Ortalama 50 senelik denemenin arkasından ilaç endüstrisi, bu kış şimdiye kadar 90.000 evladı hastanelik eden solunum sinsityal virüsüne (RSV) karşı etkili aşılar sağlamanın eşiğinde.

Bununla beraber, aşılardan yalnızca biri bebeklere verilmek suretiyle tasarlanmıştır ve yasadaki bir hata, düşük gelirli evlatların, sigortası iyi olanlarla aynı aşıya erişimini olanaksız kılabilir.

1994’ten beri rutin aşılama, federal hükümetin milyonlarca aşı satın almış olduğu ve çocuk doktorları ve klinikler vasıtasıyla sigortasız, yetersiz sigortalı yada Medicaid’li ufaklıklara parasız sağlamış olduğu Çocuklar İçin Aşılar programı kapsamında bir çocuğun hakkı olmuştur. tüm amerikan evlatları.

Programı oluşturan 1993 yasası, yasa tasarısının yazıldığı sırada nadiren ve yalnızca acil tedavi olarak kullanılan antikor enjeksiyonlarını hususi olarak kapsamıyor.

Sadece bebekler için mevcut olması olası ilk aşı olan nirsevimab — Avrupa’da Aralık ayında onaylandı ve bu yaz Besin ve İlaç İdaresi (FDA) tarafınca onaylanması planlanıyor — bir aşı değil, monoklonal bir antikor. kan dolaşımındaki RSV virüslerini nötralize eder.

Immunize.org savunuculuk grubunun başkanı Dr. Kelly Moore, Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesi’nin (ACIP) antikoru size içmenizi tavsiye edeceğine dair hiçbir kuşku olmadığını söylemiş oldu. Bir ajans sözcüsü olan Kristen Nordlund, KHN’ye verdiği demeçte, CDC şimdi nirsevimab’ın Çocuklar için Aşılar programına uygun olup olmayacağına bakıyor.

Bunun yapılmaması, “tıpkı mevsimsel bir aşı benzer biçimde çalışan bir aşılamanın varlığına karşın, binlerce ve binlerce evladı anlamsal nedenlerle hastaneye yatırmaya ve ciddi hastalıklara mahkum edecektir” dedi.

AstraZeneca ile beraber nirsevimab iğnesini üreten Sanofi’deki yetkililer bir fiyat vermeyi reddettiler, sadece aralığın bir pediatrik aşı kursuna benzer olacağını söylediler. CDC, en pahalı rutin aşı olan pnömokok enfeksiyonuna karşı dört aşı için ortalama 650 dolar ödüyor. Başka bir deyişle, FDA onayı, her yıl ülkede doğan tahmini 3,7 milyon bebeğin büyük bir kısmına verilirse, nirsevimab’ı yılda milyarlarca dolarlık gişe rekorları kıran bir ilaç haline getirecektir.

Pfizer ve GSK, geleneksel RSV aşıları yapıyor ve bu senenin sonunda FDA onayını bekliyor. Pfizer’in enjeksiyonu başlangıçta bebeklerini hastalıktan korumak için hamile hanımefendilere, GSK’ler ise yaşlı yetişkinlere yapılacaktı.

Bebek aşıları geliştirme aşamasında, sadece uzmanlar bu mevzuda hala birazcık gerilmiş. Emekli bir VRS ve covid bilim adamı olan Dr. Barney Graham’a bakılırsa, 1966’da bu virüse karşı bir aşı denemesi sefil bir halde başarısız oldu, iki bebeği öldürdü ve immünologlar felaketin sebebi mevzusunda tam olarak aynı fikir değiller.

Covid izolasyonları ve maskelerin bulaşmasını iki yıl süresince yavaşlatmasının arkasından, bu yıl ABD Birleşik Devletleri’nde RSV patlak verdi ve pediatrik yoğun bakım ünitelerini sular altında bıraktı.

Nirvisemab’ın yapımcıları Sanofi ve AstraZeneca, FDA tarafınca onaylanacağını, CDC tarafınca önerileceğini ve yeni RSV salgınlarını önlemek için sonbahardan ilkin ülke çapında uygulanacağını umuyor.

Ürününüz her bebeğe ilk kış RSV sezonundan ilkin verilmek suretiyle tasarlanmıştır. Klinik deneylerde, antikorlar beş aya kadar koruma sağlamış oldu; Sanofi’nin aşılar bölümünde kıdemli bir uzman olan Jon Heinrichs, virüsün bir yaşın üstündeki sıhhatli çocuklar için ölümcül bir tehdit oluşturmaması sebebiyle bir çok çocuğun ikinci bir doza ihtiyacı olamayacağını söylemiş oldu.

Moore, Çocuklar için Aşılar programı için antikor tedavisinin kabul edilmemesi durumunda, sigortasız ve Medicaid alıcılarının aşıya erişiminin sınırı olan olacağını söylemiş oldu. Eczacılar, formüllerine dahil etmek için her eyaletin Medicaid programıyla görüşme etmek zorunda kalacaklardı.

Colorado Üniversitesi’nde pediatri profesörü ve Amerikan Pediatri Akademisi bulaşıcı hastalıklar komitesi başkanı Dr. Sean O’Leary, aşının Çocuklar için Aşılar programından çıkarılmasının “mevcut sıhhat eşitsizliklerini yalnızca daha da kötüleştireceğini” söylemiş oldu.

Graham, RSV’nin yaşamın her kesiminden bebekleri etkilediğini, sadece yoksul ve kalabalık evleri en fazlaca vurma eğiliminde bulunduğunu söylemiş oldu. “Ailede astım yada alerji öyküsü olması durumu daha da kötüleştiriyor ve bunlar fazlaca erkense” dedi.

Her yıl bebeklerin %2 ila %3’ü respiratuar sinsityal virüs sebebiyle hastaneye yatırılsa da sağkalım yüksektir. Sadece her yıl 10.000 kadar yaşlı erişkin bu enfeksiyonlardan ölüyor. Bu durum, 2022 tarihindeki Enflasyonu Düşürme Yasası kapsamında RSV dahil olmak suretiyle Medicare kapsamındaki tüm aşılar için cepten meydana getirilen ödemelerin sona ermesiyle değişecektir.

Colorado Üniversitesi’nde aşılamaya yönelik tutumları inceleyen bir sosyolog olan Jennifer Reich, aşılar hakkında yüksek düzeyde tereddüt etmenin, kim öderse ödesin, aşıların alımını azaltabileceğini söylemiş oldu.

Sanofi/AstraZeneca’nın antikorları benzer biçimde yeni aşı türleri çoğu zaman anne babaları korkutur ve Pfizer’in hamile hanımefendilere yönelik aşısı da muhtemelen korkutur.

Reich, halk sağlığı yetkililerinin, aşıların doğurganlığı bozmuş olduğu yada insanlara başka şekilde zarar verdiği yönündeki “yanlış bilgilerin iyi mi aşılacağını bilmiyor benzer biçimde göründüğünü” söylemiş oldu.

Öte taraftan, Aşı Itimat Projesi lideri ve London School of Hygiene and Tropical Medicine’de insanbilim profesörü olan Heidi Larson, bu yılki RSV salgınının birçok anne için mühim olacağını söylemiş oldu.

“RSV sebebiyle hastaneye kaldırılan bir çocuğa haiz olmak ürkütücü” dedi.

New York’taki Weill Cornell Medicine’de doğum ve jinekoloji profesörü Dr. Laura Riley, talihsiz olmasına karşın, “geçen sürem RSV ile ölen yada yoğun bakıma kabul edilen fazlaca sayıda çocuk bazı açılardan destek oluyor” dedi. .

American College of Obstetricians and Gynecologists’deki bağışıklama grubu başkanı Riley, alanındaki uzmanların bayanları aşı hakkında iyi mi bilgilendirecekleri hakkında hakikaten konuşmaya başlamadıklarını söylemiş oldu.

Hepimiz onaylanıp onaylanmadığını görmek için bekliyor” dedi. “Eğitim bir an ilkin başlamalı fakat aşıyı piyasaya sürmeden eğitim vermek zor.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu