SAKRAMENT, Kaliforniya — Bilim adamları, doktorlar ve patologlar, Sacramento County adli tabibinin, Lori McClintock’un ölümünün yüzyıllardır bitkisel bir ilaç olarak kullanılan bir nebat olan beyaz dut ile ilgili olduğu ve botanikçinin bunu “toksik olmayan” olarak adlandırdığı sonucuna itiraz ediyorlar. ofisine yazdığı bir mektupta.

ABD Temsilcisi Tom McClintock’un (Kaliforniya Cumhuriyetçisi) eşi McClintock, “beyaz dut yapraklarının yutulmasının negatif etkilerinin” niçin olduğu mide ve bağırsak iltihabı olan gastroenterit sebebiyle Aralık ayında ansızın öldü. Sacramento County Coroner’dan bir rapora. Adli hekim ölümün kaza olduğuna karar verdi.

Sadece Sacramento İlçesi Adli tabibi Kimberly Gin, beyaz dut yaprağının niçin McClintock’u 61 yaşlarında öldüren dehidrasyona yol açtığını belirlediğini açıklamadı – ya da açıklamak için kayıtlar sağlamış oldu – bir takım uzmandan şüpheler çekti.

Otopsi raporuna gore, Lori McClintock’un midesinde “kısmen bozulmamış” bir beyaz dut yaprağı bulunmuş oldu. Sadece, adli tabibin davayla ilgili yayınladığı belgelerde, bu yaprakları, takviyeleri, özleri, tozları yada bitkiyi yutmak için başka herhangi bir yöntemi kullanmasına dair başka bir referans yoktur.

“Herhangi bir negatif etkiye niçin olmak için kelimenin tam anlamıyla büyük beyaz dut yaprakları sepetleri gerekir. Organik ürünleri araştırmak ve geliştirmek için bilimsel niteliği olan, hükümet ve sanayi yetkilileriyle ortaklaşa iş meydana getiren Mississippi Üniversitesi Ulusal Organik Ürünler Araştırma Merkezi’nden kıdemli bilim adamı Bill Gurley, o vakit bile ölümcül bir şey görmüyorsunuz” dedi.

Diyabet, yüksek gerilim ve aşırı kiloluluk benzer biçimde çeşitli rahatsızlıklar için kullanılan beyaz dut yaprağı olarak adlandırılan bitki-ilaç etkileşimleri mevzusunda uzman olan Gurley, “Muhtemelen dünyadaki en güvenli yapraklardan biri” ve “Kendisinin güvenlik sicili” dedi. hiçbiri ikinci değil.”

“Iyi mi oluyor da bu hanımefendinin bildiğimiz kadarıyla yalnız bir dut yaprağını yutarak öldüğü sonucuna varabildiklerini merak ediyorum” dedi.

Los Angeles’taki Cedars-Sinai Tıp Merkezi’ndeki bütünleştirici tıp kliniğinin kurucusu Dr. Mary Hardy, şu anda kapalı olan UCLA Botanik Rejim Takviyesi Araştırma Merkezi için bazı alternatif ilaçların ve terapilerin güvenliğini araştırdı, adli tabibin vardığı sonucun ” ikna edici değil.”

Hardy, “Ortalama ölüm sebebi mevcut kayıtlarla desteklenmiyor” dedi.

Sacramento İlçe sözcüsü Kim Nava vasıtasıyla erişilen Gin, KHN’den gelen röportaj taleplerini onlarca kere reddetti ve ofisinin bir parça beyaz dut yaprağının KHN’nin ölümüne niçin olduğu sonucuna iyi mi vardığını açıklayan data vermeyi reddetti.

Çin’e özgü beyaz dut ağacının yaprakları ve meyveleri yüzyıllardır geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Son on yılda meydana getirilen bilimsel niteliği olan araştırmalar, yapraklarının ekstraktının kan şekerini düşürdüğünü ve zayıflamaya destek bulunduğunu bulmuştur.

İnsanlar onu kapsül yada hap şeklinde, özüt yada toz olarak alırlar. Ek olarak genç yaprakları pişmeden yiyebilir yada nebat çayı olarak hazırlayabilirsiniz.

McClintock’un beyaz dut yaprağını iyi mi yuttuğu – ya pişmeden yediği ya da çay olarak içtiği – ve nereden almış olduğu belli değil.

Orta ve şimal Kaliforniya’da oldukça ilçeli bir bölgeyi temsil eden Cumhuriyetçi Tom McClintock, adli tıp raporuna gore karısını 15 Aralık 2021’de Elk Grove’daki evinde tepkisiz buldu. McClintock, tekrarlanan yorum taleplerine cevap vermedi.

Ocak ayında eşinin cenazesinde Tom McClintock, yas tutanlara, ölmeden bigün ilkin onunla konuştuğunda iyi bulunduğunu söylemiş oldu. Sadece adli tıp raporuna gore, ölümünden bigün ilkin “mide rahatsızlığı şikayeti vardı”.

McClintock ek olarak yas tutanlara “dikkatli bir halde rejim yaptığını” ve “bir spor salonuna yeni başladığını” söylemiş oldu.

KHN, otopsi raporu ve ölüm belgesine ek olarak 10 Mart tarihindeki adli tıp raporunu Temmuz ayında almış ve Ağustos ayında bulgularını rapor etmiştir.

Adli hekim McClintock’un vücudunu grip, öteki solunum yolu virüsleri ve covid-19 için kontrol etti. Hiçbiri tespit edilmedi. Ek olarak, KHN tarafınca görüşülen beş patologa gore McClintock’un vücudunda yüksek seviyelerde üre nitrojen, sodyum ve kreatinin, tüm dehidrasyon emareleri bulunduğunu gösteren bağımsız laboratuvar testleri yaptırdı. Yalnız bir tanesi beyaz dut yaprağının dehidrasyona katkıda bulunmuş olabileceğini söylemiş oldu.

Tüm patologlar, kamuya açıklanmış adli hekim belgelerinin McClintock’un iyi mi öldüğüne dair tam bir fotoğraf sağlamadığını ve adli tabibin evinde ne bulmuş olduğu ve McClintock’un herhangi bir ilaç yada takviye alıp almadığı benzer biçimde mühim ayrıntıları içermediğini söylemiş oldu.

“Birazcık dehidrasyon olabileceğine dair gösterge doğrudur. Alabama-Birmingham Üniversitesi Patoloji Departmanı adli bölüm müdürü ve Jefferson County, Alabama’nın baş tıbbi muayenecisi Dr. Gregory G. Davis, hakikaten başka bir şeyleri yok” dedi.

Davis, “Dut yaprağının ölümde ne olursa olsun bir rol oynayıp oynamadığını bilmiyorum” dedi ve öteki uzmanlar benzer biçimde zehirli olarak kabul edilmediğini de sözlerine ekledi.

“Otopsi sonuçlarına bakıldığında, oldukça sıhhatli olduğu görülüyor ve o vakit ölmesini hakikaten beklemiyordunuz. Bu aslına bakarsan onu zor bir durum haline getirdi bu sebeple açık değil.”

Amerikan Patologlar Koleji Adli Patoloji Komitesi başkanı ve Connecticut’ın baş tıbbi muayenecisi Dr. James Gill, birinin dehidrasyondan ölmesinin günler alabileceğini ekledi. Tam olarak sindirilmemiş tek bir yaprak, çoğu zaman yalnız birkaç saat devam eden bir süreç, “ölüme katkıda bulunmaz” dedi.

Gill, “Birinin su içmemekten susuzluktan ölmesi minimum yedi gün kadar sürer” dedi. Eldeki kayıtlara gore, “hakikaten birbirine uymayan bazı şeyler var.”

Gill, McClintock’un ölümünü, araştırmış olduğu ölümlerin ortalama %5’inde meydana gelen, bilinmeyen nedenlerden meydana gelen naturel bir ölüm olarak değerlendireceğini söylemiş oldu.

Amerikan Zehir Denetim Merkezleri Birliği’ne gore, son 10 yılda zehir denetim yetkililerine beyaz dut bitkisinden ölüm bildirilmedi.

2002’den bu yana, “negatif vakaları” izleyen veri tabanına gore, dut takviyelerinden hastalanmış olabilecek iki insan FDA’ya rapor edilmiştir. FDA sözcüsü Lindsay Haake, ajansın soruşturmalarını açıklamadığı için bu davayı araştırıp araştırmadığını söylemeyi reddetti.

KHN, McClintock’un ölüm sebebi ile alakalı hikayeyi yayınladıktan sonrasında, adli hekim, California-Davis Üniversitesi Nebat Çeşitliliği Merkezi’nin küratörü Alison Colwell’in 29 Aralık 2021 tarihindeki mektubu da dahil olmak suretiyle birkaç ek belge yayınladı. Adli hekim Colwell’den otopsi esnasında McClintock’un midesinde bulunan 1 1/8-inç’e 1 7/8-inç yaprak parçasını tanımlamasını istemişti.

Colwell onu beyaz dut olarak tanımladı ve esnekliğine ve “birazcık yeşil rengine” dayanarak “muhtemelen tazeyken yendiği” sonucuna vardı.

Beyaz dut ağaçlarının Sacramento bölgesinde yaygın olmasına karşın, Aralık ayında yapraklarının “sert, sararmış ve çoğunlukla ağaçlardan dökülmüş” bulunduğunu kaydetti.

Colwell ek olarak basitçe şu şekilde demiştir: “Beyaz dut toksik değildir.”

Mektubunda, “Örneği, ekildiği yada Sacramento bölgesine özgü olduğu malum ölümcül toksik türlerle karşılaştırdım ve hiçbir eşleşme bulamadım” dedi. Colwell bir röportaj talebini reddetti.

Bitkisel endüstrisi, gıda takviyesi endüstrisi ve onların müttefikleri, McClintock’un beyaz dut yaprağı bir yana, beyaz dut yaprağı içeren takviyeleri yedikten sonrasında ölme ihtimalini irkildiler.

Minnesota Üniversitesi Eczacılık Okulu’nda klinik profesör olan Rick Kingston, “Bir besin olarak, bir ilaç olarak kullanıldı” dedi. Ek olarak, ek endüstriye ve öteki müşterilere ürünleriyle ilgili negatif vakaları kaydetme ve takip etme mevzusunda destek olan bir şirket olan SafetyCall International’ın kurucu ortağıdır.

Nebat yetiştiricilerini ve üreticilerini temsil eden Amerikan Bitkisel Ürünler Derneği, Kingston’ı McClintock’un davasını incelemesi için görevlendirdi. Kingston, “Bir sürü otopsi raporu görüyorum,” dedi. “Bunun destekleyici veriler açısından oldukça noksan bulunduğunu kabul etmeliyim.”

Birkaç nebat uzmanı, McClintock’un midesinde bulunan yaprağın beyaz dut olup olmadığını da sorguluyor.

Ek endüstri ve öteki müşteriler için botanik bitkileri kontrol eden California merkezli Alkemist Labs’ın CEO’su Élan Sudberg, Colwell’in mektubunun, yaprak değerlendirmesinin ayrıntılarından yoksun bulunduğunu ve bunun başkalarına destek olacağını söylemiş oldu. beyaz dut. Bu, ya da yaprak beyaz dut değil, dedi.

Adli tabibin daha çok data yayınlaması, davayı tekrardan açması ve daha sıkı testler yapması icap ettiğini de sözlerine ekledi.

Sudberg, “Yeni bir kontrol görmeyi ve bunun niçin temelde hareketsiz bir yaprak tarafınca öldürülmüş olduğu sonucuna vardıklarını anlamayı oldukça isterim” dedi.

Bu öykü tarafınca üretildi KHNgösteren Kaliforniya Sıhhat Hattıeditoryal olarak bağımsız bir hizmet olan Kaliforniya Sıhhat Vakfı.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu