KOLUMBIA ŞELALELERİ, Mont. — Glacier Ulusal Parkı’nın derhal dışındaki bu minik kasabada yağmurlu bir öğleden sonrasında, Lisa Beaty ve Kim Hilton, üç yatak odalı, iki banyolu kiralık evlerinden taşınmadan ilkin eşyalarının çoğunu satmaya hazırlanıyorlardı.

Kırık bir bacağından iyileşmekte olan Hilton, arkadaşlarının ve ailesinin eski av malzemeleri, mücevherler, mobilyalar ve giysiler içinde sıralanmalarını izledi. 68 yaşındaki Hilton, kan şekerini denetim ederken, “Satılık olmayan tek şey ev – öteki her şeyin gitmesi gerekiyor” dedi.

Hilton’un Tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve onu senelerce çalışamaz hale getiren öteki sıhhat sorunları var. Gelir için federal engellilik yardımlarına güveniyor. Bir omuz yaralanması ve fibromiyalji sebebiyle, Hilton’un yedi senelik ortağı olan 64 yaşındaki Beaty de öyleki. Toplamda, gelirleri ayda ortalama 1.500 dolar.

Gerçi bu artık kafi değil. Yatırımcılar bu yıl evlerini satın aldılar ve kamu hizmetleri dahil kirayı 1.000 dolardan 1.800 dolara ve kamu hizmetleri maliyetine yükselttiler.

Beaty eşyalarını sıralarken, “Beni tahliye etmiyorlar – durağan(durgun) bir gelirle yapamam,” dedi.

Gidecek başka bölgeleri yok. Ve yalnız evlerini kaybetmekle kalmıyorlardı: Yaşamış olduğu çilenin stresi, ilişkilerini bitirmelerine niçin oldu. Beaty, kızının tek yatak odalı dairesine taşınmayı planlıyordu.

Sıhhat durumunun fena olmasına ve başka bir bacağın kırılmasını önlemek için hala bacak desteklerine güvenmesine karşın, Medicare’de olan Hilton, Flathead County’deki birkaç yardımlı yaşam tesisinden birinde yer açılmasını beklerken kamyonunun haricinde yaşamayı planladı. , çoğunlukla kırsal. Bekleyiş günler yada aylar sürebilir.

Beaty ve Hilton, 60 yaş üstü insanoğlu içinde son zamanlarda yaşanmış olan evsizlik dalgasının bir parçası. Kısmen covid-19 salgınının yol açmış olduğu konut satın alınabilirliği krizi ve yüksek enflasyon, durağan(durgun) gelirlerini azaltıyor. Veriler sınırı olan olsa da, yaşlıları ve evsizleri korumak için çaba sarfeden kişiler, ülke genelinde sığınma evlerine daha çok sayıda yetişkinin geldiğini söylüyor.

Bir fotoğrafta Kim Hilton'un bir sandalyede oturduğu ve kan şekerini kontrol ettiği görülüyor.
Tip 2 diyabet hastası olan Kim Hilton, kan şekerini denetim ediyor. Kirasındaki son bir artış, durağan(durgun) bir gelirle yaşayan Hilton’u ortağı Lisa Beaty ile paylaşmış olduğu Columbia Falls, Montana’daki üç yatak odalı kiralık evden taşınmaya zorluyor.(Aaron Bolton / Montana Halk Radyosu)

Mesele, uzun Rocky Mountain kışı başlarken karın uçmaya başladığı Montana’da bilhassa akut.

Montana’da kiralar pandemi başladığından beri fırladı. Mesela, The Washington Post tarafınca gösterilen araştırma şirketi CoStar Group’un verilerine nazaran, Lewis ve Clark County, 2019’dan bu yana kira maliyetlerinin %37 arttığını görmüş oldu ve bu ABD’deki en büyük artışlardan biri. Ulusal olarak, kiralar 2021’de averaj %11 arttı.

Montana’da ve Dağ Batı’nın başka yerlerinde süratli gelişme, kısmen, pandemiden ilkin bile konut sıkıntısı çeken topluluklarda geniş açık alanlara ve bolca eğlence fırsatlarına çekilen yüksek ücretli uzaktan çalışan akını tarafınca yönlendirildi. Flathead County’nin en büyük şehri olan Kalispell, Sayım Bürosu verilerine nazaran 50.000’den azca nüfusuyla ABD’dekiler içinde en süratli büyüyen kent.

Enflasyon ve yükselen kiralar, birçok yaşlı Amerikalıyı yıkımın eşiğinde bırakıyor. Ulusal Yaşlanma Konseyi başkanı ve CEO’su Ramsey Alwin’e nazaran, 65 yaş ve üstü insanoğlu için yoksulluk oranı 2020’de %8,9’dan 2021’de %10,3’e terfi etti.

Alwin, Toplumsal Güvenlik şeklinde geleneksel emeklilik gelirine güvenen kişilerin temel gereksinimleri karşılamakta zorlandıklarını söylemiş oldu. “Bireylerin gerçek gereksinimlerini karşılamak için çoğu zaman ayda ortalama 1.000 dolar noksan kaldığını görmüş olacaksınız” dedi.

Netice olarak, birçok yaşlı insan, yiyecek ve ilaç şeklinde günlük gereksinimleri mı yoksa kirayı mı ödeyeceği mevzusunda zor seçimler yapmak zorunda kalıyor. Ötekiler paralarını uzatamazlar ve evlerini terk etmek zorunda bırakılırlar. Toplumsal Güvenlik yardımlarında yaklaşmakta olan %8,7’lik bir yaşam maliyeti artışı, Eylül’de sonlanmış olan 12 aylık dönemde %8,2 olan enflasyonun etkilerini dengelemeye destek olacaktır. Sadece Alwin, artan kira tutarları sebebiyle konut kaybeden yaşlılar dalgasını durdurmak için kafi olamayacağını söylemiş oldu.

Montana, ülkedeki en eski nüfuslardan birine ev sahipliği yapıyor. Eyaletteki yaşlı yetişkinlerle ilgili yakın tarihindeki bir ankete nazaran, ortalama %44’ü bundan önceki yıl süresince konut problemi yaşadı ve yalnızca %10’u konutu uygun fiyatlı buldu.

Montana’daki ve ülke genelindeki acil durum evsiz barınakları, geçtiğimiz yıl kapılarına daha çok sayıda yaşlının geldiğini ve bunların birçoğunun artık kira ödeyemediğini yada evleri yıkıldıktan sonrasında yaşayacak yeni bir yer bulamadığını bildiriyor. Evsizliğe Son Vermek için Ulusal İttifak’ın program ve politikalarından görevli başkan yardımcısı Steve Berg, bunların altından satıldığını söylemiş oldu.

Berg, ulusal evsiz sayıları 25 yaş ve üstü insanları daha minik yaş gruplarına ayırmadığı ve öteki verilerin konut kaybeden insanları ayırt edecek kadar detaylı olmadığı için, kaç yaşlının ilk kez evsiz kaldığını söylemenin olanaksız bulunduğunu söylemiş oldu. kronik olarak evsiz olan yaşlı insanlardan ilk kez.

Direkt evsiz insanlarla çalışan topluluk organizatörleri, kendi alanlarında trendin iyi mi işlediğine dair derin bir anlayışa haizdir.

Programlar Direktörü Lisa Sirois, Montana, Missoula’daki Poverello Center’da 60’lı yaşlarındaki insanların barınak tarafınca hizmet verilen ikinci en büyük yaş grubu haline geldiğini söylemiş oldu. 80’li ve 90’lı yaşlarında gidecek hiçbir yeri olmayan insanoğlu gördüğünü ve sığınma evinin gereksinimleri için tasarlanmadığı için bazılarını geri çevirmek zorunda kaldığını söylemiş oldu.

Tekerlekli sandalyedeki insanların dar koridorlarda gezinmekte zorlandıklarını ve sığınağın asansörünün sık sık bozulduğunu ve insanları yurtlara erişmek için merdivenleri kullanmaya zorladığını söylemiş oldu. Yurtlar, bununla beraber zorluklar yaratan ranzalarla kaplıdır.

Sirois, “Kıdemli müşteriler yada engelli kişiler çoğu zaman üst ranza yapamazlar” dedi.

İnsan Kaynaklarını Geliştirme Konseyi Bozeman’ın konut departmanı direktörü Brian Guyer, barınağının bir yaşlıya hizmet edemediğinde, bununla beraber kişiden ayrılmasını istemesi icap ettiğini söylemiş oldu. Ona hala musallat olan bir hatıranın, idrarını tutamadığı ve hareket sorunları olduğundan Bozeman barınağında bir yeri reddedildikten üç gün sonrasında donarak ölen yaşlı bir adama ilişkin bulunduğunu söylemiş oldu. Guyer, “Aslına bakarsak burada, Bozeman’da bir Lowe mağazasının haricinde bulunmuş oldu,” dedi.

Ve yaşlı evsiz nüfus arttıkça, esasen fazla çalışan ve düşük ücret alan çalışanının hepsiyle ilgilenemeyeceğini söylemiş oldu.

En fena neticeleri önlemek için eyalet ve ulusal gruplar bir takım değişim önermektedir.

Ocak ayında süregelen yasama oturumu esnasında barınak sağlayıcıları adına lobi yapmayı planlayan yeni bir organizasyon olan Montana Evsizliği Çözme Koalisyonu, devletin Medicaid programını sığınakları fon almaya uygun hale getirmek için değiştirmesini istiyor. Parayı, bir sığınakta yaşayan yaşlılara destek olabilecek Medicaid hizmetleri sağlamak yada yaşlıların besin yardımı ve sübvansiyonlu konut sunan yardım programlarında gezinmelerine yada yardımlı yaşam ve bakım evleri bulmalarına destek olmak için olay yönetimi hizmetleri için ödeme yapmak için kullanacaklardı.

Sadece bu tesislerdeki mevcut yer sayısı azalıyor. Ulusal olarak, bakım evlerinin kapatılması binlerce sakini yerinden etti. Montana sıhhat yetkililerine nazaran, Montana’da sekiz huzurevi ya bu yıl kapanmış oldu ya da Aralık ayı sonuna kadar kapanması planlanıyor. Montana Health Care Association’ın yönetici direktörü Rose Hughes, Medicaid geri ödeme oranlarının çoğu zaman işletme maliyetlerinden daha düşük olması sebebiyle öteki tesislerin kapılarını açık tutmakta güçlük çektiğini söylemiş oldu.

Bir fotoğraf, beyaz bir kiralık evin dışını gösteriyor.  Beyaz bir araba garaj yolunda park ediyor.
Lisa Beaty ve Kim Hilton’un Columbia Falls, Montana’daki üç yatak odalı kiralık evi. Mülkü satın alan yatırımcılar kirayı neredeyse ikiye katlayarak çifti taşınmaya zorladı.(Aaron Bolton / Montana Halk Radyosu)

Öteki savunuculuk örgütleri, yaşlıların evlerinde kalmalarına destek olacak ekonomik istikrar girişimlerine odaklanmak istiyor. Bir düşünce, Toplumsal Güvenlik ödemelerinin, yaşam giderlerini konuma nazaran tahmin eden çevrimiçi bir hesaplayıcı olan Elder Index’e sabitleyerek iyi mi hesaplandığını değiştirmektir. Sadece bunun için kurultay onayı gerekecek.

Ulusal düzeyde yaşlılar arasındaki evsizliğe odaklanan Hearth CEO’su Mark Hinderlie, “Mevcut konutunuz bu nüfus için konut tutmak için en iyi şansınız” dedi.

Peşinden, bir çok insanoğlunun uzun vadeli bir çözüm olduğu mevzusunda aynı fikir olduğu konut arzı artıyor. Montana’da Cumhuriyetçi Vali Greg Gianforte, daha çok piyasa fiyatına haiz dairelerin inşasını teşvik etmek için teşvikler yaratacak politikalar öneriyor. Sadece eleştirmenler, geliştiricilerin kendi başlarına yeterince sübvansiyonlu konut yaratma ihtimalinin düşük bulunduğunu söylüyor.

Hilton için herhangi bir açık konut birimi derhal gelemez. Artık eski evinin garaj yolunda kamyonuna yaslanırken, yollarını ayırmadan ilkin Beaty hıçkıra hıçkıra ağlarken ona sarıldı.

Açıklığı olan mahalli bir yardımlı yaşam tesisinden bir davet bekleyerek kamp kuracak bir yer aramak için uzaklaştı. Çağrının kış sıcaklıkları yerleşmeden ilkin geleceğini umuyordu.

Bu öykü, Montana Public Radio, NPR ve KHN’yi içeren bir ortaklığın parçasıdır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu