AUSTIN, Teksas — Britt Kelly’nin oğlu, iki yıl ilkin Lamar, Teksas’taki anaokulu sınıfında bir karantina tatbikata katıldıktan sonrasında, kabuslar görmüş oldu ve yatağını ıslattı. Şimdi 8 yaşlarında, bir tek ışık açıkken uyuyabiliyor.

Ağustos ayında, Mary Jackson’ın Leander’de anaokulu talebesi olan kızı, ayrı bir kilitleme tatbikatı sonrasında annesinden “fena yetişkinleri dışarıda tutmak” için yatak odasının kapısına “hususi bir kilit” koymasını istedi.

Hususi gereksinimleri olan bir lise son derslik talebesi olan Clay Giampaolo, Plano’daki okulundaki tatbikatlardan sonrasında “sakinleşmek” için hususi eğitim odasına gittiğini söylemiş oldu.

Ülke tabanca yasalarını tekrardan değerlendirirken, sertlik içeren tehditlere yönelik eğitim, K-12 okullarında ürkütücü fakat bayağı bir gerçeklik haline geldi. 40’tan fazla eyalet, okulların öğrencileri bir kampüs saldırıya uğradığında tepki vermeye hazırlamasını koşul koşuyor. ABD’daki neredeyse her talebe, etkililiği eyalet yasa koyucuları, okul çalışanları, güvenlik uzmanları ve anne babalar tarafınca hararetli bir halde tartışılmasına karşın, bu tatbikatlardan yılda minimum bir yada daha fazlasını deneyimliyor.

Ulusal Eğitim İstatistikleri Merkezi’ne bakılırsa, devlet okullarının ortalama %98’i öğrencilere pandemi öncesinde karantina prosedürleri öğretti. Bunların sebepleri açık: NCES’e bakılırsa 2020-21 öğretim senesinde 93 okulda silahlı saldırıya uğradı, bu son yirmi senenin en yüksek sayısı. Okul çekimleri ender olmakla beraber, yıkıcı neticeleri vardır.

Sadece bu etkinlikler için meydana getirilen hazırlıkların da bir bedeli olabilir. Giampaolo, “Onların niçin olduğu gerçek travma korkulu” dedi.

Nature dergisinde Aralık ayında gösterilen ve toplumsal medya gönderilerini inceleyen bir araştırmaya bakılırsa, karantina tatbikatlarının arkasından ilköğretim öğrencilerinde kaygı, stres ve depresyon %39-42 arttı. Tatbikatlar, bilhassa simülasyonları içerenler, öğrencilerin ateş etme olasılığı mevzusundaki korkularını artırdı ve okulda kendilerini güvensiz hissetmelerine niçin oldu. Tatbikat ne kadar gerçekçi olursa, o denli fazla korku uyandırdılar. Güvenlik uzmanlarına bakılırsa, Giampaolo şeklinde hususi gereksinimleri olan ve daha ilkin travma geçirmiş öğrenciler en fazlaca etkilenenler içinde.

Minimum bir eyalet, okul güvenliği ile talebe sağlığını dengelemeye yönelik bir adım atıyor. Katılımcılarda travmayı en aza indirmek için, yeni Teksas düzenlemeleri, okulların tatbikatların atış simülasyonu yapmamasını sağlamasını koşul koşuyor – Uvalde’de silahlı bir insanın 19 talebe ve iki öğretmeni öldürmesinden bir tek bir dönem sonrasında gelen bir değişim.

Tasarıyı destekleyen bir savunuculuk grubu olan Texas Gun Sense’in yönetici direktörü Nicole Golden, “Bazı çocuklar travma geçirmiş olarak geliyorsa yada mevcut travmayı büyütüyorsak, doğru yönde hareket etmiyoruz” dedi.

Teksas, okulların yılda iki karantina tatbikatı tamamlamasını mecburi kılıyor. Sadece 2021 yasama oturumu esnasında geçirilen tasarıya sponsor olan bir Demokrat olan Devlet Temsilcisi Claudia Ordaz Perez, bunların iyi mi yürütülmesi gerektiği mevzusunda kafa karışıklığı ve geniş kapsamlı yorumlar bulunduğunu söylemiş oldu.

New York Eyalet Üniversitesi’nde ceza adaleti doçenti Jaclyn Schildkraut, en fena durum senaryolarına iyi mi hazırlanılacağına dair artan araştırmalara karşın, tüm okulların en iyi uygulamaları takip etmediğini ve hangilerinin bulunduğunu söylemenin bir yolu olmadığını söylemiş oldu. – Tatbikatlar lehinde tartışan Oswego.

Schildkraut, “Ulusal bir standardımız, ulusal rehberliğimiz ve seyretme sistemimiz yok” dedi.

Aşırı durumlarda, okullar silahları sallayarak yada tabanca seslerini öykünmek ederek, hem öğrenciler hem de personel için gereksiz yere travmatik bulunduğunu söylediği silahlı atışları simüle ediyor. Schildkraut, “Yangın tatbikatı yapmak için okulları ateşe vermeyiz” dedi.

Teksas kuralları artık lüzumlu olan kilitleme tatbikatları ile gönüllü olan ve bir atışın tekrardan yaratılmasını gerektirebilecek etken tehdit tatbikatları içinde daha net bir fark yapıyor.

Tatbikat düzmece yaralanmalar yada yakıcı tabanca sesleri içermez. Bunun yerine öğrenciler ne yapacaklarını konuşurlar ya da ışıkları söndürmek, kapıları kilitlemek, sessiz ve pencerelerden uzak durmak şeklinde aktiviteler uygularlar.

İlk müdahaleyi yapanları eğitmeyi amaçlayan etken tehdit alıştırmaları, yaralı öğrencilerin gerçekçi tasvirlerini yada yüksek sesleri içerebilir. Texas Okul Güvenlik Merkezi direktörü Kathy Martinez-Prather, değişik yetki alanlarındaki yetkililere koordineli bir müdahale planlama şansı verdiğini söylemiş oldu. Sadece okulların bu simülasyonları talebe iştirakı gerektirmeden dikkatli bir halde planlaması icap ettiğini söylemiş oldu.

Yeni düzenlemeler, okulların tatbikatları ve tatbikatları öğrencilerin yaşlarına ve gelişimlerine bakılırsa uyarlamasını gerektiriyor, sadece bunlar etken tehdit tatbikatları için korkuluklar meydana getirmeye odaklanıyor. Öğrencilerin tatbikatlara iştirak etmesi yasak değil, bir çeşit tabanca güvenliği ve veli grupları istedi. Sadece kurallar, okullara, öğrencilerin kampüste olmadığı bir zamanda bu tarz şeyleri gerçekleştirmelerini tavsiye eder. Ek olarak, hiçbir katılımcının bir simülasyonu gerçek bir nişancı ile karıştırmaması için, katılan her insana bir tatbikattan ilkin kafi bildirimde bulunulmasını ve derhal öncesinde bir kamu duyurusunun yapılmasını koşul koşarlar.

Okul bölgelerine, tatbikatları planlarken akıl sağlığı uzmanlarına danışmak şeklinde, öğrenciler ve çalışanlar için potansiyel travmayı en aza indirmenin yollarını bulmalarını da emreden tedbir, önceki eğitim senesinde yürürlükteydi. Sadece Teksas Eğitim Ajansı bu yıla kadar kuralları kesinleştirmedi.

Açıklamalar, okullar güvenlik mevzusundaki odaklarını yeniledikçe geliyor. Ordaz Perez, “Bilhassa Uvalde’den çıkan her şey, bu mevzuat her zamankinden daha mühim” dedi.

Tabanca sertliğini sona erdirmeye odaklanan kar amacı gütmeyen, Teksas’taki Moms Demand Action’ın savunucusu Blair Taylor, önlemin artan ilerlemenin bir işareti bulunduğunu, sadece kapsamlı olmadığını söylemiş oldu. Teksas yasama meclisinin okul saldırılarının gerçekleşmesini önlemek için daha fazlasını yapmasını istiyor.

Taylor, bunların “kurşun delikleri için yara bandı” bulunduğunu söylemiş oldu. “Silahlara kolay erişim ve zehirli tabanca kültürü sorununa değinmiyoruz.”

Teksas Amerikan Öğretmenler Federasyonu, öğretmenlerin yeni kurallar hakkında data sahibi olmalarını sağlamak ve böylece okul bölgelerine herhangi bir şikayette bulunabilmeleri için posterler hazırlıyor. Sadece Teksas düzenlemeleri, bölgelerin uymaması durumunda cezai önlemler belirtmiyor.

Bölgenin güvenlik ve sıhhat hizmetleri müdürü Doug Wozniak, San Marcos Konsolide Bağımsız Okul Bölgesi’nin bu yıl tatbikat yürütme şeklini değişiklik yapma planı olmadığını söylemiş oldu.

Her sömestrde bir kez, ilk müdahale ekipleri koridorlardan geçerken ve derslik kapı kollarını “hafifçe sallarken” öğrencilere sükunet içinde bir köşede saklanmaları talimatı verildiğini söylemiş oldu. Bunun üstüne görevliler, “Polis, kapıyı açın” diye bağırıyor. Hususi gereksinimleri olan öğrencilerin bu karantina tatbikatlarından muaf olmadıklarını, sadece memurların süratli bir halde derse devam edebilmeleri için ilkin bu öğrencilerle sınıfları denetim etmeye çalıştıklarını söylemiş oldu.

Tatbikattan sonrasında öğrenciler, öğretmenler ve ilk müdahale ekipleri data almak için kafeteryada toplanır.

Sadece bazı uzmanlara bakılırsa, kapı kollarını sallamak bile birçok talebe için, bilhassa de daha genç olanlar yada daha ilkin ateş etme deneyimi yaşayanlar için bir simülasyon şeklinde görünebilir.

Sandy Hook Promise devlet politikası ve angajmandan görevli başkan yardımcısı M. Aurora Vasquez, okullar bir silahlı saldırının herhangi bir yönünü simüle ettiğinde, öğrencilerin okul alanında kendilerini güvensiz hissetmelerine niçin olabilir, dedi.

“Kaygı, okula gittiklerinde tertipli olarak onlarla oturmaya başlıyor” dedi.

Teksas, okul bölgelerinin her okul yılı için yapması ihtiyaç duyulan her türlü tatbikatın sayısını 16 ile sınırlandırıyor, sadece birçoğu karantina tatbikatlarının sık sık yapılması gerekmediğini korumak için çaba sarfediyor.

Los Angeles Çocuk Hastanesi Ulusal Okul Krizi ve Yas Merkezi direktörü David Schonfeld, “Bazı okul bölgelerinin gerektirdiği bu tatbikatları her ay halletmeye başladığınızda, nispeten ihtimaller içinde olduklarını göstermeye başlıyor” dedi. “Bu, çocuklar için fena bir idrak.”

Pek fazlaca talebe, Teksas okullarının şu anda tatbikat yürütme biçiminin kalıcı bir tesiri bulunduğunu söylüyor. Jackson’ın kızı otizm spektrumunda. Ağustos’tan ilkin, yatak odasına bir davetsiz konuk hakkında asla endişelenmezdi. “O asla canavarlardan korkmadı; o asla karanlıktan korkmadı,” dedi Jackson. Sonrasında bu değişti.

Giampaolo, Uvalde’nin vurulması ve tatbikatların düzenliliği içinde, kendisinin ve birçok akranının bu yıl okulda kendilerini huzursuz hissettiklerini söylemiş oldu. “Biz kelimenin tam anlamıyla bir tek okula gitmek istiyoruz ve vurulma mevzusunda endişelenmek istemiyoruz” dedi.

Kelly, okul atıcılarına hazırlıklı olmanın gerekliliğini anladığını, sadece bunun oğlu için zor bulunduğunu söylemiş oldu.

“Cevabın ne işe yaradığını bile bilmiyorum ve sanırım bu harpte kendimi fazlaca kuvvetsiz hissettiğim yer orası” dedi. “Fena kararların yükünü çocuklar alıyor.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu