Hastalık Denetim ve Önleme Merkezlerine (CDC) bakılırsa, yaşlıların neredeyse yarısı – 65 yaş ve üstü 26 milyondan fazla insan – prediyabet hastasıdır. Ne kadar endişelenmeliler?

Oldukça değil, bazı uzmanlar söylüyor. Normalin üstünde sadece aşırı derecede yüksek olmayan kan şekeri seviyelerine atıfta bulunan bir terim olan prediyabet bir hastalık değildir ve bununla beraber yaşlı insanların kaçınılmaz olarak tip 2 diyabet geliştireceği anlamına gelmediğini belirtiyorlar.

Endokrin Derneği’nin tıbbi direktörü Dr. Robert Lash, son araştırmalar hakkında yorum yaparken, “Yaşlı hastaların bir çok için, prediyabetten diyabete ilerleme şansı o denli yüksek değil” dedi. “Sadece, prediyabetli insanları etiketlemek kaygı ve endişeye niçin olabilir.”

Öteki uzmanlar, bilhassa yaşlıları fizyolojik olarak daha etken olmaya, zayıflamaya ve kan şekerini denetim etmeye destek olmak için daha sıhhatli beslenmeye teşvik ediyorsa, prediyabeti tanımlamanın mühim olduğuna inanıyor.

45 yaş üstü kişilerin minimum üç yılda bir prediyabet taramasından geçirilmesini öneren Amerikan Diyabet Derneği’nin tıp ve bilimden görevli başkanı Dr. Rodica Busui, “Prediyabet teşhisi daima ciddiye alınmalıdır” dedi. . CDC ve Amerikan Tabipler Birliği, “Şeker Hastalığım Var mı?” kampanyasında benzer bir noktaya değiniyor.

Gene de, birçok yaşlı insan, prediyabetleri olduğu söylendiğinde ne yapmaları gerektiğinden güvenilir değil. Kaliforniya, Berkeley’den 79 yaşındaki Nancy Selvin de bunlardan biri.

5 fit 106 poundda, seramik sanatçısı Selvin, ince ve fizyolojik olarak formda. Haftada üç kez bir saatlik sıkı bir egzersiz dersi alıyor ve Akdeniz diyetini uyguluyor. Sadece Selvin, geçen yıl kan şekerinin normalin birazcık üstünde bulunduğunu öğrendiğinden beri endişeli.

“Diyabet hastası olmaktan korkuyorum” dedi.

Yaşlı popülasyonda prediyabet ile ilgili son iki rapor, bu mevzuya olan ilginin artmasını elde etmiştir. Yayınlanmasına kadar, bir çok emek harcama orta yaşlı yetişkinlerde prediyabet üstüne odaklandı ve bu durumun yaşlı insanlarda önemini şüpheye düşürdü.

CDC araştırmacıları tarafınca Nisan ayında JAMA Network Open’da gösterilen son olarak emek harcama, Ocak 2010 ile Aralık 2018 içinde prediyabetli 50.000’den fazla yaşlı hastayla ilgili verileri inceledi. Bu hastaların yalnız %5’inden fazlasının her yıl diyabet geliştirdiğini buldu.

Araştırmacılar, zaman içinde kan şekeri düzeylerinin bir ölçüsü olan hemoglobin A1C’yi kullandılar. Prediyabet, diyabet derneğine bakılırsa %5.7 ila %6.4’lük A1C seviyeleri yada desilitre başına 100 ila 125 miligramlık bir açlık plazma glukoz testi okuması ile kendini gösterir. (Bu glikoz testi, bir şahıs minimum sekiz saat süresince hiçbir şey yemedikten sonrasında kan şekerini denetim eder.)

Not olarak, emek harcama neticeleri, prediyabetli obez yaşlı kişilerin diyabet geliştirme riskinin mühim seviyede arttığını göstermektedir. Ek olarak risk altında olan siyah yaşlı insanoğlu, ailesinde diyabet öyküsü olanlar, düşük gelirli yaşlılar ve prediyabet A1C aralığının yüksek ucunda (%6-%6.4) yaşlı insanoğlu vardı. Erkekler kadınlardan birazcık daha yüksek risk taşıyordu.

Busui, bulguların sağlayıcıların yaşlı insanoğlu için bakımı kişiselleştirmesine destek olabileceğini söylemiş oldu.

Ek olarak, çalışmanın baş yazarı ve bir CDC epidemiyoloğu Alain Koyama, prediyabetli yaşlıları, bilhassa de en savunmasız olanları yaşam seçimi müdahale programlarına yönlendirmenin önemini doğruladılar.

2018’den bu yana Medicare, YMCA’larda ve prediyabetli yaşlıların daha sıhhatli beslenmelerine, zayıflamalarına ve daha çok egzersiz yapmalarına destek olmak için tasarlanmış bir takım derslik olan Diyabet Önleme Programını kapsıyor. Araştırmalar, önleme programının 60 yaş ve üstü kişilerde diyabet riskini %71 oranında azalttığını göstermiştir. Sadece uygun kişilerin yalnızca minik bir kısmı giriş yaptı.

Geçen yıl JAMA Internal Medicine’de gösterilen bir başka emek harcama, prediyabetin daha geniş bir perspektife girmesine destek oluyor. 6.5 yıl süresince, prediyabetli yaşlıların %12’sinden daha azının tam gelişmiş diyabete ilerlediğini gösterdi. Buna karşılık, daha büyük bir kısım, emek harcama süresi süresince başka sebeplerden öldü yada düzgüsel kan şekeri seviyelerine döndü.

Moral mi? “Yaşlıların kan şekeri düzeylerinin birazcık yükselmesinin yaygın bulunduğunu biliyoruz, sadece bu, genç insanoğlu için olduğu şeklinde aynı anlama gelmiyor, şeker hastası olacağınız, kör olacağınız yada kaybedeceğiniz anlamına gelmiyor. Nancy Selvin’in kızı ve çalışmanın ortak yazarı Elizabeth Selvin. Bununla beraber Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’nda profesördür.

“Neredeyse asla kimse komplikasyonları geliştirmez [de la diabetes] genç insanlarda hakkaten umursadığımız şey. ”

Harvard’dan Tıp Fakültesi’ne bağlı Joslin Diyabet Merkezi’ndeki geriatrik diyabet programı direktörü Dr. Medha Munshi, “Prediyabetli yaşlı yetişkinlere daha çok egzersiz yapmalarını ve gün süresince eşit karbonhidrat yemelerini söylemek problem değil” dedi. “Sadece hastaları, bunun onları kaçınılmaz olarak diyabetik meydana getirecek ve strese sokacak bir hastalık olmadığı mevzusunda eğitmek önemlidir.”

Birçok yaşlı insan, daha azca insülin ürettikleri ve daha azca verimli işledikleri için kan şekeri seviyeleri birazcık terfi etmiştir. Bu, diyabet klinik kılavuzlarında belirtilmiş olsa da, prediyabet kılavuzlarına dahil edilmediğini kaydetti.

Mayo Clinic’te bir endokrinolog ve tıp profesörü olan Dr. Victor Montori’ye bakılırsa, prediyabet için ilaç metformin şeklinde agresif tedavilerden kaçınılmalıdır. “Diyabetiniz var ise, size metformin reçete edilecektir. Sadece size şimdi metformin vermek mantıklı değil, bu sebeple risk altında olabilirsiniz ve sonrasında metformine gerekseme duyma şansınızı azaltabilir.”

Ne yazık ki, bazı doktorlar prediyabetli yaşlı insanoğlu için ilaç yazmaktadır ve birçoğu bu durumun neticelerini hastalarla tartışmak için vakit ayırmamaktadır.

Bu, geçen yaz A1C testinde %5,8 puan aldığında çıldırmış olan Batı Virginia, Parkersburg’dan 74 yaşındaki Elaine Hissam’a oldu. Hissam’ın anası yetişkinlikte diyabet geliştirdi ve Hissam, onun da başına gelme olasılığından korktu.

O sırada Hissam, haftada beş gün egzersiz derslerine katılıyor ve ek olarak günde 4 ila 6 mil yürüyordu. Doktoru tarafınca “ne yediğine dikkat et” tavsiyesinde bulunan Hissam, rejimindeki şeker ve karbonhidratların çoğunu ortadan kaldırdı ve 9 kilo verdi. Sadece bu senenin başlarında başka bir A1C testi yaptırdığında, oldukca azca bir düşüşle %5,6’ya düşmüştü.

Hissam, “Niçin daha çok değişim olmadı?” diye sorduğumda doktorumun söyleyecek pek bir şeyi yoktu” dedi.

Danışılan uzmanlar, kontrol sonuçlarındaki dalgalanmaların, bilhassa prediyabet aralığının alt ve üst uçlarında yaygın bulunduğunu kaydetti. CDC çalışmasına bakılırsa, A1C seviyeleri %5,7 ile %5,9 içinde olan prediyabetik yaşlıların %2.8’i her yıl diyabetik oluyor.

Geçen yıl A1C seviyesinin %5,9’dan %6,3’e yükseldiğini öğrenen Nancy Selvin, kontrol neticelerini aldığından beri 6 zayıflamaya çalıştığını ve başarıya ulaşmış olamadığını söylemiş oldu. Doktoru Selvin’e endişelenmemesini söylemiş oldu, sadece prediyabet yüksek kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğundan kardiyovasküler komplikasyon potansiyelini azaltmak için bir statin reçete etti.

Bu, geçen yılki Johns Hopkins prediyabet çalışmasının neticelerinden biriyle tutarlı. Araştırmacılar, “Beraber ele alındığında, mevcut kanıtlar, kardiyovasküler hastalık ve mortalitenin, prediyabet ilerlemesinden ziyade yaşlı insanoğlu içinde hastalık önleme odağı olması icap ettiğini gösteriyor” diye yazdı.

Sun City, Arizona’dan 63 yaşındaki Libby Christianson, geçen yaz A1C seviyesinin %5,7 bulunduğunu öğrendikten sonrasında daha tertipli yürümeye ve daha çok protein yemeye başladı. “Doktorum ‘Prediyabetiksin’ söylediğinde şok oldum bu sebeple kendimi daima oldukca sıhhatli bir insan olarak gördüm” dedi.

California-San Francisco Üniversitesi’nden geriatrist Dr. Kenneth Lam, “Prediyabet, insanları daha sıhhatli davranışlara sokmak için bir tekmeyse, buna katılıyorum” dedi. “Fakat daha büyükseniz, kesinlikle 75 yaşından büyükseniz ve bu yeni bir teşhisse, endişelendiğim bir şey değil. Şeker hastalığının hayatınızda bir önemi olmayacağından oldukça inanırım.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu