Hastalık Denetim ve Önleme Merkezlerine nazaran, yaşlı yetişkinlerin neredeyse yarısı – 65 yaş ve üstü 26 milyondan fazla insan – prediyabet hastasıdır. Ne kadar ilgili olmalılar?

Pek değil, bazı uzmanlar söylüyor. Prediyabet – normalin üstünde sadece aşırı yüksek olmayan kan şekeri seviyelerine atıfta bulunan bir terim – bir hastalık değildir ve buna haiz olan yaşlı yetişkinlerin kaçınılmaz olarak Tip 2 diyabet geliştireceği anlamına gelmediğini belirtiyorlar.

Endokrin Derneği’nin baş tıbbi görevlisi Dr. Robert Lash, son araştırmalar hakkında yorum yaparken, “Yaşlı hastaların bir çok için, prediyabetten diyabete ilerleme şansı o denli yüksek değil” dedi. “Gene de insanları prediyabetli olarak etiketlemek onları endişeli ve endişeli hale getirebilir.”

Öteki uzmanlar, bilhassa yaşlı yetişkinlere daha çok fizyolojik aktivite yapma, zayıflama ve kan şekerini denetim altına almaya destek olmak için daha sıhhatli rejimler yeme mevzusunda esin veriyorsa, prediyabeti tanımlamanın mühim olduğuna inanıyor.

45 yaş ve üstü yetişkinlere minimum üç yılda bir prediyabet taraması yapılmasını öneren Amerikan Diyabet Derneği’nin tıp ve bilim başkanı seçilmiş başkanı Dr. Rodica Busui, “Prediyabet teşhisi daima ciddiye alınmalıdır” dedi. CDC ve Amerikan Tabipler Birliği, devam eden çalışmalarında benzer bir noktaya değiniyor.Şeker Hastalığım Var mı?” kampanya.

Gene de, birçok yaşlı erişkin, prediyabetleri olduğu söylendiğinde ne yapmaları gerektiğinden güvenli değil. Kaliforniya, Berkeley’den 79 yaşındaki Nancy Selvin de bunlardan biri.

5 fit ve 106 poundda, seramik sanatçısı Selvin, zayıf ve fizyolojik olarak iyi durumda. Haftada üç kez sıkıntılı bir saatlik egzersiz dersi alıyor ve Akdeniz seçimi bir rejim yiyor. Gene de Selvin, geçen yıl kan şekerinin normalin birazcık üstünde bulunduğunu öğrendiğinden beri endişeli hissediyor.

“Diyabet hastası olmaktan korkuyorum” dedi.

Yaşlı popülasyonda prediyabet ile ilgili yakın tarihindeki iki rapor, bu mevzuya artan ilgiyi teşvik etmektedir. Yayınlanmalarına kadar, bir çok emek verme orta yaşlı erişkinlerde prediyabet üstüne odaklanmış ve bu durumun yaşlı erişkinlerde önemini belirsiz bırakmıştır.

Nisan ayında JAMA Network Open’da gösterilen CDC’deki araştırmacıların en yeni emek vermesi, Ocak 2010 ile Aralık 2018 içinde prediyabetli 50.000’den fazla yaşlı hasta hakkında verileri inceledi. Bu hastaların yalnız %5’inden fazlasının her yıl diyabete ilerlediğini buldu.

Araştırmacılar, zaman içinde kan şekeri düzeylerinin bir ölçüsü olan hemoglobin A1C’yi kullandılar. Diyabet derneğine nazaran, prediyabet, A1C seviyeleri %5,7 ila %6,4 yada açlık plazma glukoz testi okumasının desilitre başına 100 ila 125 miligram olmasıyla belirtilir. (Bu glikoz testi, bir şahıs minimum sekiz saat süresince hiçbir şey yemedikten sonrasında kan şekerini değerlendirir.)

Dikkat çekici bir halde, emek verme neticeleri, prediyabetli obez yaşlı yetişkinlerin diyabet geliştirme riskinin mühim seviyede yüksek bulunduğunu göstermektedir. Siyah yaşlılar, ailesinde diyabet öyküsü olanlar, düşük gelirli yaşlılar ve A1C prediyabet aralığının üst ucunda (%6-%6.4) yaşlı yetişkinler de risk altındaydı. Erkekler kadınlardan birazcık daha yüksek risk altındaydı.

Busui, bulguların sağlayıcıların yaşlı yetişkinler için bakımı kişiselleştirmesine destek olabileceğini söylemiş oldu.

Çalışmanın baş yazarı ve CDC’de epidemiyolog Alain Koyama, ek olarak, prediyabetli yaşlıları – bilhassa en savunmasız olanları – yaşam seçimi müdahale programlarına yönlendirmenin önemini doğruladılar.

Medicare, 2018’den bu yana, YMCA’larda ve prediyabetli yaşlıların daha sıhhatli beslenmelerine, zayıflamalarına ve daha çok fizyolojik aktivite yapmalarına destek olmak için tasarlanmış bir takım derslik olan Diyabet Önleme Programını kapsıyor. Araştırmalar, önleme programının 60 yaş ve üstü kişilerde diyabet riskini %71 oranında azalttığını göstermiştir. Sadece, uygun kişilerin yalnızca minik bir kısmı kayıt yaptırdı.

Christianson
Arizona, Sun City’den Libby Christianson, geçen yaz kan şekeri seviyesinin yükseldiğini öğrendikten sonrasında daha tertipli yürüyor ve rejimine daha dikkat ediyor. “Doktorum ‘Prediyabetiksin’ söylediğinde şok oldum şu sebeple kendimi daima oldukça sıhhatli bir insan olarak düşündüm” diyor. (Libby Christianson)

Geçen yıl JAMA Internal Medicine’de gösterilen bir başka emek verme, prediyabetin daha ileri bir perspektife girmesine destek oluyor. 6.5 yıl süresince, prediyabetli yaşlıların %12’sinden daha azının tam teşekküllü diyabete ilerlediğini gösterdi. Buna karşılık, daha büyük bir kısım ya başka nedenlerden dolayı öldü ya da emek verme süresi süresince düzgüsel kan şekeri seviyelerine geri döndü.

Götürmek? “Yaşlı yetişkinlerde hafifçe yüksek glikoz seviyelerine haiz olmanın yaygın bulunduğunu biliyoruz, sadece bu, genç bireylerde olduğu şeklinde aynı anlama gelmiyor – bu, şeker hastası olacağınız, kör olacağınız yada kaybedeceğiniz anlamına gelmiyor. Bacağın,” dedi Nancy Selvin’in kızı ve çalışmanın ortak yazarı Elizabeth Selvin. Bununla birlikte Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’nda profesördür.

“Neredeyse asla kimse [diabetes] genç insanlarda hakikaten endişelendiğimiz komplikasyonlar.”

Harvard Tıp Okulu’na bağlı Joslin Diyabet Merkezi’ndeki geriatrik diyabet programı direktörü Dr. Medha Munshi, “Prediyabetli yaşlı yetişkinlere daha çok egzersiz yapmalarını ve gün süresince eşit karbonhidrat yemelerini söylemek problem değil” dedi. “Sadece hastaları, bunun sizi kaçınılmaz olarak diyabetik meydana getirecek ve strese sokacak bir hastalık olmadığı mevzusunda eğitmek önemlidir.”

Birçok yaşlı insan, daha azca insülin ürettikleri ve daha azca verimli işledikleri için kan şekerini birazcık yükseltir. Bu, klinik diyabet kılavuzlarına dahil edilirken, prediyabet kılavuzlarına dahil edilmediğini kaydetti.

Selvin
California, Berkeley’den Nancy Selvin, haftada üç kez bir saatlik sıkıntılı bir egzersiz dersi alıyor ve Akdeniz seçimi bir rejim yiyor. Gene de Selvin, geçen yıl kan şekerinin normalin birazcık üstünde bulunduğunu öğrenince paniğe tutuldu. “Diyabet hastası olmaktan korkuyorum” diyor. (Kristie Chang)

Mayo Clinic’te bir endokrinolog ve tıp profesörü olan Dr. Victor Montori’ye nazaran, prediyabet için ilaç metformin şeklinde agresif tedavilerden kaçınılmalıdır. “Diyabetiniz var ise, size metformin reçetesi verilecek. Sadece size şimdi metformin vermek saçma, şu sebeple hemen sonra metformine gereksinim duyma ihtimalinizi azaltmak için risk altında olabilirsiniz.”

Ne yazık ki, bazı doktorlar prediyabetli yaşlı yetişkinlere ilaç reçete ediyor ve birçoğu bu durumun neticelerini hastalarla tartışmak için süre harcamıyor.

Bu, geçen yaz A1C testinde %5.8 puan aldığında endişelenen Batı Virginia, Parkersburg’dan 74 yaşındaki Elaine Hissam için doğruydu. Hissam’ın anası yetişkinlikte diyabet geliştirdi ve Hissam, onun da başına gelme olasılığından korkuyordu.

O süre, Hissam haftada beş gün egzersiz derslerine gidiyordu ve günde 4 ila 6 mil yürüyordu. Doktoru “ne yediğine dikkat et” tavsiyesinde bulunduğunda, Hissam rejimindeki şeker ve karbonhidratların çoğunu kesti ve 9 kilo verdi. Sadece bu senenin başlangıcında başka bir A1C testi yaptırdığında, yalnız hafifçe bir düşüşle %5,6’ya düşmüştü.

Hissam, “Niçin daha çok değişim olmadı?” diye sorduğumda doktorumun söyleyecek pek bir şeyi yoktu” dedi.

Konuştuğum uzmanlar, bilhassa prediyabet aralığının alt ve üst uçlarında, kontrol sonuçlarında söz mevzusu dalgalanmalar yaygındır. CDC çalışmasına nazaran, A1C seviyeleri %5,7 ile %5,9 içinde olan prediyabetik yaşlıların %2.8’i her yıl diyabete dönüşmektedir.

Geçen yıl A1C seviyesinin %5,9’dan %6,3’e çıktığını öğrenen Nancy Selvin, bu kontrol neticelerini aldığından beri 6 zayıflamaya çalıştığını ve başarıya ulaşmış olamadığını söylemiş oldu. Doktoru Selvin’e endişelenmemesini söylemiş oldu, sadece prediyabet yüksek kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğundan kardiyovasküler komplikasyon potansiyelini azaltmak için bir statin reçete etti.

Bu, geçen yıl Johns Hopkins prediyabet çalışmasının neticelerinden biriyle uyumludur. Araştırmacılar, “Bir tüm olarak ele alındığında, mevcut kanıtlar, kardiyovasküler hastalık ve mortalitenin, prediyabet ilerlemesinden ziyade yaşlı yetişkinlerde hastalık önleme odağı olması icap ettiğini gösteriyor” diye yazdı.

Sun City, Arizona’dan 63 yaşındaki Libby Christianson, geçen yaz A1C seviyesinin %5,7 bulunduğunu öğrendikten sonrasında daha tertipli yürümeye ve daha çok protein yemeye başladı. “Doktorum ‘Prediyabetiksin’ söylediğinde şok oldum şu sebeple kendimi daima oldukça sıhhatli bir insan olarak düşündüm” dedi.

California-San Francisco Üniversitesi’nden geriatrist Dr. Kenneth Lam, “Prediyabet, insanları daha sıhhatli davranışlara yönlendirmek için bir tekmeyse, bu benim için problem değil” dedi. “Fakat daha büyükseniz, kesinlikle 75 yaşın üzerindeyseniz ve bu yeni bir teşhisse, endişeleneceğim bir şey değil. Diyabetin yaşamınız süresince mühim olmayacağından oldukça inanırım.”

Yanıtlanmasını istediğiniz sorular, bakımınızla ilgili yaşadığınız problemler ve sıhhat sistemiyle ilgili olarak gereksinim duyduğunuz tavsiyeler hakkında okuyucularımızdan haber almak için sabırsızlanıyoruz. İsteklerinizi yada ipuçlarınızı göndermek için khn.org/columnists adresini ziyaret edin.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu