© 2023. Tüm hakları saklıdır.

Sağlıkta Gelecek

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ganel
  4. »
  5. ‘Roe’ Sonrası İnsanlar Kalıcı Kısırlaştırma Arıyor ve Bazıları Geri Dönüyor

‘Roe’ Sonrası İnsanlar Kalıcı Kısırlaştırma Arıyor ve Bazıları Geri Dönüyor

root root - - 11 dk okuma süresi
26 0
sterilization

HELENA, Mont. — Geçenlerde bir veda partisi için büyük bir çam ağacının gölgesinde bir avuç insan toplandı. Arkadaşları Dani Marietti, fallop tüplerini aldıracaktı, ABD Yüksek Mahkemesi’nin anayasal kürtaj hakkını iptal etme kararının sızdırılan bir taslağının peşinden almış olduğu bir karar Mayıs ayında gösterildi.

Minik grup, 25 yaşındaki çocuk için “Sterilizasyon duşunu” tebeşirle “Sonrasında görüşürüz Ovulater” ve “99 sorunum var fakat tüpler bir değil” yazan tabelalar asarak başlattı. Ve üzerlerinde buzlanmayla yazılmış “Benim Bedenim, Benim Seçimim” benzer biçimde kürtaj hakları çarpıcı sözleri olan kurabiyeleri çiğnediler.

Kristina McGee-Kompel, “Dani’ye ve onun kısırlaştırılma tercihine sıhhat,” dedi.

Marietti, Helena’da terapist olmak için çalışan tam zamanlı bir yüksek lisans öğrencisidir. Evlatların kariyerinin önüne geçmesini istemiyor, dedi. Daha ilkin kalıcı kısırlaştırmayı düşünmüştü, sadece Yargıtay’ın bozma olasılığı Karaca – Wade onu, kalıcı bir doğum denetim yöntemiyle kendisine destek olacak bir karı doğum uzmanı aramaya itti.

“’Bunu mümkün olan en kısa sürede yapmak isterim’” diye doktora söylediğini hatırladı.

“Devamlı çocuk istemediğimi biliyordum ve doğal ki daha genç bir insan olarak bunu söylediğinde hepimiz ‘Ah, fikrini değiştireceksin’ yada ‘Yalnız birini bulana kadar bekle’ der. ”dedi. “Bunu hep görmezden geldim.”

Montana’da kürtaj hala yasal, sadece bu şekilde kalıp kalmayacağı belli değil. Cumhuriyetçi Eyalet Başsavcısı Austin Knudsen, Montana Yüksek Mahkemesinden eyalet anayasasının mahremiyet hakkının hamileliği sona erdirme hakkını içerdiğini söyleyen 1999 kararını bozmasını istedi.

Montana’da ve kürtajın yasa dışı olduğu ya da yasa dışı hale gelebileceği öteki eyaletlerde kürtaja erişim mevzusundaki belirsizlik ve ek olarak uzun vadeli doğum kontrolü mevzusunda gelecekteki yasal kavgaların korkusu, cerrahi sterilizasyon arayan insan sayısında bir artışa niçin oldu. doktorlar. Buna, geri dönüşümlü olabilen tüp ligasyonunda olduğu benzer biçimde fallop tüplerinin bağlanmak yerine çıkarıldığı bir prosedür olan salpenjektomi olan Marietti de dahildir.

Düşüşten sonrasında kaç şahıs kalıcı sterilizasyon istedi? Karaca ABD genelinde üreme sağlığı hizmetleriyle ilgili verileri toplayan ve kürtaj haklarını destekleyen Guttmacher Enstitüsü araştırmacısı Megan Kavanaugh, gelecek yıla kadar netleşmeyeceğini söylemiş oldu.

Sadece anekdot raporları, Yüksek Mahkeme’nin 24 Haziran’daki kararından bu yana daha çok insanoğlunun kalıcı doğum denetim prosedüründen geçtiğini gösteriyor. Dobbs – Jackson Hanım Sağlığı Örgütühangi çarptı Karaca. Amerikan Hanım Doğum ve Jinekologlar Koleji’nin etik komitesine başkanlık eden Dr. Kavita Arora, ülke çapındaki sağlayıcıların ameliyathanelerine hasta akını görmeye başladığını söylemiş oldu.

North Carolina OB-GYN, hastalarından birinin yakın tarihindeki bir ameliyattan derhal ilkin söylediklerini söyledi. Arora, “Vücudu üstünde özerk bir kontrole haiz olmak istedi ve bu, kararları vermesi ihtiyaç duyulan şahıs olmasını sağlamanın yoluydu” dedi.

Montana’da, Bozeman Health Deaconess Hastanesi’nde bir OB-GYN olan Dr. Marilee Simons, 20’li ve 30’lu yaşlarında çocuksuz daha çok yetişkinin sterilizasyon konsültasyonları için hastaneye geldiğini söylemiş oldu. Birçoğu esasen doğum kontrolü tatbik eden hanımefendiler, dedi. “Hala istenmeyen bir hamilelik ve bunun gelecekte ne anlama gelebileceği mevzusunda endişeliler” dedi.

Bir çok, hamileliği kalıcı olarak önlemek için tüplerinin çıkarılmasını istiyor. Daha azca sayıda insan, rahmin bir kısmını yada tamamını cerrahi olarak çıkaran histerektomi istiyor. Talebi karşılamak için Bozeman Deaconess, minimum bir sağlayıcıyı bu hastalarla haftada birkaç gün çalışmak suretiyle görevlendirdi.

Montana’nın Planlı Ebeveynliği Başkanı ve CEO’su Martha Fuller, eyalet çapındaki kliniklerin vazektomi talepleri de dahil olmak suretiyle sterilize edilmek isteyen hastalarda “benzeri görülmemiş” bir artış gördüğünü söylemiş oldu.

Sadece ABD genelinde sterilizasyon prosedürleri arayan bazı insanoğlu geri çevriliyor. Arora, evladı olmayan ve doğurganlık çağlarında olan bazı hastaların, onları kısırlaştırmaya istekli sağlayıcı bulmakta güçlük yaşadıklarını söylemiş oldu.

Bu sağlayıcıların isteksizliği, 30 yaşlarında yada daha ufak yaşta kısırlaştırılan hastalar için pişmanlık riskinin yüksek bulunduğunu gösteren çalışmalardan ve verilerden kaynaklanıyor olabilir. Arora, öteki çalışmaların karışık sonuçlara haiz bulunduğunu ve bazı hanımefendilerin zaman içinde daha azca pişmanlık duyduğunu bulduğunu söylemiş oldu.

Arora, hastalarının herhangi bir sterilizasyon prosedürünün, bilhassa geri dönüşü olmayan seçeneklerin etkilerini anlamalarını sağladığını söylemiş oldu. Ek olarak hastalara prosedürü sormaları için baskı yapılıp yapılmadığını soruyor. “Dürüst olmak gerekirse, işimin bekçi olmak değil, bilhassa iyi, ortak karar verme ve bilgilendirilmiş onaydan sonrasında bu hedefleri ve istekleri güçlendirmek ve yükseltmek olduğuna inanıyorum” dedi.

Kısırlaştırılmaları reddedilen bazı hastalar, Helena’da hususi muayenehanesi olan ve sağlayıcılara hastaların kararlarını düşündüklerini doğrulayan mektuplar yazan Barbara DeBree benzer biçimde terapistlere başvurdu. DeBree, öteki akıl sağlığı hizmeti sağlayıcılarının da destek mektupları için talepte bulunduklarını söylemiş oldu.

Mektup isteyen hastalara atıfta bulunarak, “Bu onlar için süratli bir karar değil” dedi.

Sağlayıcıların gelecekteki pişmanlıklarla ilgili etik endişeleri, sterilizasyon prosedürleri arayan hastaların karşılaşabileceği tek engel değildir. Maliyet ve sigorta kapsamı da problemler olabilir.

Helena’da ikamet eden 23 yaşındaki Alex Wright, çocuk sahibi olmayı planlamıyor ve kısırlaştırılmak istiyor. Sağlayıcısının prosedürü uygulayıp uygulamayacağını görmek için bir danışım planlamayı planlıyor. Tertipli sağlayıcısı bunu yapmazsa, prosedürü daha genç insanoğlu üstünde gerçekleştirmek isteyen çevrimiçi sağlayıcı listelerinden birini arayacağını söylemiş oldu.

Sigorta kapsamına atıfta bulunarak, “Bu sadece bu insanoğlu vesilesiyle halledilmesi için mali yardım alabilirsem destek sunar” dedi.

Wright, sigorta şirketinin, bir ağ içi sağlayıcıyla giderse cebinden ortalama 4.000 dolar ödeyeceğini tahmin ettiğini söylemiş oldu. Ağ dışı bir tabip kullanmak oldukca daha pahalıya mal olabilir.

Bazı insanoğlu buna tepki olarak kalıcı prosedürler arasa da Dobbs Karar, ötekiler Yüksek Mahkemenin üreme sağlığı normlarını altüst etmeye devam edeceğine inandıkları için yapıyorlar. Guttmacher araştırmacısı Kavanaugh, Hakkaniyet Clarence Thomas’ın bu kapıyı açtığını söylemiş oldu. Dobbs 1965 de dahil olmak suretiyle öteki emsallerin tekrardan gözden geçirilmesi icap ettiğini Griswold – Connecticut Kontraseptiflerin yasaklanmasının evli bir çiftin mahremiyet hakkını ihlal ettiğini söyleyen karar.

Kavanaugh, “Sanırım doğum kontrolüne yönelik bazı saldırılar olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Montana Billings’den tam histerektomi isteyen Shandel Buckalew’i endişelendiren de bu. 31 yaşındaki tabip, normalde rahim içinde büyüyen dokunun üreme organlarının öteki kısımlarında büyümüş olduğu ağrılı bir durum olan endometriozis bulunduğunu düşündüğünü söylemiş oldu. Buckalew, sıhhat sigortası olmadığı ve karşılayamayacağı için teşhis için lüzumlu olabilecek tüm testlerden geçmedi.

“Bir RİA’m olmasına karşın, yaşadığım kramp miktarı ve acı – oh, oldukca hasta oluyorum” dedi.

Çocuk istemediği için kalıcı doğum kontrolü sağlamanın yanı sıra histerektominin bu acıyı hafifleteceğini umuyor. Sadece sıhhat sigortasının olmaması prosedürü karşılanamaz hale getiriyor.

Rahim içi aletinin süresi iki yıl içinde sona ermeden sıhhat sigortası yaptırmaya çalışıyor bundan dolayı üreme sağlığı hizmetleri ortamının trajik bir halde değişebileceğinden korkuyor. Korkmuş ve kızgın hissettiğini söyledi.

“Hayatımın önemi yokmuş benzer biçimde geliyor” dedi.

Bu öykü Yellowstone Public Radio, NPR ve KHN’yi içeren bir ortaklığın parçasıdır.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında data elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).

İlgili Yazılar