Los Angeles County sıhhat yetkilileri Salı günü, federal hükümetin ilçenin talep edilen ve beklenen maymun çiçeği aşı tahsisatını %60 oranında azalttığını öğrendi.

Geçen hafta FDA, sıhhat hizmeti sağlayıcılarına tek dozluk bir şişe maymun çiçeği aşısını beş doza bölmelerini söylemiş oldu. Değişiklik, ülke genelinde aşı sıkıntısı çeken şehirler için iyi bir haberdi bu sebeple mevcut olan azca miktardaki arzın fazlaca daha çok uzatılabileceği anlamına geliyordu.

Sadece hemen sonra LA County ve öteki şehirler ve eyaletlere, talep ettiklerinden fazlaca daha azca aşı alacakları söylendi. LA County, bu hafta 14.000 şişe aşı almayı bekliyordu; bu, bölündüğünde uygun sakinler için 70.000 doz verecekti. Bunun yerine ilçe, yalnız 28.000 doz verecek olan 5.600 şişe alacak.

Geçen hafta bir basın toplantısında, LA İlçesi sıhhat yetkilileri tam sevkiyat beklediklerini ve bununla beraber 90.000 kişiye kadar – risk altındaki nüfusun ortalama yarısına kadar – tamamen aşılanabileceğini söylemiş oldu. Şimdi fazlaca daha azca aşı dozuyla, bu hedefe ulaşmak haftalar alabilir.

LA County’deki Monkeypox vakaları 990’ın üstüne çıktı. Vakaların bir çok erkeklerle cinsellik meydana getiren erkekler içinde. California, eyalet çapında 2.358 olay bildirdi ve Hastalık Denetim ve Önleme Merkezlerine nazaran New York’tan sonrasında olay sayıları bakımından eyaletler içinde ikinci sırada yer aldı.

Jynneos adlı aşı, devam eden salgın esnasında maymun hastalığını önlemek için de kullanılabilen bir çiçek aşısıdır. Tam şişe doz kas dokusuna enjekte edilir, sadece derinin katmanları içinde daha ufak bir doz verilmesi – intradermal enjeksiyon olarak bilinir – ağrılı viral enfeksiyonun önlenmesinde de etkilidir.

Federal yetkililerin şişeleri tahsis etmekten doz tahsis etmeye geçişi, mahalli halk sağlığı görevlilerini şaşırttı. Sıhhat ve İnsan Hizmetleri Departmanı bünyesindeki Stratejik Hazırlık ve Müdahale İdaresi aşı dağıtımından mesuldür.

Etken salgınları olan öteki bölgeler de sonraki sevkiyatlarda mühim seviyede daha azca aşı şişesi beklediğini söylemiş oldu. Philadelphia yetkilileri 3.600 şişe almayı bekliyordu, sadece bunun yerine 700’ün birazcık üstünde alacaklar.

Philadelphia Sıhhat Komiseri Dr. Cheryl Bettigole Salı günü yapmış olduğu açıklamada, “Risk altında olan ve maruz kalmadan ilkin önleyici olarak aşılanması ihtiyaç duyulan binlerce insanımız var” dedi. “Federal ortaklarımıza, Philadelphia’nın acilen gereksinim duyulan aşı tahsisini tekrardan gözden geçirmesini ve eski haline getirmesini savunuyoruz.”

LA County, yeni dozlama ve enjeksiyon stratejisini erken benimseyenlerdendi.

Bakanlıktan meydana getirilen açıklamada, “Halk Sağlığının bir sonraki doz dilimi alındığında bu değişimleri uygulayacağını bildirdik, sadece sağlayıcılar yeni stratejiyi uygulamaya hazır hissederlerse devam edebilirler” dedi.

LA İlçe Halk Sağlığı departmanı, federal liderlikten gelecek haftalarda daha çok dozun mevcut olacağına dair güvence aldığını söylemiş oldu. Sadece daha azca doz, kıt aşılar için uygunluğun sıkı kalacağı anlamına gelir.

LA County’nin 10 milyonluk bir nüfusu var ve halk sağlığı yetkilileri ortalama 180.000’inin maymun çiçeği için yüksek risk altında bulunduğunu tahmin ediyor. Virüs ağrılı cilt lezyonlarına niçin olur ve lezyonları olan biriyle cilt-cilt teması yöntemiyle yayılır. Hepimiz maymun çiçeği hastalığına yakalanabilse de, son iki hafta içinde birden fazla partneri olan gey ve bisexuel erkekler bu salgında en yüksek risk altındadır. CDC’ye nazaran, ABD’de 17 Ağustos itibariyle 13.500’den fazla tanımlanmış olay var.

Bu öykü, aşağıdakileri içeren bir ortaklığın parçasıdır: KPCC/LAistNPR ve KHN.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu