Devletler, covid-19 salgınının erken döneminde devreye giren korumaların süresi dolduğundan milyonlarca insanı Medicaid’den çıkarmaya hazırlanıyor.

Nisan ayında başlamış olacak olan kargaşalık, milyonlarca düşük gelirli Amerikalıyı sıhhat sigortasını yitirme, bakıma erişimlerini tehdit etme ve potansiyel olarak büyük tıbbi faturalara maruz bırakma riskiyle karşı karşıya bırakacak.

Ek olarak, düşük gelirli insanları ve engellileri kapsayan bir eyalet-federal program olan Medicaid’den meydana getirilen ödemelere dayanan hastanelerin, doktorların ve diğerlerinin mali durumu üstünde baskı oluşturacaktır.

Neredeyse üç yıl ilkin, covid ekonomiyi özgür düşüşe geçirdiğinde, federal hükümet eyaletlere, insanları kayıtlarından düşürmeyi bırakmaları koşuluyla milyarlarca dolarlık fazladan Medicaid fonu göndermeyi kabul etti.

Sadece Aralık ayında yürürlüğe giren yasa, gelecek yıl bu parayı aşamalı olarak kaldıracak ve eyaletleri artık hak kazanmayan Medicaid kişilerinden kesintiyi sürdürmeye çağıracak.

Şimdi eyaletler ciddi zorluklarla karşı karşıya: Medicaid almaya hâlâ hakkı olan kişilerin kayıtlarını sildirmemek ve geri kalanı öteki kapsama kaynaklarına bağlamak.

Pandemiden ilkin bile eyaletler, bazı durumlarda durağan(durgun) bir adresi yada web hizmeti olmayan, İngilizce konuşmayan yada daha acil gereksinimler yerine sıhhat sigortasına öncelik vermeyen Medicaid alıcılarıyla yazışma halinde kalmakta zorlanıyordu.

Oregon’un geçici Medicaid direktörü Dana Hittle, sözde Medicaid gevşemesi hakkında, “Bunun güzel yada zarif olacağına dair hiçbir yanılsamamız yok, sadece bu süreçte kimseyi kaybetmemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

Sigortasız Amerikalıların oranı tüm zamanların en düşük seviyesi olan %8 ile rotanın tersine dönmesi sancılı olacak.

Biden yönetimi, programlar düzgüsel operasyonlara döndükçe 15 milyon kişinin – kayıtlı kişilerin %17’si- Medicaid yada yakından ilişkili Çocuk Sıhhat Sigortası Programı CHIP vasıtasıyla sigorta kapsamını kaybedeceğini tahmin etti. Federal bir rapora bakılırsa, 15 milyon kişinin bir çok artık nitelikli olmadıkları için düşecek olsa da, neredeyse yarısı, güncellenmiş kişisel informasyon taleplerine cevap vermemek benzer biçimde usule ilişkin nedenlerle düşecek.

Bazı eyaletler bilhassa sert bir halde etkilenebilir: Nevada’nın Medicaid ve CHIP’e kaydı Şubat 2020’den bu yana %47 arttı. Pek oldukca şahıs, eyaletteki işsizlik oranının neredeyse %30’a çıkmış olduğu pandeminin başlangıcına doğru giriş yaptı.

Normalde insanoğlu daima Medicaid’e girip çıkarlar. Medicaid programlarını iyi mi yürütecekleri mevzusunda mühim seviyede esnekliğe haiz olan eyaletler, insanların gelirleri değiştikçe ve uygunluk kazandıkça ya da kaybettikçe tipik olarak mühim bir “dağınıklık” yaşarlar.

Gevşeme bir yıldan fazla sürecek.

CMS’nin 27 Ocak’ta yapmış olduğu duyuruya bakılırsa, federal pazarın kapsadığı 30’dan fazla eyalette Medicaid kapsamını kaybeden kişilerin ACA kapsamına kaydolmak için 31 Temmuz 2024’e kadar süreleri olacak. aynı uzatılmış açık kayıt süreci.

İnsanların sigortasız kalmamasını sağlamak için geniş kapsamlı önlemler alan eyaletler bile geçişin zor olacağından kaygı ediyor.

Yalnızca Kaliforniya’da eyalet hükümeti, bugün programdaki 15 milyon kişiden minimum 2 milyonunun, uygunluk kaybı yada tekrardan kayıt yaptıramama sebebiyle Medicaid kapsamını kaybedeceğini tahmin ediyor.

California Sıhhat ve İnsan Hizmetleri Sekreteri Mark Ghaly, “Bunun engebeli bir yol olacağını kabul ediyoruz,” dedi. “Hazırlanmak için elimizden geleni yapıyoruz”

Eyaletler, kapsamlı bir çabayla, sigorta kapsamını yitirme riskiyle karşı karşıya olan insanlara ulaşmak için Medicaid sıhhat planlarını, doktorları, hastaneleri, devlet sigorta pazarlarını ve okullar ve kiliseler dahil olmak suretiyle çeşitli kar amacı gütmeyen grupları görevlendiriyor.

Eyaletler, kayıtlı kişilerle bağlantı oluşturmak için toplumsal medya, tv, radyo ve reklam panolarının yanı sıra internet sayfaları ve cep telefonu uygulamalarını da kullanacak. Bu mektuplara ve e-postalara ek olarak.

Nevada, üyelerle yazışma oluşturmak için bir mobil uygulama geliştirdi, sadece şimdiye kadar 900.000 Medicaid kayıtlı kişiden yalnızca 15.000’i giriş yaptı.

“[T]Nevada nüfusunun geçici doğası, uygun yazışma bilgilerini sağlamanın zor olduğu anlamına geliyor” dedi. Kayıtlı kişilere gönderilen 4 mektuptan minimum 1’i yanlış adres sebebiyle iade edilmiştir.

Eyaletlerin 1 Nisan’da uygun olmayan Medicaid alıcılarının kaydını silmeye başlamasına müsaade eden yasa, devlet kişiyle telefon benzer biçimde minimum bir başka yolla yazışma oluşturmak için “iyi niyetli bir çaba” gösterene kadar posta teslim edilemez olarak iade edildiğinden, eyaletlerin herhangi birinin kaydını silmesini yasaklıyor. yada e-posta

Kesintiyi daha da azaltmak için yasa, devletlerin koşullardaki değişikliklerden bağımsız olarak Medicaid ve CHIP’teki evlatları 12 ay süresince kapsamasını koşul koşuyor, sadece bu yargı neredeyse bir senedir yürürlüğe girmiyor.

Ulusal Medicaid Direktörleri Birliği federal siyaset direktörü Jack Rollins, eyaletlerin Medicaid alıcılarına informasyon taleplerini bırakmadan ilkin cevap vermeleri için minimum 60 gün süre tanıyacağını söylemiş oldu.

Devletler, kayıtlı kişilerin gelir uygunluğunu denetlemek için IRS ve Toplumsal Güvenlik İdaresi benzer biçimde hükümet veritabanlarını kullanacak, böylece bazı kişilerin sigorta kapsamını kendileriyle iletişime geçmek zorunda kalmadan otomatikman yenileyebilecekler. Sadece bazı eyaletler veritabanlarından tam olarak yararlanmıyor.

Eyaletlerin, tasfiye planlarını süreci izleyecek olan federal Medicare & Medicaid Services Merkezlerine sunmak için Şubat ayına kadar süreleri var.

Sadece bazı eyaletlerin insanları sigortalı tutmak için ötekilerden oldukca daha fazlasını yapmış olduğu esasen açık.

Oregon, evlatların 6 yaşına kadar Medicaid’de kalmasına izin vermeyi ve öteki her insanın gelirdeki değişikliklere bakılmaksızın ve tekrardan başvurmak zorunda kalmadan iki yıla kadar uygunluk sağlamasına izin vermeyi planlıyor. Başka hiçbir eyalet bir yıldan fazla garantili uygunluk sağlamaz.

Eyalet yetkilileri, Oregon’un artık Medicaid’e hak kazanmayan sadece senelik geliri federal yoksulluk seviyesinin %200’ünün altında olan ve bu da bir şahıs için ortalama 29.000 ABD Doları olan herkesi kapsayacak sübvansiyonlu bir sıhhat planı oluşturduğunu söylemiş oldu. Program, Medicaid’inkine benzer avantajlara haiz olacak ve kayıtlı kişiler için oldukca azca yada parasız olacaktır.

Rhode Island, artık Medicaid için uygun olmayan – ve senelik geliri yoksulluk oranının %200’ünün altında olan – insanları Uygun Fiyatlı Bakım Yasası planına taşıyacak ve ilk iki aylık primlerini ödeyecek. Devlet yetkilileri, aynı şirket tarafınca yürütülen sıhhat planları içinde geçiş yapacakları için, geçişin birçok kayıtlı şahıs için sorunsuz olmasını umuyor.

California, bazı insanları eyalet pazarı Covered California’da sübvansiyonlu bir hususi plana taşıyacak. Kayıtlı kişiler, parasız bir plan için hak kazanmazlarsa, kabul etmek ve bir prim ödemek zorunda kalacaklardır. Sadece Covered California’nın yönetici direktörü Jessica Altman, primin ayda 10 dolara kadar düşebileceğini söylemiş oldu. (Altman’ın babası Drew Altman, KFF’nin başkanı ve CEO’sudur. KHN, KFF’nin editoryal olarak bağımsız bir programıdır.)

Altman, “Haberlere evet demeyi kolaylaştırmak istiyoruz,” dedi.

Sadece uzmanlar, Florida Medicaid’e kayıtlı kişilerin nasıl biteceği mevzusunda endişeleniyor.

Florida’nın kendi ACA pazarı yoktur. Bir çok eyalette olduğu benzer biçimde, sakinleri ACA planları için alışveriş yapmak için federal borsayı kullanıyor. Netice olarak, Florida Covering Kids and Families’in yöneticisi Jodi Ray, insanların Medicaid’den pazar yerine tertipli olarak beraber çalışan iki devlet kurumunu içermesi durumunda olacağı kadar verimli olmayabileceğini söylemiş oldu. kapsama.

Avukatlar için bir başka kaygı de, Florida’nın kayıtlı kişilerin gelirlerini denetlemek için öteki eyaletlere bakılırsa hükümet veritabanlarını daha azca kullanmasıdır. Ray, “Kabul edilebilir tüm verileri kullanmak yerine her insanın tekrardan kaydolması için çemberlerden geçmesini sağlıyoruz” dedi.

Florida’nın Medicaid başvurularını işleme koyması çoğu zaman haftalar alırken, bazı eyaletlerin bunu bir günde yaptığını söylemiş oldu.

Florida’nın gevşeme planı, kayıtlı kişilere ulaşmanın zorluğunu gösteriyor. Plan, 2020’den bu yana devletin Medicaid alıcılarının informasyon taleplerine cevap vermediği 850.000 olay tespit ettiğini söylemiş oldu.

Florida Medicaid yetkilileri yorum için aramalara yanıt vermedi.

Devlet yetkilileri gevşemeyi yönetmekte zorlanırken, sıhhat hizmeti sağlayıcıları serpinti için hazırlanıyor.

Medicaid’deki birçok çocuğa ruh sağlığı hizmetleri elde eden Montana merkezli Youth Dynamics, Billings’in CEO’su Dennis Sulser, bazılarının süreçte kaybolduğu için kapsamı kaybedeceğini düşünüyor.

Bu, hastaları ödeme yapması imkansız hale getirebilir ve kar amacı gütmeyen kurum, evlatların tedavide kesinti yaşamasını önlemek için mali açıdan zorlanabilir.

Sulser, “Grubumuzdaki evde bakımdaki bir evladı taburcu etmek zorunda kalsaydık ve onlar bunun yalnız yarısına gelmişlerse ve lüzumlu bakım desteğinin tüm temellerine haiz değillerse, bu ağlatısal olabilir” dedi.

KHN muhabiri Daniel Chang, Hollywood, Florida’da; California, Sacramento’daki Angela Hart; Montana, Missoula’daki Katheryn Houghton; Louis’deki Bram Sable-Smith; ve Atlanta’dan Sam Whitehead bu rapora katkıda bulunmuş oldu.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu