Geçen yıl Tim Chevalier, falloplastinin bir parçası olarak gerekseme duyduğu epilasyon prosedürü olan bir penis oluşturulması için sigorta şirketinden birçok güvence reddi aldı.

Elektroliz, Oakland, California’da bir yazılım geliştiricisi olan Chevalier benzer biçimde trans bireyler içinde yaygın bir prosedürdür. Bazı durumlarda yüzdeki yada vücuttaki istenmeyen tüyleri almak için kullanılır. Fakat bununla birlikte bir falloplasti yada vajinoplasti, vajina oluşturulması için de gereklidir, şu sebeple ameliyat esnasında yer değiştirecek dokudaki tüm saçların çıkarılması gerekir.

Chevalier’in sigortacısı Anthem Blue Cross, prosedür için öncesinden izin olarak malum şeye ihtiyacı bulunduğunu söylemiş oldu. Chevalier yetkiyi aldıktan sonrasında bile, geri ödeme taleplerinin reddedilmeye devam ettiğini söylemiş oldu. Chevalier’e gore, Anthem prosedürün kozmetik olarak kabul edildiğini söylemiş oldu.

Birçok trans hasta, sigorta şirketlerinin cinsiyeti doğrulayan bakımı karşılamasını sağlamakta zorlanıyor. Bir niçin ABD sıhhat sistemi içindeki transfobidir, sadece bir diğeri tıbbi teşhislerin ve prosedürlerin sigorta şirketleri için iyi mi kodlandığını ihtiva eder. Ülke çapında, sıhhat hizmeti sağlayıcıları, Internasyonal Hastalık Sınıflandırması, Onuncu Gözden geçirme yada ICD-10 tarafınca sağlanan tanı kodlarının bir listesini kullanır. Ve trans bireylerin savunucuları, bunların birçoğunun hastaların gereksinimlerini karşılamadığını söylüyor. Bu tür teşhis kodları, elektroliz yada cerrahi benzer biçimde hangi prosedürlerin sigorta tarafınca kapsanacağını belirlemek için temel sağlar.

Los Angeles Çocuk Hastanesi Transgençlik Sağlığı ve Gelişimi Merkezi’nin tıbbi direktörü Dr. Johanna Olson-Kennedy, “ICD-10’da kodların fazlaca sınırı olan olduğu yaygın olarak kabul ediliyor” dedi.

2019 senesinde Dünya Sıhhat Örgütü tarafınca onaylanan ve Şubat ayında dünya genelinde kabul edilmeye başlanan kodlama sisteminin 11. baskısına geçilmesini korumak için çaba sarfediyor. Bugün 34’ten fazla ülke ICD-11 kullanıyor.

Yeni baskı, “transseksüalizm” ve “cinsiyet kimliği bozukluğu” benzer biçimde modası geçmiş terimleri, artık bir akıl sağlığı durumu olarak değil, cinsel sıhhat durumu olarak sınıflandırılan “cinsiyet uyuşmazlığı” ile değiştirmiştir. Olson-Kennedy, bunun trans kişilerin sıhhat hizmetlerinde damgalanmasını azaltmada fazlaca mühim bulunduğunu söylemiş oldu.

Ruh sağlığı sınıflandırmasından uzaklaşmak, bununla birlikte, kimi zaman ruh sağlığı iddialarını fizyolojik hastalıklardan daha katı bir halde sorgulayan sigorta şirketleri tarafınca cinsiyeti doğrulayan bakımın daha çok kapsanması anlamına da gelebilir. DSÖ yetkilileri, DSÖ internet sayfasına gore cinsel sıhhat kısmına cinsiyet uyumsuzluğunun eklenmesinin “sıhhat müdahaleleri için bakıma erişimi artırmaya destek olacağını” ve “durumun damgalanmasını ortadan kaldıracağını” umduklarını söylediler.

Sadece tarih, ICD-11’in muhtemelen ABD’de senelerce uygulanmayacağını gösteriyor. DSÖ ilk olarak 1990’da ICD-10’u onayladı, sadece ABD bunu 25 yıl süresince uygulamadı.

Ayrıca, kendilerini trans olarak tanımlayan hastalar ve doktorları, sigorta kapsamına girmek için ya da cepten çıkan büyük faturaları karşılamak için kitle fonlaması kullanmak için saatler harcıyor. Chevalier, saatte 140 dolardan 78 saat elektroliz aldığını ve bunun 10.920 dolara mal bulunduğunu tahmin ediyor.

Anthem sözcüsü Michael Bowman, bir e-postada, Anthem’in “bu hizmetler için öncesinden onaylanmış kapsama alanı” olduğundan “tıbbi bir inkar yada kapsama reddi olmadığını” yazdı.

Bununla beraber, ön onay verildikten sonrasında bile, Anthem, Chevalier’in iddialarına, prosedürün tıbbi olarak lüzumlu olmaktan ziyade kozmetik olarak kabul edilmiş olduğu için elektrolizin geri ödenmeyeceğini belirterek cevap verdi. Bu, Chevalier’in cinsiyet disforisi teşhisinden bağımsızdır – birinin biyolojik cinsiyeti ve cinsiyet kimliği eşleşmediğinde hissedilen ruhsal sorun – bir çok tabip epilasyon için tıbbi olarak meşru bir niçin olarak kabul eder.

Bowman, “bu mesele belirlendikten sonrasında, Anthem, faturalandırma sisteminde manuel geçersiz kılmayı içeren dahili bir süreç uyguladı” diye yazdı.

Bir adamın sol kolunun bir çizgiyle işaretlendiği ve sağ kolundan daha az saça sahip olduğu ön kollarının yakından görünümü.
Chevalier, penis oluşturması olan falloplastisi için lüzumlu olan elektroliz epilasyonu için geri ödeme taleplerinde sıhhat planından yine yine reddedildi. Ön kolu, ameliyat için cildini toplamak için kılların alındığı yeri gösteriyor.(KHN için Shelby Knowles)

Gene de Chevalier, Kaliforniya Yönetilen Sıhhat Bakımı Departmanına şikayette bulunmuş oldu ve eyalet, Anthem Blue Cross’un uyum dışı bulunduğunu duyuru etti. Ek olarak, KHN, Marşı Chevalier’in faturaları hakkında sorular sormaya başladıktan sonrasında, Nisan ayından bu yana ele alınmayan iki iddia Temmuz ayında çözüldü. Şimdiye kadar, Anthem Chevalier’e ortalama 8.000 dolar geri ödeme yapmış oldu.

Trans hastaların almış olduğu bazı işlemler de sigorta şirketleri tarafınca “cinsiyete hususi” olarak değerlendirildiği için kapsam haricinde tutulabilir. Mesela, transseksüel bir adamın jinekolojik ziyareti, sigorta planı bu ziyaretleri yalnızca hanım olarak kayıtlı kişiler için kapsadığı için karşılanmayabilir.

“Daima şu sual vardır: Sigorta şirketine hangi cinsiyeti söylemelisiniz?” dedi. Davis, California’da acil tıp doktoru olan Dr. Nick Gorton. Trans olan Gorton, trans bakımı hariç sigorta planlarına haiz hastalarına, belirli işlemler için lüzumlu olacak cepten harcamaları, hastanın sigorta evraklarında adam yada hanım olarak listelenmesine gore hesaplamasını tavsiye ediyor. Mesela Gorton, bir trans adamın sorusunun “daha ​​pahalı olan nedir – testosteron için ödeme yapmak mı yoksa Pap smear için ödeme yapmak mı?” haline geldiğini söylemiş oldu. – sigorta muhtemelen ikisini de kapsamadığından.

Seneler süresince, bazı doktorlar trans hastaların bakımları için başka tıbbi nedenler bularak trans hastaların sigorta kapsamına alınmasına destek oldu. Gorton, mesela, transseksüel bir adam histerektomi isterse sadece sigortasının cinsiyeti doğrulayan bakımı kapsamıyorsa, Gorton’un cinsiyet disforisi yerine pelvik ağrı için ICD-10 kodunu hastanın satmaca kaydına gireceğini söylemiş oldu. Gorton, pelvik ağrının ameliyat için meşru bir niçin bulunduğunu ve sigorta sağlayıcıları tarafınca yaygın olarak kabul edildiğini söylemiş oldu. Sadece bazı sigorta şirketleri geri adım attı ve hastalarına yardım etmenin başka yollarını bulması gerekiyordu.

2005 senesinde Kaliforniya, cinsiyet yada cinsiyet kimliği temelinde sıhhat sigortası tarafınca ayrımcılığı yasaklayan türünün ilk örneği bir yasayı kabul etti. Şimdi, 24 eyalet ve Washington DC, hususi sigortanın transseksüellerle ilgili sıhhat yardımlarını hariç tutmasını yasaklıyor.

Tim
Chevalier, “Sonunda geri ödeme almama karşın, geri ödemeler ertelendi ve fazlaca fazla zamanımı yaktı” diyor. “Bir çok insan derhal vazgeçerdi.”(KHN için Shelby Knowles)

Netice olarak, Gorton’un California’daki muayenehanesinde cinsiyeti doğrulayan bakım arayan hastalar için artık değişik kodlar kullanımı gerekmiyor. Sadece öteki eyaletlerdeki doktorlar hala savaşım ediyor.

Indiana University Health’in Cinsiyet Sağlığı Programında dahiliye uzmanı ve çocuk doktoru olan Dr. Eric Meininger, hormon tedavisi arayan bir trans evladı tedavi ederken, hastanın ziyaretinin birincil sebebi olarak çoğu zaman “ilaç yönetimi” için ICD-10 kodunu kullanır. Bunun sebebi, Indiana’nın LGBTQ + kişilere sigorta koruması elde eden bir kanunu olmaması ve cinsiyet disforisi birincil niçin olarak listelendiğinde, sigorta şirketlerinin kapsamı reddetmesidir.

Meininger, “Bu sinir bozucu,” dedi. Bir hastanın satmaca kaydında, kimi zaman bir prosedürün kapsanma olasılığını çoğaltmak için cinsiyet disforisi de dahil olmak suretiyle birden fazla teşhis sağlar. “Birisi için çoğu zaman beş, yedi yada sekiz teşhis koymak zor olmasa gerek şu sebeple orada bir sürü belirsiz teşhis var.”

ICD-11’i uygulamak, tüm kodlama sorunlarını çözmeyecektir, şu sebeple sigorta şirketleri, cinsel sıhhat durumu olarak listelenmesine karşın cinsiyet uyuşmazlığıyla ilgili prosedürleri karşılamayı reddedebilir. Ek olarak, birçok devletin sigortanın cinsiyeti doğrulayan bakımı hariç tutmasına hala izin verdiği gerçeğini değiştirmeyecek. Sadece Olson-Kennedy, damgalamayı azaltma açısından ileriye doğru bir adım bulunduğunu söylemiş oldu.

ABD’nin ICD-10’a geçişinin bu kadar uzun sürmesinin bir sebebi, Amerikan Tabipler Birliği’nin harekete şiddetle karşı çıkmasıdır. Yeni sistemin doktorlara inanılmaz bir yük getireceğini savundu. AMA, 2014 tarihindeki bir mektupta, doktorların “68.000 teşhis koduyla – bugün kullanılan ortalama 13.000 teşhis kodundan beş kat artış” ile uğraşmak zorunda kalacaklarını yazdı. Dernek, sağlayıcıların kodlama sistemlerini güncellemek için yazılım uygulamanın da maliyetli olacağını ve ufak tıbbi uygulamalara mali bir darbe indireceğini savundu.

WHO sözcüsü Christian Lindmeier, eski kodlama sistemlerinden değişik olarak, ICD-11’in fizyolojik bir kod kılavuzu olmadan tamamen elektronik bulunduğunu ve yeni bir dağıtım gerektirmeden bir tıbbi tesisin mevcut kodlama sistemine dahil edilebileceğini söylemiş oldu.

Bu değişikliklerin ABD’de yeni baskının benimsenmesini kolaylaştırıp kolaylaştırmayacağı hemen hemen görülmedi. Şimdilik, cinsiyetini doğrulayan bakıma gerekseme duyan birçok trans hasta, faturalarını ceplerinden ödemeli, sigorta şirketleriyle savaşım etmeli yada başkalarının cömertliğine güvenmeli.

Chevalier, “Sonunda geri ödeme almama karşın, geri ödemeler ertelendi ve fazlaca zamanımı yaktı” dedi. “Bir çok insan derhal vazgeçerdi.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu