Oregon, Eugene’deki Gazi İşleri kliniğinde pratisyen hemşire olan Sarah Sheffield’ın bir problemi vardı. Hastaları – çoğunlukla 70’li yaşlarında ve ötesinde – bilgisayar ekranlarını okuyamıyordu. Yaşlı insanoğlu için alışılmadık bir problem değil, bu yüzden ajansın yeni dijital sıhhat kayıt sisteminin geliştiricileri olan Oracle Cerner’in bunu tahmin edeceğini düşünebilirsiniz.

Fakat yapmadılar.

Federal yasa, hükümet kaynaklarının engelli hastalar için erişilebilir olmasını gerektirir. Sadece hastalar metni kolayca büyütemezler. Ekim başlangıcında emekli olan Sheffield, “Hepsi kuvvetli okuma gözlüğü ve büyüteç kullanmayı öğrendi” dedi.

Zorluklar, VA sistemindeki hastalar için korkulu bir gerçeğin günlük hatırlatıcılarıdır. Bir milyondan fazla hasta kör yada azca görendir. Reçetelere erişmek yada doktorlarına bildiri göndermek için yazılıma güveniyorlar. Sadece bir çok süre teknoloji onları başarısızlığa uğratır. Ya ekranlar kullananların metni yakınlaştırmasına izin vermiyor ya da metni konuşmaya çeviren ekran okuyucu yazılımı uyumlu değil.

Kör Gaziler Derneği’nin yönetici direktörü Donald Overton, “Sistemlerin hiçbirine bu hastalar erişemez” dedi.

Overton, hastalar çoğu zaman internet sayfalarına giriş yapmakta yada hastane ziyaretleri için check-in yapmak için ihtiyaç duyulan temel detayları girmekte bile zorlanıyor: “Topluluğumuzun denemeyi bıraktığını, denetim ettiğini ve ayrıldığını görüyoruz. Öteki bireylere bağımlı hale gelirler; bağımsızlıktan vazgeçiyorlar.”

Şimdi, aslına bakarsanız aşırı maliyetlerle şişirilmiş olan gelişmekte olan VA tıbbi kayıt sistemi, Haziran 2023’e ertelendi. Şimdiye kadar proje bu sorunları daha da kötüleştirmekle tehdit etti.

Kullanıcılar genel olarak fazlaca sayıda kesinti, gecikmiş bakım ve noksan informasyon vakasından etkilenmiş olsa da, erişim engelleri, ister hastalar ister sıhhat sistemindeki çalışanlar olsun, görme engelli ve azca gören kullanıcılar için bilhassa akuttur. Minimum bir Oregon merkezli çalışana, sistemde gezinmek için düğmeleri okumak ve tıklamak için atanan bir destek olan yardım teklif edildi.

Gazi İşleri sözcüsü Terrence Hayes, 1.000’den fazla Bölüm 508 şikayetinin değerlendirilmek suretiyle birikmiş durumda bulunduğunu yada düzeltmek için Oracle Cerner’a atandığını doğruladı. Bu bölüm, engelli kişilerin devlet teknolojisine erişimini güvence eden federal yasanın bir parçasıdır.

Hayes, bu şikayetlerde açıklanan sorunların çalışanların ve engelli hastaların sistemi kullanmasına engel olmadığını söylemiş oldu. 469’u düzeltmek için Oracle Cerner’a atanan şikayetlerin, kullananların engelliliklerini azaltmayı gerektirecek kadar zorlaştırdığını söylemiş oldu.

Proje büyük vaatlerle yeni yönetim altında. Şirket yöneticisi Mike Sicilia, Eylül Senatosu duruşmasında yapmış olduğu açıklamada, başlangıçta VA sözleşmesini imzalayan Missouri merkezli geliştirici Cerner, kısa süre ilkin yazılımı elden geçirmeyi planlayan veritabanı teknolojisi devi Oracle tarafınca devralındığını söylemiş oldu. “Sistemi tekrardan yazmayı düşünüyoruz” dedi. “Nispeten kısa sırayla ele alınamayacak hiçbir şey bulamadık.”

Sadece bu, devamlı araştırma altında gerçekleşecek. Temsilciler Meclisi Gazi İşleri Komitesi başkanı Temsilci Mark Takano (D-Calif.), heyetinin bakanlığın erişilebilirlik standartlarına uygunluğunu denetlemeye devam edeceğini söylemiş oldu. “İster VA için çalışsınlar, ister sıhhat hizmeti ve toplumsal yardım alıyor olsunlar, gazilerin gereksinimleri VA ile çalışmak isteyen firmalar tarafınca ele alınmalıdır” dedi.

Takano, öteki Demokratlar Sens. Bob Casey ile beraber Pennsylvania’dan Bob Casey ve Montana’dan Jon Tester, 7 Ekim’de VA Sekreteri Denis McDonough’a ajansın sistemlerindeki mühim boşlukları belirten bir mektup gönderdi ve VA’yı yalnız engelli gazilerle değil, tüm engelli gazilerle ilişki kurmaya çağırdı. kör olanlar.

VA erken ve çoğunlukla Cerner’in yazılımının görme engelli ve azca gören kullanıcılar için problem teşkil etmiş olduğu mevzusunda uyarıldı, röportajlar ve kayıtların gözden geçirilmesi gösteriyor. 2015 benzer biçimde erken bir tarihte, Müdafa Bakanlığı ve VA yeni sistemler satın almayı araştırırken, Ulusal Körler Federasyonu her iki departmana ve Cerner’e ürünün klinisyenler ve hastalar için kullanılamayacağına dair endişelerini dile getiren mektuplar gönderdi.

Ikazlar ek olarak VA’nın içinden geldi. “Cerner’a sistemlerinin hakikaten gösterime bağlı bulunduğunu ve bunun büyük bir problem bulunduğunu belirttik. Simgeler hakikaten fazlaca minik” dedi.

Ajansa ve KHN’ye Cerner sisteminin kullanıcı dostu olmadığını söylemiş oldu. Klinisyen tarafında, bir hastanın tüm kaydını görüntülemek için birden fazla yüksek çözünürlüğünde olan ekran gerektirir ve VA tesisleri devamlı bu donanım zenginliğinden hoşlanmaz. “Görme engelli yada bifokal giyen düzgüsel insanların kullanımı fazlaca zor olurdu” diye tamamladı.

Amerikan Devlet Çalışanları Federasyonu Başkanı Carolyn Schwab, yazılımın piyasaya sürülmesinden ilkin, sistemin Oregon’daki White City VA Tıp Merkezi’nde kör hastaların beceri ve bağımsızlık geliştirmelerine destek olmaya adanmış bir ekiple çalışan bir çalışanla meydana getirilen testte de başarısız bulunduğunu söylemiş oldu. 1042.

Testte, sistem metinden konuşmaya yazılım benzer biçimde uyarlanabilir ekipmanlarla çalışmadığını söylemiş oldu. Sistemle ilgili bu şikayetleri almalarına karşın, VA ve Cerner “gene de uyguladılar.” Schwab, son zamanlarda, bölgesel bir AFGE başkanı VA’ya yazılımı niçin kullandıklarını sorduğunda – federal yetkilere karşın – cevap alamadı, dedi Schwab.

Şirket içindeki bazı kişiler de mücadeleler olacağını düşündü. İki eski Cerner çalışanı, VA ürünü satın almak ve özelleştirmek için bir antak kalma imzaladığında standart tıbbi kayıt sisteminin dişe vurduğunu söylemiş oldu.

Çalışanlar, eski kod üstüne inşa edildiğinden, problemler keşfedildiğinde yazılımın yamalanmasının zor bulunduğunu söylemiş oldu. Dahası, çalışanlara nazaran Cerner, hataları düzeltmek için inatla artan bir yaklaşım benimsedi. Çalışanlar, öteki çukurlarla dolu bir sayfadaki arızalı bir düğmeden yakınma ederse, firmanın tüm sayfayı değil, yalnızca bu düğmeyi düzelteceğini söylemiş oldu.

VA sözcüsü Hayes, geliştirici ve departmanın sorunları bütünsel olarak ele almaya çalıştığını söyleyerek iddiaları reddetti. Cerner, birden fazla yorum talebine cevap vermedi.

Erişilebilirlik hataları, kamuda olduğu benzer biçimde {özel sektör} tıbbi kayıt sistemlerinde de mevcuttur. Eski çalışanlar, Cerner, Massachusetts Institute of Technology’nin talebe kliniği yasal işlemle tehdit ettiğinde Safari web tarayıcısının hasta portalını oluşturmasıyla ilgili bir hatayı düzeltti. (“MIT Medical, genel bir uygulama olarak, bireysel satıcı sözleşmelerini yada hizmetlerini tartışmaz” dedi. sözcü David Tytell.)

Hastane sistemleri ve tıbbi kayıt sistemlerinin rutin olarak davalarla karşı karşıya kalmış olduğu yasal tehditler, ABD sıhhat sistemi içinde erişilebilirlik eksikliğinin en belirgin emaresidir.

Derin erişilemezlik, gelişen telesağlık sektörünü rahatsız ediyor. Amerikan Körler Federasyonu tarafınca kısa sürede meydana getirilen bir anket, iştirakçilerin %57’sinin sağlayıcıların tescilli telesağlık platformlarını kullanmakta zorlandığını ortaya koydu. Bazıları FaceTime’a başvurdu. Birçoğu, oturum açamadıklarını yada söyleşi kenar çubukları vesilesiyle iletilen detayları okuyamadıklarını söylemiş oldu.

Mevcut federal düzenlemeler, kuramsal olarak, sıhhat teknolojisinde daha yüksek erişilebilirlik standartlarını uygulamak için kullanılabilir. Sıhhat ve İnsan Hizmetleri Departmanı Sivil Haklar Ofisi, pandemi esnasında telesağlık teknolojilerinin engelli hastalar için kullanımını kolaylaştırma mevzusunda rehberlik etti. Ve öteki kurumlar, tekliflerinin bu tür hastalar için çalıştığından güvenli olmak için devlet doları yada federal satıcılar alıcıları oldukları için hastanelere yaslanmaya başlayabilir.

Bu gerçekleşmeyebilir. Savunucuları uyarıyor, bu düzenlemeler dişsiz olabilir. Kitaplarda birkaç yasa olsa da, savunucular yaptırım ve daha sert düzenlemelerin gelmediğini savunuyorlar. “Paydaşların endişesi şu: Bunu yine yavaşlatacak mısınız?” Washington DC’de bir hukuk şirketi olan Powers Law’da hükümet ilişkileri direktörü Joe Nahra dedi.

Erişilebilirliği geliştirmek, tarihsel olarak tüm kullanıcılara yarar elde etmiştir. Sesli yardım teknolojisi, Siri ve Alexa benzer biçimde aygıtlarla yaygın bir popülerlik kazanmadan ilkin görme engelli ve azca gören kullanıcılara destek olmak için geliştirildi.

Engellilik savunucuları, satıcıların çoğu zaman ona güvenecek insanoğlu üstündeki tesirini muntazam bir halde düşünmeden teknolojiyi ilerlettiğine inanıyor. Bir sivil haklar hukuk şirketi olan Brown, Goldstein & Levy’nin engelli hakları avukatı Eve Hill, “İlk olmak için acil ederken erişilebilirliği ikinci plana atıyorlar” dedi.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu