Kürtaj yasakları Cenup’in bitişik bir bölgesinde yürürlüğe girerken, kanser doktorları yeni eyalet yasalarının hamile hastalarla hangi tedavi seçenekleri sunabilecekleri mevzusundaki tartışmalarını iyi mi etkileyeceğiyle boğuşuyor.

Kanser, en sık olarak meme kanseri, melanom, rahim ağzı kanseri, lenfomalar ve lösemiler olmak suretiyle 1000 gebelikte kabaca 1’e denk gelir. Sadece ilaçlar ve öteki tedaviler gelişmekte olan fetüs için toksik olabilir yada doğum kusurlarına niçin olabilir. Bazı durumlarda, hamilelik esnasında aşırı yüklenen hormonlar kanserin büyümesini hızlandırarak hastayı daha çok risk altına sokar.

Yeni kürtaj kısıtlamaları çoğu zaman “tıbbi acil durum” yada “yaşamı tehdit eden fizyolojik durum”a dayalı istisnalara izin verse de, kanser doktorları yasal terimleri belirsiz olarak tanımlıyor. Yasaları yanlış yorumlamaktan ve zor durumda kalmaktan korkarlar.

Mesela, Emory Üniversitesi’nin Atlanta’daki Winship Kanser Enstitüsü’nde beyin kanseri cerrahı olan Dr. Edjah Nduom, mesela, beyin kanseri hastalarına geleneksel olarak hamilelik ameliyatı, radyasyonu yada öteki tedavileri sınırlayabilir yada geciktirebilirse kürtaj seçeneği sunulduğunu söylemiş oldu.

“Kürtajı gerektiren tıbbi bir acil durum mu? Bilmiyorum,” diye sordu Nduom, yeni Georgia yasasındaki tıbbi acil durum istisnasını ayrıştırmaya emek vererek. “Sonrasında, ‘Hey, bu hasta tıbbi düşük yapmış oldu; niçin bunu yapma ihtiyacı duydun?” dedi.

Mevcut Onkoloji Raporlarında 2020’de gösterilen bir araştırmaya genel bakışa bakılırsa, kimi zaman ameliyat ve öteki bakım zamanlarında ayarlamalar yapılsa da, kanserli hamile hastalar, mümkün olduğunda hamile olmayan hastalara benzer şekilde tedavi edilmelidir.

Araştırmaya bakılırsa, meme kanseri hastalarında, tedavinin bir parçası olarak ameliyat erkenden gerçekleştirilebilir ve kemoterapiyi hamileliğin daha ilerisine iter. Kanser uzmanları tipik olarak hamilelik süresince ışınım tedavisinden ve ilk trimesterde bir çok kemoterapi ilacından kaçınmayı önerir.

Sadece, akut lösemi benzer biçimde bazı kanserlerde, tavsiye edilen ilaçlar fetüs için toksik riskler oluşturduğunu ve süre hastanın tarafında olmadığını söylemiş oldu, Lösemi ve Lenfoma Derneği’nin baş tıbbi görevlisi Dr. Gwen Nichols.

Acilen tedaviye ihtiyacınız var, dedi. “Hamileliği tamamlamak için üç ay yada altı ay bekleyemezsiniz.”

Yaşamı tehdit eden başka bir senaryo, hamileliğinin erken döneminde yayılan ve meme kanseri teşhisi konan bir hastayı içeriyor ve testler, kanserin büyümesinin östrojen hormonu tarafınca teşvik edildiğini gösteriyor, dedi Austin, Teksas’ta bir onkolog olan Dr. Debra Patt. iki düzineden fazla meme kanserli hamile hastaya bakmış olduğu tahmin ediliyor.

“Hamilelik, östrojen seviyelerinin arttığı bir durumdur. Aslen her an etken olarak kanserin daha da büyümesine niçin oluyor. Bu yüzden bunu acil bir durum olarak değerlendiririm,” dedi ve eyalet çapında 500’den fazla hekimin çalmış olduğu Texas Oncology’de siyaset ve stratejik girişimlerden görevli başkan yardımcısı olan Patt.

Georgia, Augusta’da bir onkolog olan Dr. Miriam Atkins, kanser çocuk doğurma çağındaki fertleri vurduğunda, bir güçlük, malignitelerin daha agresif olma eğiliminde bulunduğunu söylemiş oldu. Bir diğeri ise, bazı yeni kanser ilaçlarının fetüsü etkileyip etkilemeyeceği bilinmiyor, dedi.

Hastane etik kurullarına belirli bir tedavi ikilemi hakkında danışılabilir, sadece üniversitenin tıbbi beşeri bilimler ve biyoetik bölümünün başkanlığını meydana getiren etik kurullar uzmanı Micah Hester, tesisin bir eyaletin kürtaj yasasını yasal olarak yorumlamasının olası bulunduğunu söylemiş oldu. Little Rock’taki Tıp Bilimleri Tıp Fakültesi için Arkansas.

“Dürüst olalım” dedi. “Yasal görünüm, birçok eyalette ne yapabileceğiniz ve yapamayacağınız mevzusunda oldukça kuvvetli parametreler belirliyor.”

Neredeyse tamamen kürtaj yasakları olan eyaletlerde doktorların bu tür ikilemleri ve tartışmaları iyi mi ele almayı planladıklarını tam olarak değerlendirmek zor. Bu yazı için temasa geçilen birkaç büyük tıp merkezi, doktorlarının mevzuyla ilgilenmediğini yada mevzu hakkında konuşmaya uygun olmadığını söylemiş oldu.

Nduom ve Atkins de dahil olmak suretiyle öteki doktorlar, yeni yasaların hastalarla en iyi tedavi yaklaşımı, hamileliğin potansiyel tesiri yada kürtajın bir seçenek olup olmadığı mevzusundaki tartışmalarını değiştirmeyeceğini söylemiş oldu.

Atkins, “Hastalara karşı devamlı dürüst olacağım” dedi. “Onkoloji ilaçları tehlikelidir. Verebileceğin bazı ilaçlar var [pregnant] Kanserli hastalar; yapamayacağın fazlaca şey var.”

Netice olarak, bazılarını koruyun, kanser birinin yaşamını tehdit ettiğinde sonlandırma, bakımın eleştiri ve yasal bir parçası olmaya devam ediyor.

New Orleans’taki Ochsner Sıhhat Sistemi’nde maternal-fetal tıp başkanı Dr. Joseph Biggio Jr., bir e-postada, hastalara “onlar için en iyi tedavi seçenekleri ve hamilelikleri ve gelecekteki doğurganlıkları üstündeki potansiyel etkisinde bırakır mevzusunda danışmanlık veriliyor” dedi. “Eyalet yasalarına bakılırsa, annenin yaşamını kurtarmak için hamileliğin sonlandırılması yasaldır.”

Benzer şekilde Patt, Teksas’taki doktorların, mesela tedaviler belgelenmiş doğum kusurları riskleri taşıyorsa, kanserli hamile hastalara prosedür hakkında tavsiyede bulunabileceğini söylemiş oldu. Bundan dolayı doktorlar onları tavsiye edemez ve kürtaj teklif edilebilir” dedi.

Patt, “Hiçbir şekilde tartışmalı bulunduğunu düşünmüyorum” dedi. “Kanser azalmadan bırakılırsa yaşam için ciddi riskler oluşturabilir.”

Patt, Texas Oncology’deki doktorları yeni eyalet yasası mevzusunda eğitiyor ve kürtaj bakımı kaynakları hakkında ayrıntılar elde eden bir JAMA Internal Medicine başyazısını paylaşıyor. “Bu mevzuda oldukça kuvvetli hissediyorum, bu data güçtür” dedi.

Gene de, Teksas yasasının belirsiz terminolojisi, doktorların yasal olarak izin verilen bakımı belirleme kabiliyetini zorlaştırıyor, dedi SMU Dedman Hukuk Okulu’nda profesör olan Joanna Grossman. Tüzükteki hiçbir şeyin bir doktora “bunu yasal olarak ‘yaşamı tehdit eden’ olarak etiketlemeden ilkin ne kadar risk olması icap ettiğini” söylemediğini söylemiş oldu.

Ve eğer bir bayan yasal yollarla kürtaj yaptıramazsa, tıp etiği uzmanı Hester’a bakılırsa “acımasız seçenekleri” var. “Kanser tedavisini tıbbın önerilmiş olduğu süre ölçeğinde almak onun için en iyisi mi”, yoksa fetüsün sıhhat yararlarını en üst düzeye çıkarmak için bu kanser tedavisini geciktirmek benzer biçimde soruları sıralamak zorunda duracak. “

Atkins, sınırı olan nakit parası olan yada yedek çocuk bakımı olmayan yada geniş bir aile ile bir arabayı paylaşan hastalar için Gürcistan haricinde kürtaj yaptırmanın mümkün olmayabileceğini söylemiş oldu. “Kemoterapilerini almak için zor bela gezi edebilen birçok hastam var.”

Austin’de bu yıl emekli olan maternal-fetal tıp doktoru Dr. Charles Brown, meslektaşlarından daha özgürce konuşabildiğini söylemiş oldu. Kanserli hamile hanımefendilere bakan Brown, senaryolar ve ilgili cevaplanmamış soruların sayılamayacak kadar fazlaca bulunduğunu söylemiş oldu.

Başka bir örnek olarak, Gürcistan benzer biçimde yasalarına “cenin kişiliğini” dahil eden bir eyaletteki potansiyel bir durumu ele alalım. Ya kanserli bir hasta kürtaj alamazsa, diye sordu Brown ve tedavinin malum toksik tesirleri var ise?

Brown, “Ya ‘Tedavimi ertelemek istemiyorum – gene de bana ilacı ver’ derse,” dedi. “Ve ilacın fetüse zarar verebileceğini biliyoruz. Artık cenine bir insan olduğundan zarar vermekten görevli muyum?”

Brown, mümkün olduğunda, doktorların devamlı hastanın kanserini tedavi etmeye ve hamileliği korumaya çalıştıklarını söylemiş oldu. Bu hedefler çatıştığında, “bunlar, bu hamile bayanların yapması ihtiyaç duyulan yürek burkan takaslar” dedi. Fesih masanın dışındaysa, “hastalığını yönetme seçeneklerinden birini kaldırdınız”.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında data elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).