Yaşlı insanların invaziv prosedürler geçirirken karşılaştıkları risklere ışık tutan yeni bir araştırmaya bakılırsa, ortalama 7 yaşlı yetişkinden 1’i büyük bir ameliyat geçirdikten sonraki bir yıl içinde ölüyor.

Olası demansı (%33’ü bir yıl içinde ölür) ve kırılganlığı (%28) olan yaşlı hastalar ile acil ameliyat geçirenler (%22) en savunmasız olanlardır.

İlerleyen yaş da riski artırır: 90 yaş ve üstündeki hastaların ölme olasılığı, 65 ila 69 yaş arasındakilere bakılırsa altı kat daha fazladır.

JAMA Surgery’de gösterilen Yale School of Medicine araştırmacıları tarafınca meydana getirilen emek verme, mühim bir boşluğa işaret ediyor: ABD Birleşik Devletleri’ndeki tüm ameliyatların ortalama %40’ını 65 yaş ve üstü hastalar oluştursa da, bu prosedürlerin sonuçlarına ilişkin detaylı ulusal veriler.

Harvard Tıp Okulu’nda cerrahi profesörü ve Brigham and Women’s Center for Geriatric Surgery direktörü Zara Cooper, “Bir alan olarak, yaşlı yetişkinler için uzun vadeli cerrahi neticeleri anlamama mevzusunda hakkaten savsak davranıyoruz” dedi. Boston Hastanesi.

Kaç yaşlı insanoğlunun öldüğü, sakatlık geliştirdiği, artık bağımsız olarak yaşayamadığı yada mühim bir ameliyattan sonrasında yaşam kalitesinin mühim seviyede daha fena olduğu hakkında informasyon oldukça önemlidir.

Cooper, “Yaşlı hastaların bilmek istediği şey ‘hayatım iyi mi olacak?'” dedi. “Sadece daha ilkin kaliteli verilerle cevap veremedik.”

Yeni çalışmada, Dr. Thomas Gill ve Yale’deki meslektaşları, Geleneksel Medicare iddia verilerini ve 2011’den 2017’ye kadar uzanan Ulusal Sıhhat ve Yaşlanma Eğilimleri Araştırması’ndan alınan anket verilerini inceledi.

Genel anestezi altındaki hastalarla ameliyathanede meydana getirilen invaziv işlemler majör ameliyatlar olarak sayıldı. Örnekler içinde kırık kalçaları değişiklik yapmak, kalbe giden kan akışını iyileştirmek, kolon kanserini gidermek, safra keselerini çıkarmak, kalp kapakçıklarını ve fıtıkları onarmak ve daha birçok ameliyat yer alır.

Yaşlı yetişkinler, kalp yada böbrek hastalığı şeklinde kronik durumları var ise, ameliyattan sonrasında daha çok problem yaşama eğilimindedir; aslına bakarsan zayıflarsa yada hareket etmekte zorlanıyorlarsa; kendilerine bakma kabiliyetleri tehlikeye girerse; Yale’de tıp, epidemiyoloji ve araştırma tıbbı profesörü olan Gill, bilişsel sorunları olup olmadığını söylemiş oldu.

İki yıl ilkin, Gill’in ekibi, 3 yaşlı yetişkinden 1’inin büyük bir ameliyattan sonraki altı ay içinde temel işlev düzeylerine dönmediğini gösteren bir araştırma yürüttü. Evvelinde hazırlanabilecekleri seçmeli ameliyatlar geçiren yaşlı yetişkinlerin iyileşme olasılığı daha yüksekti.

Geçen yıl Annals of Surgery’de gösterilen başka bir çalışmada ekibi, her yıl 65 yaş ve üstündeki insanlara 1 milyon büyük ameliyatın yapıldığını ve bunların mühim bir kısmının yaşamın sonuna yaklaştığını buldu.

“Bu, her türlü suali gündeme getiriyor: Bu ameliyatlar iyi bir nedenle mi yapılmış oldu? Uygun cerrahi iyi mi tanımlanır? UCLA Tıp Okulu’nda cerrahi profesörü ve American College of Surgeons’ta Optimal Hasta Bakımı ve Araştırma Kısmı yöneticisi Dr. Clifford Ko, hastanın hedefleri dikkate alındı ​​mı?

Bu tür karar vermeye bir örnek olarak Ko, 93 yaşlarında evvel mevcud karaciğer, kalp ve akciğer hastalığına ek olarak erken evre kolon kanseri bulunduğunu öğrenen bir hastayı tanımladı. Derinlemesine bir görüşmeden ve kendisine fena netice alma riskinin yüksek olduğu açıklandıktan sonrasında, hasta invaziv tedavi görmemeye karar verdi.

Sadece bir çok hasta ameliyatı seçer. Los Angeles Veterans Affairs Area Health Care System’de cerrah olan Dr. Marcia Russell, zatürre sebebiyle hastanede uzun süre kalmış olduğu sırada kolon kanseri bulunduğunu kısa sürede öğrenen 90 yaşındaki bir hastayı söyledi.

Russell, “Onunla ameliyat hakkında konuştuk ve amacı olabildiğince uzun yaşamaktı” dedi. Gelecekteki ameliyat için onu evde hazırlamak için fizik tedavi yapmasını ve enerjisini çoğaltmak için daha çok protein açısından varlıklı yiyecekler yemesini tavsiye etti.

Russell, “Ameliyata hazırlanmak için altı ila sekiz haftaya ihtiyacı olabilir, sadece iyileşmek için motive olmuş durumda,” dedi.

Yaşlı insanların büyük bir ameliyat geçirme mevzusunda verdikleri kararların geniş toplumsal tesirleri vardır.

Yale’de cerrahi doçenti ve Gill araştırma işbirlikçisi Dr. Robert Becher, 65 yaş üstü nüfus arttıkça, “ameliyatları kapsamak Medicare için mali bir güçlük olacak” dedi.

2020 analizine bakılırsa, Medicare harcamalarının yarısından birazcık fazlası yatarak ve ayakta cerrahi bakıma gidiyor.

Ek olarak Becher, “Neredeyse tüm cerrahi alt uzmanlık dallarında, gelecek yıllarda uzman sıkıntısı yaşanacak” dedi. 2033 yılına kadar, beklenen talebi karşılamak için gerekenden ortalama 30.000 daha azca cerrah olacağını kaydetti.

Bu eğilimler, yaşlı yetişkinler için cerrahi neticeleri iyileştirmeye yönelik çabaları daha da eleştiri hale getiriyor. Sadece, ilerleme yavaş olmuştur. American College of Surgeons, covid-19 pandemisinden sekiz ay ilkin, Temmuz 2019’da büyük bir kalite iyileştirme programı başlattı.

Geriatrik cerrahide tanınmış uzmanlığa ulaşmak için hastanelerin 30 standardı karşılamasını gerektirir. Şimdiye kadar, binlerce uygun hastaneden 100’den azı katılıyor.

Ülkedeki en gelişmiş sistemlerden önde gelen Brigham ve Hanım Hastanesi Geriatrik Cerrahi Merkezi, nelerin mümkün bulunduğunu gösteriyor. Orada, uygun yaşlı yetişkinler taranır ve zayıf olduğu düşünülenler kapsamlı bir geriatrik değerlendirmeye doğal olarak tutulur ve taburcu sonrası bakımı koordine etmeye destek olacak bir hemşire ile görüşülür.

Onlar da değerlendirilir yaşlılar deliryum (hastanede yatan yaşlı hastaları çoğunlukla etkileyen ruhsal durumdaki akut bir değişim) için günde üç kez ve narkotik olmayan ağrı kesiciler kullanılır. Çabalara liderlik eden Cooper, “Amaç, hastaneye yatıştan meydana gelen ziyanı en aza indirmektir” dedi.

Cooper, “80’lerinin başlangıcında, hala dar kot pantolon giyen ve kokteyl partilerine giden dışa dönük bir karı” olarak tanımladığı bir hasta hakkında yorum yapmış oldu. Bu hanım acil servise akut divertikülit ve deliryumla geldi. Ameliyattan ilkin ilaçlarını ve uyku-uyanıklık döngüsünü yönetmesine destek olması ve ilaç dışı müdahaleler önermesi için bir geriatrist çağrıldı.

Cooper, ona bakan aile üyelerinin yardımıyla “hakkaten iyi gidiyor” dedi. “Bu, elde etmek için oldukça çalıştığımız türden bir netice.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu