© 2023. Tüm hakları saklıdır.

Sağlıkta Gelecek

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ganel
  4. »
  5. Yargıcın Sonucu, Bazı Parasız Kanser Taramalarını Geçmişte Hale Getirecek

Yargıcın Sonucu, Bazı Parasız Kanser Taramalarını Geçmişte Hale Getirecek

root root - - 11 dk okuma süresi
23 0
HealthCourtRulingIllo KHN 01

Perşembe günü bir federal yargıç, bazı kanser taramaları benzer biçimde önleyici hizmetleri kayıtlı kişiler için parasız hale getiren Uygun Fiyatlı Bakım Yasası’nın bir bölümünü bozdu ve ülke çapındaki sıhhat sigortası poliçe sahiplerini etkileyebilecek bir karar verdi.

ABD Teksas Şimal Bölgesi Bölge Mahkemesi’nin sonucu, sigortacılara yada işverenlere bu önleyici hizmetlerden bazıları için ön ödemeleri eski haline getirme kapısını açabilir, sadece bir çok isteksiz olabilir yada bunu en azından derhal yapamayacak durumda olabilir.

ABD Bölge Yargıcı Reed O’Connor’ın sonucu, Eylül ayında verdiği ve işverenlerin HIV’i önlemek için temas öncesi profilaksi tedavisini karşılaması yönündeki ACA gerekliliğinin Din Özgürlüğünü Restorasyon Yasasını ihlal ettiğini söylediği bir karara dayanıyor.

Sonucu, ACA üstündeki hukuk savaşındaki son atış. “Önceki davalar, hukukun ve temel korumaların varlığını tehdit ediyordu. KFF sıhhat politikasından görevli başkan yardımcısı Larry Levitt, “Bu karar bunu yapmıyor” dedi. Sadece “oldukça popüler olmasına karşın, birçok insan tarafınca kullanılan yasanın bir bölümünü ihlal ediyor.”

Muhtemelen her iki taraf tarafınca temyize gidileceği neredeyse kati: davayı getiren ve kararın daha geniş olmasını uman tutucu gruplar ve ACA’yı destekleyen Biden yönetimi.

Georgetown Üniversitesi O’Neill Enstitüsü’nde sıhhat politikası ve hukuk girişimi direktör yardımcısı Andrew Twinamatsiko, nihai kararın milyonlarca Amerikalıyı etkileyebileceğinden, “İhtimaller hakkaten yüksek” dedi.

Sıhhat sigortası sektörünün önde gelen lobicilik grubu AHIP’in başkanı ve CEO’su Matt Eyles, “Amerikalılar, bakım kapsamında herhangi bir ani kesinti olmayacağı mevzusunda rahat olmalı” dedi.

Şimdi, Hakkaniyet Bakanlığı’nın temyiz sürecinde sonucu askıya alan bir acil durum emri isteyip istemeyeceğine karar vermesi gerekiyor.

Karar, bir çok sigortalı Amerikalının sıhhat planlarının bir parçası olarak haiz olduğu ortak ödemesiz taramaları ve benzer önleyici hizmetleri etkileyebilir. Sadece tüketiciler başlangıçta oldukça azca tesir görebilir.

ACA’yı yakından takip eden Washington ve Lee Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde fahri hukuk profesörü olan Timothy Jost, “Önleme kelimesi ACA’da birkaç yüz kez geçiyor” dedi. “ACA fikrinin bir kısmı, hastalığı önlemeyi yada en azından daha iyi tedavi edilebilir olduğunda daha erken teşhis etmeyi denememizdi.”

Kayıtlı kişiler için bu tür bakımı parasız yapmak, hastalık taramasını teşvik etmenin bir yoluydu.

Sadece O’Connor’ın sonucu, bu parasız hizmetlerin seçilme yollarından birinin – hükümet dışı bir danışma grubu olan ABD Önleyici Hizmetler Vazife Gücü tarafınca – anayasaya aykırı bulunduğunu söylemiş oldu. O’Connor, Eylül ayındaki görüşünde, bir federal sıhhat kurumu tarafınca toplanan vazife gücünün üyelerinin aslen “ABD Birleşik Devletleri’nin memurları” bulunduğunu ve bu yüzden başkan tarafınca atanması ve Senato tarafınca onaylanması icap ettiğini yazdı.

Yargıç, davayı açan tutucu grupların da bunların dahil edilmesini istemesine karşın, kararının bilhassa öteki kurumlar tarafınca seçilen, ödemesiz kontraseptifler yada aşılar için geçerli olmadığını söylemiş oldu.

Mamogramlar, öteki kurumlardan biri tarafınca önermiş olduğu için hususi bir kategoride olabilecek koruyucu hizmetler arasındadır, bu yüzden KFF’deki uzmanlar, bu karara karşın muhtemelen hasta maliyeti paylaşımı olmadan karşılanmaya devam edeceklerini söylüyorlar.

O’Connor, Eylül ayında davayla ilgili bir özet karar yayınladı. O dönemde karar bir tek davayı açan işverenler için geçerliydi.

Perşembe günkü karar, bunu ülke çapındaki tüm işverenleri ve sigortacıları kapsayacak şekilde genişletiyor.

Uzmanlar, şimdilik tüketicilerin, bilhassa de ACA pazarından kendi teminatlarını satın alanların, birçok planda parasız önleyici bakım almaya devam etmelerinin olası bulunduğunu söylemiş oldu.

Bunun sebebi, bu tür planların çoğunun takvim yılı için geçerli olması ve kayıtlı kişilerin esasen “bu hizmetleri yıl sonuna kadar kapsayacak” sözleşmeler imzalamış olmalarıdır, dedi Jost.

Gene de, temyizlerin sonucuna bağlı olarak, zaman içinde her sigortacı muhtemelen bu tür hasta maliyet paylaşımını tekrardan tesis etmenin artılarını ve eksilerini tartacaktır.

Georgetown’dan Twinamatsiko, “Ya maliyetsiz karşılamaya devam etmek ya da maliyet paylaşımını dayatmak için iş kararları almaya başlayacaklar” dedi.

Sigortalı Amerikalıların çoğunun sigorta kapsamına girmiş olduğu işe dayalı planlarda, ilk tesir de susturulabilir.

Toplamda ortalama 600.000 çalışanı olan şirketlerde 25 insan kaynakları direktörüyle meydana getirilen bilimsel olmayan yakın tarihindeki bir ankete bakılırsa, insan kaynakları direktörlerinin yüzde sekseni önleyici bakım için maliyet paylaşımını eski haline getirmeyeceklerini söylemiş oldu.

Anketi yürüten Çalışan Yararları Araştırma Enstitüsü’nün sıhhat yararları araştırma direktörü Paul Fronstin, bunun çalışanları üzebileceğini belirtti. Ve kayıtlı kişilerin koruyucu bakımını, ek ödeme gerektirmeden tamamen karşılamak nispeten ucuzdur. Ayrı bir çalışmada, daha maliyetli önleyici bakım tedavilerinden birinin bile – HIV’i önlemek için yılda ortalama 14.000 $’lık PrEP’in bile – sıhhat hizmetleri için senelik işveren harcamasına yalnızca yüzde 0,4 eklediğini buldu. Araştırmaya bakılırsa, bir işveren işçiye %20’lik bir ek ödeme eklese bile, toplam harcamayı %1’in onda birinden daha azca azaltacaktır.

PrEP benzer biçimde tedaviler için parasız kapsamı dini gerekçelerle kısıtlamak isteyebilecek birkaç işveren haricinde James Gelfand, birçok firmanın ön ödemeleri tekrardan başlatacağından kuşku duyduğunu söylemiş oldu. Gelfand, büyük, kendinden sigortalı işverenleri temsil eden ERISA Sanayi Komitesi’nin başkanıdır.

Gelfand, ABD Önleyici Hizmetler Vazife Gücü tarafınca onaylanan hizmetlerin, işe yaradıkları ve “sonrasında oldukça daha maliyetli olan daha akut durumları önleyebildikleri” için seçildiğini söylemiş oldu.

Vazife gücünün tavsiyelerinin bir çok emsalsiz olsa da, birkaçı, HIV önleyici ilaçlar benzer biçimde aynı fikirde olmadıkları hizmetler yada tedaviler için ödeme halletmeye zorlanmaması icap ettiğini korumak için çaba sarfeden davanın tarafları da dahil olmak suretiyle bazı işverenlerin tepkisine yol açtı. .

O’Connor’ın sonucu, Steven Hotze’nin sahibi olduğu ve 70 çalışanına parasız PrEP sağlamaya itiraz eden ve bunu yapmanın dini inançlarına ters düştüğünü söyleyen, kar amacı gütmeyen Hıristiyan bir şirket olan davacı Braidwood Management’ın iddiasını onayladı.

Yargıç, Braidwood’u kendi kendine sigortalı planında bu tür parasız bakım sağlamaya zorlamanın Dini Özgürlük Restorasyon Yasasını ihlal ettiğini söyleyerek kabul etti.

HIV+Hepatit Siyaset Enstitüsü İcra Direktörü Carl Schmid, dini gerekçelerle PrEP için maliyet paylaşımı olmaksızın önleyici kapsamı ortadan kaldıran kararın “açık bir önyargı” bulunduğunu söylemiş oldu.

Bazı eyaletler, federal korumalar kaldırılsa bile ACA tarafınca mecburi kılınan önleyici hizmetlerin kapsamını gerektirmeye devam edecek yasalar çıkardı.

Georgetown Sıhhat Sigortası Reformları Merkezi’ndeki araştırmacılar tarafınca meydana getirilen bir analize bakılırsa, minimum 15 eyalette ACA’nın gerektirdiği önleyici hizmetleri kapsamak için bireysel planlar satan sigorta şirketlerini mecburi kılan yasalar var.

ACA benzer biçimde, bu eyalet yasaları da kapsamı tüketicilere hiçbir ücret ödemeden mecburi kılar.

Analize bakılırsa, bazı eyaletlerde, devlet tarafınca düzenlenen – “tamamen sigortalı” planlar olarak adlandırılan – grup sigorta planlarındaki işçiler de bu korumaları alıyor.

Bu eyalet yasaları, işverenleri bu amaçla sigorta satın almak yerine sıhhat bakım taleplerini direkt ödeyen ülke çapında sigortalı işçilerin %65’i için geçerli değildir.

American Cancer Society Cancer Action Network başkanı Lisa Lacasse, genel olarak önleyici hizmetlerin daha iyi sonuçlara yol açabileceğini söylemiş oldu.

Her yıl milyonlarca insan meme, kolorektal, akciğer yada rahim ağzı kanseri taramasından geçiyor, dedi ve herhangi bir katkı payının yada muafiyetin insanları bu tür testleri yaptırmaktan caydırdığını gösteren kanıtlar bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Lacasse, sigortacıların ek ödeme talep etmemeye devam edeceğini umduğunu zira yıl ortasında böylesine keskin bir değişikliğin yıkıcı olacağını ve kayıtlı kişilerin önleyici bakım için başvurmaya devam etmesi icap ettiğini söylemiş oldu.

“Bir gösteriminiz var ise, bununla ilerlemelisiniz” dedi.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu

İlgili Yazılar