bir kurultay oturumunda iki taraflı bir dil kırbaçlama aldı.

McCowan, siyaset tartışmalarına atıfta bulunarak, “Hastalar, buna bakmıyoruz” dedi. “Biz, ‘Hey, benim için bir böbreğe ihtiyacım var. Şimdi ihtiyacım var. Diyalizden bıktım. Ölmek suretiyle olduğumu hissediyorum.’”

UNOS tarafınca uygulanan ve daha hasta hastalara bir nakil merkezine en yakın yaşayanlara nazaran öncelik veren yeni bir siyaset uyarınca böbrek nakli sayısı geçen yıl %16 arttı. Gene de ortalama 100.000 hasta böbreklerini ve hatta daha fazlasını öteki organlar için bekliyor.

Senato Finans Komitesi tarafınca iki senelik bir soruşturma, daha ilkin kamuya açıklanmayan oldukça sayıda vakası ortaya çıkardı. Birkaç örnek:

  • Charleston, Cenup Karolina: Kasım 2018’de bir hasta, yanlış kan grubuna haiz bir organ aldıktan sonrasında öldü.
  • Las Vegas: Temmuz 2017’de iki böbrek alıcısı ender görülen bir enfeksiyona yakalandı. Biri günler sonrasında öldü.
  • Kettering, Ohio: Haziran 2020’de, bir nakil alıcısına yanlışlıkla kanserli bir donörden organ almış olduğu ve muhtemelen kanser geliştireceği bildirildi.

UNOS, 1984’te ülkenin organ nakli sisteminin başlangıcından bu yana organ dağıtımını yönetme sözleşmesini elinde tutuyor ve şimdi ABD senatörleri – hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler – başka bir tarafın devreye girmesinin zamanının gelip gelmediğini sorguluyor.

Senatör Elizabeth Warren (D-Mass.) 3 Ağustos’taki duruşmada “Organ nakli sistemi genel olarak tehlikeli bir karmaşa haline geldi” dedi. “Şu anda, bir havayolunun bagajınızı kaybetmesi yada hasar görmesi şeklinde, UNOS’un transit bir organı yitirme yada hasar görme olasılığı 15 kat daha fazladır. Bu oldukça korkulu bir üstün dereceli.”

Soruşturma, suçu eski teknolojiye atıyor. UNOS bilgisayar sistemi her seferinde bir saat yada daha çok süreliğine kapanmış oldu ve her saat mühim olduğunda maçları erteledi. Amazon şeklinde firmalar herhangi bir paketi, her yerde, devamlı bulabilse bile, bir organı izlemenin standart bir yolu da yoktur.

Orlando, Florida’daki AdventHealth’teki nakil merkezinin yönetici direktörü Barry Friedman, “UNOS’un Miami’de bulunduğunu düşündüğü için nakil merkezimden 20 mil uzakta bir böbrek bile alamıyorum” dedi. “Aslen 20 mil ötede, Orlando’daydı.”

Kurultay raporuna nazaran, 2010’dan 2020’ye kadar olan on yılda, UNOS, iptal edilen nakillere ve atılan organlara neden olan oldukça sayıda kaçırılan uçuş dahil olmak suretiyle ulaşım hakkında 53 yakınma aldı. Raporda ek olarak, 2014’ten 2019’a kadar ortalama 170 ulaşım başarısızlığı şeklinde daha birçok vakası ortaya çıkaran 2020 KHN soruşturmasına atıfta bulunulmuş oldu. Organ nakli cerrahları, organlar ulaştığında bile, seyretme eksikliğinin organlar içerideyken daha uzun “soğuk süre” dönemlerine yol açtığını söylüyor. kan dolaşımı olmadan geçiş – şu sebeple nakil cerrahları, organ fizyolojik olarak el altında olana kadar çoğu zaman bir hastayı anesteziye başlatamaz.

Son olarak UNOS verilerine nazaran her 4 potansiyel donör böbreğinden biri artık çöpe gidiyor. Ve bu sayı, yeni tahsis politikası kapsamında organlar daha hasta hastalara ulaşmak için daha da uzaklaştıkça daha da kötüleşti.

Nakil programını yöneten Dr. Jayme Locke, Alabama-Birmingham Üniversitesi’ne 2014 senesinde bir böbreğin donmuş katı halde ve kullanılamaz hale geldiğini söylemiş oldu. 2017’de, üstünde belirgin lastik izleri olan bir paket “ezilmiş” olarak geldi (sadece dikkat çekici bir halde organ kurtarıldı). Locke, bu senenin Mayıs ayında yedi gün içinde, taşıma ve elleçlemede önlenebilir hatalar için dört böbreğin atılması icap ettiğini söylemiş oldu.

“UNOS’taki opaklık, ülke genelinde temel hataların ne sıklıkta gerçekleştiğine dair hiçbir fikrimiz olmadığı anlamına geliyor” dedi.

UNOS CEO’su Brian Shepard, Eylül sonunda görevi bırakacağını duyurdu. Artan nakil oranlarına işaret ederek, on senedir liderliğini yapmış olduğu organizasyonu korumak için çaba sarfediyor.

Mahkemede itiraz edilen yeni böbrek tahsisi politikası, bu artan nakil oranından kısmen mesuldür. Siyaset bununla birlikte siyahi hastalar için nakilleri %23 oranında artırarak öz ana para kazanımlarına da katkıda bulunmuş oldu. Böbrek yetmezliği yaşama olasılığı daha yüksek olan siyahi hastalar, nakil listelerine girmekte zorlandılar.

Shepard, “İyileştirebileceğimiz şeyler olsa da – ve her gün yapıyoruz – hastalara iyi hizmet eden kuvvetli bir organizasyon bulunduğunu düşünüyorum” dedi.

Bu yıl gösterilen bir başka bağımsız hükümet raporu, herhangi bir suçun hastane nakil merkezleriyle ve bağışçılardan organ tedarik eden mahalli kuruluşlarla paylaşılması icap ettiğini ortaya koydu. Üç varlık beraber çalışır, sadece insanoğlu niçin bu kadar oldukça hastanın hala organ beklerken öldüğünü sormaya başladığında üçgen bir idam mangasına dönüşme eğilimindedir.

“[UNOS] Boston’daki Suffolk Üniversitesi’nde biyomedikal konsantrasyonu yöneten hukuk profesörü Renée Landers, sistemdeki verimlilikle ilgili sorunların tek deposu değil” dedi. Daha geniş raporun üretilmesine destek olan komitedeydi. “Her insanın yapması ihtiyaç duyulan bazı işleri vardı.”

Son gözlemci raporları ve gözden geçirilmiş organ dağıtım haritaları üstünde devam eden birkaç yasal harp, Dallas nakli hastası McCowan için bir tek bir gürültüdür, şu sebeple başka bir bekleme listesine girme olasılığıyla karşı karşıyadır. Bilhassa kendisi şeklinde Siyah hastalar için artan nakil oranından cesaretlendiğini, sadece bekleme sıralamasında üçüncü bir turla bu kadar talihli olamayacağından korktuğunu söylemiş oldu.

“Yalnız benim için çalışan bir böbreğe ihtiyacım var” dedi. “Ve ona şimdi ihtiyacım var.”

Bu öykü, Nashville Public Radio, NPR ve KHN’yi içeren bir ortaklığın parçasıdır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu