Noble Health antetli kağıdındaki haber, Cuma günü saat 17:05’te geldi ve mevzu satırı “Acil Uyarı”ydı. Paul Huemann’ın 32 senelik işyeri olan Audrain Community Hastanesi, işçilerin gitmesine izin veriyordu.

Ufak bir kasabada haber süratli yayılır. Huemann’ın karısı Kym, fena haberi ilk olarak otomobilde mektubu alan bir arkadaşı ileti attığında duydu.

Platinum Health Systems imzalı 8 Eylül tarihindeki mektupta, “İhlaliniz öngörülebilir değildi” denilerek, ateşlemenin “başvurusuz” kalıcı olduğu ve “tıbbi tesisin kapatılacağı” ifade edildi.

Audrain hastanesindeki laboratuvarı denetleyen 52 yaşındaki Huemann, “Bir sonraki adımımın ne işe yaradığını bilmiyorum” dedi.

Bir fotoğraf, Paul Huemann'ın Audrain Community Hastanesi'nin kapalı kapılarının önünde durduğunu gösteriyor.
Missouri, Meksika’daki Audrain Community Hospital’ın eski laboratuvar sorumlusu Paul Huemann, hastanenin ana şirketinin ansızın tesisi kapattığını açıklamasının peşinden kısa süre ilkin özgür bırakıldı.(Kym Huemann)

Huemann’ların, öteki yüzlerce işçinin ve iki minik Missouri nahiyesindeki binlerce hastanın geleceği o öğleden oldukca ilkin ortaya çıkmaya başladı. Paul Huemann’ın memleketinde oynanan drama, ABD’nın kırsal kesimlerinde yaşayan birçok kişiye tanıdık geliyor: Topluluklar hastanelerini açık tutmak için o denli çaresizler ki, hususi ana para tarafınca desteklenenler de dahil olmak suretiyle herhangi bir alıcı üstünde kumar oynamaya istekliler.

Kimi zaman kaybederler.

Üç senelik hususi ana para destekli bir girişim olan Noble Health, pandemi esnasında Audrain ve yakındaki Callaway Community Hospital’ı satın almıştı. Eyalet kayıtlarına nazaran Mart ayında tüm hastane hizmetlerini askıya aldı ve ondan sonra 181 çalışanı izne çıkardı.

Noble – şaşırtıcı borç, bir düzineden fazla dava ve minimum iki federal soruşturma ile karşı karşıya – Nisan ayında hastaneleri Teksas merkezli Platinum Team Management ve Platinum Health Systems’a bağlı Platinum Neighbours’a satmak için bir antak kalma yapmış oldu. Haziran ayı sonlarında Platinum, Missouri yetkililerinden hastanelerin tekrardan açılması için 21 Eylül’e kadar bir süre uzatmalarını istedi. Platinum yetkilileri Salı günü KHN’ye, “Noble adına” Missouri düzenleyicilerinden “bu tesisleri tekrardan açmak için tüm alternatifleri araştırmak amacıyla” 30 günlük ek bir uzatma istediklerini söylemiş oldu. . “Çalışanların geri ödemeleri ve sıhhat yararları son aşama önemlidir.”

Platinum, Çarşamba günkü lisans son teslim tarihinden saatler ilkin 90 günlük bir değişim talebinde bulunmuş oldu. Missouri Sıhhat ve Kıdemli Hizmetler Departmanı sözcüsü Lisa Cox, Missouri düzenlemelerinin bir yıl içinde başka bir uzatmaya izin vermediğini söylemiş oldu. Böylece devlet “onlarla beraber çalıştı” ve talebi kabul etti” dedi.

Platinum, hastanelerin inşaat projelerini tamamlamak için zamana ihtiyacı bulunduğunu söylemiş oldu. Devlet onay mektubuna nazaran, Audrain’in “acil servis alanı”nın camları kırıldı ve Callaway’in hastanesinin “sıhhi tesisatın tehlikeli sonuç bir halde onarılması” gerekiyor. Cox, hastanelerin 90 gün içinde mülkiyeti değiştirebileceğini söylemiş oldu.

Platinum Health Systems başkanı Cory Countryman, kalan hastane mensubunun işine son verildiğini doğruladı. Hastaneleri tekrardan açmak için birden fazla ortakla çalışıyoruz” dedi.

Bu yeni bir sahibi içerebilir. Bir olasılık, onları satın almayı düşündüğünü söyleyen Georgia merkezli bir girişimci olan Owen Shuler. Kırsal kesimleri ziyaret ettikten sonrasında telefonla erişilen Shuler, “Gördüklerimi seviyorum” dedi.

Şirketleri içinde Bankers Realty Corp. ve Shuler Capital Corp’un da bulunmuş olduğu Shuler, “Bu yaşananlar yürek parçalayıcı” dedi. Hastaneleri satın alırsa, bunu yeni girişimi CareONE Global’in genel müdürü olarak yapacağını söylemiş oldu. “Durum tespiti açısından, gördüklerimden ve öğrendiklerimden hoşlanmıyorum” dedi. İncelemesinden çıkardığı netice, “hususi ana para ve risk sermayesinin sıhhat hizmetlerinden uzak tutulması gerektiği”dir.

LinkedIn profilinde Shuler, “teletıp ve sıhhat hizmetlerinde” uzmanlığın yanı sıra “aile sahibi bir nitelikli bakım işletmesinden yaşam boyu bir perspektif getirdiğini” söylemiş oldu.

Hastanelerin 45 milyon ila 50 milyon dolar içinde büyük bir borçla karşı karşıya bulunduğunu doğrulayan Shuler, “Hemen hemen iş stratejisi hakkında kayda geçmeye hazır değilim” dedi. Yaklaşımının “bütünsel” olacağını ve tele-sağlığı içereceğini söylemiş oldu. Birçok sanayi lideri, telesağlığın, yerinde tam bir uzman müfrezesine parası yetmeyen ve gerekseme duymayan kırsal topluluklara yüksek kaliteli tıp getirmenin bir yolu bulunduğunu savundu.

Shuler, “Hedefimiz kırsal ve dezavantajlı bölgelerde hastaneler satın almak ve kabiliyetlerimizi onlara tanıtmak” dedi ve “temelde bozuk” iki Missouri hastanesini aşağıdan yukarıya düzeltmenin “sıhhatli bir sisteme girmeye çalışmaktan oldukca daha kolay olacağını” da sözlerine ekledi. ”

Gene de, Shuler’ın mı yoksa başka bir alıcının mı geleceği ve senelerce devam eden iyelik istikrarsızlığı ve mali sıkıntıdan sonrasında onları tekrardan açmak için ne gerekeceği belli değil.

Girişim sermayesi ve hususi ana para şirketi Nueterra Capital, Aralık 2019’da Noble’ı, Noble’a katılmadan ilkin Medicare sahtekarlığıyla suçlanan bir kurucu ortak olan Donald R. Peterson da dahil olmak suretiyle asla hastane işletmemiş yöneticilerle kurdu. Sıhhat ve İnsan Hizmetleri Genel Müfettişliği Ofisi’ne nazaran Peterson, bu davayı yanlış yaptığını kabul etmeden çözdü ve Ağustos 2019’da Medicare, Medicaid ve öteki tüm federal sıhhat programlarından beş yıl süresince hariç tutulmayı kabul etti.

Federal düzenleyiciler, Peterson’ın dahil olduğu satın almayı engellemedi. Medicare ve Medicaid Services Merkezleri sözcüsü Kristen Clemens, “Tüm iyelik ve yönetim denetim detayları kendi kendine rapor edilir” dedi.

Noble Health’in yönetimi altında sorunların ortaya çıkması uzun sürmedi. Noble, kamu kayıtlarına nazaran maaş koruma programlarından 4.8 milyon dolar da dahil olmak suretiyle federal covid-19 yardım fonlarında ortalama 20 milyon dolar kabul etti.

Gene de doktorlar, hemşireler ve hastalar, yeni sahiplerin hizmetlerden kıvrandığına, cerrahi araç-gereç ve ilaçları ödeyemediğine ve stoklamadığına dair kanıtlar görmüş oldu. Callaway’de eyalet müfettişleri hastanedeki koşulların hastaları tehlikeye soktuğunu belirledi. Eski işçiler KHN faturaları ve ödeme taslakları sağladılar ve Noble’ın çalışan sağlığı, dişçilik, görme ve yaşam sigortası yardımları için ödeme yapmayı bıraktığını gösterdiler.

Çalışanların sürpriz tıbbi faturalar hakkında şikayette bulunmalarının peşinden, Emek harcama Bakanlığı Çalışan Yararları Güvenlik İdaresi, şirkete gönderilen ve KHN tarafınca alınan bir mektuba nazaran Mart ayı başlarında bir soruşturma başlattı. Departman, öteki bölümlerinden kabul edilen Ücret ve Saat tarafınca Noble’ın Audrain hastanesi ve kliniğinin yönetimine ilişkin ikinci bir soruşturmayı doğruladı.

Nisan ayında Noble, her iki hastaneyi de 2 dolara satmak ve anlaşmaya nazaran tüm yükümlülükleri üstüne alan Platinum’a hisse devri için bir antak kalma yapmış oldu. Platinum, 22 Haziran’da devlet düzenleyicilerine hastanelerin etkinlik izinleri hakkında yazdığı mektupta, “Noble Health hissesi Platinum Medical Management’a devredildiği için bu devamı talep ediyoruz” dedi.

Countryman, Nisan ayında hastaneleri ziyaret ederken, çalışanlarına Noble’ın kendilerine borçlu olduğu eski ücretleri ödemenin “öncelik” bulunduğunu söylemiş oldu.

Çalışanların iddiasına nazaran, ne Noble ne de Platinum o zamandan bu yana geçen aylarda bunu başaramadı. Federal soruşturmalara ek olarak, Kansas Açık Kayıtlar Yasası talebiyle sağlanan verilere nazaran, Kansas’taki Noble aleyhine – en büyüğü 355.000 dolar olan – dokuz maaş davası açıldı.

Ağustos ayının başlarında, ötekiler çalışan şikayetlerini kabul ediyordu. Diş ve görme bakımı sigortası elde eden müdür, işçilere, Noble’ın çalışan sigortası için prim göndermeyi bırakmasının peşinden sigortacıya herhangi bir işçinin geri ödeme yapmasını talep etmeyeceğini belirten mektuplar gönderdi. Baş sözcü Ashley Miller bir e-postada “Bu durum tipik değil” diye yazdı.

Huemann, laboratuvar amiri olarak, ilkbaharda izin almayan işçiler arasındaydı. Audrain hastanesinin tekrardan açılacağı umuduyla her gün iş için rapor verdiler. Huemann reaktifleri denetim etti ve sarf malzemeleri için para kısıtlı olmasına karşın makineleri çalışır durumda tuttu.

“Hiçbir şey elde edemedik,” dedi Huemann, “bu yüzden elimizdekilerle yaşıyorduk.”

KHN’ye maaş bordrosu elde eden Huemann, Mart ayı sonlarında Noble’dan maaş çeki aldığını söylemiş oldu. Mayıs ayı sonuna kadar başka bir maaş çeki almadığını söylemiş oldu. Haziran ve Temmuz başlangıcında tertipli maaş çekleri aldı. Sadece Platinum kapsamındaki ikinci Temmuz çeki yedi gün gecikti. Son maaşı 8 Ağustos’ta geldi ve ek olarak gecikti.

Son yedi çeki üç şirketten geldi. Hepsi Platinum’un gözetimindeydi: Başlangıçta Platinum Neighbours çekleri düzenledi, peşinden Callaway County Community Hospital ve son olarak Noble Health Audrain Inc.

Huemann, “Hepimiz çekini alır almaz bozdurdu” dedi. “Oldukça fazla kırmızı bayrak var. Fakat bilirsiniz, onların insafına kaldık, kontrolümüz yok ve hala bizi kurtardıkları için minnettarız.”

Denetim taslakları hem de hastane operatörlerinin Huemann’ın sigorta ücretinden toplam 1.385$ kestiğini de gösteriyor. Sıhhat sigortasının Blue Cross ve Blue Shield of Texas ile olması gerekiyordu, sadece Huemann hiçbir vakit kart almadığını ve kapsamı doğrulayamadığını söylemiş oldu.

“Değişik günlerde dört yada beş kez aradım” dedi. “Beni iyi mi ararlarsa arasınlar, Toplumsal Güvenlik, doğum zamanı ya da herhangi bir şeyle beni asla bulamadılar.”

Countryman, tüm finansal soruları Platinum’un şirket ofislerine yönlendirdi. Platinum Team’in CEO’su Ryan Cole, yorum isteyen aramalara ve e-postalara direkt cevap vermedi.

Ayaklanma hastaneleri yutarken bazı doktorlar şehri terk etti.

Aile hekimliği doktoru Diane Jacobi ve hemşiresi Regina Hill benzer biçimde ötekiler, Audrain Community Hastanesi’nin bulunmuş olduğu 11.000 kişilik kasaba olan Missouri, Meksika’daki Missouri Üniversitesi’ne bağlı MU Health Care’e katıldı.

Jacobi, hastalarının mahalli bakım istediğini söylemiş oldu. “Anne misin bilmiyorum fakat doğum yapıyorsan hastaneye giderken otomobilde 45 dakika geçirmen gerektiği fikri sinir bozucu” dedi. “Dikkatli olursan daha güvenli.”

Meksika’da yaşayan bir avukat olan Lou Leonatti, toplumun bir hastaneye ve acil bakıma ihtiyacı bulunduğunu oldukca kuvvetli hissettiğini ve firmanın maaş bordrosunu karşılayabilmesi için geçen yıl Noble’a kredi sağladığını söylemiş oldu. Leonatti’nin ortalama %3 faiz oranıyla 60.000$’lık kişisel kredisinin vadesi Ocak ayındaydı, sadece ödenmemiş bulunduğunu söylemiş oldu.

Leonatti, mahalli bir ekonomik kalkınma grubu olan Project Sunrise’ın başlatılmasına destek oldu. Yeni bir anlaşmaya varılmazsa, “B Planının hazır olmasını istiyoruz” dedi.

Noble’ın iki Missouri hastanesini geri çevirme çabasının başarısız olmasına yardım eden Peterson, B Planını Dubai’de bulmuş benzer biçimde görünüyor. LinkedIn’de “Dubai’deki Emirates Air dinlenme salonunda yaşıyorum, 68 yaşlarında bana sağlanan deneyime şaşkınlık ediyorum” dedi. “Gelecek hafta Riyad’da olacağım, orada yeni bir iş oluşturmak için lüzumlu özeni göstereceğim.”

Gönderi, Audrain’in kanser tarama merkezinde yirmi yılı aşkın süredir çalışan bir hemşire olan Tonya Linthacum’u öfkelendirdi. “Birçok insanoğlunun yaşamını ve geçim kaynağını mahvettiğini”, “birinin seni bu şekilde kandırmasını” ve “sonuçsuz devam ettiğini” söylemiş oldu. Bu yalnız dünyanın olması gerektiği benzer biçimde değil.”

Peterson yorum yapmaktan kaçındı.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu