CHARLOTTE, NC – Bir senelik kemoterapi ve radyasyondan sonrasında doktorlar, 2014 senesinde Penelope “Penny” Wingard’a meme kanserinin remisyonda bulunduğunu söylemiş oldu. Bu iyi haber için yakarma ediyordu. Fakat hem de, kendi eyaletinde etken meme kanseri tedavisi gören hastalara geçici Medicaid kapsamı sunan bir program için artık nitelikli olmadığı anlamına da geliyordu.

Wingard sigortasız kaldı. Tıbbi geçiş ücretinden kurtulmuştu, sadece mali geçiş devam ediyordu.

Takip randevuları, kan testleri ve taramalar için faturalar hızla birikiyordu. Yakında, onkoloğu borcunu ödeyene kadar onu görmeyeceğini söylemiş oldu.

Wingard, “Saçlarım kemoterapiden bile çıkmamıştı” dedi ve “onkoloğumu göremedim.”

Tıbbi borç, kredi puanını o denli düşürdü ki, kredi almaya hak kazanmak için savaşım etti ve iş ve apartman başvurusu yapmak üzücü bir edinim haline geldi.

“Hasta olduğun için cezalandırılıyor benzeri biçimindesin,” dedi Wingard.

Bu senenin başlarında, üç ulusal kredi kurumu tıbbi borçla başa çıkmak için yeni politikalar açıkladığında, tüketici savunucuları bunun Wingard benzer biçimde hastalar için rahatlama sağlayacağını düşünerek kutladılar. Sadece, değişikliklerin ona yada tıbbi borçtan en oldukca etkilenenler olan öteki birçok Siyah ve düşük gelirli hastaya yardım etmek için kafi olmadığı ortaya çıktı.

Yeni politikalara nazaran, Equifax, Experian ve TransUnion, ödenmiş borçları yada ödenmemiş olsalar bile 500 doların altındakileri kredi raporlarından kaldıracak. Bu, insanların borcunu ortadan kaldırmaz, sadece düşünce, bir otomobil yada ev kredisi almaya hak kazanmak benzer biçimde kilometre taşlarına daha kolay erişebilmeleri için tahsilatların kara lekesini kredilerinden kaldırmaktır.

2023’te tam olarak yürürlüğe girecek olan değişikliklerin tahmini 16 milyon Amerikalıya yarar sağlaması umut ediliyor. Sadece bu yaz gösterilen bir federal rapor, buna en oldukca gerekseme duyanların olamayabileceğini öne sürüyor.

Raporun ortak yazarı ve Tüketici Mali Koruma Bürosu kıdemli ekonomisti Ryan Sandler, “Kredi raporlama şirketleri bunu büyük bir değişim olarak duyuru etseler de, gerçek şu ki bir tek ufak şeyleri kaldırıyorlar” dedi. “Kim bilir basın bültenlerinin inanmanızı istediği kadar iyi bir şey yapmıyorlar.”

En oldukca tıbbi borç yükü altında olan insanoğlu Siyah yada Hispanik, düşük gelirli ve Cenup’de olma eğilimindedir. Ülke çapında bir KFF anketi, Siyahların %56’sının ve Hispanik yetişkinlerin %50’sinin, Hispanik olmayan beyaz yetişkinlerin %37’sine kıyasla, tıbbi yada dişhekimliği faturaları sebebiyle cari borçları bulunduğunu söylemiş oldu. Ve 2021’de gösterilen bir araştırma, tıbbi borcun düşük gelirli topluluklarda ve Medicaid’i genişletmeyen Cenup eyaletlerinde en yüksek bulunduğunu buldu.

Sadece Sandler, “tüm koleksiyonlarını kaldıracak nüfusun çoğunluğu beyaz mahallelerde ve yüksek gelirli mahallelerde yaşama olasılığı birazcık daha yüksek” dedi.

Sandler, 500 doların altındaki tahsilatların çoğu zaman ödenmemiş bir ortak ödeme yada maddi güvenceden kaynaklandığını ve sigortalı kişilerin daha varlıklı ve beyaz olma olasılığının daha yüksek bulunduğunu söylemiş oldu.

Şimal Carolina’da yaşayan bir Siyah hanım olan Wingard benzer biçimde birinin, kredi şirketlerinin yeni politikalarından yararlanma olasılığı daha düşük.

Wingard’ın onkoloğu onu kestikten sonrasında, faturaları ödenmeden onu görecek başka bir tabip bulmak neredeyse altı ay sürdü.

Şimal Carolina Medicaid’i genişletmedi, bundan dolayı 58 yaşındaki ve ufak evladı olmayan Wingard, eyaletindeki kamu sigortası programına hak kazanmıyor.

Bugün toplam tıbbi borcunun 50.000 doların üstünde bulunduğunu tahmin ediyor. Bir tek kanser tedavisi için değil, hem de sonraki yıllarda gelişen alakasız sıhhat sorunlarının faturaları için de geçerlidir.

Okul sonrası öğretmeni ve hususi öğretmeni, covid-19 temas seyircisi ve vasıta çağırma hizmetinde sürücü olarak çalıştı, sadece bu işlerin hiçbirinde sıhhat sigortası yardımı olmadı. Wingard’ın hususi sigorta almaya gücü yetmez. Bu onu satmaca üzerine satmaca için kancaya attı. Kredi raporu, tabip muayenehanelerini, hastaneleri ve laboratuvarları temsil eden tahsilat kurumlarından gelen beş sayfalık bildirimleri gösteriyor.

Wingard beceriklidir. Değişken ölçekli ücretler üstünde çalışan klinikler, ödemeleri azaltan eczane programları ve sıhhat bakım maliyetlerini karşılamaya destek olan kar amacı gütmeyen kuruluşların peşine düştü. Fakat onu borçtan kurtarmaya yetmedi.

Şubat ayında, Wingard’ın kanser nüksünü denetlemek için hususi bir mamograma ihtiyacı vardı. Buluşma öncesinde, maliyeti karşılamayı kabul eden mahalli bir kâr amacı gütmeyen kuruluşla temasa geçti. Sadece işlemden birkaç hafta sonrasında Wingard, ortalama 1.900 dolarlık bir satmaca aldı. Wingard, kâr amacı gütmeyen kurum ve hastane içinde bazı iletişimsizlik bulunduğunu söylemiş oldu. Problemi çözmeye çalışırken, satmaca tahsilata gitti. 500 dolardan fazla, bundan dolayı yeni kredi kuruluşu politikaları gelecek yıl tam olarak yürürlüğe girse bile kaldırılmayacak.

Wingard, “Oldukca sıkı dövüşüyorsun ve oldukca şey yaşıyorsun” dedi. “Gene de, kimi zaman herhangi bir rahatlama görmüyorsunuz.”

KFF anketine nazaran, tıbbi borcu olan Amerikalıların ortalama %20’si hiçbir süre hepsini ödeyeceklerini düşünmüyor. Wingard, neticelerle yaşamaktan vazgeçti.

Buzdolabı ve sobası bir yılı aşkın süredir bozuk. Bu tarz şeyleri değiştirebilmek için kredi almaya hak kazanamıyor, bu yüzden en sevilmiş olduğu aile tarifinden pişmiş tavuk yapmak yerine, çoğu zaman bir kutu çorba yada fast-food tavuk kanadı ile yetiniyor.

Acil durumlarda – mesela bu sonbaharda kırılan bir dişi onarması gerektiğinde – Wingard ailesinden borç alıyor. Fakat para istemek kolay değil, dedi. “Hiçbir şey yapamıyormuşsun benzer biçimde kendini değersiz hissettiriyor.”

Kısa sürede gösterilen bir araştırma, tıbbi borcun birçok insanı temel hizmetler için ödeme yapamayacak hale getirdiğini, barınma ve besin güvensizliğini artırdığını ve “hastalık ve finansal güvencesizliğin aşağı yönlü bir sarmalına katkıda bulunabileceğini” buldu.

Wingard için, iş bulma kabiliyetine zarar verdi. İki işverenin, zayıf kredinin arka plan kontrollerinde kırmızı bayrak olarak göründüğünü ve pozisyonlar için geri çevrilmesine yol açtığını söylemiş oldu.

Kar amacı gütmeyen sıhhat savunuculuğu grubu Community Catalyst’in program direktörü Mark Rukavina, işverenlerin kimi zaman kredi raporlarını “karakterin vekili” olarak kullandıklarını deklare etti. İki aday eşit niteliklere sahipse, sadece birinin kredisi düşük yada ödenmemiş birkaç borcu var ise, işverenler bu kişiyi daha azca görevli görebilir, dedi – tıbbi borcun birinin satmaca ödeme olasılığının doğru bir tahmincisi olmadığını gösteren araştırmalara karşın.

Kredi şirketlerinin yeni politikalarının Wingard’ın durumunu iyileştirme olasılığı düşük olsa da, tüketici savunucuları, toplumun tıbbi borç hakkında değişik düşünmeye başladığına dair işaretler bulunduğunu söylüyor.

Biden yönetimi, federal borç verenlere kredi başvurularını değerlendirirken artık tıbbi borcu dikkate almamalarını tavsiye etti ve Tüketici Mali Koruma Bürosundan tıbbi borcun kredi raporlarında görünüp görünmeyeceğini araştırmasını istedi.

Bazı sürpriz tıbbi satmaca türlerini yasaklayan bir federal yasa bu yıl yürürlüğe girdi ve bazı eyaletler Medicaid’i genişleterek yada kar amacı gütmeyen hastaneleri düşük gelirli hastalara mali yardım sağlamaktan görevli tutarak tıbbi borçlara karşı korumaları güçlendirdi.

Ağustos ayında, kredi puanlarını hesaplayan bir şirket olan VantageScore, formülünde tıbbi koleksiyonları kullanmayı bırakacağını söylemiş oldu.

Wingard daha süratli ve daha kuvvetli değişime hazır. Ve oraya iyi mi ulaşılacağına dair bir fikri var: Washington’da tıbbi borçtan muafiyet ve gelecekteki faturaları azaltmak için genel sigorta talebinde bulunmak için bir yürüyüş.

“Bir milyon insanoğlunun orada toplanıp daha iyi sıhhat hizmetlerine ihtiyacımız bulunduğunu söylemesi bence tarih yazmak olur” dedi. “Bir ihtimal o süre desteğe ihtiyacımız bulunduğunu anlarlar.”

Bu Proje Hakkında

“Tanı: Borç”, KHN ve NPR içinde ABD’daki tıbbi borcun ölçeğini, tesirini ve nedenlerini araştıran bir raporlama ortaklığıdır.

Dizi, KHN gazetecileri ve editörleri ile ortaklık içinde KFF’deki kamuoyu araştırmacıları tarafınca tasarlanan ve çözümleme edilen bir anket olan “KFF Sıhhat Bakım Borç Anketi”ne dayanmaktadır. Anket, 25 Şubat – 20 Mart 2022 tarihleri ​​içinde çevrimiçi ve telefon yöntemiyle, İngilizce ve İspanyolca olarak, 1.292’si mevcut sıhhat borcu olan erişkin ve 382’sinde sıhhat borcu olan erişkin dahil olmak suretiyle ulusal temsili 2.375 ABD’li yetişkinden oluşan bir örneklem içinde gerçekleştirildi. son beş yıl. Örnekleme hatası marjı, tam örnek için artı yada eksi 3 yüzde puanı ve mevcut borcu olanlar için 3 yüzde puanıdır. Alt gruplara dayalı sonuçlar için örnekleme hatası marjı daha yüksek olabilir.

Kredi bürosu ve yoksulluk, ırk ve sıhhat durumuyla ilgili öteki demografik verileri çözümleme eden Urban Institute, ABD’de tıbbi borcun nerede yoğunlaştığını ve hangi faktörlerin yüksek borç seviyeleriyle ilişkili bulunduğunu araştırmak için ek araştırmalar yapmış oldu.

JPMorgan Chase Enstitüsü, müşterilerin bakiyelerinin büyük tıbbi harcamalardan iyi mi etkilenebileceğini incelemek için Chase kredi kartı sahiplerinden alınan bir örneklemden alınan kayıtları çözümleme etti.

KHN ve NPR’den muhabirler ek olarak ülke genelindeki hastalarla yüzlerce görüşme gerçekleştirmiş oldu; doktorlar, sıhhat sektörü liderleri, tüketici savunucuları, borç avukatları ve araştırmacılarla konuştu; ve tıbbi borçla ilgili oldukca sayıda araştırma ve anketi gözden geçirdi.