NEWTON, Iowa — Jeff White, 911 memurları umutsuz yada tedirgin hisseden biri hakkında bir davet aldığında neler olabileceğini biliyor.

Bunu onlarca defa yaşadı: 911 operatörleri, onu sık sık hastaneye yada hapishaneye götürmüş olan polis gönderdi. Depresyon ve şizofreni ile savaşım eden White, “Benim benzer biçimde insanlarla iyi mi başa çıkacaklarını bilmiyorlar” dedi. “Bir tek yapmıyorlar. Bir tek tahmin ediyorlar.”

Bu örneklerin çoğunda, hakkaten gereksinim duyan şeyin, sakinleşmesine ve takip tedavisi bulmasına yardım edecek birine ihtiyacı bulunduğunu söylemiş oldu.

Bölgesine hizmet eden bir kriz müdahale ekibi yardımıyla bu artık bir seçenek. 911’i aramak yerine, devlet tarafınca işletilen bir yardım hattına başvurabilir ve ruh sağlığı uzmanlarından bir ziyaret talep edebilir.

Takımlar, orta ve şimal Iowa’da çoğunlukla kırsal olan 18 ilçeye hizmet veren bir program tarafınca gönderilir. 55 yaşındaki White, kalp sorunlarının onu bir huzurevine taşınmaya zorlamasından sonrasında bile, son yıllarda birkaç kez kriz ekibinden yardım aldı. Hizmet ona hiçbir şeye mal olmaz. Ekibin amacı, insanları kalabalık bir psikiyatri ünitesine kabul etmek yada akıl hastalığından meydana gelen davranışlardan dolayı hapse atmak yerine evde istikrarı sağlamaktır.

Senelerdir birçok kent, daha ilkin polis memurları tarafınca meydana getirilen aramalara toplumsal hizmet uzmanları, sıhhat görevlileri, eğitimli toplumsal yardım çalışanları yada ruh sağlığı uzmanları gönderdi. Ve yaklaşım, polis vahşeti vakalarıyla ilgili endişeler içinde çekiş kazanmıştır. Taraftarlar, bu tür programların para ve yaşam kurtardığını söylüyor.

Sadece kriz müdahale ekipleri, akıl hastalığının orada da yaygın olmasına karşın, kırsal alanlarda yakalamak için daha yavaş olmuştur. Ulusal Akıl Hastalıkları İttifakı baş savunucusu Hannah Wesolowski, bunun kısmen bu bölgelerin daha büyük olması ve şehirlerden daha azca ruh sağlığı uzmanına haiz olmasından kaynaklandığını söylemiş oldu.

“Kesinlikle tırmanması daha zor bir tepe oldu” dedi.

Kolluk kuvvetleri ile ruh sağlığının kesişimini inceleyen Chicago Üniversitesi Sıhhat Laboratuvarı araştırmacısı Melissa Reuland, sağlam istatistiklerin bulunmadığını, sadece ufak polis departmanlarının ve şerif ofislerinin standart bir kolluk kuvveti yanıtına alternatif bulmaya giderek daha açık göründüğünü söylemiş oldu. Bunlar, krizleri daha iyi ele almak için eğitim görevlilerini yada ruh sağlığı uzmanlarından yardım almayı içerebilir, dedi.

Ruh sağlığı hizmetlerinin yetersizliği kırsal kesimde engel olmaya devam edecek, “Kolay olsaydı, insanoğlu düzeltirdi” dedi.

Gene de krize müdahale yaklaşımı, program program ilerleme kaydediyor.

White, yaşamının çoğunu kırsal alanlarla çevrili ufak Iowa şehirlerinde geçirdi. Akıl sağlığı bakım çabalarının kentsel alanların ötesinde güçlendiğini görmekten memnun. “Burada unutuluyoruz – ve burada en oldukça desteğe ihtiyacımız var” dedi.

White’a yardım eden benzer biçimde bazı kriz ekipleri kendi başlarına müdahale edebilirken, ötekiler polis memurları yada şerif yardımcılarıyla eşleştirilmiştir. Mesela, bir Cenup Dakota programı olan Virtual Crisis Care, kolluk kuvvetlerini iPad’lerle donatıyor. Memurlar, tabletleri, krizdeki kişilerle bir tele-sağlık şirketinden danışmanlar içinde görüntülü sohbetler oluşturmak için kullanabilirler. Wesolowski, bunun ideal olmadığını, sadece polis memurlarının yada şerif yardımcılarının bu tür durumları kendi başlarına halletmeye çalışmasından daha iyi bulunduğunu söylemiş oldu.

Danışmanlar, zihinsel sıhhat krizlerindeki insanların sakinleşmelerine destek sağlar ve sonrasında neye gereksinimleri bulunduğunu tartışır. Evde kalmaları güvenliyse, danışman bir akıl sağlığı merkezini arar ve ondan sonra tedaviyle ilgilenip ilgilenmediklerini öğrenmek için insanlarla iletişime geçer.

Sadece kimi zaman danışmanlar, insanların kendileri yada başkaları için bir çekince olduğuna karar verirler. Eğer öyleyse, danışmanlar memurların değerlendirme için onları bir acil servise yada hapishaneye götürmelerini tavsiye eder.

Geçmişte, şerif yardımcıları bu sonucu kendi başlarına vermek zorundaydı. Cenup Dakota’nın ortalama 10.000 sakini olan Roberts County’de bir milletvekili olan Zach Angerhofer, davranışlarında ölçülü olma eğiliminde olduklarını ve güvende olduklarından güvenilir olmak için insanları geçici olarak evlerinden çıkardıklarını söylemiş oldu.

İnsanları gözaltına almak onlar için travmatik olabilir ve yetkililer için pahalı olabilir.

Milletvekilleri çoğu zaman evrakları doldurmak ve insanları acil servis, hapishane ve psikiyatri hastaneleri içinde taşımak için saatler harcamak zorundadır. Bu, bilhassa kırsal bir ilçede görevli azca sayıda milletvekilinin olduğu saatlerde külfetli olabilir.

Sanal Kriz Bakımı programı bu durumdan kaçınmaya destek sağlar. Bitirenlerin ortalama %80’i onun Yakın tarihindeki bir devlet araştırmasına nazaran video değerlendirmesi evde kalmaya devam ediyor.

Angerhofer, telesağlık programını teklif ettiğinde asla kimsenin kullanmayı reddetmediğini söylemiş oldu. Acil bir güvenlik endişesi görmedikçe, insanları evlerinde yalnız bırakarak yada bir danışmanla konuşurken ekip otomobilinde kendi başlarına oturmalarına izin vererek mahremiyet sunar. “Gördüğüm kadarıyla, tablet yerleştirildikten sonrasında tamamen değişik bir insan oluyorlar” dedi ve iştirakçilerin ondan sonra rahatlamış göründüklerine dikkat çekti.

Bir fotoğraf, Jeff White'ın yaşadığı huzurevinin içindeki bir pencereden dışarı baktığını gösteriyor.
Jeff White, zihinsel sıhhat bakım çabalarının kentsel alanların ötesinde güçlendiğini görmekten memnun. “Burada unutuluyoruz – ve burada en oldukça desteğe ihtiyacımız var” diyor.(KHN için KC McGinnis)

Cenup Dakota Toplumsal Hizmetler Departmanı, Leona M. ve Harry B. Helmsley Charitable Trust’tan başlangıç ​​parası ve tasarım yardımı alan Sanal Kriz Bakımı programını finanse ediyor. (Helmsley Charitable Trust da KHN’ye katkıda bulunur.)

Eyerly Ball akıl sağlığı kâr amacı gütmeyen kurum vesilesiyle devlet tarafınca finanse edilen programı yürütmeye destek olan Monica Van Horn, Iowa’da White’a yardım eden programın devamlı altı çift ruh sağlığı çalışanı bulunduğunu söylemiş oldu. Eyalet çapındaki kriz hattı yada yeni ulusal 988 akıl sağlığı kriz hattı vesilesiyle gönderilirler.

Bir çok durumda, Eyerly Ball kriz ekipleri polis olmadan kendi otomobillerinde müdahale eder. Van Horn, düşük anahtar yaklaşımın müşterilere, bilhassa de her insanın birbirini tanımış olduğu görünen ufak kasabalarda yaşıyorsa yarar sağlayabileceğini söylemiş oldu. “Her insanın işinizi bilmesini istemezsiniz – ve evinizin önünde bir polis otomobili belirirse, hepimiz ve köpeği bir saat içinde bunu öğrenir” dedi.

Van Horn, programın ayda averaj 90 ila 100 davet aldığını söylemiş oldu. Arayanların sorunları çoğu zaman kaygı yada depresyon ihtiva eder ve kimi zaman intihara eğilimli olurlar. Öteki insanoğlu, evlatların yada aile üyelerinin desteğe ihtiyacı olduğundan arar.

Alex Leffler, Eyerly Ball programında bir mobil kriz müdahale görevlisidir. Daha ilkin okullarda “davranış müdahalecisi” olarak çalıştı, üniversiteye geri döndü ve ruh sağlığı danışmanlığı alanında yüksek lisans derecesi almaya yakın. Bir kriz müdahalecisi olarak evlerde, işyerlerinde ve hatta bir markette insanlarla tanıştığını söylemiş oldu. “Derhal her yere yanıt veriyoruz” dedi. “Yalnızca daha iyi bir bağlantı kurabilirsiniz.”

Stanford Üniversitesi’nden ekonomist ve eğitim profesörü Thomas Dee, bu tür programların siyasal yelpazenin her yerinden destek alabileceğini söylemiş oldu. “Birisi ister ‘polisi savunsun’, ister ‘maviyi desteklesin’, bu tür ilk müdahale reformlarında beğenecek bir şeyler bulabilir” dedi.

Polisi eleştirenler, gerilmiş durumları ölümcül hale gelmeden etkisiz hale getirmek için silahsız ruh sağlığı uzmanlarının daha çok kullanılması çağrısında bulunurken, bu tür programları destekleyen kolluk kuvvetleri yetkilileri, ciddi suçlara müdahale etmeleri için memurlara daha çok süre verebileceklerini söylüyor. Ve hükümet yetkilileri, programların maliyetli hastaneye yatışları ve hapis yatışlarını azaltabileceğini söylüyor.

Dee, 911 memurunun belirli çağrılara polis yerine sıhhat görevlileri ve davranışsal sıhhat uzmanları göndermesine olanak tanıyan Denver Destek Ekibi Destekli Müdahale programını inceledi. Programın para tasarrufu sağladığını, düşük seviyeli suçları azalttığını ve daha ciddi suçlara yol açmadığını buldu.

Margie Balfour, Arizona Üniversitesi’nde psikiyatri doçenti ve kriz hizmetleri sunan bir Arizona ajansı olan Connections Health Solutions’ın yöneticisidir. Şimdi kırsal alanların bu tür hizmetleri başlatması yada iyileştirmesi için iyi bir süre bulunduğunu söylemiş oldu. Federal hükümetin, pandemi müdahale finansmanı da dahil olmak suretiyle çabalar için daha çok para teklif ettiğini söylemiş oldu. Ek olarak kısa sürede başlatmış olduğu 988 krizi operatörleri bu tür hizmetleri koordine etmeye destek olabilecek hat, dedi.

Balfour, mevcut ulusal ceza hakkaniyet sistemine odaklanmanın, akıl sağlığı gereksinimleri olan insanlara iyi mi cevap verdiğine daha çok dikkat çektiğini söylemiş oldu. “Polis reformu mevzusunda hâlâ anlaşmazlığa düşülecek pek oldukça şey var” dedi. “Sadece her insanın aynı fikir olduğu bir şey, kolluk kuvvetlerinin zihinsel sıhhat için varsayılan ilk müdahaleci olması gerekmediğidir.”

Arizona’nın kriz yanıtı var takımlar Balfour, 1980’lerde oluşturulan bir toplu davanın çözülmesinin akıl hastalığı olan insanoğlu için daha iyi seçenekler gerektirdiğinden, oldukça kırsal bölgeler de dahil olmak suretiyle eyalet genelinde mevcut bulunduğunu söylemiş oldu.

Bu tür programlar kent haricinde yaratıcılık ve esneklikle yapılabilir” dedi. Balfour, kriz müdahale ekiplerinin ambulans hizmetleri kadar yaşamsal olarak görülmesi icap ettiğini belirterek, kimsenin polisin kalp krizi yada nüzul geçirmesi benzer biçimde öteki tıbbi acil durumlarda müdahale etmesini beklemediğini kaydetti.

“Ruh sağlığı endişeleri olan insanoğlu bir sıhhat yanıtını hak ediyor” dedi. “Bunu nüfusa iyi mi ulaştıracağımızı bulmaya çalışmak buna kıymet.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu