TELEMMGLPICT000232011746 trans NvBQzQNjv4BqpVlberWd9EgFPZtcLiMQfy2dmClwgbjjulYfPTELibA

Giyi sabahlar.

Güne, İngiltere ekonomisinin Mayıs ayında tahmin edilenden daha çok büyüdüğünü gösteren beklenmedik şekilde iyimser rakamlarla başlıyoruz.

ONS’ye bakılırsa GSYİH Mayıs’ta yüzde 0,5 arttı. Bu, daha ilkin %0.3’ten revize edilen Nisan’daki %0.2’lik düşüşte keskin bir gelişme.

Gelişme, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının niçin olduğu artan enerji maliyetlerinin ortasında enflasyonun Mayıs ayında 40 senenin en yüksek seviyesine çıkmasına karşın gerçekleşti.

Sürücüler pompalara üstün dereceli fiyatlar ödüyor ve yaşam standartlarında bir neslin en büyük düşüşünde hane bütçeleri sıkışıyor.

Sadece GSYİH’deki sürpriz sıçrama, ikinci çeyrekte daralma beklentilerine meydan okuyor ve İngiltere’nin yıl içinde resesyona gireceğine dair korkuları yatıştıracak.

güne adım atmak için 5 şey

1) Avrupa, ‘mutlak çöküş’te yaşlanan nüfus kabusu ile karşı karşıya Nüfuslar küçülürken, uluslar ekonomik baskıyla başa çıkmak zorunda kalıyor

2) Ekonominin kalbindeki ‘toksik kombinasyon’ sebebiyle ailelerin durumu 8.800 £ daha fena Veriler, en yoksul Fransız hanelerinin İngiliz emsallerinden 3.800 £ daha iyi durumda bulunduğunu gösteriyor

3) Churchill’in terzisi Gieves & Hawkes satışa çıktı Perakendeci ek olarak Lord Nelson’ı Trafalgar Savaşı ve İngiliz kraliyet ailesi için giydirdi

4) Andrew Bailey, yüksek faiz oranlarının geçici bulunduğunu söylüyor İngiltere Merkez Bankası Başkanı, sonunda ‘düşük küresel’ oranlara dönüşün ipuçlarını verdi

5) Putin, Ukrayna’daki büyük kayıpların peşinden askerler için hapishanelere baskın düzenledi Batılı yetkililer, Kremlin’in ek olarak Rusya’nın en yoksul bölgelerinden yoğun bir halde asker aldığını söylüyor.

Bir gecede ne oldu

Hong Kong hisseleri, iki günlük büyük kayıpların peşinden bu sabah birazcık terfi etti.

Hang Seng Endeksi yüzde 0.3 arttı, Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.06 düştü, Çin’in ikinci borsasındaki Shenzhen Bileşik Endeksi ise güç bela hareket etti.

Tokyo hisse senetleri, Nikkei 225 endeksi erken ticarette 0,5 puan ve daha geniş Topix endeksi 0,4 puan yükselirken, yüksek açıldı.

bugün geliyor

  • Iktisat: GSYİH (İngiltere), imalat üretimi (İngiltere), endüstriyel üretim (İngiltere, AB), tüketici fiyat endeksi (ABD), RICS konut fiyat dengesi (İngiltere), tecim dengesi (Çin)
  • Kurumsal: PageGroup (ara sonuçlar); JD Wetherspoon, Tullow Oil (tecim güncellemesi)