Aşırı şişman yetişkinlerin piyasadaki eski ilaçlardan daha çok zayıflamasına destek olma kabiliyetinin çığırtkanlığını meydana getiren yeni nesil ilaçlar hakkında coşku artıyor.

Aşırı kiloluluk tıbbı uzmanları, bazı hastaların kan basıncında düşüş, daha iyi yönetilen diyabet, daha azca eklem ağrısı ve bu yeni tedavilerden daha iyi uyku yaşadıklarını söylüyor.

Cleveland Clinic’teki Bariatrik ve Metabolizma Enstitüsü’nde psikolog ve kayıtlı diyetisyen David Creel, amaca uygun diyabet ilaçları olan daha yeni ilaçlar “geçmişte haiz olduğumuz öteki ilaçlardan değişik olarak kilo kaybı gösteriyor” dedi.

Gene de onun ve öteki uzmanların heyecanı yumuşamış durumda.

Bunun sebebi, hiçbir ilacın tek başına büyülü bir çözüm olmamasıdır ve neticeleri korumak için birçok hastanın ilaçları uzun solukta alması gerekebilir. Bunun da ötesinde, en yeni tedaviler çoğu zaman fazlaca maliyetlidir ve bir çok vakit sigorta kapsamında değildir.

Yeni ilaçların beş haneli senelik maliyetleri de hastalar için erişim ve ülkenin genel sıhhat hizmetleri sekmesi için yaygın kullanımın ne anlama gelebileceği mevzusunda endişeleri artırıyor.

Daha iyi sağlığın ve muhtemelen daha azca aşırı kiloluluk komplikasyonunun kıymetini peşin ilaç maliyetlerine karşı tartarak ödünleşimleri değerlendirmek, sigortacılar, işverenler, hükümet programları ve sıhhat faturalarını ödeyen öteki kişiler hangi tedavileri düşündükçe giderek daha çok devreye girecek. örtmek için.

“Bir ilaca fazlaca fazla para öderseniz, her insanın sıhhat sigortası yükselir. O vakit insanoğlu sıhhat sigortasını karşılayamayacakları için bırakıyorlar”, bundan dolayı ilacın sağlanması sisteme zarar vermemekten daha çok zarar verebilir, dedi Klinik ve Ekonomik İnceleme Enstitüsü yada ICER’ın baş tıbbi görevlisi Dr. David Rind, tedavileri etkinlik ve maliyet açısından değerlendirmek için tıbbi kanıtları gözden geçiren kar amacı gütmeyen bir grup.

Birçok ticari sigorta şirketi şu anda kapsamı şu anda mevcut olan ilaçların yalnızca bir kısmıyla sınırlandırıyor yada hastaların belirli kapsam eşiklerini karşılamasını koşul koşuyor – çoğu zaman bunu “vücut kitle indeksi” adında olan tartışmalı bir ölçüye, kısaca boy ve kilo oranına bağlıyor. Medicare, bariatrik cerrahi için ödeme yapmasına karşın, bilhassa aşırı kiloluluk ilaçları yada “anoreksiya, kilo kaybı yada kilo alımı” için ilaçları kapsamaz. Öteki hükümet programlarındaki kapsam değişim gösterir. Medicare – Aşırı kiloluluk Tedavi ve Azaltma Yasası – ilaç kapsamına izin verecek mevzuat, 2012’den bu yana her kurultay oturumunda tekrardan sunulmasına karşın ilerleme kaydetmedi.

Sigortacılar, tedavilerin maliyetini endişeyle değerlendirirken, üreticiler potansiyel bir finansal bolluk görüyor. Morgan Stanley analistleri kısa süre ilkin “aşırı kiloluluk yeni hipertansiyondur” dedi ve ABD aşırı kiloluluk ilaç satışlarından elde edilmiş sanayi gelirinin mevcut 1,6 milyar dolardan 2030 yılına kadar 31.5 milyar dolara yükselebileceğini tahmin etti.

Bir tek potansiyel öğrenci dayanarak bu şaşırtıcı sayıyı iyi mi tahmin edebileceklerini görmek kolay. ABD’de, on yıl ilkin %33 olan yetişkinlerin %42’si obez olarak kabul ediliyor. Diyabet ve eklem sorunları benzer biçimde kimi zaman kiloyla bağlantılı sıhhat sorunları da artıyor.

Uzmanlar, vücut ağırlığının %5’ini kaybetmenin bile sıhhat açısından yarar sağlayabileceğini söylüyor. Açlığı frenlemeye destek olabilecek bazı yeni ilaçlar, bazı hastaların bu belirteci aşmasına destek oluyor.

Kendi kendine enjekte edilebilen diyabet ilacı Ozempic’in daha yüksek bir dozu olan Wegovy, geçen yıl FDA onayına neden olan klinik tecrübe etme esnasında hastaların 68 hafta süresince vücut ağırlıklarının averaj %15’ini kaybetmelerine destek oldu. İlacı durdurduktan sonrasında, denemenin bir uzantısında takip edilen birçok hasta, neredeyse tüm rejim ilaçlarında ender olmayan bir halde kilo aldı. Wegovy, senenin büyük bir kısmını üretim sorunları sebebiyle arz sıkıntısı içinde geçirdi. Ayda ortalama 1.300 dolara mal olabilir.

Üreticisi Eli Lilly’ye bakılırsa, halen nihai klinik denemelerde olan sadece FDA tarafınca onaylanmak suretiyle süratli bir halde izlenen başka bir enjekte edilebilir ilaç, %20 aralığında daha çok kilo yitirilmesine niçin olabilir. Her iki ilaç da, insanları daha dolgun hissettirecek şekilde beyne sinyal gönderebilen glukagon benzeri peptid 1 adında olan bir hormonu yansılamak eder.

Bununla beraber, her ikisinden de averaj kilo kaybı, ilaçları cerrahi prosedürlerden sonrasında görülen sonuçlara çarpıcı bir halde yaklaştırarak hastalar ve doktorlar için başka bir seçenek sunuyor.

Sadece eski ve yeni reçeteli tıbbi ürün yelpazesi – daha da geliştirme aşamasında olan – ABD’nın kilo sorununa yanıt olacak mı?

Büyük bir bir ihtimal, diyor uzmanlar. Birincisi, ilaçlar ve cihazlar hepimiz için çalışmaz ve etkinlik bakımından farklılık gösterir.

Bolluk en mühim örnektir. Ayda 98 dolarlık bir fiyat etiketi ile FDA tarafınca bir aygıt olarak kabul edilir ve reçete gerektirir. Klinik denemeler esnasında, deneyenlerin ortalama %40’ı kilo vermeyi başaramadı. Sadece öteki %60’lık kısım içinde, rejim ve egzersizle birleştiğinde 24 hafta süresince averaj kilo kaybı vücut ağırlığının %6,4’ü kadardı.

Bu averaj, onu, bir yıldan fazla alındığında çoğu zaman %5 ila %10’luk bir kilo kaybı gösteren öteki, daha eski, reçeteli zayıflama ilaçları ile uyumlu hale getirir.

Zayıflama ilaçlarının – hem eski hem de yeni nesil – hepimiz için işe yaramadığı doğru olsa da, ICER’den Rind, “eski ilaçlar bile bazı insanoğlu için hakikaten iyi çalışıyor”, bireyler içinde kafi çeşitlilik var.

Sadece sonuçların ne kadar sürebileceğini ve hangi hastaların beş yada 10 yıl sonrasında kilo vereceğini bilmek için – bilhassa yeni ilaçlar için – fazlaca erken, dedi.

Gene de, savunucular, sigortacıların kanser yada yüksek gerilim benzer biçimde kronik hastalıkları kapsadıkları için kilo sorunları için tedavileri kapsaması icap ettiğini savunuyorlar. Bu tür bir tedavi için ödeme yapmak hem hasta hem de sigortacıların kârlılıkları için iyi olabilir, diyorlar. Süre içinde, sigortacılar kilo veren ve hemen sonra öteki sıhhat komplikasyonlarından kaçınan insanoğlu için daha azca ödeme yapabilir, sadece sıhhat sistemine bu tür finansal kazançların gerçekleşme etmesi seneler hatta on seneler alabilir.

İlaç üreticileri için mali faydalar şimdiye kadar karışık. Wegovy ve Ozempic’in üreticisi Novo Nordisk, senenin ilk yarısında aşırı kiloluluk bakım satışlarının Wegovy’nin etkisiyle %110 arttığını görmüş oldu, sadece hisse senedi fiyatı Eylül ayında durağan(durgun) kaldı ve hatta düştü. Sadece, yakında kilo vermek için yeşil ışık yakabilecek yeni bir diyabet ilacı olan Mounjaro’nun onayını alan Lilly, Eylül hisse senedi fiyatlarını geçen Eylül ayına bakılırsa %34 daha yüksek görmüş oldu.

Sıhhat faturalarını ödeyen bazı işverenler ve sigortacılar da ilaçların adil fiyatlandırılıp fiyatlanmadığını soruyor.

ICER kısa süre ilkin dört zayıflama ilacını karşılaştırarak bir göz attı. İki, Wegovy ve Saxenda, her ikisi de Novo tarafınca mevcut bir enjeksiyon diyabet ilacına dayalı olarak meydana getirilen yeni nesil tedavilerdir. Öteki ikisi – Vivus tarafınca Qsymia olarak satılan fentermin/topiramat ve Currax Pharmaceuticals tarafınca Contrave olarak satılan bupropion/naltrekson – hap kombinasyonlarına dayalı daha eski tedavilerdir.

Ağustos ayında gösterilen ve kamuoyu yorumları değerlendirilip dahil edildikten derhal sonrasında kesinleşecek olan bir rapora bakılırsa sonuçlar karışıktı.

Wegovy, öteki tedavilere kıyasla daha çok kilo kaybı gösterdi. Sadece Rind, Qsymia’nın hastaların mühim oranda zayıflamasına de destek bulunduğunu söylemiş oldu. Raporda, bu eski ilaç kombinasyonunun, ikinci yılda net maliyeti 13.618 $ olan Wegovy ile karşılaştırıldığında, üretici indirimlerinden sonrasında, ikinci kullanım senesinde senelik ortalama 1.465 $ net maliyeti olduğu açıklandı. Birçok hastaya senelerce zayıflama ilaçları reçete edilebilir.

Bu sayılarla Wegovy, grubun maliyet etkinliği eşiğini karşılamadı.

Rind, “Mükemmel bir ilaç, sadece olması gerekenden ortalama iki kat daha pahalı” dedi Rind, sıhhat yararları maliyetine ve genel tıbbi harcamaları ve sıhhat primlerini artırma potansiyeline karşı tartıldığında.

Öteki yeni ilaçlar piyasaya çıkmaya hazırlanırken bile, maliyetlerin kısa sürede düşmesini beklemeyin.

Mesela Lilly, Mounjaro’nun zayıflama ilacı olarak kullanılmak suretiyle klinik denemeleri temizlerse ne kadara mal olacağını hemen hemen açıklamadı. Sadece diyabet tedavisi olarak aylık 974 dolarlık fiyatından bir ipucu geliyor – Wegovy’nin öncüsü olan rakip diyabet ilacı Ozempic’inkine benzer bir miktar.

Novo, Wegovy için Ozempic’ten daha çok ücret alıyor, sadece zayıflama sürümü daha çok etken bileşen içeriyor. Lilly’nin o oyun kitabından bir sayfa alması ve ek olarak Mounjaro’nun zayıflama versiyonu için daha çok ücret alması mümkündür.

Alabama-Birmingham Üniversitesi’nde beslenme bilimleri bölümünde profesör olan Dr. W. Timothy Garvey, sigorta kapsamının zaman içinde iyileşeceğini tahmin ediyor.

Garvey, “İlaçları kullanmaya devam ederseniz ve aşırı kiloluluğun komplikasyonlarını azaltırsanız mühim seviyede kilo verebileceğiniz inkar edilemez” dedi. “Sıhhat sigortacıları ve ödeyenler için inkar etmek zor olacak.”

Uzmanların bir çok, ilaç tedavisine yeni odaklanmanın teşvik edebileceği bir şeyin, aşırı şişman yada obezitesi olan uzun süredir inatçı olan önyargı ve damgalamayı hafifletmek bulunduğunu söylemiş oldu.

Aşırı kiloluluk tıbbı uzmanı ve Massachusetts General Hospital endokrin bölümünün özsermaye direktörü Dr. Fatima Stanford, “Kilo yanlılığının en yüksek olduğu grup doktorlardır” dedi. “Değerinizin kilonuza bakılırsa bulunduğunu söyleyen bir hekiminiz var ise iyi mi hissettiğinizi hayal edin.”

Rind, yeni, daha etkili tedavileri, hastaların “yeterince çabalamadığı” fikrini ortadan kaldırmaya destek olacak başka bir yol olarak görüyor.

Rind, “Aşırı kiloluluğun bir yaşam seçimi seçimi değil, tıbbi bir mesele olduğu seneler içinde giderek daha belirgin hale geldi” dedi. “Uzun süredir bu şekilde ilaçları bekliyorduk.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu