© 2023. Tüm hakları saklıdır.

Sağlıkta Gelecek

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ganel
  4. »
  5. Sıhhat Çalışanı İçin Rekabet Yasağı Sözleşmelerin Yasaklanması Riles Hospitals

Sıhhat Çalışanı İçin Rekabet Yasağı Sözleşmelerin Yasaklanması Riles Hospitals

root root - - 11 dk okuma süresi
21 0
GettyImages 1247231557

Jacqui O’Kane, 2020’de cenup Georgia’daki bir hastanede tıbbi olarak yetersiz hizmet alan minik bir kasabadaki birinci basamak kliniğinde tek tabip olarak işe girdi. Kısa süre sonrasında ortalama 3.000 hastayı kendine çekti.

Sadece hastanenin kendisine daha çok yeni hasta alması için baskı yaptığını, bu yüzden geceleri ve hafta sonları çalışmak zorunda bulunduğunu söylemiş oldu – iki genç kız anası için ideal değil. Kasabada kendi muayenehanesini açmayı düşündü, bu ona programı üstünde daha çok denetim sağlayacaktı.

Problem, üç senelik sözleşmesinin, hastanenin bitiminden sonrasında iki yıl süresince hastanenin 50 mil yakınında çalışmasını engellemiş olan bir rekabet etmeme maddesi içermesiydi.

Bu yüzden Cenup Carolina’da bir muayenehaneye katılmaya karar verdi. Bu, onun ve kocasının evlerini satacakları, yüzlerce kilometre taşınacakları ve çocuklarını yeni bir okula yazdıracakları anlamına gelir.

Iğrenç, dedi. “Hastalarımı fazlaca iyi tanıyorum ve onları terk etmeye zorlandığımı hissediyorum. Fakat bu işte kalamam zira bu kadar fazlaca çalışmak benim için sağlıksız.”

Ocak ayında, Federal Tecim Komisyonu, O’Kane’inki benzer biçimde açmazları iş sözleşmelerinde rekabet yasağı maddelerini yasaklayarak sona erdirmeyi önerdi. FTC başkanı Lina Khan, “İş değişiklik yapma özgürlüğü, ekonomik özgürlüğün ve rekabetçi, gelişen bir ekonominin özüdür” dedi.

Tavsiye edilen kaide, çalışanların yada yüklenicilerin işlerine devam ettiklerinde rakip bir işveren için çalışmasını yada rakip bir iş kurmasını engellemiş olan iş sözleşmesi hükümlerini yasaklayacaktır. Bu tür sözleşmeler tipik olarak kişilerin iş bittikten sonrasında belirli bir coğrafi bölgede çalışmasını bir süre yasaklar.

FTC, 30 milyon işçinin rekabet yasağı hükümlerine doğal olarak bulunduğunu tahmin ediyor. Bu hükümlere son verilmesinin ekonomik rekabeti artıracağını, tutarları düşüreceğini ve genel olarak işçilerin kazancını yılda 296 milyar dolara kadar artıracağını söylüyor.

Rekabet etmeyen sözleşmelerin ortadan kaldırılması, doktorların hizmetlerine gereksinim duyulan her yerde çalışmalarını sağlayacak ve bu da hastaların bakıma erişimini artıracaktır. Kovulma ve topluluklarında çalışmaya devam edememe mevzusunda endişelenmek zorunda kalmayacakları için hastalar için güvenli olmayan koşullar hakkında konuşma özgürlüğüne haiz olacaklarını söylüyorlar.

Sadece FTC’nin önerisi, binlerce doktor, pratisyen hemşire ve öteki tıp uzmanlarını istihdam eden hastaneler ve hususi ana para destekli tıp grupları dahil olmak suretiyle tüm sektörlerdeki işverenlerin direnişiyle karşılaşıyor.

Onlar için de sorun para. Rekabet etmemenin ortadan kaldırılmasının hastane bakımının maliyetini artıracağını zira hastanelerin doktorlara onları tutmaları için daha çok ödeme yapmak zorunda kalacağını söylüyorlar. Ek olarak, hususi detayları ve çalışan eğitimine meydana getirilen yatırımları korumak ve çalışanların ayrılırken müşterileri ve hastaları yanlarında götürmelerini önlemek için rekabet etmeme hükümlerinin lüzumlu bulunduğunu söylüyorlar.

İş dünyası ve hastane grupları, Kurultay’nin komisyona rekabet yasağı maddelerini düzenleme yetkisi vermediğini ileri sürerek kuralı engellemek için dava açacak benzer biçimde görünüyor. Rekabet etmeme maddelerini kısıtlayacak ve FTC eylemine izin verecek mevzuat için Kurultay’de iki partinin desteği olsa da, yasa tasarısı ilerlemedi; benzer mevzuat geçmiş yıllarda durdu.

Sıhhat sektörü grupları, FTC’nin tüm ABD devlet hastanelerinin ortalama %60’ını oluşturan kar amacı gütmeyen yada vergiden muaf hastaneleri düzenleme mevzusunda yasal yetkisi olmadığı iddiasıyla herhangi bir değişikliği engellemeyi umuyor. Tavsiye edilen kuralda, FTC, kâr amaçlı iş yapmayan kuruluşların, ajansa yetki veren yasa olan Federal Tecim Komisyonu Yasası kapsamından muaf tutuldukları için bu kurala doğal olarak olmayabileceklerini kabul etti.

Kâr amacı gütmeyen hastane sistemlerini temsil eden Amerikan Hastaneler Federasyonu CEO’su Chip Kahn, “Kaide, eşit olmayan bir oyun alanı yaratacaktır zira biz, buna doğal olarak olmayacak kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve kamu hastaneleriyle rekabet ediyoruz” dedi.

Sadece öteki uzmanlar, FTC’nin kar amacı gütmeyen kuruluşlar üstünde yetkisi olmadığından güvenilir değiller. FTC Yasası kar amacı gütmeyen kuruluşları muaf tutarken, komisyon birçok kez kar amacı gütmeyen hastane sistemlerinin rekabete aykırı davranışlarını engellemek için kullanılan federal antitröst yasaları olan Sherman Yasası ve Clayton Yasası kapsamında hareket etmiştir. FTC’nin kuralı tamamlamadan ilkin bu mevzuya açıklık getirip getirmeyeceği net değil.

Amerikan Acil Tıp Akademisi başkanı Dr. Jonathan Jones, “Rekabet etmeme yasağının tüm hastanelere uygulanmasını tamamen destekliyoruz,” dedi ve üyelerinin yarısı rekabet etmeme ilkesiyle bağlı.

Kaliforniya, Şimal Dakota ve Oklahoma, tüm çalışanlar için rekabet yasağı hükümlerinin uygulanmasını halihazırda yasaklarken, öteki altı eyalet doktorlar için rekabet yasağı hükümlerinin uygulanmasını yasaklamaktadır. Yasakların olmadığı eyaletlerde bile, hakimler aşırı geniş yada mantıksız bulduklarında rekabet etmemeyi geçersiz kıldılar.

Sadece Seattle’da doktorları temsil eden bir avukat olan Luke Campbell, rekabet etmeme maddesine itiraz etmenin on binlerce dolara mal olabileceğini ve öteki işverenlerin yasal bir kavganın ortasında bir kişiyi işe alma riskini almak istemeyebileceğini söylemiş oldu. .

FTC kuralı, ifşa etmeme yada eğitim geri ödeme anlaşmalarının istihdam sözleşmelerinde fiilen rekabet etmeme işlevi görmeleri durumunda kullanılmasını da yasaklayacaktır.

Hastaneler çoğu zaman hemşirelerin TRAP isminde olan eğitim geri ödeme sözleşmesi hükümlerini imzalamasını koşul koşuyor. Bir işçi sendikası olan National Nurses United, FTC’nin TRAP’leri açıkça yasaklamasını istiyor.

Geçen yıl itibariyle, tüm ABD doktorlarının ortalama dörtte üçü hastane sistemleri yada öteki firmalar tarafınca istihdam ediliyordu ve birçoğu rekabet etmeme anlaşmaları kapsamında çalışıyordu. 2018’de meydana getirilen bir anket, California, Illinois, Georgia, Pensilvanya ve Teksas’taki birinci basamak hekimlerinin neredeyse yarısının rekabet dışı kurallara bağlı bulunduğunu ortaya çıkardı.

TeamHealth, Envision Healthcare ve Sound Physicians benzer biçimde acil durum doktorlarının ve öteki tıp uzmanlarının hastanelerde çalışmasını elde eden hususi sermayeli personel şirketleri, çoğu zaman rekabet dışı hükümler kullanır. Bu üç şirketten hiçbiri iş sözleşmeleri hakkında konuşmayı kabul etmedi. Kâr amacı gütmeyen işverenler olarak, çalışanları kâr amacı gütmeyen hastanelerde çalışıyor olsa bile sözleşmelerindeki rekabet yasağı hükümleri açıkça yasaklanacaktır.

Hastaneler, sigortacılar ve hekimlerin haiz olduğu tıbbi gruplar da doktorları ve öteki tıp uzmanlarını işe alırken rekabet etmeme yöntemini kullanır.

Hastane merkezli doktorlar – acil durum doktorları, anestezi uzmanları, hastane uzmanları, radyologlar ve patologlar – endüstrinin hastaları yada hususi detayları yanlarında alacakları yönündeki iddiasını çürütüyor.

Temple Üniversitesi acil tıp kürsüsü Dr. Robert McNamara, “Hiçbir ticari sırrımız yok ve kendi hasta sevk tabanımız olmadığı için hastaları çalma kabiliyetimiz yok” dedi.

Bunun yerine, rekabet etmemenin tabip istihdam eden firmaların hastanelerle sözleşmelerini kilitlemelerinin bir yolu bulunduğunu söylemiş oldu. McNamara, “Hususi ana para grubu hastaneye ‘Yaptığımız şeyi beğenmeyebilirsin fakat bizlerden kurtulursan doktorlarının her biri değiştirilmelidir’ diyebilir” dedi.

Florida’nın merkezinde pratisyen hekimlik icra eden Dr. Vanessa Urbina da bunun hastalar üstündeki etkisinden kaygı ediyor. Altamonte Springs’te şirkete ilişik bir tıbbi muayenehaneden geçen yıl rahatsız etme edici bir ortam bulunduğunu söylediği için ayrıldı. Kliniğin 15 mil yakınında çalışmasını yasaklayan, rekabete dayalı olmayan bir antak kalma imzaladığında, 19 mil uzakta, Mount Dora kırsalında kendi birinci basamak kliniğini açtı.

Çocuk velayeti anlaşması sebebiyle bölgede kalmak mecburiyetinde bırakıldı. Rekabet etmemeyle savaşım etmek ona 25.000 dolarlık yasal tutara ve gelir yitirilmesine mal oldu. Şimdi kızını okula ve okula götürmek için daha uzağa gitmesi gerekse de, yeni muayenehanesinde daha mutlu. Fakat eski hastalarına bakamadığı için kızgın.

“Beni hastalarımı terk etmeye zorladılar” dedi. Şimdi buluşma için üç ay beklemek zorundalar. Rekabet etmeme yasa dışı olmalıdır.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu

İlgili Yazılar