© 2023. Tüm hakları saklıdır.

Sağlıkta Gelecek

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ganel
  4. »
  5. Siyah Hastalar Önyargıyı Azaltmak İçin Giyiniyor ve Konuşmayı Değiştiriyor, California Anketi Gösterir

Siyah Hastalar Önyargıyı Azaltmak İçin Giyiniyor ve Konuşmayı Değiştiriyor, California Anketi Gösterir

root root - - 11 dk okuma süresi
17 0
Armstrong 08

Kaliforniya’nın Antilop Vadisi’ndeki genç bir anne, çocuklarını yıkayıp temiz giysiler giydiriyor ve tıbbi randevularda en iyi hareketleriyle görünmelerini sağlıyor. “Dişçiye gitmeden ilkin dişlerini fırçalarım. Kendimi haksız muameleden korumak için bunun şeklinde ufak şeyler, ”dedi araştırmacılara.

Los Angeles’ta yaşayan 72 yaşındaki bir adam, kendisinin bir Siyahi bulunduğunun bilincinde olarak, etrafındaki sağlayıcıları rahatlatmaya çalışır. “Bilhassa eylemlerim olumsuzsa, eylemlerim muhtemelen tüm yarışa bakılacak ve uygulanacaktır.” “Ve bilhassa saldırgan olarak algılanırlarsa.”

Birçok Siyah Kaliforniyalı, hastanelerde, kliniklerde ve muayenehanelerde ayrımcılık ve önyargı olasılığını azaltmak için görünüşlerini yada davranışlarını – hatta soruları en aza indirerek – ayarladıklarını bildiriyor. Uyguladıklarını açıkladıkları stratejilerden %32’si iyi mi giyindiklerine hususi ehemmiyet veriyor; %35’i doktorları rahatlatmak için konuşmalarını yada davranışlarını değiştiriyor. Ve Siyahi hastaların %41’i hizmet sağlayıcılara eğitimli, bilgili ve hazırlıklı olduklarının sinyalini veriyor.

Bu davranışların yaygınlığı, Kaliforniya Sıhhat Bakımı Vakfı tarafınca finanse edilen “Siyah Kaliforniyalıları Dinlemek: Sıhhat Bakım Sistemi Onların İyi Sıhhat Ardında Iyi mi Negatif Hale Getiriyor” başlıklı Ekim araştırmasının bir parçası olarak 3.325 kişiyle meydana getirilen bir ankette ele alındı. (KHN, California Health Care Foundation’dan fon desteği alıyor.) Amacının bir kısmı, Siyah hastaların sıhhat hizmet sağlayıcılarından kaliteli bakım almak için sarf etmesi ihtiyaç duyulan çabaya dikkat çekmekti.

Araştırma şirketi Evitarus’tan Shakari Byerly, “Siyah Kaliforniyalıların bir sıhhat ziyaretine gitmek için konuşmalarını ve giysilerini değişiklik yapma sıklığına bakarsanız, bu bir şeylerin değişmesi icap ettiğinin bir işaretidir” dedi. ”

Siyah hastaların üçte biri, onları gözlemlemek ve korumak için çaba sarfetmek için muayene odasına bir refakatçi getirdiğini bildirdi. Ve araştırma, Siyah Kaliforniyalıların dörtte birinden fazlasının sırf kendilerine adil olmayan bir halde davranılacağına inandıkları için tıbbi bakımdan kaçındıklarını ortaya çıkardı.

Anketin bir parçası olmayan Dr. Michael LeNoir, “Sistem bizlere bir tek muayenehanelerde değil, değişik bakıyor” dedi.

Ortalama yirmi yıl ilkin sıhhat eşitsizlikleriyle savaşım etmek için Afro-Amerikan Sıhhat Projesini kuran bir Oakland alerji uzmanı ve çocuk doktoru olan LeNoir, birçok Siyah insanoğlunun bu tür ayarlamaları rutin olarak yapmayı öğrendiği düşünüldüğünde, yanıtları şaşırtıcı bulmadı. “Genel bir ayrımcılık var” dedi, “bu yüzden çoğumuz görevi öğreniyoruz.”

Sıhhat hizmetlerinde ırksal eşitsizliğe dair oldukça sayıda kanıt var. Kâr amacı gütmeyen Urban Institute tarafınca 2021’de gösterilen bir çözümleme, Siyah hastaların aynı hastanedeki beyaz hastalara bakılırsa cerrahi prosedürlerle ilgili mesele yaşama olasılığının oldukça daha yüksek bulunduğunu buldu. Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu tarafınca Kasım ayında gösterilen bir araştırma, Siyah annelerin ve bebeklerin birçok sıhhat önleminde öteki gruplardan daha fena sonuçlara haiz bulunduğunu buldu. Dana-Farber Kanser Enstitüsü müfettişleri tarafınca Ocak ayında gösterilen bir araştırma, ilerlemiş kanseri olan daha yaşlı Siyahi ve Hispanik hastaların beyaz hastalara bakılırsa ağrı için opioid ilaçları alma olasılığının daha düşük bulunduğunu buldu. (İspanyol insanoğlu herhangi bir ırktan yada ırk kombinasyonundan olabilir.)

Ulusal Akıl Hastalıkları İttifakı’nın Contra Costa İlçesi bölümünün yönetici direktörü Gigi Crowder, Siyah hastalar için sık sık gecikmiş akıl sağlığı teşhisleri gördüğünü söylemiş oldu.

Crowder, “İnsanların teşhislerini almalarının ne kadar sürdüğüne dair pek oldukça öykü duyuyorum” dedi. “Birçoğu, hastalıklarının başlamasından altı yada yedi yıl sonrasına kadar teşhis almıyor.”

Öteki etnik yada ırksal gruplara değil, yalnızca Siyahi Kaliforniyalılara bakan California Health Care Foundation çalışmasına katılanların neredeyse üçte biri, ırkları yada etnik kökenleri sebebiyle bir sıhhat hizmeti sağlayıcısı tarafınca fena işlem gördüklerini bildirdi. Bir katılımcı, nefes darlığı hissettiğini bildirdiğinde doktorunun ona bir tek daha çok egzersiz yapmasını ve kilo vermesini tavsiye ettiğini söylemiş oldu. Sonunda anemi bulunduğunu ve iki kan nakline ihtiyacı bulunduğunu keşfetti.

“Siyahların seslerinin o denli yüksek olmadığını hissediyorum. O denli ciddiye alınmıyorlar, ”dedi hanım araştırmacılara. “Bu durumda, beni dinlemediler ve oldukça ciddi, aslen yaşamı tehdit eden bir mesele haline geldi.”

KHN’nin konuşmuş olduğu ve çalışmanın parçası olmayan kişiler benzer fena deneyimleri söyledi.

Cenup Kaliforniya’da ikamet eden 44 yaşındaki Shaleta Smith, üçüncü kızını doğurduktan yedi gün sonrasında kanaması sebebiyle acil servise gitti. Bir acil servis doktoru onu taburcu etmek istedi fakat çalışkan bir hemşire ikinci bir görüş için Smith’in hanım doğum uzmanını aradı. Histerektomiye gerekseme duyduğu ciddi bir mesele olduğu ortaya çıktı.

Smith, “Neredeyse ölüyordum,” dedi.

Smith, seneler sonrasında ve ilgisiz bir deneyimde, birinci basamak doktorunun ısrarlı ses kaybının ve tekrarlayan ateşinin larenjit emareleri olduğunda ısrarcı olduğunu söylemiş oldu. Bir sevk için yalvardıktan sonrasında, bir uzman ona otoimmün bir bozukluk teşhisi koydu.

Smith, doktorlarla olan bu etkileşimlerinde önyargının bir unsur olup olmadığının kendisi için net olmadığını, sadece sağlıkla ilgili endişelerinin ciddiye alınması için çabaladığını söylemiş oldu. Smith, sağlayıcılarla tanıştığında, tıp alanında yönetimde çalıştığını söyleyecektir.

Siyahi hastalar ek olarak kendilerine daha duyarlı olacağını düşündükleri doktorları bulmak için ek ayak işlerini de üstlenirler.

Ovester Armstrong Jr., Central Valley’deki Tracy’de yaşıyor, sadece Siyahi ve öteki azınlık hastalarını tedavi etmeye daha alışık olabilecek sağlayıcılar bulmak için Körfez Bölgesi’ne bir saat otomobil sürmeye razı.

Ovester Armstrong Jr. evinde bir kanepede oturuyor ve ellerini kucağında tutuyor.  Doğrudan kameraya bakıyor ve genişçe gülümsüyor.
Tıbbi yardım ararken, Ovester Armstrong Jr., Siyahları ve öteki azınlık hastalarını tedavi etmeye alışkın doktorlar bulmaya çalışır. Son zamanlarda meydana getirilen bir araştırma, 3 Siyah Kaliforniyalıdan 1’inin doktorları rahatlatmak için konuşmalarını yada davranışlarını değiştirdiğini buldu.(KHN için Shelby Knowles)

Armstrong, “Değişik kültürlerin bakımı mevzusunda deneyimli olmayan – kültürel farklılıkların ve hatta Siyahların sosyalleşmesinin, menülerimizin değişik olduğu gerçeğinin bilincinde olmayan doktorlarla deneyimlerim oldu” dedi.

Oraya vardığında, kendisine benzeyen doktorları hâlâ bulamayabilir. 2021’de meydana getirilen bir UCLA araştırması, Siyahi olan ABD’li doktorların oranının son 120 yılda yalnızca yüzde 4’lük bir artışla %5,4 bulunduğunu buldu.

Sıhhat savunucuları ve uzmanlar, Siyah hastaların fena sıhhat hizmetlerini en aza indirme yükünü üstüne almak zorunda kalmamaları icap ettiğini kabul etseler de, onların proaktif olmalarına destek olmak, Siyahların sağlığını iyileştirme stratejilerinin bir parçasıdır.

LeNoir’in Afro-Amerikan Sıhhatli Yaşam Projesi, doktorlarına bilgilendirilmiş sorular sorabilmeleri için hastaları bilgiyle donatıyor. Kuruluşun anne ve üreme sağlığı üst düzey yöneticisi Raena Granberry, California Siyah Hanım Sağlığı Projesi’nin Siyah hastaların sistemde gezinmesine destek olmak için sıhhat “elçileri” işe aldığını söylemiş oldu.

Cenup Kaliforniya’da ikamet eden 70’li yaşlarındaki Joyce Clarke, endişelerinin ciddiye alındığından güvenilir olmak için doktora gittiğinde yazılı sorular alıyor. Clarke, “Sıhhat profesyonelleri ilkin insandır, bu yüzden kasıtlı yada kasıtsız kendi önyargılarıyla gelirler ve bu, bir Siyahi kişinin tetikte olmasını sağlar,” dedi.

Emek harcama, Siyah hastaların tıp uzmanlarıyla iyi mi etkileşime girdiğine ışık tutarken, California Sıhhat Bakım Vakfı’nda kıdemli bir program görevlisi olan Katherine Haynes, daha çok araştırmanın hasta deneyimlerinin iyileşip iyileşmediğini takip edebileceğini söylemiş oldu.

“Bakım elde eden insanoğlu – klinisyenler – kimin ne yaşamış olduğu mevzusunda zamanında geri bildirime gereksinimleri var” dedi.

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu

İlgili Yazılar