© 2023. Tüm hakları saklıdır.

Sağlıkta Gelecek

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ganel
  4. »
  5. Teksas’ta Medicaid Kapsamı Doğumdan Kısa Süre Sonrasında Sona Eriyor. Milletvekilleri Daha Fazla Süre Verecek mi?

Teksas’ta Medicaid Kapsamı Doğumdan Kısa Süre Sonrasında Sona Eriyor. Milletvekilleri Daha Fazla Süre Verecek mi?

root root - - 13 dk okuma süresi
23 0
Pregnancy medicaid1

Victoria Ferrell Ortiz, 2017 yazında hamile bulunduğunu öğrendi. Dallas sakini, AmeriCorps’ta kâr amacı gütmeyen mahalli bir şirketteki işini bitiriyordu ve bu ona yaşaması için ufak bir maaş veriyordu fakat sıhhat sigortası yoktu. Hamileliği süresince sigortalı olabilmesi için Medicaid’e başvurdu.

“Benim için oldukça fazla öğrenme, dönüş ve dönüş zamanıydı, zira bu tür bir yaşam değişikliğini ille de beklemiyorduk” dedi.

Ferrell Ortiz, Medicaid müracaat sürecini yönlendirmek için birazcık daha rehberlik isterdi. Formlarla doluydu. Neyin kapsandığını ve tedavi olmak için nereye gidebileceğini anlamaya emek vererek günlerini telefonda geçirdi.

“Kimi zaman konuşacağım temsilci cevabı bilemezdi” dedi. “Bir takip için beklemem ve beni hakikaten takip etmelerini ummam gerekirdi. 476.000’den fazla hamile Teksaslı şu anda bakım bulmak için bu parçalanmış, bürokratik sistemde geziniyor. Medicaid, eyaletteki tüm doğumların ortalama yarısı için sigorta sağlıyor – sadece birçok şahıs doğum yaptıktan kısa bir süre sonrasında uygunluk hakkını kaybediyor.

Birçok hamile insan, doğum öncesi randevulardan doğum öncesi vitaminlere ve arkasından doğum sonrası takibe kadar her şeye erişmek için Medicaid kapsamına güvenir. Teksas’ta hamilelikle ilgili Medicaid, ayda 2.243 doların altında kazanan kişiler tarafınca kullanılabilir. Sadece bu kapsam, doğumdan iki ay sonrasında sonlanmış oluyor ve savunucular ve araştırmacılar, katı sınırlamanın, eyaletteki anne ölüm ve hastalık oranlarının ulusal ortalamanın üstünde olmasına katkıda bulunduğunu söylüyor.

Teksas yasama meclisinde hamilelik Medicaid kapsamını doğum sonrası tam 12 ay süresince uzatacak bir yasa tasarısını destekliyorlar.

Teksas, Medicaid’i sigortasız erişkin nüfusuna genişletmemeyi seçen 11 eyaletten biridir – Maliyetin %90’ı federal hükümet tarafınca ödenen, Uygun Fiyatlı Bakım Yasası kapsamında sunulan bir yardım. Bu, 770.000’den fazla Teksaslıyı bir kapsam boşluğunda bırakıyor – ne işe dayalı sigortaları var ne de federal sigorta pazarı olan health.gov’da sübvansiyonlu sigorta kapsamı için uygun değiller. 2021’de Teksas’ta 19-64 yaş arası hanımefendilerin %23’ü sigortasızdı.

Gebelik Medicaid, boşluğu geçici olarak doldurmaya destek sağlar. Şu anda programa kayıtlı olan ortalama yarım milyon Teksaslının çoğunluğu 19-29 yaş arası Hispanik hanımefendiler.

Eyalette yasal izin olmadan yaşayan Teksaslılar ve yasal olarak mevcut göçmenler uygun değildir, sadece hamilelik sona erdiğinde derhal biten değişik bir sigorta kapsamı alabilirler. Medicaid genişlemesinin benimsendiği eyaletlerde, geliri federal yoksulluk seviyesinin %138’inin altında olan tüm yetişkinler sigorta kapsamındadır. Üç kişilik bir aile için bu, yılda ortalama 34.300 dolar gelir anlamına geliyor.

Teksas’ta çocuksuz yetişkinler hiçbir şekilde Medicaid’e hak kazanmazlar. Medicaid alan bir çocuğa bakan anne babalar Medicaid için uygun olabilir, sadece gelir limitleri düşüktür. Hak kazanmak için, iki ebeveyni olan üç kişilik bir hane ayda 251 dolardan fazla kazanamaz.

Ferrell Ortiz için, Dallas mahallesinin yakınında Medicaid’i kabul eden hastaneler ve klinikler “rahatsız ve davetkar” hissetti. Bu tesisleri “Benim için tasarlanmamış bir alan” olarak tanımladı.

Sonrasında Medicaid’in kayıtlı bir doğum merkezinde doğum yapması için para ödeyeceğini öğrendi.

“Richardson’daki Lovers Lane Doğum Merkezine gittim” dedi. “Onları bulduğum için oldukça minnettarım zira beni Medicaid ofisinin olmadığı öteki kaynaklara bağlayabildiler.”

Ferrell Ortiz, sıcakkanlı ve destekleyici bir doğum ekibi buldu, sadece Medicaid kapsamı, kızı geldikten iki ay sonrasında sonlandı. Bebeği oldukça küçükken sigortasını kaybetmenin stresli bulunduğunu söylemiş oldu. “İki aylık pencere, hanımefendilere işleri dağınık ve ne olursa olsun yararlı olmayan bir halde tamamlamaları için daha çok baskı uyguluyor” dedi.

2021 yasama oturumunda, Cumhuriyetçi Vali Greg Abbott, federal onay bekleyen hamilelik Medicaid kapsamını doğumdan sonraki iki aydan altı aya çıkaran bir yasa tasarısını imzaladı.

Geçen Ağustos ayında Texas Tribune, uzatma talebinin başlangıçta federal onay alamadığını, sadece Medicare & Medicaid Services Merkezlerinin talebin hala incelenmekte bulunduğunu belirten bir izahat ile ertesi gün takip ettiğini bildirdi. Tribune, o sırada bazı eyalet yasa koyucularının, “tıbbi açıdan lüzumlu kürtajlar da dahil olmak suretiyle kürtaj olan hamile bayanları dışlamak için yorumlanabilecek bir dil sebebiyle” ilk başvurunun onaylanmadığına inandıklarını bildirdi. altı ay hala inceleniyor.

Eyaletin Anne Ölümleri ve Hastalıkları İnceleme Komitesi, anne ölümlerinin sebepleri ve müdahale stratejileri hakkında eyalet çapında veri raporları hazırlamakla görevlidir. Bu komitenin üyeleri, savunucular ve yasa koyucularla beraber, bu yılki yasama oturumunun hamilelik Medicaid’ini doğum sonrası 12 aya uzatmasını umuyor.

Texas-Austin Üniversitesi’nde doçent olan Kari White, Ferrell Ortiz’in yaşamış olduğu bürokratik zorlukların Medicaid’deki hamile Teksaslılar için yaygın bulunduğunu söylemiş oldu.

White, “İnsanlar ya durumları kötüleşene kadar beklemek zorunda kalıyorlar, bakımdan vazgeçiyorlar ya da ceplerinden ödeme yapmak zorunda kalabiliyorlar” dedi. “Hamile kaldıktan sonrasında hamileliğe bağlı nedenlerle ölen insanoğlu var ve bunların neredeyse tamamı önlenebilir.”

White, Teksas’ta anne sağlığı hizmetleri ve Hamilelik Medicaid kapsamı “yorganda bazı büyük noksan deliklerin olduğu büyük bir yama işi” dedi. Ek olarak, eyaletteki üreme sağlığı politikalarının etkilerini değerlendiren bir grup olan Texas Policy Evaluation Project’in (TxPEP) baş araştırmacısıdır. Mart 2022’de meydana getirilen bir TxPEP araştırması, kamu sigortası mevzusunda 1.500’e yakın hamile Teksaslıyı inceledi. İnsanların doğumdan sonraki aylarda sıhhat sigortasını kaybetmesi olan “sigorta karmaşasının” daha fena sıhhat sonuçlarına ve doğum sonrası bakıma erişim problemlerine yol açtığını buldu.

Texas Anne Ölümleri ve Morbidite İnceleme Komitesi’nin raporundan alınan kısmi bir kohort incelemesine bakılırsa, 2019’da Teksas’ta hamileliğe bağlı ölümlerin ortalama %20’sini kronik hastalıklar oluşturuyordu. Kronik hastalık, yüksek gerilim ve diyabet benzer biçimde durumları ihtiva eder. Rapor, 2019 senesinde Teksas’ta minimum 52 ölümün hamilelikle ilgili bulunduğunu belirledi. Ciddi kanama (obstetrik kanama) ve akıl sağlığı sorunları önde gelen ölüm nedenleriydi.

White, “Bu, sıhhat hizmeti eksikliğinin en aşırı neticelerinden biri” dedi.

Hamile Medicaid alıcılarının ortalama %20’sini oluşturan Siyah Teksaslılar, beyaz muadillerine bakılırsa hamilelikle ilgili bir nedenden ölme olasılığının iki katından fazladır; bu, oldukça azca değişiklikle ortalama 10 senedir geçerli olan bir istatistiktir. MMMRC raporuna bakılırsa.

Bunun benzer biçimde keskin eşitsizliklerin izleri, tıbbi hizmet sunucularında çeşitlilik eksikliği de dahil olmak suretiyle sistemik sorunlara kadar izlenebilir; Siyah hanımefendiler için maliyet, ulaşım, çocuk bakımı eksikliği ve sağlayıcılarla zayıf yazışma benzer biçimde sosyoekonomik engeller; ve tıp eğitimindeki eksiklikler ve sağlayıcıların örtük önyargıları – yakın tarihindeki bir araştırmaya bakılırsa “klinisyenlerin Siyahların deneyimlerini dinleme ve onlara kendi bakım ve tedavi seçenekleri hakkında karar vermede eşit ortaklar olarak davranma becerilerini etkileyebilir”.

Eyalet çapındaki Texans Care for Children organizasyonunun sıhhat politikası direktörü Diana Forester, hamile insanoğlu için Medicaid kapsamının bakım almak için “altın bir pencere” bulunduğunu söylemiş oldu.

“Kim bilir bir süredir oluşmakta olan sorunları ele almak için sıhhat hizmetlerine erişme şansı, ele alınmayan bu tür şeyler, ondan sonra ameliyat yada daha yoğun müdahale gerektirecek bir şeye dönüşüyor” dedi. “İhtiyaç duyduklarında her insanın erişebileceği bir şey olmalı benzer biçimde geliyor.”

Hamile insanoğlu için sıhhat kapsamını genişletmenin, “sıhhatli bir hamilelik şansına haiz olmakla olmamak arasındaki fark” bulunduğunu söylemiş oldu.

Bir KFF raporuna bakılırsa, şu ana kadar 30 eyalet 12 aylık bir doğum sonrası sigorta kapsamı uzatması benimsedi ve sekiz eyalet bir uzatma uygulamayı planlıyor.

Forester Texas için “Gerideyiz,” dedi. “Bu aşamada oldukça gerideyiz”

Hamilelik Medicaid kapsamını 12 aya kadar uzatacak birçok yasa tasarısı bu yıl yasama meclisinde sunuldu, bunlara House Bill 12 ve Senato Bill 73 de dahil. Forester, “ihtiyatlı bir halde iyimser” hissettiğini söylemiş oldu.

“Bence hala birkaç ufak yasal mesele ya da gezinmemiz ihtiyaç duyulan kara mayınları olacak” dedi. “Fakat momentumun orada bulunduğunu hissediyorum.”

Ferrell Ortiz’in kızı bu yıl 5 yaşına giriyor. Amelie sanatla alakalı, akıllı ve inançlarında sesini yükseltiyor. Ferrell Ortiz hamileliğini düşündüğünde, bir senenin ne kadar zor bulunduğunu ve kendisi hakkında ne kadar oldukça şey öğrendiğini hatırlıyor.

“Doğum yapmak, vücudumun fizyolojik olarak yaşamış olduğu en zor deneyimdi” dedi. “Sıhhat geçmişimde hakikaten oldukça derin bir andı – yalnız o zamanı atlatabileceğimi ve hatta keyifli olabileceğini bilmek – ve oldukça hususi, zira dünyanın bunun için ne olduğuna bakın.”

İnsanların, bilhassa de doğum meydana getiren beyaz olmayanların, savunmasız bir dönemde gereksinim duydukları sıhhat desteğini alabilmelerini diliyor.

“Meclisteki insanlarla Medicaid kapsamının genişletilmesi hakkında konuşabilseydim, bunu yapmamı söylerdim” dedi. “Geleceğimizi yetiştiren insanlara meydana getirilen bir yatırım ve kesinlikle buna kıymet.”

Bu öykü, KERA’yı içeren bir ortaklığın parçasıdır, Nepal RupisiVe KHN.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu

İlgili Yazılar