Federal hükümet, covid-19 pandemisinin niçin olduğu karışıklığı kabul ederek, beklenenden daha yüksek geri kabul oranlarına haiz hastanelere yönelik senelik cezalarını hafifletti ve 2014’ten bu yana en hafifçe cezalarla sonuçlandı.

Hastane Geri Kabullerini Azaltma Programı, 2012’de başladığından bu yana Medicare’in hastane ödeme sisteminin temel dayanağı olmuştur. Uygun Bakım Yasası tarafınca oluşturulan program, bir çok hastanede Medicare hastalarının 30 gün içinde geri dönme sıklığını değerlendirir ve hastanelere gelecekteki ödemeleri düşürür. Beklenenden daha yüksek bir getiri oranına sahipti. Hastaneler, bir yıl süresince her Medicare ödemesinin %3’üne kadarını kaybedebilir.

Pandemi hastaneleri kargaşaya sürükledi, covid hastalarıyla dolup taştı ve birçoğunu elektif ameliyatları aylarca ertelemeye zorladı. Medicare & Medicaid Services Merkezleri, her yıl olduğu şeklinde hastanelerin önceki üç senelik tekrardan yatışlarını değerlendirdiğinde, hükümet pandeminin niçin olduğu kaos sebebiyle 2020’nin ilk yarısını hariç tutma sonucu aldı. CMS ek olarak, üç yıl süresince pnömoni ile tekrardan kabul edilen Medicare hastalarını, onları covid hastalarından ayırt etmedeki güçlük sebebiyle hesaplamalarının haricinde tuttu.

Amerikan Hastaneler Birliği kalite ve hasta güvenliği politikası kıdemli direktörü Akın Demehin, değişikliklerin güvence edildiğini söylemiş oldu. “Covid pandemisi, hastanelerin modellerini önemsemek için hakikaten eşi görülmemiş pek fazlaca şey yapmış oldu” dedi.

Bu değişimleri yaptıktan sonrasında CMS, kalp yetmezliği, kalp krizi, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, koroner arter baypas greftleri ve diz ve kalça replasmanları geçiren Medicare hastalarının 2½ senelik tekrardan kabul vakalarını değerlendirdi. Analizi sonucunda CMS, bir KHN analizine nazaran Eylül 2014’te nihayetlenen mali yıldan bu yana minimum 2.273 hastaneyi cezalandırdı.

Averaj ödeme indirimi %0.43 ile 2014’ten bu yana en düşük seviyedeydi. İndirimler, 1 Ekim’den gelecek Eylül’e kadar etkilenen hastanelere meydana getirilen her Medicare ödemesine uygulanacak ve bu 12 aylık dönemde 320 milyon dolara mal olacak.

Bazı hastaneler cezalarının geçen yıla nazaran büyük seviyede azaldığını görecekler. Georgia, Atina’daki St. Mary’s Hastanesi’nin cezası %2,54’ten %0,06’ya düşüyor. Kentucky, Lexington’daki Saint Joseph East, geçen yıl en yüksek ceza olan %3’ü aldı; 1 Ekim itibariyle %0,78 kaybedecek. Flemington, New Jersey’de Hunterdon Tıp Merkezi’nin cezası %2,29’dan %0,12’ye düşüyor.

Cezaları sınırlamak için, son yıllarda birçok hastane, eski hastaları yine ziyarete gerekseme duymaktan alıkoymak için yeni stratejiler oluşturdu. Hunterdon Tıp Merkezi’nin sahibi olan Hunterdon Health’in geçici baş sıhhat görevlisi Dr. Robert Coates yapmış olduğu açıklamada, hastanenin hastanede kaldıktan sonraki 30 gün içinde acil servise gelen hastaları belirlemek için bir sistem kurduğunu söylemiş oldu. Hunterdon onları yine kabul etmek yerine, bir doktorun ofisinde yada evde sağlıklarının izlenmesinde ertesi gün randevuları ayarlamalarına destek sunar. Hunterdon ek olarak taburcu edilen tüm hastaları reçetelerini doldurduklarından ve hastaneden ayrıldıktan sonraki yedi gün içinde bir klinisyenle bir takip ziyareti yaptıklarından güvenli olmak için arar.

St. Mary’s Hastanesi’ni işleten St. Mary’s Health Care System’de kalite ve klinik mükemmellik direktörü Dr. Jessica Satterfield yapmış olduğu açıklamada, hastanenin ilk kabul edildiklerinde tekrardan kabul riski taşıyan hastaları tespit ettiğini ve bunun sağlanmasına odaklandığını söylemiş oldu. ilaçları doğruydu ve takip ziyaretleri vardı. Satterfield, “Çabalarımızın büyük seviyede azaltılmış cezalar şeklinde meyve vermesinden gurur duyuyoruz, sadece daha da önemlisi, personelimizin ve tıbbi personelimizin hastalarımıza sağlamış olduğu muhteşem bakımın bir yansıması olarak” dedi.

Saint Joseph East, yorum isteyen e-postalara cevap vermedi.

Değişikliklere karşın, ülkedeki 5.236 hastanenin %43’ü cezalandırıldı. Cezalandırılmayanlardan 770 hariç tümü otomatikman muaf tutuldu. Muaf tutulan 2.193 hastane, çocuklar, psikiyatri hastaları yada gaziler mevzusunda uzmanlaşmış hastaneleri içeriyor. Rehabilitasyon ve uzun soluklu bakım hastaneleri ve Medicare’in başka hastanelerin bulunmadığı bölgelerde açık kalmalarına destek olmak için değişik ödemeler yapmış olduğu tehlikeli sonuç erişim hastaneleri de programdan hariç tutulmuştur. Hükümet ek olarak Maryland hastanelerini muaf tuttu bundan dolayı o eyaletin Medicare ile hususi bir ödeme anlaşması var. Medicare’in değerlendirdiği hastanelerin %75’i cezalandırıldı.

Bu ay başlamış olan mali yıl için Medicare, pandeminin hastanelere cezaları değerlendiren öteki mühim kalite odaklı çabalarından bir erteleme sağlamasını da belirtti: Hastaneden Edinilen Durum Azaltma Programı. En yüksek enfeksiyon ve öteki önlenebilir hasta yaralanma oranlarına haiz genel hastanelerin çeyreğine meydana getirilen Medicare ödemelerini %1 oranında azaltıyor. Bundan önceki mali yılda, CMS bu program kapsamında 764 hastaneyi cezalandırdı. Hastanelere bu yıl tahmini 350 milyon dolara mal olacak olan bu cezalar, covid hastalarını daha iyi hesaba katan düzenlemelerle gelecek mali yılda devam edecek. CMS ek olarak pnömoni hastalarını covid hastalarından ayırmak için geri kabul ceza programını da iyileştirecektir.

Demehin, “Covid, sıhhat hizmetlerinin tüm yönleri için, kesinlikle CMS’nin kalite ölçüm programları için çok önemli derecede yıkıcı bir güç oldu.” Dedi. “Muhtemelen geri kabul cezaları için birkaç değişken yıl olacak.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu