Siz yada tanıdığınız biri intiharı düşünüyorsa yardım alabilirsiniz. Bu yazının altında çeşitli kaynaklar listelenmiştir.

988 İntihar ve Kriz Yaşam Hattı geçen ay yayınlandığında, birçok akıl sağlığı sağlayıcısı, araştırmacısı ve savunucusu kutladı. Ulusal bir intihar hattı senelerdir var olmasına karşın, sonunda insanların arayabileceği, hatırlaması kolay üç haneli bir numara bulunduğunu söylediler. Daha kısa sayı, zihinsel sıhhat acil durumları için 911’e alternatif olarak hizmet edecektir.

Fakat hepimiz aynı şekilde hissetmiyordu. Bazı savunucular ve ruh sağlığı sistemiyle ilgili deneyimleri olan kişiler, toplumsal medyaya giderek 988 ile ilgili endişelerini dile getirdi ve insanları aramamaları mevzusunda uyardı.

Bir Instagram gönderisi, “988 dostça değil. Risklerini bilmeden aramayın, yayınlamayın, paylaşmayın.” Ağustos ayı başlarında ortalama çeyrek milyon beğeni toplayan gönderi, riskleri polis müdahalesi, acil servislerde yada psikiyatri hastanelerinde istem dışı tedavi ve bu deneyimlerin duygusal ve finansal bedelleri olarak sıraladı.

Instagram’daki öteki gönderiler ve heyecan benzer endişeleri dile getirerek, yardım hattının, intihar riski taşıyan kişileri rızaları olmadan denetlemek için kolluk kuvvetleri gönderdiğini ve bilhassa LGBTQ+ topluluklarından ve beyaz olmayan topluluklardan gelen kişilerin tedaviye zorlanabileceğini söylemiş oldu.

Peki 988 tehlikeli sonuç bir zihinsel sıhhat deposu mı yoksa kaygı sebebi mi? Bu soruları araştırmaya, 988’in iyi mi çalıştığını anlamaya ve aramadan ilkin bilmeniz gerekenleri açıklamaya karar verdik.

Niçin Bazıları 988’i Aramayın Diyor?

Direkt sormak için bazı toplumsal medya gönderilerinin yaratıcılarına ulaştık.

988’i “dostça değil” olarak adlandıran Instagram gönderisini yazan Liz Winston, insanların, yaşamış olduğu “travmatik sistem” tarafınca kör edilmemeleri için aramanın tüm ihtimaller içinde neticelerini anlamalarını istediğini söylemiş oldu.

Geçen yaz, Winston intihar düşünceleri içindeydi ve New York’ta bir hastaneyi ziyaret etti. Bir psikiyatristle konuşmayı umuyordu fakat bunun yerine istemsiz olarak acil servisin psikiyatri bölümünde alıkonuldu. Orada geçirdiği 24 saat süresince herhangi bir danışmanlık almadığını ve bu deneyimin “son aşama travmatik” bulunduğunu söylemiş oldu.

Winston yardım hattını aramamıştı fakat arayanların da benzer bir duruma düşebileceğini söylemiş oldu. Polisin ruh sağlığı krizi yaşayan kişilerle ilgili çağrılara cevap verdiğinde, onları çoğu zaman bir acil servise yada psikiyatri hastanesine götürmüş olduğu doğrudur.

Akıl sağlığı akran desteğinde çalışan ve iyileşen insanoğlu için çevrimiçi bir destek grubu başlatan Winston, “Krizdeki insanları kurtarma dürtüsü bulunduğunun farkındayım, sadece gerçek şu ki, mevcut hizmetler problemi oldukça, oldukça daha fena hale getiriyor” dedi. istemsiz tedaviden.

Araştırmalar, insanların psikiyatri hastanelerinden taburcu olduktan sonraki aylarda intihar oranlarının mühim seviyede arttığını gösteriyor. Gönülsüz olarak gönderilenlerin intihara girişim etme olasılığı, gitmeyi seçenlerden daha fazladır ve gönülsüz taahhütler, gençlerin gelecekte intihar duygularını daha azca ifşa etmelerini sağlayabilir. Bazı insanoğlu da istemedikleri tedaviler için büyük faturalara takılıp bırakılırlar.

Bu sonbaharda Fordham Üniversitesi’ne katılan bir intihar araştırmacısı ve destek doçent olan Emily Krebs, ABD’de istemsiz tedavinin intiharı önlemenin lüzumlu bir parçası olarak görüldüğünü, sadece öteki ülkelerin bunu bu şekilde görmediğini söylemiş oldu. Birleşmiş Milletler zorla akıl sağlığı tedavisini insan hakları ihlali olarak nitelendirdi ve ülkelerden bunu yasaklamalarını istedi.

Winston şeklinde Krebs de 988’i aramaya karar vermeden ilkin insanların tam olarak bilgilendirilmesini istedi. Twitter’da yazdı 988 “lüzumlu görürlerse polis gönderebilir” ve yollayacaktır.

2019’daki her 5 ölümcül polis saldırısından 1’inde akıl hastalığı olan bir kişinin yer almış olduğu göz önüne alındığında, bunun tehlikeli olabileceğini söylemiş oldu. Bazı yıllarda, hisse daha da yüksekti.

988, Kriz Durumlarını Iyi mi Yönettiği Hakkında Ne Diyor?

988’den yetkililer, ruh sağlığı acil durumlarına kolluk kuvvetlerinin dahil olmasının risklerinin bilincinde olduklarını söylüyorlar. Bu yüzden, 988’in 911’e alternatif olarak yaratıldığını söylemiş oldu, yardım hattının genel müdürü ve onu yönetmekle görevli şirket olan Vibrant Emotional Health’in başkan yardımcısı John Draper.

Draper, “Bir kişinin zarar görmemesinin en iyi yolunun, onun yetkilendirilmesi ve zarardan korunmayı seçmesi bulunduğunu biliyoruz.” Dedi. Polisi sevk etmek son çaredir, dedi.

988 için telefonlara yanıt veren yada metinlere ve çevrimiçi sohbetlere yanıt veren danışmanların, etken olarak dinlemek, arayanların endişelerini ve isteklerini tartışmak ve çözüm bulmak için onlarla ortaklaşa iş yapmak için eğitilmesi gerekiyor. Draper, intiharla ilgili çağrıların çoğunun kolluk kuvvetleri olmadan azaltıldığını söylemiş oldu. Bunun yerine, danışmanlar insanların ölüm sebepleri ve yaşama sebepleri hakkında konuşurlar; arayanların destekleyici aile, dostlar, dini liderler yada topluluklarındaki öteki kişilerle bağlantı kurmasını sağlayın; arayanları ayakta tedaviye yönlendirin; yada 988 ile takip aramaları ayarlayın.

Yalnız arayan şahıs bir güvenlik planı üstünde ortaklaşa iş yapamadığında yada yapmayacağında ve danışman arayan kişinin kendisine zarar vereceğini hissettiğinde, yardım hattının politikasına gore acil servis aranmalıdır.

Bu aşamada Draper, “bir tek izin verme seçeneğimiz var” dedi. [harm] ya da onları güvende tutmak için elimizden geleni yapıyoruz.”

Servisin bildirdiğine gore, önceki yıllarda, 988 numarası kullanıma sunulmadan ilkin, yardım hattı etkileşimlerinin %2’sinde acil servisler gönderiliyordu. Yılda ortalama 2,4 milyon davet ile bu, ortalama 48.000 davet için acil durum hizmetlerinin başlatılmış olduğu anlamına gelir. Bu hizmetler, ruh sağlığı ve gerilimi azaltma mevzusunda eğitimli kişilerden oluşan mobil kriz ekipleri olabilir, sadece birçok kırsal ve taşra topluluklarında çoğu zaman polistir.

Draper, toplumsal medyada dolaşan bazı bilgilerin aksine, 988’in arayanları konumlandıramadığını söylemiş oldu. Acil servisler arandığında, 988 davet merkezi, ilk müdahale edenlerin aramayı bulmasına destek olmak için, yardım hattını arayan kişinin konumu (çoğu zaman arayanın telefon numarası, alan kodu yada söyleşi kullanıcısının IP adresi) hakkında haiz oldukları detayları 911 operatörleriyle paylaşır. bireysel.

Draper, bu sonbahardan itibaren 988’in politikalarını, denetçilerin acil servislerin kullanılmasıyla sonuçlanan tüm aramaları gözden geçirmesini gerektirecek şekilde güncelleyeceğini söylemiş oldu. 988’in ülke çapındaki danışmanları ek olarak, kolluk kuvvetlerini dahil etmenin alternatifleri ve polisin cevap vermesi durumunda arayanların karşılaşabileceği sonuçlar hakkında ek eğitim alacak.

Öyleyse 988 Kullanmalı mıyım, Kullanmamalı mıyım?

Tatminkar olmadığını biliyoruz, sadece dürüst yanıt şudur: Duruma göre değişiklik gösterir.

988 yardım hattı, ülkenin en kapsamlı ruh sağlığı krizi servisidir ve duygusal sorun içinde olanlara oldukça mühim yardım sağlayabilir. İntiharı düşünüyor sadece harekete geçmek için adım atmıyorsanız, 988’in sizin rızanız olmadan kolluk kuvvetlerini araması pek ihtimaller içinde değildir. Bunun yerine, 988 danışman kaynak, yönlendirme ve nazik bir kulak sağlayabilir. Sadece, yakın bir risk altındaysanız ve kendinizi öldürme planına gore hareket edebilirseniz, polis çağrılabilir ve istemeden hastaneye götürülebilirsiniz.

Şimal Carolina, Charlotte’ta çoğunlukla Siyah ve esmer müşterilere hizmet veren bir danışmanlık ajansına haiz olan lisanslı bir klinik toplumsal hizmet uzmanı olan Sonyia Richardson, kurulduğunda müşterilerine 988 hakkında derhal söylemediğini söylemiş oldu. Eyaletinin 988 planlama komitesinin bir üyesi olmasına karşın, hizmete olan itimatını geliştirmek için zamana ihtiyacı bulunduğunu söylemiş oldu. Yakın tarihindeki bir komite toplantısında, Şimal Carolina’daki 988 aramanın %5’inden daha azının kolluk kuvvetlerinin müdahalesine yol açtığını öğrendiğinde, içi rahatladı.

Richardson, “Bir ihtimal 988 ile ilgili problemler olacak, sadece bizim için daha güvenli seçeneklerden biri olabilir” dedi. Siyah Amerikalılar içinde artan intihar oranlarıyla beraber, toplumun yaşam kurtarmak için daha çok yola ihtiyacı var, diye ekledi.

988’i Aramak İstemiyorsam Başka Seçeneklerim Var mı?

ABD’de, arayanların rızası olmadan polisi aramayacağını taahhüt eden ulusal, hükümet tarafınca işletilen bir ruh sağlığı yardım hattı olmamasına karşın, 988’den daha minik olan birkaç alternatif, kolluk kuvvetlerinin müdahalesini azaltmayı amaçlıyor.

“Sıcak” çizgiler bir seçenektir. Tipik olarak, zihinsel sıhhat sorunları yaşayan “akranlar” tarafınca görevlendirilirler. Krizleri önlemek için kriz müdahalesine daha azca, duygusal desteğe daha oldukça odaklanırlar. Eyaletlere gore sıcak çizgiler dizinini burada bulabilirsiniz.

Aşağıda öteki yardım hatları ve kaynaklar bulunmaktadır. Bu kapsamlı bir sıralama değildir ve bazı kaynaklar hizmetlerini coğrafi olarak sınırlayabilir.

Kaynaklarımız

American Journal of Psychiatry, “Gönülsüz Taahhütler: Mecburi Psikiyatrik Bakım için Hastaları Faturalandırmak”, 1 Aralık 2020

Harvard Psikiyatri İncelemesi, “Hastaneden Taburculuk Sonrası İntihar Riski: Bir İnceleme,” Temmuz/Ağustos 2019

Liz Winston’ın Instagram gönderisi, 16 Temmuz 2022

JAMA Psychiatry, “Psikiyatri Merkezlerinden Taburcu Edildikten Sonrasında İntihar Oranları: Dizgesel Bir İnceleme ve Meta-Çözümleme,” Temmuz 2017

KHN, “’Parasız Britney’ Efsanesinin Her insanın Başına Gelebilecek Bir Parçası,” 29 Eylül 2021

KHN, “ABD Akıl Sağlığı Yardım Hattı Genişliyor, sadece Kırsal Alanlar Hala Bakım Eksikliği İle Karşılaşıyor” 28 Temmuz 2022

Ulusal İntiharı Önleme Yaşam Hattı, “Yakın Bir İntihar Riski Altındaki Arayanlara Yardım Politikası”, Aralık 2010

Kısa süre sonrasında Fordham Üniversitesi’ne katılan intihar araştırmacısı ve destek doçent Emily Krebs ile telefon görüşmesi, 27 Temmuz 2022

988 Suicide & Crisis Lifeline’ın yönetici direktörü ve Vibrant Emotional Health’de ulusal ağların başkan yardımcısı John Draper ile telefon görüşmesi, 2 Ağustos 2022

New York’ta akran destek çalışanı Liz Winston ile telefon görüşmesi, 26 Temmuz 2022

Sonyia Richardson, toplumsal hizmet uzmanı, intihar araştırmacısı ve Charlotte, Şimal Karolina’daki danışmanlık ajansının sahibi ile telefon görüşmesi, 28 Temmuz 2022

Slate, “Kriz Yardım Hattını Aradığınızda Kim Dinliyor?”, 1 Nisan 2022

Toplumsal Psikiyatri ve Psikiyatrik Epidemiyoloji, “Gereksiz Psikiyatrik Hastaneye Yatmanın Gençlik ve Genç Erişkin Itimat ve Bakım Yolunda Yardım Arama Üstündeki Tesirinin İncelenmesi”, 9 Mart 2021

İntihar ve Yaşamı Tehdit Eden Davranış, “Psikiyatrik Hastaneye Kabul Esnasında Algılanan Zorlama, Taburcu Edildikten Sonrasında İntihar Girişimi Riskini Artırıyor,” 4 Haziran 2019

Tedavi Savunuculuğu Merkezi, “Göz ardı edilenler”, Aralık 2015

Trevor Projesi, “988 LGBTQ Gençleri İçin Ne Anlıyor?” 16 Temmuz 2022

Twitter dizisi yazan Emily Krebs, 17 Temmuz 2022

988 Suicide & Crisis Lifeline, Sıkça Sorulan Sorular, erişim zamanı 3 Ağustos 2022

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında informasyon elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).