Hastaneden eve gelmesinden ortalama iki yıl sonrasında, 62 yaşındaki Rick Lucas’ın evinin etrafına tıbbi ekipman hala saçılmış durumda. Akciğer kapasitesini ölçen bir aygıt olan bir spirometreyi eline alır ve istediği kadar derin olmasa da derin bir nefes alır.

Gene de Lucas, covid-19 sebebiyle üç aydan fazla solunum aletine bağlı kalmış biri için uzun bir yol kat etti.

“Artık neredeyse normalim,” dedi. “Posta kutusuna yürüyebildiğimde fazlaca heyecanlandım. Şimdi tüm kasabayı dolaşıyoruz.”

Düzinelerce büyük tıp merkezi, ülke çapında uzmanlaşmış covid klinikleri kurdu. Kitle kaynaklı bir proje 400’den fazla sayıldı. Sadece uzun soluklu covid’i tedavi etmek için standart bir protokol yok. Ve uzmanlar tedaviler için geniş bir ağ kuruyor, fazlaca azı resmi klinik deneyler için hazır.

Kaç kişinin uzun süredir covid semptomlarından muzdarip olduğu net değil. Tahminler, emek harcamadan araştırmaya büyük seviyede değişmiş olur – bundan dolayı çoğu zaman uzun soluklu covid tanımının kendisi değişmiş olur. Sadece daha tutucu tahminler, bu durumdaki milyonlarca insanı hâlâ sayıyor. Bazıları için, kalıcı semptomlar ilk covid nöbetinden daha fena. Lucas benzer biçimde ötekiler ölümün eşiğindeydi ve uzun bir hastanede kaldıktan sonrasında bile beklenenden fazlaca daha fena bir hızla iyileşme yaşadılar.

Semptomlar fazlaca değişkendir. Lucas’ın beyin sisi, yorgunluğu ve depresyonu vardı. Enerjisini geri kazanmaya adım atar, sonrasında gidip hafifçe bahçe işlerini dener ve sonunda zatürree olarak hastaneye kaldırılırdı.

Hangi hastalıkların bu kadar uzun süre solunum aletine bağlı kalmaktan kaynaklandığı ve hangisinin uzun soluklu covid denilen gizemli duruma işaret etmiş olduğu net değildi.

Rick, eşi ve birincil bakıcısı Cinde’nin kahkahaları üstüne, “Eve geldikten dört ay sonrasında işe gitmek istiyordum,” dedi.

“’Biliyor musun, bir tek kalk ve git’ dedim. Otomobil kullanamazsın. yürüyemezsin Fakat bir görüşme için gidin. Bunun iyi mi çalıştığını görelim’” diye hatırladı Cinde.

Rick, bu senenin başlarında huzurevi yöneticisi olarak eski alanında kısa süreli görevler alarak çalışmaya başladı. Fakat hala kısmi engelli.

Pek bir çok seneler sonrasında bile semptomları sarsmamışken niçin Rick çoğunlukla iyileşti?

California-San Francisco Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalık uzmanı olan Dr. Steven Deeks, “Hiçbir yerde uzun soluklu kovid hakkında net olan hiçbir şey yok” dedi. “Bunun ne çoğunlukla gerçekleştiğine dair bir tahminimiz var. Sadece şu anda hepimiz veriden arındırılmış bir bölgede.”

Deeks benzer biçimde araştırmacılar, durumun altında yatan sebepleri belirlemeye çalışıyorlar. Bazı teoriler iltihaplanma, otoimmünite, sözde mikro pıhtılar ve vücutta kalan virüs parçalarını ihtiva eder. Deeks, kurumların, hastaları tedavi etmek ve terapileri araştırmak suretiyle çeşitli uzmanlık alanlarından doktorları bir araya getirmek amacıyla bölgesel mükemmeliyet merkezleri oluşturmak için daha çok paraya ihtiyacı bulunduğunu söylemiş oldu.

Hastalar umutsuz olduklarını ve yeniden düzgüsel sezmek için her şeyi denemeye istekli olduklarını söylüyorlar. Ve çoğu zaman çevrimiçi olarak kişisel anekdotlar yayınlarlar.

Deeks, “Toplumsal medyada bu şeyleri takip ediyorum, bir sayı arıyorum,” dedi.

Ulusal Sıhhat Enstitüleri, binlerce hastayı ve yüzlerce araştırmacıyı içeren RECOVER Girişimi vasıtasıyla yakında büyük ilerlemeler vaat ediyor.

Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü müdürü Dr. Gary Gibbons, NPR’ye verdiği demeçte, “Virüsün insan vücudu üstündeki yaygın ve çeşitli tesiri göz önüne alındığında, tek bir tedavi, tek bir tedavi olması pek ihtimaller içinde değil” dedi. “Hepimiz için çözüm bulmaya destek olmamız önemlidir. Bu yüzden gelecek aylarda fazlaca sayıda klinik gözlem yapılacak.”

Ayrıca, tıp topluluğunda, büyük klinik deneyler öncesinde uzun soluklu covid’i tedavi etmede kapsayıcı bir yaklaşım benzer biçimde görünen şey mevzusunda gerilim artıyor. Bazı klinisyenler araştırmalarla desteklenmeden terapileri denemekten çekinirler.

Cleveland Clinic’te 2.000’den fazla uzun soluklu covid hastasına nezaret eden Dr. Kristin Englund, bir grup tek hasta deneyinin araştırma için suları bulandırabileceğini söylemiş oldu. Ekibini “kanıta dayalı tıp” ile bağlı kalmaya teşvik ettiğini söylemiş oldu.

“İnsanlarla tek seferlik bir şeyler denemeyi tercih etmem, bundan dolayı hakkaten daha çok veriye ve kanıta dayalı veriye ihtiyacımız var” dedi. “İleriye dönük bir tür protokole bir şeyler koymaya çalışmalıyız.”

Aciliyeti olmadığı için değil. Englund kendi uzun soluklu covid semptomlarını yaşadı. 2020’de hastalandıktan sonrasında aylarca kendini fena hissetti, “öğleden sonrasında tam anlamıyla ofisimde yerde şekerleme yapıyordu” dedi.

Bu uzun kovid kliniklerinin her şeyden fazlaca hastaların hastalıklarıyla ilgili deneyimlerini doğrulaması ve onlara ümit vermesi icap ettiğini söylemiş oldu. Kanıtlanmış tedavilere bağlı kalmaya çalışır.

Mesela, uzun soluklu covid’i olan bazı hastalarda, ayağa kalktıklarında başlarının dönmesine ve kalp atışlarının hızlanmasına yol açan bir sendrom olan POTS gelişir. Englund bu semptomları iyi mi tedavi edeceğini biliyor. Öteki hastalarda, o denli kolay değil. Uzun covid kliniği rejim, uyku, meditasyon ve yavaş yavaş artan aktiviteye odaklanıyor.

Sadece öteki doktorlar, neyin yapışabileceğini görmek için her türlü tedaviyi duvara atmaya isteklidir.

Lucas’ın Tennessee’deki evinde, mutfak tezgâhı takviye ve reçete hap şişelerini güç bela alıyor. Biri bellek için bir ilaçtır. “Hafızasının daha fena bulunduğunu keşfettik. [after taking it]dedi Cinde.

Bununla beraber, öteki tedaviler destek olmuş benzer biçimde görünüyordu. Cinde, doktorlarına kocasının muhtemelen enerjisini çoğaltmak için testosteron kullandığını sordu ve araştırma yaptıktan sonrasında, hekim bunu denemeyi kabul etti.

Nashville’deki Ascension Saint Thomas’taki uzun süredir devam eden covid kliniğinde Rick Lucas’ı tedavi eden bir göğüs hastalıkları uzmanı olan Dr. Stephen Heyman, “Benim benzer biçimde insanoğlu kayaklarımı birazcık aşıyor, deneyebileceğim şeyler arıyor” dedi.

Bağımlılığı tedavi etmede ümit verici görülen ilaçları ve kolesterol ve kan pıhtıları için kullanılan ilaç kombinasyonlarını deniyor. Ve kendisi de birazcık kobay olmayı düşündü.

Heyman, kendi uzun süredir devam eden covid’iyle inişli çıkışlı. Bir noktada, bellek kayıplarını ve nefes alma güçlüğünü aştığını düşündü, sonrasında ikinci kez virüse yakalandı ve her zamankinden daha bitkin hissediyor.

“Birinin bana ne yapmam icap ettiğini söylemesini bekleyebileceğimi sanmıyorum,” dedi. “Niçin kendimi iyi hissetmediğimi öğrenmek için uzmanlığımı kullanmak zorunda kalacağım.”

Bu öykü, WPLN, NPR ve KHN’yi içeren bir raporlama ortaklığından alınmıştır.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında informasyon elde eden, bağışlanmış, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLANIN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (ayrıntılar).