Başkan Joe Biden 21 Temmuz’da covid-19 için pozitif kontrol ettiğinde, doktoru antiviral ilaç Paxlovid’i almasını tavsiye etti. İlaç, ciddi covid geliştirme riski yüksek olan birinin hastaneye yatma yada ölüm olasılığını mühim seviyede azaltır. Beyaz Saray’a bakılırsa Biden o gün beş günlük kursa başladı ve altı gün içinde virüs için negatif kontrol etti ve tecritten çıkması temizlendi.

Biden’ın baş tıbbi danışmanı Dr. Anthony Fauci de Haziran ayında covid’e yakalandığında Paxlovid’i aldı, sadece kısa süre sonrasında hastalık için yine pozitif çıktı. Bunun için onaylanmamış olmasına karşın ilacın ikinci bir turunu aldı.

Paxlovid yedi ay ilkin kullanıma sunulduğundan beri, yüksek riskli hastalarda yaşamı tehdit eden covid semptomlarını önlemek için oluşturulan öteki mevcut tedavileri gölgede bıraktı. Bazı doktorlar bunu reçete etmekte hızlıdır, sadece covid pandemisiyle ilgili pek oldukca şeyde olduğu benzer biçimde, tartışmalar var. Bazı hastalar hastalığın ihtimaller içinde bir geri tepmesinden kaygı duyarken, ötekiler doktorlarını ilaca iyi aday olduklarına ikna etmekte zorlanıyor.

Montefiore Sıhhat Sistemi’nde bulaşıcı bir hastalık doktoru olan Dr. Priya Nori, “Paxlovid, hepimiz için uygun olmasa da hala en oldukca başvurulan ilaçtır” dedi.

Bir klinik deneyde, hafifçe ila orta dereceli covid’i olan ve ciddi şekilde hastalanma riski yüksek olan kişiler, semptomların ortaya çıkmasından sonraki beş gün içinde Paxlovid almaları durumunda hastalık sebebiyle hastaneye yatırılma yada hastalıktan ölme risklerini %88 oranında azalttı.

Sadece bulaşıcı hastalıklar uzmanları tedavinin etkinliğini övse de, birçok hekim ilacı reçete etme mevzusunda soruları bulunduğunu ve daha iyi veriler istediğini söylüyor.

Paxlovid hakkında bazı yaygın soruların yanıtlarını burada bulabilirsiniz.

S: Paxlovid nedir ve iyi mi çalışır?

Paxlovid, iki ilaçtan oluşan bir antiviral ilaçtır: Biri, covid virüsünün kopyalaması ihtiyaç duyulan anahtar bir enzimi bloke eder ve ikincisi, ilk ilacın karaciğerdeki metabolizmasını bloke eder, böylece vücudu o denli acele terk etmez. Hastalar beş gün süresince günde iki kez üç hap alır.

S: Paxlovid’i kimler almalı?

FDA, Paxlovid’in acil kullanımına izin verdiğinde, ilacın covid’den ciddi şekilde hastalanma riski yüksek olan kişilere reçete edileceğini belirtti. 65 yaş üstü ve kanser, aşırı kiloluluk, diyabet, astım ve kalp hastalığı benzer biçimde kronik yada ciddi sıhhat sorunları olanlar da dahil olmak suretiyle yüksek risk sıralaması uzundur.

Gene de Paxlovid’in onaylanmasından yedi ay sonrasında, bazı hastalar bir covid aşısının iki güçlendirici atışından korumaya haiz ve birçoğu daha ilkin virüsün omikron varyantı tarafınca enfekte olmuştu. Bu yüzden doktorlar, bir hastanın geçmişinin, ciddi enfeksiyon riskini ne kadar artırdığını yada azalttığını değerlendirmekle kalıyor ve bunu, negatif yanları da olan bir ilacı reçete etmenin faydasına karşı dengeliyor.

Yüksek risk kategorisine giren bazı kişiler, antiviral ile etkileşime girebilecek uzun bir ilaç listesinden herhangi birini alırlarsa Paxlovid’i alamayabilirler. Listedeki bazı ilaçları – yüksek kolesterol yada yüksek tansiyonu tedavi edenler benzer biçimde – bir Paxlovid kürü bitene kadar geçici olarak duraklatmak ciddi sıhhat sorunları riski taşımayabilir. Sadece Yale School of Medicine’de bulaşıcı hastalıklar destek doçenti Dr. Scott Roberts, nakil reddi ilaçları yada kalp atışlarını düzenleyen antiaritmik ilaçlar benzer biçimde ilaçlar kullanan kişiler için, Paxlovid ile beraber alındığında “bunların feci komplikasyonlara niçin olabileceğini” söylemiş oldu.

Paxlovid, covid’den ciddi şekilde hastalanma olasılığı düşük olan kişiler için önerilmez. Haziran ayında, ilacın üreticisi Pfizer, Paxlovid’in bu grupta hastaneye yatış ve ölümü mühim seviyede azaltmadığı için standart riskli kişiler için klinik bir denemeyi sonlandırdığını duyurdu. Tecrübe etme hem aşılı hem de aşısız insanları içeriyordu.

Bulaşıcı hastalıklar bölümünün başkanı Dr. Daniel Kuritzkes, “Düşük riskli kişiler için hastaneye yatma riski o denli düşük ki Paxlovid almanın herhangi bir avantaj sağlamadığı” için bu sonuçlar şaşırtıcı değil, dedi. Boston’daki Brigham ve Hanım Hastanesi’nde.

Gene Haziran ayında Pfizer, Paxlovid için tam onay için FDA’ya başvurduğunu duyurdu.

S: Paxlovid’i alamayan biri için seçenekler nedir?

Birkaç başka antiviral ilaç (Veklury ve Lagevrio) ve bir monoklonal antikor ilacı (Bebtelovimab) da insanların hastaneye yatma ve covid’den ölüm riskini azaltır. Sadece Paxlovid’den daha azca uygundurlar, enjeksiyon yada infüzyon gerektirirler yada etkili değildirler. Gene de, biri Paxlovid’i alamıyorsa, bunlar olasılıktır.

S: İnsanlar, Paxlovid’i aldıktan sonrasında ne çoğunlukla ribaund enfeksiyonları yaşarlar?

İnsanların ufak bir yüzdesi, beş günlük bir Paxlovid kursunu tamamladıktan sonrasında covid semptomları alır ve yine koronavirüs için pozitif kontrol eder. Sadece kaç hastanın etkilendiği ve niçin geri tepmelerin meydana geldiği oldukca tartışılıyor.

Pfizer klinik denemesinde, iştirakçilerin %1 ila %2’sinin bir Paxlovid kursunu tamamladıktan sonrasında yine covid testi pozitif çıktı. İlacı alan kişilerde ve plasebo alanlarda geri tepme meydana geldiğinden, FDA “bu aşamada bunun ilaç tedavisiyle ilgili olduğu belirsiz” sonucuna varmıştır.

Mayo Clinic’teki araştırmacılar tarafınca Haziran ayında gösterilen bir araştırma, Paxlovid alan 483 yüksek riskli hastanın %1’inden daha azının rebound semptomları yaşadığını buldu.

Anekdot raporları, geri tepme rakamının daha yüksek bulunduğunu gösteriyor. Tıp toplumunda önde gelen birkaç şahıs, tipik olarak hafifçe olmalarına karşın, rebound enfeksiyonları ve semptomları yaşadıklarını bildirmiştir. Grup, Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü müdürü Fauci’ye ek olarak, Columbia Üniversitesi’ndeki Aaron Diamond AIDS Araştırma Merkezi müdürü Dr. David Ho’yu ve Dr. Peter HotezBaylor Tıp Fakültesi’ndeki Ulusal Tropikal Tıp Okulu’nun dekanı.

Profesör ve Bölüm Başkanı Dr. Robert Wachter, “Bu mevzuda hala kafam karıştı ve bu mevzuda konuştuğum insanların çoğunun kafası hala karışık bu sebeple bunun tam olarak niçin bulunduğunu bilmiyoruz” dedi. California-San Francisco Üniversitesi’nde tıp. Mayıs ayında Wachter karısının ribaund deneyimi hakkında tweet attı, yazar Katie Hafner. “Sıklık ile alakalı her insana açık veriler, her insanın deneyimiyle uyuşmuyor.”

Ribaundların niçin oluştuğuna dair birkaç kuram var. Bazı uzmanlar, yüksek viral yükü olan bazı kişilerde ilacın virüsü tamamen ortadan kaldırmadığından şüpheleniyor ve bu da beş günlük kursun peşinden tekrardan canlanmaya yol açıyor. Ötekiler, tedaviye covid semptomları ortaya çıktıktan derhal sonrasında başlandığından, vücudun bağışıklık sisteminin virüse iyi bakma ve tedavi sona erdikten sonrasında onunla savaşmak için hızlanma şansı olmadığını öne sürüyor. Yada bazı insanoğlu antiviral ilacı vücutlarından öbürlerinden daha süratli temizliyor olabilir.

Orlando’daki Florida Üniversitesi’nden bir virolog olan Ashley Brown, “Daha süratli temizliğe sahipseniz, virüsü temizlemek için lüzumlu maruziyete haiz olmayabilirsiniz” dedi.

Pfizer sözcüsü Kit Longley, “Verileri izlemeye devam ediyoruz, sadece Paxlovid ile tedavi edilen hastalarda bugüne dek herhangi bir direnç ortaya çıktığını görmedik ve yüksek tespit edilen nazal viral RNA’nın geri dönüşünün ender olduğuna ve tedaviyle benzersiz bir halde ilişkili olmadığına inanıyoruz” dedi. bir e-posta.

S: Geri tepme tesiri göz önüne alındığında, mevcut reçete kılavuzlarının tekrardan gözden geçirilmesi gerekiyor mu?

Bazı tıp uzmanları, bir Paxlovid kürünün zamanlamasını yada süresini değiştirmenin bazı hastaların yaşamış olduğu geri tepme tesirini ortadan kaldırabileceğini merak ediyor. Nori, insanoğlu mesela derhal değil de semptomların 3. gününde Paxlovid’i almaya başlarlarsa, vücutlarının savunmalarının aşılar yada önceki enfeksiyonlarla desteklenerek devreye girebileceğini söylemiş oldu.

“Sonrasında antiviral ile takviye yapıyoruz ve bu geri tepme hafifletilebilir” dedi.

Daha çok veri isteyen Wachter, birçok uzmanın beş günlük bir kursun oldukca kısa olduğuna inandığını söylemiş oldu. “10 güne karşı yedi güne karşı beş gün üstünde bir emek verme yapmanın o denli zor olamayacağını düşünürdünüz” dedi.

Pfizer’s Longley’e bakılırsa: “Daha uzun tedavi sürelerinden yada tekrarlayan tedavilerden yarar görebilecek bazı hasta popülasyonları olabilir ve bunu bazı popülasyonlarda değerlendirmek için ek emek harcamalar düşünüyoruz.”

S: Fauci, bir geri tepme tesiri yaşadıktan sonrasında ikinci bir Paxlovid kürünü aldı. Bu öteki hastaların da yapabileceği bir şey mi?

Genel olarak, hayır.

Fauci, covid için pozitif kontrol ettikten sonrasında ikinci bir Paxlovid kürü aldığını ve virüsle ikinci gidişte daha da hasta hissettiğini söylemiş oldu.

Reçete yönergeleri, “Paxlovid’in art arda beş günden daha uzun süre kullanılmasına izin verilmediğini” açıkça belirtir.

Tüm klinisyenler yönergeleri kabul etmemektedir. North Carolina-Chapel Hill Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalıklar bölümünde tıp profesörü olan Dr. David Wohl, “Hakikaten yüksek risk taşıyan insanoğlu için ‘Yalnız Tylenol alın’ demek zor” dedi.

Kuritzkes, Brigham and Women’s Hospital’da klinisyenler, çoğu zaman bir toparlanma yaşayan hastalar için ikinci bir Paxlovid kürünü önermezler, dedi Kuritzkes, “her ne kadar bazı görüş farklılıkları olsa da.”

FDA’nın Mayıs ayında sağlayıcılara yönelik rehberinde, Bulaşıcı Hastalıklar Ofisi müdürü Dr. John Farley, “Şu anda daha uzun bir tedavi süreci için yarar olduğuna dair bir kanıt yok (mesela, 5 gün yerine 10 gün). Paxlovid için Sağlayıcı Data Formunda önerilir) yada bir tedavi kursunun tamamlanmasının peşinden tekrarlayan COVID-19 semptomları olan hastalarda Paxlovid tedavisinin tekrarlanması.”

Fauci’nin hareketi bazı klinisyenler için kaygı vericiydi.

Yale’den Roberts, “Ülkenin en iyi doktorunun rehberliğe karşı gelmesine birazcık şaşırdım ve şaşırdım” dedi. “Bu bana karışık bir ileti gönderiyor. “Dr. Fauci’nin iki dersi var. Niçin ben değil?'”

S: Bir geri tepme var ise insanoğlu bulaşıcı mıdır? İzole mi etmeliler?

Kuritzkes, bir Paxlovid kursundan sonrasında insanoğlu yine pozitif kontrol ederse, bulaşıcı olduklarının varsayıldığını ve öbürlerinden izole edilmeleri icap ettiğini söylemiş oldu.

S: Koronavirüs Paxlovid’e dirençli hale gelecek mi?

Uzmanlar bunun bir kaygı deposu bulunduğunu söylüyor, sadece hemen hemen olduğuna dair bir kanıt yok.

Roberts, “Virüs devamlı genomunun tüm bölgelerinde mutasyon geçiriyor, bu yüzden bir noktada Paxlovid muhtemelen çalışmanın bir yıl ilkin yapıldığından daha azca etkili hale gelecek” dedi.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında informasyon elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).