WAUKEGAN, Ill. — Natalee Hartwig, haftada ortalama iki gün, oğlu Illinois sınırına gezi etmek için uyanmadan ilkin Wisconsin, Madison’daki evinden ayrılıyor.

Wisconsin Planned Parenthood of Wisconsin’de hemşire ebe olan Hartwig, “Her neyse ki yaz geldi” dedi. “Şimdilik uyuyabilir. Fakat yapılması ihtiyaç duyulan her türlü hazırlık eşime ilişik olacak.”

Bu şimal Illinois banliyösünde bir klinikten gidip gelirken sesli kitaplara ve podcast’lere dalmış olarak her yöne minimum iki saat sürüyor. Günlerini derlenme odasında, kürtaj olmuş hastalara bakmakta ve eve gitmeden ilkin yaşamsal durumlarını denetim ederek geçiriyor. Ek olarak Illinois’de lisanslıdır ve ilaçla kürtaj sağlamak suretiyle eğitilmiştir; bu, Illinois’deki hastalarla sanal olarak telesağlık kanalıyla yapabileceği bir şeydir.

Hartwig esasen Illinois’de yarı zamanlı çalışıyor bu sebeple Karaca – Wade Haziran ayında bozulduğunda, Wisconsin’de hamile kişinin yaşamını kurtarmak haricinde neredeyse tüm kürtajları yasaklayan bir eyalet yasası derhal yürürlüğe girdi. Wisconsin’deki sağlayıcılar hastalar için erişimi korumak isterken, uzun süredir kürtaj hakları için bir vaha olan Illinois’dekiler, ABD’nin dört bir yanından gelen insan artışını tedavi etmek için daha çok personele gereksinim duyuyor.

Waukegan kliniği, eyalet dışı kürtaj hastaları için Illinois’in en yoğun Planlı Ebeveynliğidir. Sonrasında Karaca düştü, hastaların %60’ı bu kliniğe eyalet dışından geldi – çoğunlukla Wisconsin’den. Aslen, teşkilat iki yıl ilkin Waukegan’da Wisconsin akılda tutularak açıldı. Karaca – Wade düşseydi, o eyalette kürtaja erişim büyük seviyede azalacaktı.

Sonrasında Karaca Düşürüldüğünde, her iki eyaletteki Planlı Ebeveynlik örgütleri ortaklıklarını duyurdular. Doktorlar, hemşireler ve tıbbi asistanlar da dahil olmak suretiyle Wisconsin’den bir düzineden fazla çalışan, bakım sağlamaya destek olmak için şimdi Waukegan’a gidiyor.

Illinois Planlı Ebeveynlik Baş Strateji ve Operasyon Sorumlusu Kristen Schultz, “Bu muhteşem arz ve talep eşleşmesini hakkaten gerektiriyordu” dedi. “Mahalli talep olmadan kapasiteleri vardı ve bizde tam tersi vardı.”

ABD Yüksek Mahkemesi’nin dönüm noktası niteliğindeki federal sonucu bozmasından sonraki ay, Illinois, kürtaj arayan insanoğlu için daha da fazla bir vaha haline geldi. Kürtaj haklarını destekleyen ve problemi takip eden kar amacı gütmeyen bir müessese olan Guttmacher Enstitüsü’ne nazaran, Cenup ve Ortabatı’daki 11 eyalet yasakları uygularken ülke genelinde düzinelerce klinik kapatıldı.

Illinois’e hasta akınının başka bir tesiri oldu. Senelerdir, kürtaj sağlayıcıları ayda bir yada iki kez Kansas, Mississippi ve Oklahoma benzer biçimde yardımlarına oldukca gereksinim duyulan öteki eyaletlere gezi ediyor.

Chicago’da bir OB-GYN olan Dr. Laura Laursen onlardan biriydi.

Physicians for Reproductive Health’in bir üyesi olan Laursen, “Şimdi senaryo tamamen ters çevrildi” dedi. “Sana her yerden daha oldukca gereksinim duyulduğu yer burası.”

Kürtaj karşıtı gruplar Planlı Ebeveynlik ortaklığına karşı çıkıyor ve Illinois’de kürtaj haklarını kısıtlamak için bir maraton çabasına hazırlanıyorlar. Örgütün duyurusundan sonrasında yapmış olduğu açıklamada, Illinois Right to Life’ın genel müdürü Amy Gehrke, vakası “bilhassa ağlatısal” olarak nitelendirdi.

Wisconsin sağlayıcılarından bazıları haftada birkaç kez Waukegan’a gidip gelir; ötekiler ayda birkaç gün.

Planned Parenthood of Wisconsin’de klinik hizmetler müdür yardımcısı Hartwig için, Illinois’de hastalar için eve geri dönebileceğinden daha fazlasını yapabiliyor. İleri dereceli bir hemşire olarak bile Wisconsin’de ilaçla kürtaj yapmasına izin verilmiyordu. Sadece Eyalet Mali ve Mesleki Düzenleme Departmanına nazaran Illinois’de olabilir.

Hartwig, “Bu hakkaten daima yapmam ihtiyaç duyulan şeydi” dedi. “Hastalarımıza yardım etmekten beni alıkoyacak hiçbir şey yok.”

Wisconsin’in tıbbi direktörü Planlı Ebeveynlik Dr. Kathy King, çalışanının bu hizmetleri sağlamaya kendini adamış olmasına karşın, bunun bir bedeli bulunduğunu söylemiş oldu.

King, “Evde minik evlatları olan klinisyenlerimiz, hemşirelerimiz ve tıbbi asistanlarımız üstünde bir yük” dedi. “Kulağa mükemmel geliyor. Normal olarak, çoğumuz haftada beş gün Waukegan’a gideceğiz. Sadece bunun lojistiği ve yalnız insanların günlük yaşamlarında bunu yapmanın fedakarlığı oldukca zor.”

Gene de, bu fedakarlık destek oldu. Waukegan kliniği, Wisconsin’den gelen personelle, mevcut kürtaj randevularının sayısını iki katına çıkardı ve hala artıyor. Destek, öteki çalışanları doğum kontrolü ve kanser taramaları benzer biçimde değişik gereksinimleri olan hastaları tedavi etmek için özgür bırakır.

Tüm Planned Parenthood of Illinois kliniklerinde kürtaj randevuları için Wisconsin’den gelen hastalarda bir artış oldu – sonraki ayda on kat artış Karaca King, ayda ortalama 35 hastadan 350’ye devrildiğini söylemiş oldu. Bu, öteki sağlayıcılarla kürtaj yaptırmış olabilecek Wisconsin sakinlerini içermez.

Waukegan kliniğindeki ortaklık, yakınlardaki öteki eyaletlerdeki kürtaj sağlayıcılarının ilgisini ateşledi. Schultz, Illinois’in Planlanan Ebeveynliği’nin Indiana, Kentucky ve Ohio’dan aramalar yaptığını söylemiş oldu.

Illinois’in gereksinim duyan şey, daha çok hastayı tedavi etmek için daha çok personel. Wisconsin’den Waukegan’a gidip gelmek, mesela, personel ihtiyacını gidermek için Indiana’yı geçmesi ihtiyaç duyulan Ohio’daki kürtaj sağlayıcılarıyla karşılaştırıldığında nispeten kısa.

Ülke genelinde, sağlayıcılar içinde başka konuşmalar oluyor. Federasyon baş program sorumlusu Melissa Fowler, bağımsız kürtaj klinikleri ve hastaneler de dahil olmak suretiyle ortalama 500 tesis üyesine haiz olan Ulusal Kürtaj Federasyonu’nun, kliniklerde iş arayan insanları işçi ihtiyacı olanlarla eşleştirdiğini söylemiş oldu.

Gene de taşınmanın hepimiz için gerçekçi bir seçenek olmadığını kabul etti.

Fowler, “İnsanların hayatları vardır” dedi. “Aileleri var. Topluluklarına derinden bağlıdırlar. … Ve Illinois ve Wisconsin’de gördüğünüz benzer biçimde bir durum mükemmel bu sebeple insanoğlu toplumlarına bağlı kalabiliyorlar, ailelerini taşımak zorunda kalmıyorlar ve gene de bakım sağlayabiliyorlar.”

Bu öykü, WBEZ Chicago, NPR ve KHN’yi içeren bir ortaklığın parçasıdır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu