Bertine Bahige, o zamanlar Zaire’de yaşayan genç bir çocukken, 1994’te iki Orta Afrika ülkesinin sınırını oluşturan bir nehri geçerek Ruanda soykırımından kaçan mültecileri izlediğini hatırlıyor.

Bahige, “Birkaç yıl sonrasında bunun ben olacağımı bilmiyordum” dedi.

Bahige’nin içler acısı sığınmacı yolculuğu 1997’de Demokratik Kongo Cumhuriyeti olan ülkesinde cenk patlak verdiğinde kaçırılıp çocuk asker olmaya zorlanmasıyla başladı. 15 yaşlarında Mozambik’teki bir sığınmacı kampına firar etti ve burada beş yıl yaşadı. 2004’te bir sığınmacı yerleştirme programı vasıtasıyla Baltimore’a gelene kadar.

Şimdi 42 yaşlarında olan Bahige, gelişme şeklinin “bağlanmak ve sertleşmek” bulunduğunu söylemiş oldu ve bu felsefeyi ABD’deki hayata uyum sağlamaya taşıdı Üniversiteye gidene kadar birden fazla işte çalıştı ve cemiyet kolejinde dersler aldı Wyoming’den burslu. O şimdi Gillette, Wyoming’de bir ilköğretim müdürü ve o süre ve şimdi başa çıkma stratejisinin kendini meşgul etmek bulunduğunu söylemiş oldu.

“Geçmişe baktığımda, kendi travmamla uğraştığımı bile düşünmüyorum” dedi.

Tekrardan yerleştirme sayılarının Başkan Donald Trump döneminde 40 senenin en düşük seviyesine ulaşmasının arkasından bu yıl ABD’ye daha çok sayıda sığınmacı geliyor. Bu yeni gelenler, kendilerinden önceki sığınmacılar benzer biçimde, genel nüfusun travma sonrası stres bozukluğu, depresyon ve kaygıya haiz olma olasılığından 10 kat daha fazladır. Bahige benzer biçimde birçoğu, sertlik yada zulüm sebebiyle anavatanlarını terk etti. Ondan sonra, Wyoming’in Orta Afrika’dan olmasıyla birlikte değişik olan yeni ortamlara entegre olmanın zihinsel yüküyle uğraşmaları gerekir.

Bu, Bahige’i yeni nesil mültecilerin refahı mevzusunda endişelendiriyor.

Bahige, “Bir kişinin içinde yaşamış olduğu sistem türü, şu anda içinde yaşamış olduğu yeni yaşam ve dünyadan tamamen değişik olabilir” dedi.

Akıl sağlığı hizmetlerine olan gereksinimleri genel nüfusunkinden daha çok olsa da, mültecilerin bu tür hizmetleri alma olasılığı oldukca daha düşüktür. Eksikliğin bir kısmı toplumsal farklılıklardan meydana gelmektedir. Sadece büyük bir unsur, ABD’deki ruh sağlığı sağlayıcılarının genel sıkıntısı ve mültecilerin karşılaşmış olduğu ruh sağlığı bakımı almanın önündeki sayısız engel ve engeldir.

Sığınmacılar, ister Northern Rocky Mountains benzer biçimde kırsal bir bölgeye ister Atlanta benzer biçimde bir kentsel ortama ulaşsınlar, bakım için aylarca bekleyen bekleyişlerle ve hizmet ettikleri insanların kültürünü anlayan klinisyen eksikliğiyle karşı karşıya kalabilirler.

1975’ten bu yana ortalama 3,5 milyon sığınmacı ABD Birleşik Devletleri’ne kabul edildi. Dışişleri Bakanlığı’na gore, Trump yönetimi esnasında senelik kabuller 2016’da ortalama 85.000’den 2020’de 11.814’e düştü.

Başkan Joe Biden, 30 Eylül’de sona erecek olan 2022 federal mali yılı için sığınmacı kabulü üst sınırını 125.000’e yükseltti. Ağustos ayının başlangıcında 18.000’den azca girişle bu tavana ulaşılması pek mümkün değil, sadece kabul edilen şahıs sayısı aylık olarak artıyor.

Sığınmacılar, varışlarından itibaren 90 gün içinde genel bir tıbbi değerlendirmeyle beraber ruh sağlığı taramasından geçerler. Sadece, Georgetown Üniversitesi’nde aile hekimliği profesörü ve İnsan Hakları için Doktorlar’ın kıdemli tıbbi danışmanı Dr. Ranit Mishori, bu testin etkinliğinin büyük seviyede bir eleme uzmanının karmaşık kültürel ve dilsel sorunlarda gezinme kabiliyetine bağlı bulunduğunu söylemiş oldu.

Mishori, sığınmacı nüfusunda travma oranlarının daha yüksek olmasına karşın, yerinden edilmiş kişilerin hepsinin ruh sağlığı hizmetlerine ihtiyacı olmadığını söylemiş oldu.

Stres ve sıkıntıların etkileriyle uğraşan sığınmacılar için Internasyonal Kurtarma Komitesi benzer biçimde tekrardan yerleştirme kurumları destek sağlar.

Mackinley Gwinner, “Bazı insanoğlu gelip derhal hizmet talep edecek ve bazıları kendilerini tamamen güvende hissedene, vücutları alışana ve travma tepkisi birazcık dağılmaya başlayana kadar birkaç yıl buna gerekseme duymayacak” dedi. , Montana, Missoula’daki IRC’nin zihinsel sıhhat gezgini.

Bahige’nin kabul etmiş olduğu ve sığınmacı yerleştirme hizmeti olmayan Wyoming eyaletinin aksine, IRC Missoula, son yıllarda Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Suriye, Myanmar, Irak, Afganistan, Eritre ve Ukrayna’dan gelen mültecileri Montana’ya yerleştirdi. Kırsal alanlarda ruh sağlığı hizmetlerine erişimde büyük bir güçlük, oldukca azca sayıda sağlayıcının bu ülkelerin dillerini konuşmasıdır.

Myanmar, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Suriye’den gelen büyük bir sığınmacı nüfusuna haiz olan Atlanta’nın Clarkston banliyösünde tercüme hizmetleri daha çok mevcuttur. Beş ruh sağlığı klinisyeni, Atlanta’daki IRC ve Georgia Eyalet Üniversitesi’nin Önleme Araştırma Merkezi tarafınca hazırlanan yeni bir program kapsamında IRC olay çalışanları ile beraber çalışacak. Olay çalışanları barınma, istihdam, eğitim ve öteki mevzularda destek olurken, klinisyenler mültecilerin ruh sağlığı gereksinimlerini değerlendirecektir.

Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Somali doğumlu eski bir sığınmacı ruh sağlığı klinisyeni olan Farduus Ahmed, bir profesyonelden akıl sağlığı hizmeti almanın birçok sığınmacı için alışılmadık bir düşünce olabileceğini söylemiş oldu.

Akıl sağlığı bakımına gerekseme duyan sığınmacılar için damgalanma, tedaviye engel olabilir. Ahmed, bazı mültecilerin ABD makamlarının akıl sağlığıyla savaşım ettiklerini öğrenirlerse sınır dışı edilmekle karşı karşıya kalabileceklerinden korktuğunu ve bazı bekar annelerin de aynı nedenle çocuklarını kaybedeceklerinden kaygı ettiğini söylemiş oldu.

“Bazı insanoğlu hizmet aramanın ‘deli’ oldukları anlamına geldiğini düşünüyor” dedi. “Değişik kültürlerin bakış açısını ve ruh sağlığı hizmetlerini iyi mi algıladıklarını idrak etmek oldukca mühim.”

Uzun bekleme süreleri, kültürel ve dil kaynaklarının eksikliği ve toplumsal farklılıklar, bazı sıhhat uzmanlarının mültecilerin ruh sağlığı gereksinimlerini ele almak için alternatif yollar önermesine niçin oldu.

George Washington Üniversitesi’nde psikiyatri profesörü olan Dr. Suzan Song, kapsamı bireysel terapinin ötesinde akran müdahalelerini içerecek şekilde genişletmek, saygınlığı ve umudu tekrardan inşa edebilir, dedi.

Song, aynı dili paylaşan biriyle zaman geçirmenin yada markete gitmek için otobüsü iyi mi kullanacağını öğrenmenin “inanılmaz derecede iyileştirici bulunduğunu ve birinin ilinti hissetmesini sağladığını” söylemiş oldu.

Clarkston’da, Önleme Araştırma Merkezi yakında mültecilerin topluluk üyelerinin ruh sağlığı ihtiyaçlarının karşılanmasında daha direkt bir rol oynamasına müsaade eden bir alternatif başlatacak. Merkez, karmaşık ve çoklu travmaları ele almak için anlatıya maruz bırakma terapisi adında olan bir teknik kullanarak öteki bayanlara ve annelere danışmanlık meydana getirecek ve onları eğitecek olan altı ila sekiz sığınmacı hanımı “düzensiz terapistler” olarak yetiştirmeyi planlıyor.

Hastaların bir terapist yardımıyla hayatlarının kronolojik bir anlatısını oluşturduğu tedavi, kişinin yaşamı süresince yaşamış olduğu travmatik deneyimlere odaklanır.

Georgia State Üniversitesi’nin Danışmanlık ve Ruhsal Servisleri’ndeki klinik ruh sağlığı danışmanlığı programının koordinatörü Jonathan Orr, terapinin kültürel olarak uyarlanabileceğini ve yetersiz hizmet alan topluluklarda uygulanabileceğini söylemiş oldu.

Bununla beraber, Amerikan Psikoloji Derneği, daha çok araştırmaya gerekseme bulunduğunu tavsiye ederek, TSSB’si olan erişkin hastalar için yalnızca şartlı olarak anlatıya maruz bırakma terapisini önermektedir.

Sadece yöntem, 2016 senesinde Suriye’den ABD’ye ulaştıktan sonra Gürcistan’ın Snellville kentinde yaşayan 25 yaşındaki Kürt sığınmacı Mohamad Alo için işe yaradı.

Alo, covid-19 salgını başladığında kendini desteklemek için tam zamanlı çalışırken Georgia State’e gidiyordu. Pandemi sırasındaki kesintiler ona düşünmek için süre verirken, Suriye’den kaçmak ve sertlik tehdidi de dahil olmak suretiyle geçmişini işlemek için araçlara haiz değildi.

Yoğun programı tekrardan toparlandığında, yeni keşfettiği kaygı ve odak kaybıyla baş edemediğini hissetti. Anlatıya maruz bırakma terapisinin, bu stresle başa çıkmasına destek bulunduğunu söylemiş oldu.

Tedavi seçeneklerinden bağımsız olarak, ABD Birleşik Devletleri’ne bir sığınmacı ulaştığında akıl sağlığı devamlı birinci öncelik değildir. Bahige, “Birisi hayatta kalma yaşamını yaşadıysa, göstereceğiniz son şey kırılganlıktır” dedi.

Sadece Bahige, tekrardan yerleşimi mültecilerin ruh sağlığı gereksinimlerini karşılamaları için bir fırsat olarak da görüyor.

Mültecilerin “ruh sağlıklarına dikkat ederlerse başarıya ulaşmış olabileceklerini ve yaratmaya çalışmış oldukları yaşamın her alanında gelişebileceklerini anlamalarına” destek olmanın mühim bulunduğunu söylemiş oldu. Bu zihniyeti değişiklik yapmak güçlendirici olabilir ve bu hala öğrenmekte olduğum bir şey.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu