ST. LOUIS – Christina Green, katarakt ameliyatının, meme kanseriyle savaşmak için bir ilaç aldıktan sonrasında kötüleşen bulanık görüşünü düzelteceğini umuyordu.

Sadece eski İngiliz profesörü, Oftalmoloji Danışmanları ile yapmış olduğu 2019 ameliyatının, astigmatizma cerrahi yükseltmesi için 3.000 dolarlık cepten ödenmesine karşın, 20/20 vizyonuna ulaşmadığını yada astigmatizmi düzeltmediğini söylemiş oldu. 69 yaşındaki Green, muayenehanede bir hastadan oldukça bir dolar işareti benzer biçimde hissettiğini söylemiş oldu.

“Bu istasyondan bu istasyona bu istasyona geçerken sürünün içinde bir ineksin” dedi.

Oftalmoloji Danışmanları, hususi ana para destekli en büyük ABD göz bakım gruplarından kabul edilen EyeCare Partners’ın bir parçasıdır. Merkezi St. Louis’dedir ve 19 eyaletteki ağlarında ortalama 300 oftalmolog ve 700 optometrist bulunmaktadır. Grup yorum yapmaktan kaçındı.

İsviçre merkezli Partners Group, EyeCare Partners’ı 2019’da 2,2 milyar dolara satın aldı. Bir öteki göz sağlığı devi, Teksas merkezli Retina Consultants of America, 2020 senesinde Massachusetts merkezli Webster Equity Partners adlı hususi ana para şirketi tarafınca 350 milyon dolarlık bir yatırımla kuruldu ve şimdi internet sayfasında 18 eyalette 190 doktoru bulunduğunu söylüyor. Öteki hususi ana para grupları, Midwest Vision Partners ve EyeSouth Partners benzer biçimde uygulamalarla bölgesel ayak izleri oluşturuyor. Satın almalar o denli arttı ki, hususi ana para şirketleri artık rutin olarak birbirlerine uygulama satıyorlar.

Amerikan Oftalmoloji Akademisi başkanı Dr. Robert E. Wiggins Jr., geçtiğimiz on yılda, hususi ana para gruplarının bir avuç muayenehaneyi devralmaktan ülkedeki oftalmologların %8’i ile çalışmaya geçtiğini söylemiş oldu.

ABD nüfusunun yaşlanmasıyla beraber tıbbi göz bakımında para kazanma fırsatları arttıkça, ülke çapında göz sağlığı hekimi uygulamalarını artırıyorlar. Varlıklı yatırımcılar tarafınca desteklenen hususi ana para grupları, yönetimsel maliyetleri azaltarak yada iş stratejilerini değiştirerek kar marjlarını artırma umuduyla bu uygulamaları satın alır yada franchise benzeri anlaşmalar altında birleştirir. Hemen sonra çoğu zaman uygulamaları bir sonraki teklif sahibine daha yüksek bir fiyata satarlar.

Hususi ana para yatırımcıları için kâr potansiyeli açıktır: Tayyare koltuklarını birinci sınıfa yükseltmek için ödeme yapmak benzer biçimde, hastalar katarakt ameliyatı benzer biçimde birçok göz prosedürü için pahalı eklentiler seçebilirler. Mesela doktorlar, lensleri manuel olarak kesmek yerine lazer kullanabilir, gözlük ihtiyacını ortadan kaldırabilecek multifokal göz lensleri sunabilir yada Green’in sattığını söylediği astigmat düzeltmesini önerebilir. Bir çok vakit, hastalar bu ekstralar için cepten ödeme yapar – sigorta geri ödeme müzakereleri tarafınca kısıtlanmayan bir sıhhat hizmeti ödeme günü. Ve bu tür hizmetler, her ikisi de hastane ortamından daha karlı olabilen ayakta tedavi gören ve bağımsız ameliyat merkezlerinde gerçekleştirilebilir.

Wiggins, hususi ana para gruplarının sağlamış olduğu yatırımların doktorların uygulamalarını pazarlamasına ve genişletmesine ve ek olarak ilaç ve sarf malzemeleri için daha iyi fiyatlar üstünde pazarlık yapmasına destek olabileceğini söylemiş oldu. Sadece hususi ana para şirketlerinin kârlılığı maksimize etme arayışının hasta bakımından taviz verme riski taşımış olduğu mevzusunda uyardı.

Sıhhat hizmetlerinin ekonomisi hakkında veri ve çözümleme elde eden kar amacı gütmeyen Sıhhat Bakım Maliyet Enstitüsü araştırma ve siyaset direktörü Aditi Sen, “Problemler birikiyor ve tutarları artırıyor” diye ekledi.

Johns Hopkins Üniversitesi’nde sıhhat ekonomisti olan Yashaswini Singh ve meslektaşları, oftalmoloji, gastroenteroloji ve dermatoloji alanlarındaki hususi ana para satın almalarını çözümleme ettiler ve uygulamaların, satın alma işleminden sonrasında sigortaya extra %20 yada averaj 71 dolar daha çok ücret ödediğini buldu. JAMA tıp dergisinde 2 Eylül’de gösterilen araştırmalarına bakılırsa, hususi ana paraya ilişik uygulamalar da yeni hastalarda mühim bir artış ve eski hastalardan daha sık geri dönüş görmüş oldu.

Bir KHN analizi ek olarak, hususi ana para şirketlerinin, en yaygın maküler soysuzlaşma göz ilaçlarından ikisini yüksek oranlarda reçete eden doktorların ofislerine yatırım yaptığını, bu da doktorların muhtemelen yüksek hacimli hastaları görmüş olduğu ve dolayısıyla daha karlı olduğu anlamına geldiğini buldu.

KHN, 2019’da maküler soysuzlaşma göz ilaçları Avastin ve Lucentis’in ilk 30 reçete yazanını Medicare & Medicaid Services veri tabanı vesilesiyle çözümleme etti. Hususi ana para şirketleri, en iyi Avastin reçete yazanların %23’üne ve en iyi Lucentis reçete yazanların %43’üne yatırım halletmeye devam etti – hususi sermayenin şu anda hisse sahibi olduğu oftalmologların %8’inden oldukça daha yüksek. Mesela, Retina Consultants of America, en iyi Avastin reçete yazanların dördünün ve en iyi Lucentis reçete yazanların dokuzunun uygulamalarına yatırım yapmış oldu.

Sen, “Hususi ana para modeli, kârlılığa odaklanan bir model ve uygulamaları rastgele seçmediklerini biliyoruz” dedi.

Hasta hacminin hususi ana para için çekici olacağının yanı sıra, enjeksiyon başına kabaca 1.300 dolara mal olan pahalı Lucentis reçetelerini kullanan uygulamalara yatırım yapma fikrinin de çekici olacağını kaydetti. Ek olarak, hususi ana para tarafınca satın alındıktan sonrasında, doktorların reçete alışkanlıklarını, ortalama 40 $’a mal olan daha ucuz Avastin’den Lucentis’e değiştirebileceklerini ve alt çizgiyi iyileştirebileceklerini söylemiş oldu.

ABD Retina Danışmanları yorum taleplerine cevap vermedi.

Geçen yaz, 74 yaşındaki Craig Johnson, bozulan gözlerini düzeltmek için nihayet katarakt ameliyatı olma zamanının geldiğine karar verdi. Cincinnati’deki CVP Physicians’a gitmeye karar verdi ve bunu “günde 100” yaptıkları benzer biçimde “göz ameliyatı olmak için mahalli olarak mahsulün kremi” olarak nitelendirdi. Uygulama aslına bakarsan bir hususi ana para yatırımının parçasıydı, sadece o zamandan beri başka bir yatırımcı olan EyeCare Partners tarafınca 600 milyon dolara satın alındı.

Johnson, ameliyatının neticelerinden memnun olsa da, ameliyatın manuel kesme versiyonunu bilmiyordu – lazer kullanmaya bakılırsa daha ucuz fakat aynı derecede etkili bir alternatif. Johnson, hala çalmış olduğu için hususi sigorta kullanıyordu ve bunun her bir göz için 2.000 doların üstünde cepten harcamayla sonuçlandığını söylemiş oldu. Amerikan Oftalmoloji Akademisi’ne bakılırsa lazer cerrahisi tipik olarak manuelden daha pahalıdır ve sigorta planları kapsamında olmayabilir.

Johnson, bir doktorun yanı sıra bir satış görevlisinin, görme kabiliyetini geliştirmek için ona seçenekler sunduğunu deklare etti.

California’da bağımsız bir muayenehane işleten göz doktoru Dr. Arvind Saini, “Yaşlılar savunmasız bir nüfus zira durağan(durgun) bir gelirleri var, birazcık daha yaşlılar, size güveniyorlar… beyaz bir önlük giyiyorsunuz” dedi. San Diego İlçesi.

Bir çok hasta, hususi ana para yatırımcılarının seçtikleri uygulamalarda bir payları olup olmadığı hakkında hiçbir fikre haiz değildir, zira çoğu zaman kendilerine başka bir hekim tarafınca yönlendirilirler yada acil bir göz rahatsızlığı yaşarlar.

70 yaşındaki David Zielenziger, retinası koptuktan sonrasında NY’nin Vitreoretinal Danışmanlarından birinde süratli bir buluşma almış olduğu için kendini talihli hissetti. Eski bir iş gazetecisi olan Zielenziger, bunun ABD Retina Danışmanları ile ilişkili bulunduğunu bilmiyordu. Doktorunu seviyordu ve almış olduğu acil bakımla ilgili hiçbir şikayeti yoktu – ve takipler için oraya gitmeye devam etti. Medicare nerede ise her şeyi kapsıyor, dedi.

“Bu oldukça yoğun bir uygulama” dedi ve yatırımcıları mutlu etmesi ihtiyaç duyulan daha çok yere yayıldığını belirtti.

2018’de Michael Kroin, ilgi patlamasından yararlanmak için doktorların uygulamalarını hususi ana para şirketlerine satmalarına destek olan bir grup olan Physician Growth Partners’ı kurdu. Göz bakımının en büyük yatırım alanlarından biri bulunduğunu, zira hususi sıhhat hizmetlerinin bu kadar geniş bir insan pazarı için geçerli bulunduğunu söylemiş oldu.

Bir KHN analizine bakılırsa, sanayi takip edeni PitchBook tarafınca en büyük sıhhat yatırımcıları olarak tanımlanan 25 hususi ana para şirketinden 16’sı optometri ve oftalmoloji uygulamalarında hisse satın aldı.

Kroin, uygulamalara hususi ana para yatırımının yalnızca, bununla birlikte muayenehaneleri de satın alan hastanelerin “1.000 kiloluk gorili” ile rekabet sebebiyle ve sigorta geri ödeme bürokrasisinin daha çok hekimi dışarıdan yardım aramaya zorlaması sebebiyle hızlanmaya devam edeceğini umuyor. “Büyümüyorsanız, hayatta kalmak ve geçmişte haiz olduğunuz gelir düzeyine benzer bir düzeyde gelir elde etmek zor olacak” dedi.

Bazı sıhhat uzmanları, öteki firmalar yatırım yaptıkları uygulamaları satın almak istemezlerse, hususi ana para şirketlerinin sonunda aşırı kaldıraçlı bir çantayı elinde tutabileceğinden kaygı ediyor, bu da bu uygulamaların kapanmasına ve sonunda daha da fazla konsolidasyona yol açabilir.

Weill Cornell Tıp Nüfus Sağlığı Departmanında sıhhat politikası ve ekonomisi kısmı başkanı Dr. Lawrence Peter Casalino, “Bir çok doktor uygulamasının, onlardan %20 daha çok kâr elde edebileceğiniz kadar verimsiz olduğundan güvenilir değilim” dedi. Bilimler. Ve yatırımcıların, ödediğinden daha fazlasını ödeyecek bir alıcıya tekrardan satmaya güvendiğini söylemiş oldu. “Bu işe yaramazsa, her şey çözülür.”

KHN araştırmacı muhabiri Fred Schulte bu makaleye katkıda bulunmuş oldu.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu