Margarette Nerette, Haiti’den ABD Birleşik Devletleri’ne ulaştığında, güvenlik ve yeni bir başlangıç ​​aradı.

Eski insan hakları aktivisti, 1991’de Cumhurbaşkanı Jean-Bertrand Aristide’yi deviren askeri darbenin arkasından çıkan siyasal kargaşada hayatından kaygı duyuyordu. İki minik çocuğunu Port-au-Prince’deki kız kardeşiyle beraber bırakan 29 yaşındaki Nerette, Miami’ye geldi. birkaç yıl sonrasında üç aylık vize aldı ve tekrar geri dönmedi. Zaman içinde kendisine siyasal sığınma hakkı verildi.

Sonunda hemşire asistanı olmak için çalıştı, sertifika imtihanını geçti ve bir huzurevinde iş buldu. İşin zor bulunduğunu ve fazla ödemediğini, sadece “bir göçmen olarak bunlar size açık olan işler” dedi.

Birkaç yıl sonrasında ailesi ona katıldı, sadece evlatları onun kariyer yolunu kovuşturmak istemedi. Nerette’nin şimdi 25 yaşlarında olan kızı gençken “Anne, bunu niçin yapıyorsun?” dedi Nerette. Kızı, işi düşük ücretli ve fazla fizyolojik buluyordu.

Uzun seneler sonrasında, şimdi 57 yaşlarında olan Nerette, 25.000’den fazla sıhhat çalışanını temsil eden SEIU1199 işçi sendikasının Florida yerelindeki bir iş için huzurevindeki işinden ayrıldı. Yerelin uzun vadeli bakımdan görevli başkan yardımcısı olarak, sektörü onlarca senedir rahatsız eden ve yaşlanan bebek patlayıcıları uzun vadeli bakım hizmetlerinin sınırlarını zorlarken daha da kötüleşecek olan personel bulma sorunlarının son aşama farkındadır.

ABD, daha yaşlı, zayıf sakinlerin güvenliğini riske atan, doldurulmayan açık pozisyonlar ve yüksek personel devir hızıyla karşı karşıya. İş seçeneklerinin bolca olduğu dar bir işgücü piyasasında, düşük ücretli ve fizyolojik olarak güç gerektiren uzun vadeli bakım işleri zor bir iştir. Uzmanlar, bakım çalışanlarının göç etmesi için yolların açılmasının destek olacağını söylüyor, sadece siyaset yapıcılar harekete geçmedi.

Federal Emek verme İstatistikleri Bürosu’na nazaran, 2031’e giden on yılda, sıhhat hizmetleri destek işlerindeki istihdamın 1,3 milyon artması planlanıyor; bu, öteki tüm büyük meslek gruplarını geride bırakan ortalama %18’lik bir gelişme oranı. Bu direkt bakım çalışanları, diğerlerinin yanı sıra çeşitli türlerde hemşireleri, evde sıhhat yardımcılarını ve fizik tedavi ve mesleki terapi yardımcılarını ihtiva eder.

İnsanlara banyo yapmak, giyinmek ve yiyecek yiyecek şeklinde günlük görevlerde destek olan sertifikalı hemşire asistanları, huzurevlerindeki çalışanların en büyük oranını oluşturuyor. Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri tarafınca geçen yıl gösterilen huzurevi kalitesiyle ilgili geniş kapsamlı bir rapora nazaran, 2029’a giden on yılda ABD Birleşik Devletleri’nde ortalama 562.000 hemşire asistanı işinin doldurulması gerekecek.

Sadece ABD nüfusu yaşlandıkça, huzurevlerinde, yardımlı yaşam tesislerinde ve hususi evlerde bu açık pozisyonları doldurmak için daha azca işçi bulunacaktır. 65 yaş ve üstü yetişkinlerin sayısı 2016 ile 2060 içinde neredeyse ikiye katlanarak 94,7 milyona ulaşacakken, yaşlı ve yaşlılar için bir araştırma ve savunuculuk kuruluşu olan PHI’nin nüfus sayımı verilerinin analizine nazaran, emek harcama yaşındaki yetişkinlerin sayısı yalnızca %15 artacak. işgücü araştırması meydana getiren engelli insanoğlu.

Uzmanlar, göçmenlerin bu boşlukları doldurmada fazlaca mühim bir rol oynayabileceğini söylüyor. 2018 PHI analizine nazaran, şimdiden ortalama 4 direkt bakım çalışanından 1’i yabancı uyruklu.

PHI’da politikadan görevli başkan yardımcısı Robert Espinoza, “Göçmenlerin bu işgücü ve uzun vadeli bakım endüstrisinin geleceği için eleştiri öneme haiz bulunduğunu düşünüyoruz” dedi. “Sektörün muhtemelen onlar olmadan çökeceğini düşünüyoruz.”

Huzurevleri ve öteki uzun soluklu bakım tesisleri, kafi personel bulundurmak için uzun süredir savaşım ediyor. Pandemi esnasında bu tesisler covid-19 enfeksiyonları ve ölümleri için yuva haline ulaştığında problem acıklı bir halde kötüleşti. Pandeminin ilk iki senesinde 200.000’den fazla sakin ve personel öldü, bu da o dönemdeki tüm covid ölümlerinin ortalama dörtte birini temsil ediyor.

American Health Care Association ve National Center tarafınca BLS bordro verilerinin analizine nazaran, Mart 2020’den bu yana uzun vadeli bakım sektörü 300.000’den fazla işini yitirdi ve istihdamı 13 senenin en düşük seviyesi olan 3 milyonun birazcık üstüne getirdi. Destekli yaşam.

Uzun soluklu bakım iş kontenjanlarını doldurmak için yurtdışından gelen potansiyel işçileri belirlemeyi amaçlayan göçmenlik politikaları, gerginliğin hafifletilmesine destek olabilir. Sadece benzer uzun vadeli bakım sorunlarıyla karşılaşan öteki ülkelerin aksine, ABD çoğu zaman yurt dışından direkt bakım çalışanlarını çekmeyi bir öncelik haline getirmedi.

Araştırmaları yaşlanma ve uzun vadeli bakım ekonomisine odaklanan Harvard Tıp Okulu’nda sıhhat hizmetleri politikası profesörü olan David Grabowski, “Göç politikası uzun vadeli bakım politikasıdır” dedi. “Kuvvetli bir iş enerjisini hakkaten teşvik etmek istiyorsak, göçmenliği bireyler için daha erişilebilir hale getirmemiz gerekiyor.”

Her yıl ABD’ye gelen ortalama 1 milyon göçmenin bir çok vatandaşların aile üyeleridir, sadece bazıları çoğu zaman yüksek nitelikli işler için emek harcama vizesi ile gelir.

Göreve geldiği ilk gün, Başkan Joe Biden belgesiz işçiler için vatandaşlığa giden bir yol oluşturacak kapsamlı bir göçmenlik reformu önerdi ve öteki şeylerin yanı sıra istihdama dayalı vize kurallarını revize etti, sadece hiçbir yere varamadı.

Başkan yardımcısı Kristie De Peña, “Evde sıhhat yardımcıları, kişisel sıhhat yardımcıları ve sertifikalı hemşire yardımcıları şeklinde orta ve alt düzey bakım yardımcıları için daha çok göçmenlik fırsatı açmanın arkasında fazlaca fazla ilgi yada siyasal irade olmadı” dedi. bir fikir kuruluşu olan Niskanen Center’da politikadan görevli başkan ve göçmenlik politikası direktörü.

Biden yönetimi, yorum taleplerine cevap vermedi.

Bazı mahalli ve bölgesel kuruluşlar, göçmenleri sıhhat hizmetleri işleriyle buluşturmak için çalışıyor.

Ascentria Care Alliance, beş New England eyaletinde toplumsal hizmetler, sığınmacı yerleştirme ve uzun soluklu bakım hizmetleri sunmaktadır. Devlet ve hususi hayırsever fonlarıyla kurum, Ukrayna, Haiti, Venezuela ve Afganistan’dan gelen mültecilerin Ascentria’nın uzun vadeli sıhhat hizmetleri işlerinde çalışabilmeleri için gereksinim duydukları dil, barınma, çocuk bakımı şeklinde destekleyici hizmetleri almalarına destek olmaya başlıyor. bakım tesisleri ve sıhhat hizmeti ortaklarınınkiler.

Merkezi Worcester, Massachusetts’te bulunan Ascentria’nın başkanı ve CEO’su Angela Bovill, grubun uzun süredir mültecilerin depolar yada perakendeciler şeklinde geleneksel ortamlarda tekrardan yerleşmelerine ve iş bulmalarına destek bulunduğunu söylemiş oldu. “Şimdi onları sıhhat hizmetleri işlerine taşımak için ne gerektiğine bakıyoruz” dedi.

İttifak, programı büyütmek için bağışlama almak suretiyle Emek verme Bakanlığı’na başvuruyor. Bovill, “Doğru yaparsak, göçmenlikten etkili sıhhat çalışanına en süratli şekilde geçmek için bir yol ve bir boru hattı inşa edeceğiz” dedi.

Bazı uzun vadeli bakım uzmanları, ABD’nin göçmenleri cezbetmek için politikalar uygulamaya koymayı göze alamayacağını söylüyor.

Urban Institute’tan Howard Gleckman, “Dünyanın geri kalanıyla, bu işçileri isteyen öteki ülkelerle rekabet halindeyiz” dedi.

Mesela Kanada, göçmenlik mevzusunda her şeyi yapıyor. 2022’de, tarihindeki en büyük sayı olan 430.000’den fazla yeni sürekli sakini ağırladı. Hükümet, göçmenlerin Kanada’nın işgücü büyümesinin neredeyse %100’ünü oluşturduğunu ve 2036’da göçmenlerin nüfusun %30’unu oluşturmasının beklendiğini söylemiş oldu.

Migration Policy Institute tarafınca meydana getirilen nüfus sayımı verilerinin analizine nazaran, ABD’de göçmenler nüfusun ortalama %14’ünü oluşturuyor.

Kanada’nın Ekonomik Hareketlilik Yolları Pilot Programı, Kanadalı işverenlerin gereksinim duyduğu becerilere haiz mültecileri belirlemeyi ve işe almayı amaçlamaktadır. Ocak ayında, Kenya’daki bir sığınmacı kampını ziyaret ettikten sonrasında işe alım görevlileri, Nova Scotia’da devam eden 65 bakım görevlisine iş teklif etti.

Aralık ayında 500 ABD bakımevinde meydana getirilen bir ankette, yarısından fazlası personel sıkıntısının onları yeni sakinleri geri çevirmeye zorladığını söylemiş oldu.

Sektör temsilcileri, Biden yönetiminin geçen yıl asgari huzurevi personel gereksinimlerini belirleyeceğini açıklamasından sonrasında, bu personel zorluklarının daha çok kapalı tesis, birim yada kanatla daha da ağır bir yük haline geleceğini söylemiş oldu.

Uzmanlar, tek başına bir hükümet yetkisinin yetersiz eğitim, ücret, yan haklar yada kariyer gelişimi ile uzun süredir devam eden sorunları çözmeyeceğini söylüyor.

Nerette, “Gençler, 10 ila 15 hastayı saati 15 dolara temizlemeyecek” dedi. “McDonald’s’a gidecekler. Bu gerçekle yüzleşmeli ve bir plan yapmalıyız.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu