Artan konut maliyetleri ve enflasyon durağan(durgun) gelirlerin kıymetini düşürürken, ekonomik güvensizlik milyonlarca yaşlı yetişkinin yaşamını alt üst ediyor.

Ülke genelinde, yakın zamana kadar sınırı olan bütçeleri başarıyla yöneten yaşlılar daha endişeli ve sıkıntılı hale geliyor. Bazıları covid-19 salgını esnasında işini yitirdi. Ötekiler karşılanamaz kira artışlarıyla ve evlerini yitirme ihtimaliyle karşı karşıya. Gene de ötekiler marketlerde mühim bir etiket şoku yaşıyor.

Bu zorluklarla savaşım eden düzinelerce yaşlı erişkin -hükümet standartlarına nazaran hiçbiri yoksul değil- yakın tarihindeki bir sütunda yaşlanmanın maliyetinin bir ölçüsü olan Yaşlı Endeksi’ni öne çıkardıktan sonrasında bana yazdı. Massachusetts-Boston Üniversitesi’ndeki Gerontoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar tarafınca geliştirilen bu vasıta, yalnız yaşayan yaşlı hanımefendilerin %54’ünün temel harcamalar için gerekenin altında gelire haiz bulunduğunu öne sürüyor. Bekar erkekler için bu oran %45’tir.

Daha çok data edinmek için, bana ulaşan ve hayatlarının son aşama kişisel ayrıntılarını paylaşmaya istekli olan üç hanımla uzun uzun konuştum. Onların hikayeleri, salgın ve ekonomik yan tesirleri, naturel afetler ve aile içi istismar şeklinde beklenmedik koşulların, on senelerce sıkı çalışan insanoğlu için bile sonraki yaşamda beklenmedik bir güvencesizlikle sonuçlanabileceğini gösteriyor.

Betty Cohen

Dairemde 33 yıl yaşadıktan sonrasında, binanın yeni sahipleri tüm daireleri yenilediğinden ve karşılayamayacağım ayda 1.800 ila 2.500 $ içinde kiralar talep ettiğinden taşınmak zorunda kalacağım.

79 yaşındaki Cohen, Towson, Maryland’deki apartman kompleksinin sahiplerinin birimleri yükseltirken kiraları hızla artırdığını öğrendiğinden beri perişan durumda. Teraslı tek yatak odalı bir daire için aylık 989 dolar ödüyor. Kısa sürede tekrardan meydana getirilen benzer bir daire 1.900 dolara piyasaya çıktı.

BettyeCohen
Maryland, Towson’dan Bettye Cohen, nerede yaşayacağı mevzusunda endişeli şundan dolayı apartman kompleksi, birimleri yükseltirken kiraları artırıyor. Teraslı tek yatak odalı dairesi için aylık 989 dolar ödüyor, sadece kısa sürede tekrardan meydana getirilen benzer bir daire 1.900 dolara piyasaya çıktı. “Bir milyon yıl içinde bu şekilde bir şeyin başıma geleceğini asla düşünmezdim” diyor.(Betty Cohen)

Bu, tüm yaş gruplarını etkileyen ulusal bir eğilim: Ev sahipleri yüksek öğrenci cevap verince, bu yıl kira artışları %9,2’ye ulaştı.

Cohen’e kira sözleşmesinin Ocak ayı sonunda iptal edileceği ve dairesinin yenilenmesi ve binayı boşaltması için ihtiyaç duyulan zamana kadar ayda 1.200 dolar öğrenim edileceği söylendi.

Bir telefon görüşmesi esnasında “Yıkım, size söyleyemem” dedi. “Otuz üç yıl tek bir yerde yaşamak oldukça bunaltıcı bir insan olduğumu bilmeni sağlıyor, fakat bununla beraber oldukça ergonomik, istikrarlı bir insanım. Milyonlarca yıl geçse bu şekilde bir şeyin başıma geleceğini asla düşünmezdim.”

Cohen, uzun kariyeri süresince mağazalar için risk yöneticisi ve sigorta acentesi olarak çalıştı. 2007’de emekli oldu. Bugün aylık geliri 2.426 dolar: Medicare Kısım B kapsamı için meydana getirilen ödemeler çıkarıldıktan sonrasında Toplumsal Güvenlik’ten 1.851 dolar, bireysel emeklilik hesabından 308 dolar ve minik emekli maaşından 267 dolar.

Cohen, kiraya ek olarak ayda 200 ila 240 dolar yiyecek, 165 dolar telefon ve web, 25 dolar Medicare Advantage primi, 20 dolar diş bakımı, 22 dolar gaz ve temizlik ürünleri ve banyo malzemeleri şeklinde ihtimaller içinde harcamalar için 100 dolar yada daha çok harcadığını tahmin ediyor. .

Bu, Cohen’in gerekseme duyduğu yeni kısmi takma dişler (1200 dolara mal olacağını tahmin ediyor) yada birkaç yıl ilkin minik bir tutum hesabıyla 3.400 dolara satın almış olduğu işitme cihazları şeklinde rutin olmayan harcamaları içermiyor. Cohen, taşınmaya zorlanırsa, taşınma maliyetlerinin 1.000 doları aşacağını tahmin ediyor.

Cohen kendi bölgesinde daireler aradı, sadece bir çok daha minik binalarda, asansörü yok ve şiddetli artriti olan birinin kolayca erişemeyeceği yerlerde. Tek yatak odalı birimler, ek 200 $ yada daha çok olabilecek kamu hizmetleri hariç, 1.200 $ ve üstü için kiralanıyor. Üst düzey konut için en iyi iki yıl için bekleme listeleri.

Cohen, “Mutsuzum” dedi. “Birçok kez gece yarısı uyanıyorum şundan dolayı beynim kapanmıyor. Her şey oldukça bunaltıcı.”

Carrie İngiltere

“Yaşamak oldukça pahalı hale geliyor. Her şeyimi kaybettim ve her gün yıkıldım şundan dolayı yaşam pahasına hayatta kalmaya iyi mi devam edeceğimi bilmiyorum.”

61 yaşındaki İngiltere, 1999’da ortağıyla beraber satın aldığını söylediği Winchester, Virginia’daki üç yatak odalı bir evde yaşlanacağını düşündü. Sadece bu rüya Ocak 2021’de patladı.

O sıralarda İngiltere, yaşamış olduğu evin tapusunda adının bulunmadığını şaşırarak öğrendi. Bunun ayarlandığını düşünmüştü ve alacağı parayı geri almayı umarak bir adli yardım avukatıyla temasa geçti. mülke koyun. Iyelik kanıtı olmadan, avukat ona dayanacak bir bacağının olmadığını söylemiş oldu.

“Benim yuvam evdi. Gitti. O benim yatırımımdı. İç huzurum,” dedi İngiltere.

İngiltere’nin hikayesi karmaşık. O ve partneri, uzun süredir devam eden duygusal ilişkilerini 2009’da sonlandırdı, sadece dost olarak beraber yaşamaya devam ettiklerini söylemiş oldu. Bu, pandemi esnasında, emek vermeyi bıraktığında ve İngiltere’nin bir yiyecek şirketi ve konaklama uzmanı olarak işi ansızın sona erdiğinde değişti.

“Kişiliği oldukça değişti” dedi ve “duygusal istismarla karşılaşmaya başladım.”

Bununla başa çıkmaya çalışan İngiltere, Medicaid’e giriş yaptı ve aile içi istismar mevzusunda uzmanlaşmış bir terapistle sekiz seans ayarladı. Bunlar Kasım 2021’de sonlandı ve o zamandan beri başka bir terapist bulamadı. “Barınma durumum hakkında bu kadar endişeli olmasaydım, olan her şeyi işleyebilir ve üstünde çalışabilirdim” dedi.

2021’in başlarında evinden taşındıktan sonrasında İngiltere, Ashburn, Virginia’ya taşındı ve burada ayda 1.511 dolara bir daire kiraladı. (Yanlışlıkla, Loudoun İlçesinden yardım almaya hak kazanacağını düşündü.) Kamu hizmetleri ve çöp temizleme dahil, aylık toplam 1.700 doları aşıyor.

Ayda ortalama 2.000 $’lık bir gelirle, mümkün olduğunda minik işler alarak sürdürmeye çabalıyor, İngiltere’nin öteki her şey için 300 $’dan azca bir geliri var. Tasarrufu yok. “Benim bir hayatım yok. İş bulmaya, işe gitmeye ve eve gitmeye çalışmaktan başka bir şey yapmıyorum” dedi.

İngiltere, konut maliyetlerinin sürdürülemez bulunduğunu biliyor ve uygun fiyatlı konut yada toplu konut için bir düzineden fazla bekleme listesine adını yazdırdı. Sadece kısa sürede bu cephede ilerleme görme şansı oldukça azca.

“Daha genç bir insan olsaydım, yaşadığım tüm zorluklardan toparlanabileceğimi düşünüyorum” dedi. “Şu anda bulunduğum yaşta kendimi bu durumda asla tahmin etmemiştim.”

Elaine Ross

“Lütfen yardım et! 65 yaşına girdim ve [am] engelli engelli. Kocam Toplumsal Güvenlik’te ve yiyecek almaya bile gücümüz yetmiyor. Altın seneler için aklımdan geçen bu değildi.”

Sorunları sorulduğunda, 65 yaşındaki Ross, 2007’de Groundhog Day’de orta Florida’yı süpüren ve evini yok eden bir kasırgadan bahsediyor. Fazlaca geç, sigorta kapsamının kafi olmadığını ve eşyalarının çoğunu değiştiremeyeceğini öğrendi.

Ross, geçimini sağlamak için iki işte çalışmaya başladı: kuaför ve bir markette alan kişi hizmetleri temsilcisi olarak. Bir makinist olan yeni kocası Douglas Ross ile yeni bir ev satın aldı. Kurtarma mümkün görünüyordu.

Bir fotoğrafta Elaine Ross, oğlu Skyler Kern ve eşi Sydney Kern ile bir piknik masasının yanında dururken görülüyor.  Kesilmiş bir karpuz masanın üzerinde duruyor.
Elaine Ross (ortada), oğlu Skyler Kern (sağda) ve eşi Sydney Kern ile beraber. Alabama, Empire’da yaşayan Ross, enflasyonun “bizi öldürdüğünü” söylüyor. Harcamaları azaltmak için klimasını 13.00-19.00 saatleri içinde kapatıyor. “Hayatım süresince içinde bulunduğum durumda olmak için doğru olan her şeyi yaparak yaşamak bana acı veriyor” diyor.(Douglas Ross)

Sonrasında, Elaine Ross birkaç yıl içinde iki kez düştü, bacağını kırdı ve üç kalça protezi geçirdi. Diyabeti yönetmeye çalışan ve acı içinde olan Ross, 2016’da emek vermeyi bıraktı ve şimdi kendisine ayda 919 dolar ödeyen Toplumsal Güvenlik Engellilik Sigortası’na başvurdu.

Emekli maaşı yok. Douglas, 2019’da emek vermeyi bıraktı, fena bir sırt yüzünden işinin taleplerini artık karşılayamadı. Onun da emekli maaşı yok. Douglas’ın aylık 1.051 dolarlık Toplumsal Güvenlik ödemesi ile çift, senelik 23.600 doların birazcık üstünde yaşıyor. Azca birikimleri çeşitli acil durum harcamalarıyla uçup gitti ve evlerini sattılar.

Şu anda yaşadıkları Alabama, Empire’daki kiraları ayda 540 dolar. Öteki tertipli harcamalar içinde kamyonları ve gazları için ayda 200 dolar, Medicare B Kısmı primleri için 340 dolar, elektrik için 200 dolar, ilaçlar için 100 dolar, telefon için 70 dolar ve yüzlerce dolar – Ross kati bir tahmin sunmadı – yiyecek için.

“Tüm bu enflasyon, yalnız bizi öldürüyor” dedi. ABD Ziraat Bakanlığı’na nazaran, ulusal olarak, evde tüketilen besin fiyatlarının bu yıl %10 ila %11 artması umut ediliyor.

Maliyetleri azaltmak için Ross, 90’larda yada daha yüksek yaz sıcaklıklarına karşın, elektrik tarifelerinin yoğun olduğu saatlerde 13:00 – 19:00 saatleri içinde klimasını kapatıyor. “Bir kurşun şeklinde terliyorum ve mümkün olan minimum oranda giyim giymeye çalışıyorum” dedi.

“Korkulu,” diye devam etti. “Bu durumdaki tek yaşlı ben olmadığımı biliyorum fakat hayatım süresince içinde bulunduğum durumda olmak için doğru şeyleri yaparak yaşamak bana acı veriyor.”

Yanıtlanmasını istediğiniz sorular, bakımınızla ilgili yaşadığınız problemler ve sıhhat sistemiyle ilgili olarak gerekseme duyduğunuz tavsiyeler hakkında okuyucularımızdan haber almak için sabırsızlanıyoruz. İsteklerinizi yada ipuçlarınızı göndermek için khn.org/columnists adresini ziyaret edin.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu