Gwyneth Paige başta covid-19 aşısı olmak istemedi. Sıhhat sorunlarıyla (hipertansiyon, fibromiyalji, astım) aşılardan sonrasında öteki insanların ne durumda bulunduğunu görmek istedi. Sonrasında anası kolon kanseri oldu.

“O noktada aşının beni öldürmesi umurumda değildi” dedi. “Yolculuğu süresince annemin yanında olmak için aşı olmam gerekiyordu.”

56 yaşındaki ve Detroit’te yaşayan Paige, üç doz aldı. Bu, federal sıhhat tavsiyelerinin bir destekçisini geride bırakıyor.

Şu anda başka bir güçlendirici almayı planlamadığını söyleyen Paige şeklinde, bazı Amerikalılar üç atış koruması mevzusunda rahat görünüyor. Sadece ötekiler ne yapacaklarını merak edebilir: Orijinal aşılardan biriyle şimdi yine takviye mi, yoksa son olarak, son aşama bulaşıcı omikron alt varyantları BA.4 ve BA.5’e uyarlanmış vaat edilen yeni formülasyonlar için aylarca beklemek mi?

Hızla mutasyona uğrayan virüs, halk için bir muamma ve sıhhat görevlileri için bir kontakt problemi yarattı.

Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bulaşıcı hastalıklar profesörü olan Dr. Carlos del Rio, “Şu anda gördüğümüz şey, insanların doğru sonucu vermesine destek olmayan ufak bir informasyon boşluğu” dedi.

Del Rio, halkın, tüm enfeksiyonları durdurmasalar bile, aşıların ciddi hastalıkları önlemedeki kıymetini yeterince duymadığını söylemiş oldu. Del Rio, her yeni covid varyantının sıhhat yetkililerini mesajlaşmalarını değiştirmeye zorladığını ve bunun da kamu güvensizliğine katkıda bulunabileceğini söylemiş oldu.

Hastalık Denetim ve Önleme Merkezlerinden alınan verilere nazaran, 50 yaş ve üstü Amerikalıların ortalama %70’i, ilk destekleyici aşısı olan – ve 65 yaş ve üzerindekilerin neredeyse bir çok – ikinci covid takviye dozunu almamıştır. Ajans şu anda 50 yaş ve üstü yetişkinler ve bağışıklık sistemi zayıf olan genç insanoğlu için birincil aşı serisinden sonrasında iki takviye aşısı önermektedir. Geçen hafta, birden fazla haber kuruluşu, Biden yönetiminin tüm yetişkinlerin ikinci covid güçlendiricileri almasına izin vermek için bir plan üstünde çalıştığını bildirdi.

Yetkililer, kolayca yayılan ve aşılama yada önceki enfeksiyondan bağışıklık korumasından kaçabilen BA.4 ve BA.5’teki artıştan kaygı duyuyorlar. Nature’da gösterilen yakın tarihindeki bir araştırma, BA.5’in şu anda mevcut olan mRNA aşılarına daha önceki omikron alt varyantlarına nazaran dört kat daha dirençli bulunduğunu buldu.

Tutarlı mesajlaşma, önde gelen aşı bilim adamlarının değişik görüşleri sebebiyle karmaşık hale geldi. Baylor Tıp Fakültesi’nden del Rio ve Dr. Peter Hotez şeklinde doktorlar ikinci bir takviye almanın kıymetini görseler de, FDA’nın aşı danışma komitesinin bir üyesi olan Dr. Paul Offit, yaşlılar ve yaşlılar haricinde her insanın buna gereksinim duyduğuna şüpheyle bakıyor. bağışıklığı baskılanmış.

“Uzmanlar aynı bilime dayalı değişik görüşlere sahipken, mesajı doğru almanın kafa karıştırıcı olmasına niçin şaşırıyoruz?” Rockefeller Vakfı’nın küresel halk sağlığı stratejisi başkanı ve Offit’in FDA panelindeki meslektaşı Dr. Bruce Gellin.

Houston’dan 70 yaşındaki Janet Perrin, planlama ve kolaylık nedenleriyle ikinci güçlendiricisini alamadı ve toplumsal medyada güvenilmiş olduğu kaynaklardan değişken hedefli bir doz hakkında informasyon arayacağını söylemiş oldu. “CDC’den tutarlı bir yol gösterici ses bulamadım” dedi ve ajansın açıklamaları kulağa “siyasal bir kelime salatası” şeklinde geldi.

12 Temmuz’da Biden yönetimi, ülkenin daha düşük aşı kapsamına haiz bölgelerinde en büyük etkiye haiz olacağı mevzusunda uyardığı BA.5 alt varyantını yönetme planını yayınladı. Strateji, insanların testlere, aşılara ve güçlendiricilere ve covid antiviral tedavilere erişimini kolaylaştırmayı içeriyor.

Ortalama üç hafta içinde Beyaz Saray’ın ilk covid brifingi esnasında, üst düzey federal sıhhat yetkililerinden gelen bildiri açıktı: Omicron’a hususi bir çekim için beklemeyin. CDC’nin başkanı Dr. Rochelle Walensky, “Şu anda yüksek risk altında olan pek oldukca insan var ve bunların artması için Ekim, Kasım’a kadar beklemek – aslen riskleri şu andayken – iyi bir plan değil” dedi. .

BA.5 alt varyantının büyümesiyle ilgili endişelerle, FDA 30 Haziran’da ilaç üreticileri Pfizer-BioNTech ve Moderna’nın mevcut sürümü yeni suşları hedefleyen bir formülasyonla birleştiren yeni, iki değerlikli bir aşı üretmeye başlamasını önerdi.

Her ikisi de Ekim ayında tekrardan formüle edilmiş aşıların milyonlarca dozunu ABD’ye sunabileceklerini söylüyor. Uzmanlar, aşı üretimini rahatsız eden beklenmedik aksaklıklar göz önüne alındığında, son teslim tarihinin birkaç ay kayabileceğini düşünüyor.

Vanderbilt Aşı Araştırma Programının bilimsel direktörü Dr. Kathryn Edwards, “Hepimizin aynı suali sorduğunu düşünüyorum” dedi. “Sonbaharda çıkacak olan aşı iki kıymetli bir aşı olduğunda ve şu anda dolaşımda olan BA.4/5 alacağınız süre, şimdi başka bir güçlendirici almanın faydası nedir? Sadece sonbaharda dolaşımda olup olmayacağı başka bir sual.”

13 Temmuz’da FDA, Novavax tarafınca meydana getirilen sadece hemen hemen aşılanmamış kişiler için dördüncü bir covid aşısına izin verdi. Birçok bilim insanı Novavax aşısının daha ilkin Pfizer-BioNTech ve Moderna’nın mRNA aşılarıyla aşılanmış kişiler için etkili bir güçlendirici olabileceğini düşündü bu sebeple benzersiz tasarımı koronavirüslere karşı bağışıklık tepkisini genişletebilir. Rockefeller Vakfı’ndan Gellin, ne yazık ki, azca sayıda çalışmanın karma aşılama yaklaşımlarını değerlendirdiğini söylemiş oldu.

Edwards ve kocası Ocak ayında covid oldu. Geçen ay ikinci bir destek aldı, sadece bunun tek sebebi Kanada’daki bir iş gezisi için lüzumlu olabileceğini düşündüğü için. Aksi takdirde, bilhassa riskli olmasa da dördüncü bir atışın bir tür israf bulunduğunu düşündüğünü söylemiş oldu. Sıhhatli bir yetmiş yaşındaki kocasına BA.4/5 versiyonunu beklemesini söylemiş oldu.

Edwards, “BA.4/5’i beklerken” ciddi hastalıkları geçici olarak önleyeceği umuduyla, covid komplikasyonları için devasa yükseklikte risk altındaki kişilerin devam edip dördüncü bir doz almak isteyebileceğini söylemiş oldu.

Omicron aşıları, virüsün orijinal türünü hedef alan bileşenler içerecektir, bu sebeple ilk aşı formülasyonlarının, omicron ile enfekte kişilerde bile ciddi hastalıkları ve ölümü önlediği bilinmektedir.

Nebraska Üniversitesi Tıp Merkezi’nde bulaşıcı bir hastalık uzmanı olan Dr. David Brett-Major, bu bileşenlerin virüsün daha önceki suşlarını denetim altında tutmaya da destek olacağını söylemiş oldu. Bu mühim, bu sebeple aşıların ortaya çıkan varyantlarla savaşmak için oldukca fazla uyarlanması, koronavirüsün daha eski suşlarının tekrardan ortaya çıkmasına izin verebilir.

Brett-Major, hususi çekimlerin değeriyle ilgili mesajların yalnızca üst düzey federal sıhhat yetkililerinden değil, güvenilir, mahalli kaynaklardan gelmesi icap ettiğini söylemiş oldu.

“Erişim mahalli olarak gerçekleşir” dedi. “Mahalli sistemleriniz bildiri göndermiyor ve erişimi teşvik etmiyorsa, bu hakkaten sorunludur.”

Uzmanlar, bazı Amerikalıların ikinci güçlendiricilerini ne süre yada ne süre alacaklarını düşünmelerine karşın, birçok insanoğlunun pandemiyi uzun süre ilkin dinlediğini ve mevcut dalga esnasında onları riske attığını söylemiş oldu.

Amerikan Halk Sağlığı Derneği’nin yönetici direktörü Dr. Georges Benjamin, yeni güçlendiriciler piyasaya sürüldüğünde ve uygunluk arttıkça halkın aşıya olan ilgi düzeyinin oldukca fazla değişmesini beklemediğini söylemiş oldu. Ülkenin yüksek aşı kapsamına haiz bölgelerinin, ortaya çıkan yeni varyantlardan nispeten yalıtılmış kalacağını, aşı kabulü düşük olan bölgelerin ise “kaba bir uyanış” için ayarlanabileceğini söylemiş oldu.

Bilim adamları bile, devamlı değişen bir virüse etkili bir halde iyi mi uyum sağlayacakları mevzusunda birazcık kayıpta.

“Covid ile hiçbir şey rahat değil, değil mi? Bir tek bir köstebek vurmak,” dedi Edwards. “Bu sabah Hindistan’da yeni bir varyant hakkında okudum. Bir ihtimal bir hiçlikburger olacak, fakat – kim bilir? — bir ihtimal büyük bir şey ve sonrasında ‘Niçin aşı türünü BA.4/5 olarak değiştirdik?’ diye merak edeceğiz.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu