Hususi ana para şirketleri, beşikten mezara sıhhat hizmetlerine yatırım yapıyor ve kelimenin tam anlamıyla bu ikinci kategoride. Cenaze evi endüstrisinin ufak fakat büyüyen bir yüzdesi – ve daha geniş ölüm bakım pazarı – yüksek kar marjları, öngörülebilir gelir ve on milyonlarca bebek patlamasının nihai ölümünün çeken hususi ana para destekli firmalar tarafınca yutuluyor.

Cenaze evi endüstrisi, büyük seviyede parçalanmış ve konsolidasyondan yarar sağlayabilecek pazarlar arayan hususi ana para için birçok yönden birincil hedeftir. Cenaze evleri zincirlerini bir araya getirerek, bu firmalar satın almada ölçek ekonomilerinden yararlanabilir, pazarlama stratejilerini iyileştirebilir ve yönetimsel işlevleri paylaşabilir.

Sanayi yetkililerine bakılırsa, ABD’deki 23 milyar dolarlık endüstriyi ortalama 19.000 cenaze evi oluşturuyor ve bunların minimum %80’i hususi mülkiyete ilişkin ve işletiliyor – çoğunlukla anne ve pop işletmeleri ve birkaç bölgesel zincir atılmış durumda. Kalan %20, yada ortalama 3.800 evin sahibi cenaze evleri zincirlerine aittir ve hususi ana para destekli firmalar bunlardan ortalama 1.000 tanesine haizdir.

Tüketici savunucuları, hususi ana para şirketlerinin, büyük cenaze evleri zincirleri inşa eden ve tüketiciler için tutarları yükselten halka açık şirketlerin liderliğini takip edeceğinden kaygı ediyor. Tüketicileri cenaze harcamaları ve hizmetleri mevzusunda eğitmeyi amaçlayan bir sivil cemiyet kuruluşu olan Cenaze Tüketicileri Birliği’nin yönetici direktörü Joshua Slocum, “Hizmet edilen gerçek efendi, faturayı ödeyen yaslı aile değil – hissedardır” dedi.

Cenaze fiyatı verileri kamuya açık olmasa da, ittifakın mahalli iştirakleri tarafınca meydana getirilen anketler, halka açık yada hususi ana para destekli zincirler bireysel cenaze evleri satın aldığında, fiyat artışlarının takip etme eğiliminde bulunduğunu ortaya koydu.

Mesela Arizona, Tucson’da, mahalli bir mülk sahibi 2019’da Angel Valley Cenaze Evi’ni hususi ana para destekli Foundation Partners Group’a sattığında, ölü yakma tutarları 425 dolardan 760 dolara, görüntüleme yada ziyaret olmadan cenaze töreni için 1.840 dolardan 2.485 dolara terfi etti. , ve tam, ekonomik bir cenaze için 3.405 ila 4.480 $ içinde.

Arizona’nın Mesa şehrinde, Lakeshore Mortuary’nin halka açık cenaze evi zinciri Service Corporation International’a satışı, bir ölü yakma için 2018’de 1.565 $’dan 2021’de 1.770 $’a, cenaze töreni için 2.795 $’dan 3.680 $’a ve ekonomik bir cenaze töreni için fiyat artışlarına yol açtı. cenaze 4.385 dolardan 5.090 dolara.

Service Corporation International yetkilisi bir e-postada, “Fiyatlarımızın etkinlik gösterdiğimiz pazarlarda rekabetçi ve makul olduğuna inanıyoruz” dedi.

Bu fiyat artışlarının ayrıntıları Arizona’nın Cenaze Tüketicileri İttifakı yönetim kurulu üyesi Martha Lundgren tarafınca sağlandı. Cenaze evi satın almalarının, ittifak üyesi tüketiciler adına görüşme edilen fiyatlandırma anlaşmalarının iptaline yol açtığını söylemiş oldu. 2020’de Tucson’daki Adair Dodge Şapeli’nde bir ölünün yakılması, üyelere 395 dolara mal oldu, bu da 1.100 dolarlık standart fiyatın ortalama üçte ikisi. Sadece Foundation Partners Group cenaze evini satın aldıktan sonrasında, üye fiyatlandırma anlaşması iptal edildi ve direkt ölü yakma fiyatı 1.370 dolara terfi etti.

Foundation Partners Group yetkilileri, fiyat artışlarının kısmen tabut benzer biçimde malzemelerin yüksek fiyatını ve artan işçilik maliyetlerini yansıttığını söylemiş oldu. Sadece artışların çoğunun, öteki cenaze evlerinin sonrasında eklediği yönetimsel ve ulaşım ücretlerini içeren daha saydam bir fiyatlandırma sistemine geçişi temsil ettiğini söylediler.

Firmanın başkanı ve CEO’su Şehir Robertson, “Açık bir halde düşünmediklerinde oradaki insanlardan faydalanmıyoruz” dedi. “Biz bu değiliz.”

Phoenix merkezli sanayi danışmanı Chris Cruger, 1980’lerin sonlarında ve 1990’ların başlarında ve gene 2010 civarında ABD cenaze evi endüstrisinde büyük bir konsolidasyon dalgası meydana geldiğini söylemiş oldu. Ve satın almalar son iki-üç yılda yakıcı bir hıza ulaştı. Pek oldukça yatırımcı, en yaşlıları 70’li yaşlarının sonlarında olacak olan 73 milyon baby boomer’ın yaşlanmaya devam etmesiyle, gelecek yıllarda ölüm bakım hizmetlerine yönelik talepte mühim bir artış bekliyor.

Cruger, “Sırf demografik özellikler burada açıkça her insanın lehine” dedi. Cenaze evlerinin aslına bakarsanız cazip marjları var ve bu tarz şeyleri yönetimsel maliyetleri paylaşmak için zincirler halinde birleştirmek, karı daha da artırabilir.

Ayrıca, birçok cenaze evi sahibi-operatörü emeklilik yaşına geliyor ve ailede devralmak isteyen kimse yok. Ulusal Cenaze Yöneticileri Derneği tarafınca 2021 senesinde meydana getirilen bir anket, sahiplerin %27’sinin beş yıl içinde işlerini satmayı yada emekli olmayı planladığını ortaya koydu.

Tarlaya dökülen yatırım parasıyla birleşen satış arzusu, cenaze evlerinin fiyatlarını yeni zirvelere taşıdı. Hususi ana para gözünü cenaze evlerine çevirmeden ilkin, senelik gelirlerinin üç ila beş katına satıyorlardı. Kremasyon endüstrisi için bir tecim grubu olan Şimal ABD Kremasyon Derneği’nin yönetici direktörü Barbara Kemmis, “Şimdi yedi ila dokuz duyuyorum” dedi.

Cenaze evlerinin kıymeti, tuğla ve harç varlıklarından daha fazladır. Cenaze evi yöneticileri çoğu zaman topluluklarının ayrılmaz bir parçasıdır ve komşularıyla mühim bir iyi niyet oluşturmuştur. Bu yüzden, kurumsal zincirler bu evleri satın aldıklarında, nadiren adı değiştirirler ve geçişi kolaylaştırmak için çoğu zaman eski sahiplerini etrafta tutarlar.

Florida, Tampa’daki NewBridge Group başkanı Tony Kumming, cenaze evi satışlarına aracılık ediyor. Müşterilerinin bir çok, büyük firmalara karşı şüpheci olmaya devam ediyor ve zor kazanılmış itibarlarını lekelemeyeceğine inandıkları birine satmak için çoğu zaman daha azca para alacaklar. Eski sahiplerin bir çok, topluluk içinde yaşamayı planlıyor ve arkadaşlarının ve komşularının fena işlem görmesini istemiyor. Kumming, “Birinin başka bir firmanın sunmuş olduğu şeyin yarısını alacağını söylemiyorum” dedi. “Fakat şimdi bir satışın iki büyük parçası var: Bu para ve doğru uyum.”

Beş yıl ilkin, Robert Olthof ailesinin New York, Elmira’daki cenaze evini satmaya karar verdiğinde, halka açık büyük cenaze evi zincirlerinden bazılarıyla temasa geçti. Sadece birden fazla firmanın temsilcisi tekliflerini sunmak için onu ziyaret ettiğinde, Olthof büyük zincirlerin hiçbirinin işin hizmet tarafında deneyimli birini göndermediğini fark etti. “Muhasebecilerini gönderdiler ve avukatlarını gönderdiler” diye hatırladı. “Her şey sayılarla, sayılarla, sayılarla ilgiliydi. Ve bu hoşuma gitmedi.”

Bunun yerine, Olthof, Kuzeydoğu’da hususi mülkiyete ilişkin 90 sitelik bir cenaze evi zincirini biriktiren eski bir cenaze müdürü olan Greg Rollins’e sattı. Rollins, büyük zincirlerden daha azca para teklif etmişti, sadece sabah 2.30’da uyanmanın ve yas tutan bir aileye yardım etmek için bir ekip elbise giymenin iyi mi bir şey bulunduğunu biliyordu. Bir evladı gömmenin iyi mi bir şey bulunduğunu biliyordu.

Olthof, “Cenaze müdürü olan bir kişiye hakikaten ne kadar satmaya kıymet olduğuna bir dolar değerinde bir kıymet koyamam” dedi. “Zira ilerlemeye devam edersen, senin adın hâlâ o binanın önünde olacak.”

Cenaze evi endüstrisini inceleyen Creighton Üniversitesi Hukuk Fakültesi profesörü Victoria Haneman, yeni şirket sahipliğinin yas tutan aileler için yıkıcı olabileceğinden kaygı ediyor. “Düzgüsel, rasyonel tüketiciler benzer biçimde davranmıyorlar” dedi. “Pazarlı alışveriş yapmıyorlar bu sebeple ölüm, alışveriş yapmak için uygun olmayan bir vakit olarak görülüyor.”

Bir çok aile için bir cenaze, yaptıkları en büyük harcamalardan biri olacaktır. Sadece çoğu zaman yas sebebiyle bilişsel olarak bozulmuş ve neyin alışılmış yada uygun olduğundan güvenli olamayarak alışveriş sürecine girerler.

ABD Tüketici Federasyonu tarafınca yaptırılan 2022 anketine bakılırsa, her 5 tüketiciden bir tek 1’i fiyat sıralaması almak için birden fazla cenaze evini ziyaret ediyor. Ve çevrimiçi karşılaştırmalar neredeyse olanaksız – federasyon ve Cenaze Tüketicileri İttifakı tarafınca meydana getirilen bir araştırma, örnekledikleri cenaze evlerinin bir tek %18’inin web sitelerinde fiyatlarını listelediğini buldu. Netice olarak, aileler çoğu zaman, kendilerine en pahalı seçenekleri satmak için bir sebebi olan tek bir cenaze müdürünün uzmanlığına büyük seviyede güvenirler. Böylece tüketiciler, mumyalama ve maliyeti artıran ve gereksiz olabilecek öteki hizmetleri içeren açık tabut cenazeleri için paket satın almaya itilebilir.

“Geleceğin olacağı yer bu tür turşu, kabuklu, kozmetikleştirilmiş, korunmuş ceset mi? Cevabın ‘evet’ bulunduğunu bilmiyorum” dedi Haneman. “Ve bunun olmadığına bahse giren yatırımcılar bulunduğunu düşünüyorum.”

Foundation Partners Group en iyi örnektir. Hususi ana para şirketi Access Holdings tarafınca desteklenen cenaze evi zinciri, beş yıl ilkin yüksek ölü yakma oranlarına haiz cenaze evleri satın almaya yöneldi. Ulusal olarak ölü yakma oranları, son yirmi yılda istikrarlı bir halde tırmanıyor ve ailelerin ortalama %58’i artık ölü yakmayı tabut gömmelerine tercih ediyor. Foundation Partners, bu oranın 2030 yılına kadar %70’e ulaşmasını bekliyor.

Şirket, Arizona, California, Colorado ve Florida dahil olmak suretiyle yüksek ölü yakma eyaletlerinde 75’ten fazla işletme satın aldı. Bu cenaze evlerinin bir çok, yılda averaj 150 cenazenin birazcık üstünde.

Foundation Partners CEO’su Robertson, bireysel cenaze evlerinin “pazarlama bütçelerine erişimi yok, güvenlik ve sıhhat planlarına ve faydalarına ve bu değişik şeylere erişimleri yok” dedi. “Ve pazarlamayı yönlendirme ve başka şeyler yapma kabiliyetimiz olduğundan, 150 çağrılı firmayı bir ihtimal 200 çağrıya da götürüyoruz.”

Robertson, cenaze evi endüstrisinin hususi ana para şirketlerinin yatırım yapmayı düşünebileceği öteki sektörlerden değişik bulunduğunu ve bunu darülaceze bakımında çalışmakla karşılaştırılabilir bir davet olarak nitelendirdiğini söylemiş oldu. Vakıf Ortakları, destekçilerinin finansın yanı sıra endüstrinin hizmet kısmını anladıkları için talihli olduklarını söylemiş oldu. “Hususi ana para şirketleri, insanlara karşı derin bir şefkat beslediği kim bilir. Daha oldukça finansal getirileriyle tanınıyorlar” dedi. “İkisini birden almak hakikaten mühim.”

Foundation Partners, insanların bir tek birkaç tıklamayla ve bir cenaze evine ayak basmadan ölü yakma siparişi vermelerini elde eden çevrimiçi bir hizmet olan Tulip Cremation’ın sahibidir. Tulip şu anda Foundation Partners’ın cenaze evlerinin bulunmuş olduğu dokuz eyalette etkinlik gösteriyor. Şirket, hizmetin sonunda ulusal olarak etkinlik göstermesini bekliyor.

Haneman, 100 yılda neredeyse asla değişmeyen cenaze evi endüstrisinde Lale benzer biçimde yenilikçi yaklaşımlara şiddetle gerekseme duyulduğunu söylemiş oldu. “Bir cenazenin averaj maliyetinin 7.000 ila 10.000 dolar içinde olması bana saçma geliyor” dedi. “İnsanların daha azca pahalı seçeneklere ihtiyacı var ve yenilik bizi oraya götürecek.” Tulip, ölü yakma için 1.000 dolardan daha azca ücret alıyor; küller ailelere geri gönderilir.

Öteki çevrimiçi yakma hizmetleri, Solace Cremation, Smart Cremation ve Lumen Cremation’dır.

Haneman, “Hususi ana para yatırımının iki yönden birine gitme potansiyeli var: Ya statükoyu sağlamlaştıracak ve fiyatı artıracak ya da yatırımın amacı kesinti olacak” dedi. “Ve bozulma, pazara daha uygun maliyetli süreçler getirme olasılığını vaat ediyor.”

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında informasyon elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).