Tıpta ölümün tanımı mevzusunda yaygın bir düşünce birliği vardır ve bu standartlar neredeyse her ABD eyaletinde yasalara dönüştürülmüştür.

Başka bir büyük probleminin cevabı üstünde bu şekilde bir tıbbi düşünce birliği yok: İnsan yaşamı ne süre adım atar? devrilmesi ile Karaca – Wadebu probleminin sıhhat hizmetleri için büyük tesirleri var.

KHN kıdemli muhabiri Sarah Varney, “Yaşamın başlangıcını neyin oluşturduğunu hakikaten tanımlamak için aynı çaba gösterilmedi” dedi.

Varney, biyoetikçi ve Stanford Biyomedikal Etik Merkezi direktörü David Magnus da dahil olmak suretiyle uzmanlarla röportaj yaptıktan sonrasında raporunu “Science Friday” sunucusu Ira Flatow ile paylaştı.

Magnus, “Biyolojik vakalar vakalar değil süreçlerdir” dedi. “Bu, nereye çizgi çekmek istediğinize karar vermek, keşfedilecek bir şey değil, alınacak bir karar olduğu anlamına gelir. Bu yüzden çizgilerin en anlamlı olduğu yere karar vermemiz gerekiyor.”

Karmaşık bir karar olabilir.

“İnsanlar hamile kalma anından bahsettiklerinde, spermin yumurta hücresinin zona pellucida’sıyla ilk temas etmiş olduğu zamanı mı kastediyorlar? Bu gerçek nükleik materyal, o DNA, birkaç hücre bölünmesine kadar olmayan bir rol oynamaya başladığında mı? Magnus, “Bu süreçte bir yerde buna anlayış diyoruz” dedi.

Kürtaj tartışmasının her tarafındaki insanoğlu cevaplar istiyor, sadece bazı biyoetikçiler bilimin, hamile kalmanın kişiliğin başlangıcını düşünmek için oldukca erken bir nokta olabileceğini öne sürdüğünü söylemiş oldu.

Sonunda, doktorlara “Yaşam nedir?” yada “Ölüm nedir?” aslolan noktayı kaçırabilir, dedi Magnus.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu