ROSAMOND, Kaliforniya. – Deborah Lewis şafaktan ilkin yatağından kalktı ve kontrol pilotu Chuck Yeager’ın nesiller boyu ses duvarını aştığı Mojave Çölü’nün bu batı kesiminde sakinlere hazır yiyecek, kahve ve yiyecek dağıtmaya başlayabilmesi için telefonuna giriş yapmış oldu. evvel.

Lewis, 8 yaşındaki kızı Annabelle’i haftalık akut lenfoblastik lösemi kemoterapi tedavisi için Los Angeles’a 80 mil güneye götürmek için Kia sedanının deposunu doldurmaya kafi gelecek kadar 75 dolar kazanması için yakarış etti. Yalnız bir yıl ilkin, aynı benzin deposu 30 dolar daha ucuza mal olurdu.

Bir konser işçisi olarak tam bir vardiyadan sonrasında, anne ihtiyacı olana yakın para kazanmıştı. “Düşündüğümden oldukça daha uzun sürdü,” dedi.

Yüksek enflasyon ülke çapında aileleri vuruyor. ABD Emek harcama İstatistikleri Bürosu’na nazaran, Temmuz ayında tüketici tutarları bundan önceki yıla nazaran %8.5 arttı ve bu son on yıllardaki en büyük artışlardan biriydi. Ekonomik Çözümleme Bürosu, tüketicilerin en oldukça konut ve kamu hizmetleri, besin ve tıbbi bakım için harcama yaptığını tespit etti.

Genel ücretler yükselmeye devam ediyor, sadece artan mal ve hizmet fiyatlarına nazaran ayarlandıktan sonrasında, işçilerin maaş çekleri geçen yıla nazaran %3,5 düştü. Yakın tarihindeki bir KFF anketi, kayıtlı seçmenlerin %74’ünün, artan gaz tutarları da dahil olmak suretiyle enflasyonu endişelerinin en üzerine koyduğunu ortaya koydu.

Kalp hastalığı, diyabet ve kanser benzer biçimde kronik hastalıklarla yada öteki zayıflatıcı koşullarla yaşayan milyonlarca aile için enflasyon, sağlıklarına zarar verebilecek ceza verici bir bela bulunduğunu kanıtlıyor. Daha azca dışarıda yiyecek yemenin yada daha azca giyim satın almanın aksine, pek oldukça hastanın ilaç, tıbbi araç-gereç ve öteki yan giderler için ödeme yapma seçeneği yoktur. Bazıları bir uzmanı görmek için uzun mesafeler kat etmeli ve ötekiler sıkı bir rejime uymalıdır.

Amerikan Böbrek Hastaları Derneği siyaset ve küresel ilişkiler başkanı Paul Conway, “Kronik hastalık hastaları çoğu zaman araç-gereç eksikliği yada cepten meydana getirilen harcamalarda artış görmenin ön saflarında yer ediniyor” dedi.

Sıhhat hizmetleri giderek karşılanamaz hale geldi. KFF anketine nazaran yetişkinlerin yarısı sıhhat harcamalarını ödemekte zorlandıklarını bildiriyor. Üçte biri, kendilerinin yada bir aile üyesinin, maliyet sebebiyle geçen yıl tavsiye edilen tıbbi tedaviyi atladığını ve yetişkinlerin dörtte biri, hapları karneye ayırdığını yada reçeteleri doldurmadığını bildirdi.

Lewis ailesi - soldan, baba Spencer, köpeğini kucağında tutuyor.  Yanında oğulları Owen'ı tutan karısı Deborah var.  Kızları Annabelle, en sağda renkli bir battaniyeye sarılı.

Lewis’ler – soldan, Spencer, Deborah, Owen ve Annabelle – Rosamond, California’daki evlerinde köpekleri Chief ile takılıyor. Aile, kira ve kamu hizmetleri için Spencer’ın maluliyet kontrolüne ve Deborah’ın gaz için özgür çalışmasına güveniyor. (Heidi de Marco / KHN)

Genç bir kız, Annabelle Lewis, pembe bir gömlek giyiyor ve gri bir kanepede oturuyor.  Yanağı avucuna dayayarak kameraya hafifçe gülümsüyor.  Sarı saçlarını kemoterapi tedavilerinden kaybetti.

Annabelle Lewis’e Ağustos 2021’de akut lenfoblastik lösemi teşhisi kondu ve tedavileri sebebiyle uzun sarı saçlarının çoğunu yitirdi. (Heidi de Marco / KHN)

Enflasyon, gaz ve besin fiyatlarının yanı sıra iğne ve yatak ıslatma pedi benzer biçimde tıbbi ürünlerin fiyatlarını artırarak aileleri daha da sıkıştırdı. Sıhhat hizmetleri maliyetleri Temmuz 2021’den bu yana %5,1 arttı ve reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, tıbbi ekipman ve malzemeleri içeren tıbbi ürünler %3,7 arttı.

Enflasyon bilhassa düşük gelirli hastaların sağlığına zararlıdır; Araştırmalar, yoksulluk ve sıhhat içinde kuvvetli bir bağlantı bulmuştur. California Bütçe ve Siyaset Merkezi’ne nazaran, California’daki hanelerin yarısından fazlası 50.000 dolar yada daha azca para kazanıyor, yiyecek, barınma ve tıbbi harcamaları ödemek için savaşım ediyor.

Deborah Lewis ve kocası Spencer için artan benzin fiyatlarıyla ilgili endişeleri hiçbir süre yaz seyahatlerinde ya da hafta sonu kaçamağından caymak değildi. Annabelle’i, göğsündeki bir porttan kemoterapi ve öteki ilaçlar için Los Angeles Çocuk Hastanesi’ne götürmek için kafi gaza haiz olduklarından güvenilir olmakla ilgili.

Aile, Spencer’ın ciddi eklem ağrısına yol açan kalıtsal bir hastalık olan Ehlers-Danlos sendromu olduğundan almış olduğu sakatlık kontrolüne güveniyor. Ek olarak omurgasındaki kırık disklerle ve omurilik sinirlerine baskı icra eden bir kistle de başa çıkıyor. Ocak ayında haşere denetim teknisyeni olarak emek vermeyi bıraktı ve karısına daha çok mali mesuliyet verdi.

Sakatlık kontrolü, kirayı ve kamu hizmetlerini kapsar ve Deborah’ın özgür çalışmasını gazın karşılanmasına bırakır. Ek olarak, eleştiri derecede hasta evlatları olan ailelere destek olan Çocuklar için Mucizeler’den ayda 500 dolar alıyorlar.

Bir Haziran sabahı, Annabelle en sevilmiş olduğu battaniyeye sarılı bir halde kanepede beklerken, Deborah öndeki seyahat için atıştırmalıklar hazırladı. Uzun sarı saçlarının bir çok, tedavileri sebebiyle döküldü. Bir gece ilkin Deborah, Costco’da doldurmak için 73.24 dolar harcadı.

Ayrılmadan ilkin Deborah, çiftin çek hesaplarında eksi bakiye bulunduğunu öğrendi. Tabağımda oldukça şey var, dedi.

Aile, bir aile üyesinin sıhhat bakımını aslına bakarsanız erteledi: Şef isminde bir Doberman pinscher olan köpekleri, bağırsaklarını yukarı iten bir kitle için baytar ziyaretini atladı.

Bir kapı, uzun, karanlık bir koridoru aydınlatıyor.  Odada, genç bir kızı ve odasının bir kısmını, lambasından pembemsi bir tonda aydınlatılmış görebilirsiniz.
Annabelle Lewis, akut lenfoblastik lösemisine yönelik tıbbi tedaviler için Los Angeles Çocuk Hastanesine uzun bir yolculuğa hazırlanmak için her Cuma sabahı 4:30’da uyanır.(Heidi de Marco / KHN)

Politikacılar, enflasyonun sızıntı etkilerinin kesinlikle farkındalar. Gavin Newsom’un Haziran ayında imzaladığı bir bütçe kapsamında, yüksek gaz ve öteki mal maliyetlerini dengelemeye destek olmak için, Ekim ayında, Kaliforniya’daki bir çok hane halkı 1.050$’a kadar “enflasyon-rahatlama çekleri” alacak. Kaliforniya’da bir galon gazın averaj fiyatı 5 doların üstünde kalırken, ulusal averaj ortalama 4 dolardır.

Sadece sıhhat uzmanları, tek seferlik yardımla bile, satın alınabilirliğin bazı Kaliforniyalılar için bir hayatta kalma problemi haline gelebileceğinden kaygı ediyor. Mesela, insülin fiyatı, sigortasız şişe başına 300 ila 400 dolar içinde değişebilir.

UCLA Gonda Diyabet Merkezi’nin endokrinologu ve direktörü Matthew Freeby, “Diyabetle yaşayan ve durağan(durgun) bir geliri olan oldukça sayıda hastanın yükselen enflasyondan büyük seviyede etkilendiğini gördük” dedi. “Hem Tip 1 hem de Tip 2 diyabet tipik olarak, halihazırda pahalı olabilecek birden fazla reçeteli ilaç gerektirir. Hastalar, günlük finansmanları ile insülin yada öteki tedaviler benzer biçimde yaşam kurtaran ilaçları içinde seçim yapmak zorunda kaldılar.”

Enflasyon, bilhassa besin fiyatlarının geçen yıl %10,9 oranında artmasıyla, sıhhat bakım rejimlerinin bir parçası olarak belirli gıdalara bağımlı olan insanoğlu için de bir güçlük teşkil ediyor.

California, San Dimas’tan bütünleştirici bir beslenme sağlığı pratisyeni olan 60 yaşındaki Toyan Miller’a, iltihaplanmaya yol açan iki otoimmün hastalık olan vaskülit ve Hashimoto tiroiditi teşhisi kondu. Miller’in tıbbi olarak uyarlanmış rejimi, glütensiz, organik yiyecekler gerektirir. Miller, her hafta bakkaliye harcamış olduğu averaj 300 doları karşılamak için tasarruflarına daldığını söylemiş oldu. Geçen yıl, ortalama 100 dolar daha azca harcadı.

“Avokado mayonez fiyatı beni korkuttu” dedi. “Eskiden 8 dolardı. Şimdi, 16.99 dolar.”

Sıhhatli olanlar bile kendilerini gereksinim duyan ailelerine yada arkadaşlarına yardım ederken bulabilirler.

Los Angeles’ın dağlık Laurel Canyon semtinde, 60 yaşındaki Shelley Goldstein, her ikisi de 90’lı yaşlarda olan ebeveynlerine, sıhhat sigortası kapsamında olmayan idrar kaçırma ürünleri benzer biçimde ürünler için ödeme yapmalarında destek oluyor. Goldstein’ın babasına kısa sürede Alzheimer hastalığı teşhisi kondu ve eşi Doris ile beraber bir emeklilik topluluğunda yaşıyor.

Konuşma koçu olarak çalışan Goldstein, “Bunlar temel şeyler, sadece ikisi içinde ayda 70 dolar benzer biçimde bir şey” dedi. “Bu oldukça fazla.”

Goldstein, durağan(durgun) gelirli emekliler oldukları için ebeveynlerinin sıhhat maliyetlerinin ne kadarını üstlenmesi gerektiği mevzusunda endişeleniyor.

“Şu anda beni geceleri ayakta tutan şey, gelecek olan şey” dedi. “İki tane var. Ailemin ped, ilaç ve öteki tıbbi desteğe olan ihtiyacı, sağlıkları azaldıkça artıyor.”

Deborah ve kızı Annabelle Lewis, bir Çocuk Hastanesinin cam giriş kapısına doğru yürüyorlar.
Deborah ve Annabelle Lewis, Rosamond, California’daki evlerinden iki saatten fazla otomobil sürdükten sonrasında 17 Haziran 2022’de Los Angeles Çocuk Hastanesine varırlar.(Heidi de Marco / KHN)

Bu KHN hikayesi ilk olarak California Health Care Foundation’ın bir hizmeti olan California Healthline’da gösterildi.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu