© 2023. Tüm hakları saklıdır.

Sağlıkta Gelecek

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ganel
  4. »
  5. Teksas, Gençlerin Hamileliğiyle Savaşım, Sex Eğitimi Standartlarını Tekrardan Şekillendiriyor

Teksas, Gençlerin Hamileliğiyle Savaşım, Sex Eğitimi Standartlarını Tekrardan Şekillendiriyor

root root - - 12 dk okuma süresi
26 0
Chester 03 resized

DALLAS – JR Chester lise son sınıftan önceki yaz hamile kaldı. Notları iyi olan parlak bir talebe, doğum yapmış oldu, mezun oldu ve o sonbaharda üniversiteye ulaştığında yeniden hamile kaldı.

Genç bir anneydi – anası, büyükannesi ve büyük büyükannesi benzer biçimde. Okulu cinsel sıhhat eğitimi vermiyordu ve hamileliği önlemek yabancı bir kavramdı. Oğulları şimdi genç.

Kar amacı gütmeyen bir cinsel sıhhat savunuculuğu ve eğitim kuruluşu olan Sıhhatli Gelecekler Teksas’ın program direktörü Chester, “Seçeneklerinizi bilmiyorsanız, asla şansınız yok” dedi. “Hepimiz hamileydi. Ve bir tek şu şekilde hissettim: Olduğu süre, olur.”

Son yıllarda eyalette ve ülke genelinde genç gebelikler azalırken, Teksas, her 1000 kız ve 15-19 yaş arası hanım başına 22.4 doğumla doğum meydana getiren gençlerin en yüksek eyalet oranlarından birine haiz olmaya devam ediyor – en düşük, Massachusetts’te. 6.1. Alabama ile beraber Teksas, ülkenin en yüksek tekrarlayan genç gebelik oranına haiz. Bu sonbaharda, Teksas’taki okul bölgeleri, eğitimcilerin “yoksunluk artı” müfredatı söylediği şeye bir kaymaya işaret ediyor – eyalet, 20 yıldan uzun bir süredir cinsel sıhhat eğitimi standartlarını ilk kez revize etti.

Bölgeler kendi müfredatlarını seçip devletin gerektirdiğinden daha fazlasını öğretebilse de, eyaletin asgari sıhhat standartları artık hamileliği durdurmak için uzak durmaya odaklanmanın ötesine geçiyor ve ortaokul öğrencilerine kontraseptifler hakkında data vermeyi ve insan benzer biçimde cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önleme hakkında ek bilgiler vermeyi içeriyor. birkaç kanserle bağlantılı olan papilloma virüsü (HPV).

Daha ilkin, bir 2017 raporu, Teksas okul bölgelerinin %58’inin “yalnızca yoksun” cinsel sıhhat eğitimi sunduğunu, yalnızca %17’sinin bunun ötesine geçen müfredatlar sunduğunu gösterdi. Okulların dörtte biri cinsellik teklifinde bulunmadı.

Araştırmalar, kontrasepsiyon hakkında data veren cinsel eğitim programlarının, gençler içinde kontraseptif kullanımını artırmada ve hatta cinsel aktiviteyi geciktirmede etkili bulunduğunu göstermektedir. Öte taraftan, yoksunluk odaklı eğitim programlarının, gençler içinde cinsel aktiviteyi engellemede bilhassa etkili olduğu gösterilmemiştir.

Teksaslı gençlerin herhangi bir cinsellik eğitimi alıp almadıkları, ebeveynlerinin onları kayıt edip etmemesine bağlıdır. Anne babalar daha ilkin evlatlarının sıhhat derslerinin cinsiyete dayalı kısımlarını “dönem dışı bırakmak” zorundayken, şimdi evlatlarının bu dersleri alabilmesi için “seçmeleri” gerekiyor. Bu, ebeveynlerin bir izin belgesi imzalaması ve geri göndermesi gerektiği anlamına gelir – bir değişim, bazı korkuların, ebeveynlerin itirazları sebebiyle değil, yitik formlar ve dil engelleri sebebiyle evlatların fazlaca şey kaçırmasına yol açabileceği bir değişim.

Cinsel eğitimdeki bu değişimler, Yüksek Mahkemenin Haziran ayındaki sonucu bozmasının peşinden devletin kürtaj erişimini azaltmasıyla ortaya çıkıyor. Karaca – Wadekürtaj için anayasal bir hakkı güvence eden. Teksas, ülkenin en kısıtlayıcı kürtaj yasalarından birine haizdir. Okulların gençleri cinsel sağlıkları ve gelişimleri mevzusunda iyi mi eğittiği sorusu, birçok eyalet hükümetinin kürtaj yasaklarını yürürlüğe koymasıyla yeni bir aciliyet kazanmıştır.

Sıhhat savunucuları, birçok kadının hamileliğini sonuna kadar taşımaktan başka seçeneğinin olmadığını ve bunun yeni bir “haiz olanlar ve olmayanlar” sınıfı yarattığını söylüyor: kendilerini hamile kalmaktan koruyacak bilgiye, kaynaklara ve kabiliyete haiz olanlar ve hamile kalmayı başaramayanlar. yapma.

Teksas, uzak sınır kasabaları ve genişleyen metropol alanlara uyarlanabilecek eğitim politikalarına gereksinim duyacak kadar büyük ve çeşitlidir – her ikisi de yüksek oranda istenmeyen genç gebelik oranlarına haizdir.

2019’da Texas Board of Education, 1990’lardan beri yürürlükte olan sıhhat eğitimi standartlarını tekrardan yazmaya başladı. “Cinsel aktivite ile ilişkili riskler bulunduğunu ve cinsel aktiviteden kaçınmanın risklerden kaçınmak için %100 etkili tek yöntem bulunduğunu” belirten standartları yerinde tuttu.

Bir üreme sağlığı araştırma kuruluşu olan Guttmacher Enstitüsü’ne bakılırsa, 39 eyalet ve Columbia Bölgesi, cinsiyet eğitimi sınıflarının yoksunluk hakkında data vermesini mecburi kılıyor ve bunlardan 29’u “stresli” olmasını gerektiriyor. Bir tek 20 eyalet ve DC, sınıfların doğum kontrolü hakkında data vermesini gerektirir.

Teksas yasalarına bakılırsa, cinsellik eğitimi hala “tercih edilen seçim” olarak yoksunluğu sunmalıdır. Okullar prezervatifler ve öteki doğum denetim yöntemlerini öğretirken, Teksas’ın “insan kullanımı gerçeklik oranları” olarak adlandırdığı yada tıbbi literatürde tanımlandığı benzer biçimde “tipik kullanım” – laboratuvar ortamları dışındaki bu yöntemlerin etkinliğini detaylı bir şekilde sağlamalıdır.

Bu yıl yürürlüğe giren değişimler ilk olarak bir Teksas öğrencisinin belirli cinsel sıhhat mevzularını öğrenip öğrenmediğini ve ne süre öğrendiğini ele alıyor. Eyaletin önceki standartlarına bakılırsa, Teksas okulları doğum denetim yöntemlerini yoksunluğun ötesinde, sadece yalnızca isteğe bağlı olan lise sıhhat sınıflarında öğretebilirdi. Şimdi, ortaokul sıhhat sınıflarında, doğum denetim şekilleri ve ek olarak CYBE hakkında daha çok data, mecburi olan sıhhat derslerinde öğretilmektedir.

Mayıs ayında, eyaletin yeni gereksinimlerini karşılamak için ülkenin en büyük onaylı ders materyallerinden önde gelen Dallas Bağımsız Okul Bölgesi. Sadece buradaki okul yetkilileri, probleminin kapsamı göz önüne alındığında daha fazlasını yapmak istedi. Avukatlar, Dallas County’nin ülkedeki en yüksek tekrarlayan genç gebelik oranına haiz bulunduğunu söylüyor.

Bölge müfredatı, eyalet asgari düzeyinin ötesine geçer ve cinsiyet kimliği ve doğum denetim şekilleri hakkında ek bilgilerin yanı sıra, lise öğrencilerine isteğe bağlı bir okul sonrası programı öğretmek için Teksas’ın Sıhhatli Gelecekleri ile meydana getirilen bir sözleşmeyi ihtiva eder.

Okul bölgesinin mütevelli heyeti üyesi Dustin Marshall, önceki müfredatın “fazlaca bilimsel” ve “fazlaca kuru” bulunduğunu söylemiş oldu ve kondomun iyi mi takılacağı benzer biçimde doğum denetim yöntemleriyle ilgili temel detayları dışarıda bıraktı.

“Genç hamileliğini azaltmanın ve genç hamilelikten nesiller boyu yoksulluğu gidermenin birincil yollarından biri doğum kontrolünü öğretmektir” dedi. “Eğer yoksunluğu öğretirseniz, her çocuğun itaat edeceğini varsaymak değil. Bu benim açımdan birazcık fazla kafa karışıklığı.”

Bazı eleştirmenler, cinsiyet kimliği de dahil olmak suretiyle rıza ve LGBTQ+ meseleleri söz mevzusu olduğunda devletin standartlarının bir iyileşme olmasına karşın yetersiz bulunduğunu söylüyor. Eyalet kurulu, okulların sıhhatli ilişkiler hakkında data vermesini ve cinsel aktivite için kişisel sınırlar koymasını koşul koşuyor.

Teksas yasalarına bakılırsa, anne babalar, yalnızca evlatlarının cinsel sıhhat eğitimi alıp almadığı mevzusunda değil, bununla birlikte bu derslerde nelerin kapsandığı mevzusunda da nihai söz sahibidir.

Bir fotoğraf, broşürlerle dolu bir duvarı gösteriyor.
Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve hamileliğin önlenmesi ile ilgili broşürler, eyalet çapında kar amacı gütmeyen bir cinsel sıhhat savunuculuğu ve eğitim kuruluşu olan Teksas Sıhhatli Gelecekler’in Dallas ofisinde bulunan materyallerin bir parçasıdır.(Emmarie Huetteman / KHN)

Ortalama 30 senedir, okul bölgelerinin, cinsel sıhhat da dahil olmak suretiyle sıhhat müfredatlarını gözden geçirmek ve önermekle görevli okul sağlığı danışma konseyleri oluşturması ve ataması istenmiştir. Bir çok üye, bölge çalışanları değil anne babalar olmalıdır, bundan dolayı cinsiyete dayalı sınıfların içinde ne olduğu gene de bölgeye bakılırsa büyük seviyede değişebilir.

Sıhhatli Gelecekler of Texas’ta siyaset ve araştırma kıdemli direktörü Jen Biundo, ebeveynlere ve gençlere gençlere cinsellik hakkında kimi öğretmeyi tercih edeceklerini soran bir araştırmayı söyledi. Anne babalar ve gençler onları değişik şekilde sıralarken, seçimlerinin aynı bulunduğunu söylemiş oldu: okullar, doktorlar ve anne babalar. Sıhhat savunucuları, tüm ebeveynlerin çocuklarını cinsellik mevzusunda eğitemeyeceğine yada veremeyeceğine ve birçok gencin koruyucu aile benzer biçimde istikrarsız durumlarda yaşadığına dikkat çekiyor.

Biundo, gençlere seksi nereden öğrendiklerini sorduklarında en fazlaca verilen cevapların “dostlarım ve web” bulunduğunu söylemiş oldu.

Hakikaten de, bazı anne babalar, bilhassa de kendileri genç anne olanlar, doğum kontrolünü yada ona iyi mi erişileceğini bilmiyor olabilir. “Aileler bilgiyi nereden alacaklar?” dedi Chester. “Zira cinsellik eğitimi öğretmeyen aynı okul sisteminden geldiler ve aniden çocuklarına ne öğreteceklerini bilmeleri gerekiyor.”

“Eğitimsiz olmanın nesiller boyu devam eden lanetini sona erdirmeye çalışıyoruz” dedi.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu

İlgili Yazılar