SACRAMENTO, Kaliforniya. — Bilim adamları, doktorlar ve patologlar, Sacramento County adli tabibinin Lori McClintock’un ölümünün yüzyıllardır bitkisel bir ilaç olarak kullanılan bir nebat olan beyaz dut ile ilgili olduğu ve adli tabibin botanik danışmanının ” ofisine yazdığı bir mektupta toksik değil.

ABD Temsilcisi Tom McClintock’un (R-Calif.) eşi McClintock, Aralık ayında “beyaz dut yaprağı alımının negatif etkilerinin” niçin olduğu gastroenterit (mide ve bağırsak iltihabı) sebebiyle dehidrasyondan öldü. Sacramento County adli tabibinin raporuna. Adli doktor ölümün kaza olduğuna karar verdi.

Sadece Sacramento İlçe Adli tabibi Kimberly Gin, beyaz dut yaprağının niçin McClintock’u 61 yaşlarında öldüren dehidrasyona yol açtığını ve çeşitli uzmanlar içinde şüpheciliği körüklediğini açıklamadı – ne de açıklayan kayıtlar sağlamış oldu.

Otopsi raporuna nazaran, Lori McClintock’un midesinde “kısmen bozulmamış” bir beyaz dut yaprağı bulunmuş oldu. Sadece, adli tabibin davayla ilgili olarak yayınladığı belgelerde, beyaz dut yaprağı, takviye, öz, toz yada bitkiyi yutmak için başka herhangi bir yöntem kullandığına dair başka bir referans yok.

“Bir tür istenmeyen etkiye niçin olmak için kelimenin tam anlamıyla beyaz dut yapraklarından oluşan sepetler gerekir. Naturel ürünleri araştırmak ve geliştirmek için bilimsel niteliği olan, hükümet ve sanayi yetkilileriyle ortaklaşa iş icra eden Mississippi Üniversitesi Ulusal Naturel Ürünler Araştırma Merkezi’nin baş bilim adamı Bill Gurley, o süre bile ölümcül bir şey görmüyorsunuz” dedi.

Şeker hastalığı, yüksek gerilim ve aşırı kiloluluk şeklinde çeşitli rahatsızlıklar için kullanılan beyaz dut yaprağı olarak adlandırılan nebat ve ilaç etkileşimleri mevzusunda uzman olan Gurley, “muhtemelen dünyadaki en güvenli yapraklardan biri” ve “onun güvenlik mevzusundaki sicili emsalsizdir.”

“Bu hanımefendinin, en azından bildiğimiz kadarıyla, yalnız bir dut yaprağını yutarak öldüğü sonucuna iyi mi sıçrayabilecekleri mevzusunda kafamı kaşıyorum” dedi.

Los Angeles’taki Cedars-Sinai Tıp Merkezi’nde bütünleştirici tıp kliniğini kuran ve şu anda kapalı olan UCLA Botaniklerde Rejim Takviyeleri Araştırma Merkezi için bazı alternatif ilaç ve tedavilerin güvenliğini araştıran Dr. Mary Hardy, adli tabibin vardığı sonucun “ ikna edici değil.”

Hardy, “Ortalama ölüm sebebi mevcut kayıtlar tarafınca desteklenmiyor” dedi.

Sacramento İlçe sözcüsü Kim Nava vesilesiyle temasa geçen Gin, KHN’den gelen röportaj taleplerini onlarca kere reddetti ve ofisinin McClintock’un ölümüne kısmi bir beyaz dut yaprağının katkıda bulunmuş olduğu sonucuna iyi mi vardığını açıklayan data vermeyi reddetti.

Çin’e özgü beyaz dut ağacının yaprakları ve meyveleri yüzyıllardır geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Son on yılda meydana getirilen bilimsel niteliği olan araştırmalar, yapraklarından elde edilmiş ekstraktın kan şekerini düşürdüğünü ve zayıflamaya destek bulunduğunu bulmuştur. İnsanlar onu bir ekstrakt yada toz olarak kapsül yada hap şeklinde alırlar. Ek olarak genç yaprakları pişmeden yada demlenmiş yapraklarını nebat çayı olarak yiyebilirler.

McClintock’un beyaz dut yaprağını iyi mi yuttuğu – pişmeden mi yedi yoksa çay mı içti – ve nereden almış olduğu belli değil.

Orta ve Şimal Kaliforniya’da birden fazla ilçeyi kapsayan bir bölgeyi temsil eden Cumhuriyetçi Tom McClintock, adli tıp raporuna nazaran, karısını 15 Aralık 2021’de Kaliforniya’daki Elk Grove’daki evinde tepkisiz buldu. Tekrarlanan yorum taleplerine yanıt vermedi.

Ocak ayında eşinin cenazesinde Tom McClintock, yas tutanlara, ölmeden bigün ilkin onunla konuştuğunda iyi bulunduğunu söylemiş oldu. Sadece adli tabibin raporuna nazaran, ölümünden bigün ilkin “mide rahatsızlığı şikayeti vardı”.

McClintock ek olarak yas tutanlara “dikkatlice rejim yaptığını” ve “bir spor salonuna yeni katıldığını” söylemiş oldu.

KHN, otopsi raporu ve ölüm belgesine ek olarak 10 Mart tarihindeki adli tıp raporunu Temmuz ayında aldı ve bulguları Ağustos ayında bildirdi.

Adli doktor McClintock’un vücudunu grip, öteki solunum yolu virüsleri ve covid-19 için kontrol etti. Hiçbiri tespit edilmedi. Ek olarak, KHN tarafınca görüşülen beş patologa nazaran, McClintock’un vücudunda yüksek seviyelerde üre nitrojen, sodyum ve kreatinin – tüm dehidrasyon emareleri bulunduğunu gösteren bağımsız laboratuvar testleri yaptırdı. Bir tek bir tanesi beyaz dut yaprağının dehidrasyona katkıda bulunmuş olabileceğini söylemiş oldu.

Tüm patologlar, adli tabibin kamuya açıklanmış belgelerinin McClintock’un iyi mi öldüğüne dair tam bir fotoğraf sağlamadığını ve adli tabibin evde ne bulmuş olduğu ve McClintock’un herhangi bir ilaç alıp almadığı şeklinde mühim ayrıntıları içermediğini söylemiş oldu. yada takviyeler.

“Birazcık dehidrasyon olabileceğine dair gösterge doğrudur. Alabama Üniversitesi-Birmingham Patoloji Departmanı adli kısmı müdürü ve Jefferson County, Alabama’nın baş adli tabibi olan Dr. Gregory G. Davis, “Hakikaten gidecek başka bir şeyleri yok” dedi.

Davis, öteki uzmanların yapmış olduğu şeklinde zehirli olarak kabul edilmediğini ilave ederek, “Dut yaprağının ölümde kesinlikle bir rol oynadığını bilmiyorum” dedi.

“Otopsi sonuçlarına bakınca, oldukça sağlıklıymış şeklinde görünüyordu ve şu anda onun ölmesini hakikaten beklemiyordunuz. Doğrusu bu aslına bakarsanız onu zor bir dava haline getirdi bu sebeple açık değil.”

Amerikan Patologlar Koleji Adli Patoloji Komitesi başkanı ve Connecticut baş tıbbi muayenecisi Dr. James Gill, birinin dehidrasyondan ölmesinin günler alabileceğini ekledi. Çoğu zaman birkaç saat devam eden, tam olarak sindirilmemiş bir yaprak tek başına “ölüme katkıda bulunmaz” dedi.

Gill, “Birinin susuz kalmadan ölmesi minimum yedi gün kadar sürer” dedi. Eldeki kayıtlara nazaran “hakikaten uymayan bazı şeyler var”.

Gill, McClintock’un ölümünü, ölüm soruşturmalarının ortalama yüzde 5’inde meydana gelen, bilinmeyen nedenlerden meydana gelen organik bir ölüm olarak değerlendireceğini söylemiş oldu.

Amerikan Zehir Denetim Merkezleri Birliği’ne nazaran, son 10 yılda zehir denetim yetkililerine beyaz dut bitkisinden ölüm bildirilmedi. “Negatif vakaları” izleyen veri tabanına nazaran, 2002’den beri FDA’ya dut takviyeleri tarafınca hastalanmış olabilecek iki olay bildirilmiştir. FDA sözcüsü Lindsay Haake, soruşturmaları açıklamadığı için ajansın davayı araştırıp incelemediğini söylemeyi reddetti.

KHN, McClintock’un ölüm sebebi ile alakalı hikayeyi yayınladıktan sonrasında, adli doktor, California Üniversitesi-Davis Nebat Çeşitliliği Merkezi küratörü Alison Colwell’in 29 Aralık 2021 tarihindeki mektubu da dahil olmak suretiyle birkaç ek belge yayınladı. Adli doktor, Colwell’den otopsi esnasında McClintock’un midesinde bulunan 1 1/8-inç 7/8-inç yaprak parçasını tanımlamasını istemişti.

Colwell, onu beyaz dut olarak tanımladı ve esnekliğine ve “birazcık yeşil rengine” dayanarak, “büyük olasılıkla tazeyken yutulduğu” sonucuna vardı.

Beyaz dut ağaçlarının Sacramento bölgesinde yaygın olmasına karşın, Aralık ayındaki yapraklarının “sert, sararmış ve çoğunlukla ağaçlardan dökülmüş” bulunduğunu kaydetti.

Colwell ek olarak basitçe şöyleki demiştir: “Beyaz dut zehirli değildir.”

Mektubunda, “Örneği, ekildiği malum yada Sacramento bölgesinde yerli olduğu malum ölümcül zehirli türlerle karşılaştırdım ve hiçbir eşleşme bulamadım” dedi. Colwell bir röportaj talebini reddetti.

Bitkisel ürünler endüstrisi, rejim takviyeleri endüstrisi ve onların müttefikleri, McClintock’un beyaz dut yaprağı içeren takviyeleri yedikten sonrasında ölmüş olabileceği ihtimalinden rahatsız oldu – beyaz dut yaprağının kendisini bırakın.

Minnesota Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde klinik profesör olan Rick Kingston, “Besin olarak kullanıldı, ilaç olarak kullanıldı” dedi. Ek olarak, takviye piyasasına ve öteki müşterilere ürünleriyle ilgili negatif vakaları kaydetme ve takip etme mevzusunda destek olan bir şirket olan SafetyCall International’ın kurucu ortağıdır.

Bitkisel yetiştiricileri ve üreticileri temsil eden Amerikan Bitkisel Ürünler Derneği, Kingston’ı McClintock’un davasını incelemesi için görevlendirdi. Kingston, “Bir sürü otopsi raporu görüyorum,” dedi. “Bunun destekleyici veriler açısından oldukça seyrek bulunduğunu kabul etmeliyim.”

Birkaç nebat uzmanı, McClintock’un midesinde bulunan yaprağın beyaz dut olup olmadığını da sorguluyor. Takviye endüstrisi ve öteki müşteriler için botanik nebat testleri yürüten California merkezli Alkemist Labs’ın CEO’su Élan Sudberg, Colwell’in mektubunun, raporu okuyan öteki kişilerin onu kati olarak beyaz dut olarak tanımlamasına destek olacak yaprak değerlendirmesinin ayrıntılarından yoksun bulunduğunu söylemiş oldu. Ya öyleki, dedi ya da yaprak beyaz dut değildi.

Adli tabibin daha çok data yayınlaması, davayı tekrardan açması ve daha sıkı testler yapması icap ettiğini söylemiş oldu.

Sudberg, “Tekrardan bir araştırma görmeyi ve niçin temelde hareketsiz bir yapraktan öldüğü sonucuna vardıklarını anlamayı oldukca isterim” dedi.

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu