LANSING, Mich. — Aktivistler, siyaset yapıcılar, politikacılar, hizmet sağlayıcılar ve hasta olmak isteyenler 8 Kasım seçimlerini izlerken, kürtajla ilgili savaşım eyalet çapında siyasal bir çözüme doğru hızla aşama kaydediyor.

Seçmenler, onaylandığı takdirde bir kadının Michigan Anayasası’nda kürtaj yapma hakkına koruma sağlayacak olan 3. Öneriye karar verecek.

Kansas bu yıl kürtajın yasal kalması için oy kullandı. Şimdi Michigan, California, Kentucky, Montana ve Vermont ile beraber beş eyaletten biri ve Yüksek Mahkeme’nin Haziran ayındaki kararının peşinden gelecek ay seçmenlerden kürtaj politikasına ağırlık vermelerini istiyor. Dobbs – Jackson Hanım Sağlığı Örgütü. Bu karar, mahkemenin 1973’teki kararını bozdu. Karaca – Wade karar verir ve devletleri kendi kürtaj politikalarını belirlemeye bırakır.

Mahkemenin kararından bu yana, ABD’de kürtaj erişimi bir standartlar karmaşasına dönüşüyor. Bazı eyaletlerde, kitaplarda kalan onlarca senelik yasalar acıklı değişimleri tetikleyebilirken, öteki eyaletler yeni yasalara bakıyor. Sadece siyaset ortamı şekillenirken, ön saflardakiler belirsiz bir belirsizlik durumunda çalışmalıdır.

Michigan’da, siyasal olarak çıkmaza giren eyalet hükümeti, kürtajı yasaklayan 1931 tarihindeki bir yasanın ortadan kaldırılmasını ve peşinden yargıçların savcıların bunu uygulamasını geçici olarak engellediği mahkemelere atılmasını sağlamış oldu. Kürtaj haklarını korumaya yönelik oy pusulası önlemi, sadece savunucuların 735.000’den fazla geçerli imza içeren dilekçeler sunmasından ve Michigan Yüksek Mahkemesi yargıçlarının dilekçe teknikleriyle ilgili yasal bir çekişmeyi sona erdirmesinden sonrasında oy pusulalarına girdi.

Kürtaj politikası, kürtaj haklarını destekleyen görevdeki Demokrat Vali Gretchen Whitmer’ın saldırı ve ensest vakalarında bile kürtaja karşı çıkan açık sözlü bir tutucu olan Cumhuriyetçi Tudor Dixon’a karşı koşmasıyla hem başsavcı yarışına hem de valilik yarışına sıçradı.

Whitmer, Michigan seçmenlerini kürtaj hakkını korumak için cehennem şeklinde savaşmaya çağırdığında, Michigan Katolik Piskoposu Earl Boyea, Katolikleri eyalet anayasa değişikliğini durdurmak için “aden şeklinde savaşmaya” çağırdı.

Grand Rapids Gebelik Kaynakları Merkezi CEO’su ve Proposal 3’e karşı koalisyonun bir üyesi olan Jim Sprague, “Şu anda Lansing’de birazcık tenis maçı oluyor” dedi.

Kürtajı sona erdirmek için kampüslerdeki öğrencilerle beraber çalışan Protect Life Michigan’ın yönetici direktörü Christen Pollo, önlemde “ezici bir halde, seçmenlerin aşırı politikalara karşı çıktığını” söylemiş oldu. Sadece Detroit Free Press ve medya ortakları tarafınca yaptırılan bir ankete bakılırsa, ankete katılanların %64’ü Michigan Anayasası’nda kürtaj haklarını düzenlemeye yönelik oy pusulasına oy vermeyi planlıyor.

Ayrıca, eyaletin kürtaj sağlayıcıları, Michigan’da neyin yasal olacağı mevzusundaki kafa karışıklığının ortasında hastaları görmeye devam ediyor. Lansing’deki hareketli bir alışveriş meydanındaki tam hizmetli bir Planlı Ebeveynlik kliniğinde, çalışanlar hala hizmet arayan tertipli bir bayan akışı görüyor. Ve kliniğin otoparkının önündeki işlek bir köşede, kürtaj karşıtı protestocuların devamlı akışı, tıpkı bu yerin onlarca yıl ilkin açılmasından bu yana yaptıkları şeklinde, işaretler tutarak hala ortaya çıkıyor.

Her şey Yargıtay’ın zamanı kararından öncekiyle nerede ise aynı görünüyor, sadece perde arkasında, kürtaj sağlayıcıları ve savunucuları belirsiz bir geleceğe hazırlanıyor. Atlanta’daki Ulusal Siyah Hanım Sağlığı İmperatifi başkanı Linda Goler Blount, doğum denetim şekillerinin mevcut olduğundan güvenilir olma çabalarını desteklemek için ülke çapındaki aktivist ağlarıyla beraber çalışıyor. “Bu gruplardan bazıları tıbbi kürtaj ürünleri sipariş ediyor ve bu tarz şeyleri stokluyor” dedi.

Ve tıp uzmanları, Michigan’ın Tavsiye 3’ü geçmezse nasıl biteceği mevzusunda endişeleniyorlar. East Lansing’deki Michigan Eyalet Üniversitesi’nde tıp asistanları ile çalışan Dr. Alane Laws-Barker, bazı acil servis ve dahiliye asistanlarının bakım sağlarken kürtaja niçin olmakla suçlanabileceklerinden kaygı ettiklerini söylemiş oldu. Kurul genelinde, doktorlar ve öteki sağlayıcıların tıbbi lisanslarının tehlikede olabileceğinden yada oy pusulası başarısız olursa kendilerini kilitli bulabileceklerinden kaygı duyduklarını söylemiş oldu.

Tüm tıp toplumu “bekle ve gör anında” dedi.

Sadece Sprague, 3. Tavsiye geçerse, hanımefendileri ve evlatları korumuş olan düzinelerce başka yasayı kitaplardan temizleyen bir şelaleye niçin olacağını söylemiş oldu. Michigan’da fazlaca köktencilik olan “bayanlar için fena bir yasa” olarak nitelendirdi.

Eyalette kürtaj yasağı, muhtemelen Siyah bayanlar üstünde en büyük etkiye haiz olacaktır. Michigan Cemiyet Sağlığı Departmanına bakılırsa, Siyah bayanlar 2021’de eyalette kürtaj yaptıran hastaların ortalama %56’sını oluşturuyor.

Goler Blount, “Kürtaj hizmetleri arayan Siyah bayanların sayısındaki eşitsizlik, her yerde çektikleri birçok sıhhat hizmeti eşitsizliğine işaret ediyor” dedi.

Goler Blount, siyah üreme aktivist gruplarının sahadakiler içinde bulunduğunu ve seçmenlere seçilmiş yetkililerin nerede durduğunu açıkça gösterdiğini söylemiş oldu. Kitlesel seçmen kaydı ve oydan çıkma çabaları üstünde çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Michigan’daki her iki taraf da davalarını yapmak için reklamlara milyonlarca yatırım yapmış oldu. Mahalle taramalarına ve telefon ağaçlarına ek olarak, toplumsal medyaya da dahil oluyorlar. Eminem olarak bilinen Detroitli rapçi Marshall Mathers, kim tedbiri destekliyor. Her iki taraf için işaretler avlularda filizleniyor ve kürtaj karşıtı gruplar eyalet çevresinde yakarış mitingleri düzenliyor.

Devlet oylamayı beklerken bahisler yüksek ve kızışıyor. Eylül’de bir adam vuruldu Ionia County’de kürtaj karşıtı broşürler dağıtırken omzunda 83 yaşındaki bir kanvasçı ve bu ayın başlarında, Lansing’deki bir Roma Katolik Kilisesi’nin önüne kürtaj hakları duvar yazısı püskürtüldü.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında informasyon elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).